Domácnost

Pomoc, máme doma puberťačku!


Milé čtenářky Žena-in,
napíšu vám, čím s manželem procházíme, a ráda bych znala váš názor.

Jsme ambiciózní rodiče? Nevím, jestli to, čím poslední dobou s manželem procházíme, by se dalo nazvat ambiciózností, nebo je to jenom prachobyčejná touha po tom, aby bylo naše dítě jednou v životě štastné a spokojené.

Máme 14letou dceru. Puberta jako víno...
Z klidné, milé a usměvavé holčičky s blonďatými copánky, s tisíci zájmy a neuvěřitelnou touhou být  vždy a všude nejlepší, se ze dne na den stala náladová, věčně uražená a naštvaná puberťanda s jediným zájmem - být nejhezčí a nejlepší pro kluky jakéhokoliv vzhledu, věku a inteligence...

Tohle všechno chápu, prošli jsme si tím všichni a bude to trápit všechny  maminky, které pochopí, že jim děťátka prostě vyrostla.... ale stalo se to v nejméně vhodou dobu. Dcera je v devítce a za pár měsíců by měla dělat příjimačky na střední školu. Píšu - by měla - protože jedničkářka a premiantka třídy se úplně vykašlala na učení a ve čtvrtletí měla 4 trojky a pětku z chemie!!!

Od osmé třídy, kdy se začala zhoršovat, jsme na ni tlačili, vysvětlovali, jak je nutné, aby se trošku snažila, vždyť za pár měsíců jí půjde o celý život, snažili se, aby pochopila důležitost celé situace. Ale ona, jako by neviděla, neslyšela, nechápala... a navíc začala lhát.

A tak došlo na zákazy. Nejdříve chození ven, pak televize, mobil....

Našli jsme jí učitelku na doučování chemie, nakoupili knihy testů na příjimačky a nutíme ji denně strávit u učení alespon hodinu. Výsledek je ten, že s námi úplně přestala komunikovat, zavírá se v pokoji a myslí si, že jsme ti nejhorší rodiče pod sluncem, protože  rodiče jejich kamarádek nic takového nedělají.

Ani náhodou nepřipustí, že by byla chyba taky na její straně a že nás celá tahle situace hrozně mrzí, ale prostě nemůžeme jinak, když nechceme, aby promarnila svoji šanci dělat jednou v životě to, co ji bude bavit. Musím podotknout, že dosud mohla opravdu všechno, měla celkem volný režim, a dokud byly výsledky ve škole uspokojivé, neměli jsme na ni žádné přehnané nároky. 

A tak se ptám.

Je tohle přehnaná ambicióznost nás rodičů, když nutíme své dítě učit se a snažit se mít alespoň takový prospěch, aby se na tu střední školu dostala, protože víme, že na to stoprocentně má schopnosti, nebo ji máme nechat trucovat a prosadit si svou, že vlastně na žádnou školu nechce a klidně bude dělat třeba kadeřnici?

Mám strach, že kdybychom ji teď nechali dělat si co chce, že kdybychom jen trošku povolili a netlačili, tak by jednou, až dostane rozum a bude si složitě dodělávat maturitu při zaměstnání, které ji nebude bavit, tak by nám mohla vyčíst, že jsme se na ni vykašlali a pro pár měsíců pitomé puberty má jiný život, než jaký by si přála.

Budu moc ráda, když se se mnou podělíte o Vaše zkušenosti.

Krásný den přeje Simča


Milá Simčo,
nutno uznat - pekelná situace. Když to není moje vlastní, asi bych řekla - ať si holka natluče! Ale co si počít s vlastní puberťačkou? Nevím, ale myslím, že trestání nepomůže. A až dostane rozum, čím myslíte, že bude chtít být? Ptal se jí někdo? Co příprava k povolání a školní psycholog?
Pomůže někdo svými zkušenostmi?

Pište na:

redakce@zena-in.cz

Jste ambiciózní rodič?
Necháváte dítěti naprostou volnost?
Jak řešíte s dětmi konflikty ohledně jejich zájmů?

   
31.10.2005 - Dům a byt - autor: Markéta Breníková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [66] marylin [*]

  Rienok -> no tak ted jsi me dostala tvym rcenim, chytry clovek se uci z chyb druheho a hloupy ze svych !!!! To znamena ze vsichni jsme tupci !! no to jsi me rozzlobila. Ja se teda za hloupou nepovazuji a rada se ze svych chyb ucim. Hlupak je u me clovek ktery se nikdy nepouci a ne ten, kdo dela chyby.

  superkarma: 0 01.11.2005, 03:11:48
 2. [65] fire85 [*]

  myslím že to není o tom, že když má supr známky tak jít určitě na střední.může jít i na učnák, něco co by ji bavilo, maturu popř. i vejšku si může dodělat později.Aspon zjistí že rodiče tenkrát měli pravdu.Jestli můžu poradit, tak s ní hodně mluvte a zároven ji vysvetlete ze to je jen její rozhodnutí, kterého by při špatné volbě mohla později litovat.Hlavně ji nic nenakazovat.to je uplne nejhorší.

  superkarma: 0 01.11.2005, 00:02:09
 3. avatar
  [64] femme [*]

  samozřejmě, že "vašich"

  superkarma: 0 31.10.2005, 16:51:19
 4. avatar
  [63] femme [*]

  až se mi z článku a vyšich příspěvků ježí vlasy na hlavě já, když vzpomínám na dospívání svých třech dětí, tak vždycky říkám, že je puberta obešla velkým obloukem spíš mi lezly na nervy, když byly malé, bo se dvě nejstarší (necelé dva roky po sobě) dost často praly, tak jsem jim občas nějakou tu střihla ale nejmladší, letos jí bylo 21, ta nedostala nikdy, bo si to nezasloužila

  superkarma: 0 31.10.2005, 16:50:36
 5. [62] EvaH [*]

  Tady je každá rada drahá, zažila jsem s dcerou něco podobného. Už to bylo o nervy a tak jsem zvolila metodu "zachraň co se dá". Její puberta trvala 2 roky a bylo to děsný....Jak to přišlo, tak to zase odešlo, až tak moc se to ovlivnit nedalo, byla to smršť, lavina.. Ale střední školu udělala a dál si v životě vede dobře, už na to jen vzpomínáme...Jo,je těžké být rodiči...Zkus s ní být spíš kamarádka a hodně s ní komunikuj, o všem...

  superkarma: 0 31.10.2005, 16:20:19
 6. avatar
  [61] Mickey Mouse [*]

  a....: No, pak mám zcela netypické sestry. Dobře, jsem nezkušený mlaďoch a ještě pár desítek let s rozdáváním svých zkušeností počkám.

  superkarma: 0 31.10.2005, 16:01:34
 7. [60] a.... [*]

  Mickey Mouse: jo.. tohle je chlapskej přístup-takhle se daj vychovávat kluci.Ale pubertální děvenka-to je úúúplně jinej živočich, tam to chce něco daleko sofistikovanějšího, hra "na férovku" moc nefunguje( mimochodem přesně tímhle způsobem se na ní snaží působit můj přítel-má zkušenosti s výchovou kluků, kde to fungovalo , ale u dcery -nic moc)

  superkarma: 0 31.10.2005, 15:53:07
 8. avatar
  [59] Maši [*]

  Mickey Mouse: Jenže pokud se nepřitvrí, půjde si dál podle toho, jak bude sama chtít a ne podle toho, jak by měla.A dopadne to jak jinak , než katastrofálně.Myslím si, že přiměřeně přitvrdit a nastolit režim úměrný jejímu chování a učení je pořád lepší, než to nechat být a uplácet ji za každý milostivý projev její dobré vůle.Tím samozřejmě nechci říct, že pokud uvidím snahu po zlepšení, nebudu ji v tom podporovat svými ústupky.Ach jo, je to prostě složité a na každého asi platí něco jiného.A to mám ještě jednu dceru, která přijde do puberty v momentě, kdy té starší bude končit.Ale tam už budu aspon připravená.Trošku....

  superkarma: 0 31.10.2005, 15:47:07
 9. avatar
  [58] Mickey Mouse [*]

  a....: domluva a dohoda jsou různé věci. Domlouvat a promlouvat je jak házet perly... Dohoda má vždy formu závazného souhlasu obou stran s jasným plněním a sankcemi za neplnění. V praxi: "řekni, co chceš dělat, a já ti řeknu, za co ti to umožním", nebo: "nebudu ti mluvit do života, když budeš dodržovat tohle a tohle". Nic není 100%ní, ale zkoušet s potomky, kdo má tvrdší hlavu, to nechci.

  superkarma: 0 31.10.2005, 15:45:20
 10. [57] a.... [*]

  Mickey Mouse: na to přitvrzení musíš najít ten pravý okamžik-když pokračuješ v planých "domluvách" vymkne se ti to z rukou a pak to už nefunguje.A hlavní je mít u dítěte autoritu-pokud tohle není je to v háji.

  superkarma: 0 31.10.2005, 15:36:43
 11. avatar
  [56] Mickey Mouse [*]

  Maši: Vzdor to je určitě. Zájmy nejspíš nějaké má. Možná si něco dohání.
  Ačkoliv jsem provedl pubertou čtyři své mladší sourozence, neumím poradit jinak, než, že přitvrdit ve výchově mívá za následek ještě větší revoltu.

  superkarma: 0 31.10.2005, 15:33:06
 12. [55] a.... [*]

  Maši: joj opravdu to máme stejný-ta moje se na to kouká-Tak jsem blbá-no a co????Berte mě takovou,jaká jsem, nebo nechte být...
  sebevědomí jí fakt nechybí .Že na sobě musí pracovat, to jí samotnou nenapadne ani náhodou-přitom příkladů kolem sebe má až až....

  superkarma: 0 31.10.2005, 15:29:13
 13. avatar
  [54] Maši [*]

  Mickey Mouse: Měla tolik kroužků, kolik jen dokázala časově zvládnout.A ven nechodila nikdy dřív, než měla splněné povinnosti, a to nemyslím jen učení.Mě spíš připadá, že je jí ted absolutně všechno jedno.Že z ní vyprchala taková ta zdravá ctižádost, ona nepotřebuje maturitu,nechce být úspěšná,chce se dobře vdát a užívat si života.To , že bude krásná, ale totálně blbá jí vúbec nevadí.Nechápu, kde se to v ní vzalo.Vždy jsme jí ukazovali- a příkladů v rodině máme dost- že člověk opravdu musí makat, aby něčeho dosáhl. A to nemyslím jen nějaké postavení, ale docela obyčejné věci, které dělají lidi štastnými.A nemyslím,že by výchova měla nějaký zásadní vliv na jejím současném postoji.Nevěřím, že by se tak změnila.Spíš je to jen forma protestu, který prostě k pubertě patří. Jen doufám, že se to všechno utřepe dřív,než bude pozdě.

  superkarma: 0 31.10.2005, 15:22:26
 14. [53] a.... [*]

  Mickey Mouse: hele pubertální děvenka žádný zájmy nemá-ty dřívější "dětský" jsou odvrženy a teď jí zajímá jen jak by se načančala, aby byla nejkrásnější na celém světě a aby tlachala se svými deseti kamarádkami o hadrech,šminkách a klukách .Všechno, co jí navrhneš jí připadá trapný a blbý a když se jí zeptáš, co by chtěla dělat-tak řekne, že nic, nebo že neví... Takže nezbývá, než ten výběr udělat za ní.

  superkarma: 0 31.10.2005, 15:20:10
 15. avatar
  [52] Žábina [*]

  Mickey Mouse: č.43 - prosím tě přečti si ten článek ještě jednou - vždyť píše, že měla hodně zájmů, čili to nemůžeš brát tak, že terpve v pubertě jí chtěli začít organizovat čas

  tady je jasně vidět rozdílnost ženského a mužského pohledu

  superkarma: 0 31.10.2005, 15:12:13
 16. avatar
  [51] Žábina [*]

  Mickey Mouse: no podle tvého info tvé děti do puberty teprve jdou, takž odtud to mám

  superkarma: 0 31.10.2005, 15:09:30
 17. [50] Rikina [*]

  Nemyslím, že jsem někdy byla ambiciózní rodič, v podstatě jsem od potomků chtěla jenom to, aby se takzvaně "neflákali" bezcílně po světě, a něco dělali, vcelku jedno, co. Sami si vybrali a vyzkoušeli, co je baví a zajímá. Chodili na sportovní hry, na judo, do skauta, na informatiku, do kroužku mladých přírodovědců... a ve škole měli nejhůř tak trojky, když se něco nepovedlo. Jenže toto šťastné období skončilo úderem jejich 14.roku, a vypukla u nich pubertální vzpoura v podobě, na jakou jsem nestačila zírat. U staršího syna se mi to nepovedlo uřídit, takže 9.třídu prolezl se spoustou čtyřek, a na střední školu se pochopitelně hlásit ani nemusel. Teprve na třetí pokus se vyučil, a bylo to spojeno se spoustou času a nervů, než zhruba kolem 19.roku "dostal rozum". Maturitu nemá, a pomalu začíná přicházet na to, že to nebylo nejlepší řešení. Mladší syn se sice na střední školu dostal, ale druhá pubertální vlna se u něj dostavila těsně před maturitou, takže má sice dokončené střední vzdělání, ale bez této dosti podstatné zkoušky. Všechny koníčky, co oba synové provozovali v dětství, jsou dnes zapomenuty, a můžu být ráda, že oba pracují, kouří jenom cigarety, občas zajdou na pivo, nehrají automaty, nekradou a nevraždí stařenky v parku. Bohužel je to spíš náhoda, než zásluha mých výchovných metod, takže radit opravdu nemůžu

  superkarma: 0 31.10.2005, 15:05:15
 18. avatar
  [49] Mickey Mouse [*]

  Maši: Pokud dřív neměla odpoledna po škole předem daný plán a odpoledne vyplněná mimoškolními "povinnostmi", ve 14ti už na to nepřistoupí. Z její strany to vypadá, že jsi zcela nečekaně a neadekvátně změnila pravidla. Že nejsi spokojená ví i bez toho.
  Jako dobrý nápad mi připadá, že jí nabídneš podporu v jejích zájmech s tím, že ona tebe má možnost "uplatit" zlepšeným prospěchem a pravidelnou pomocí doma.

  superkarma: 0 31.10.2005, 14:52:04
 19. avatar
  [48] Maši [*]

  Mickey Mouse: Měla jsem na mysli, že nebyl důvod ji nějak trestat a zakazovat, když s ní nebyl žádný problém a povinnosti si plnila na jedničku, tak proč jí nedat volnost, když jsem věděla, že se v určitou hodinu a v pořádku vrátí domů.Myslím si, že tím, jak jsem jí ted nastolila režim a pravidla jí chci jen říct: něco není v pořádku, zkus se zamyslet a pokud chceš svoje výsady zpět, musíš pro to něco udělat.

  superkarma: 0 31.10.2005, 14:42:40
 20. avatar
  [47] Mickey Mouse [*]

  a....: Puboš hlavně nestojí o problémy. Nabídni mu jasnou cestu, jak se jim vyhnout a máš půl cesty za sebou.
  Myslím, že beru v úvahu i situace, kdy dochází ke střetům a útěkům z domova, či jiným demonstarcím síly a nezávislosti z obou stran.

  superkarma: 0 31.10.2005, 14:40:31
 21. avatar
  [46] Kelly [*]

  Maši: ... tak mě napadlo, co ji tak v tom podpořit? Zajímat se také o to, co zajímá jí ... a že má zájem o vlasy a nehty? Vždyť je to ženská ... a bude jí to zajímat pravděpodobně celý život - a aspoň nebude zanedbaná ...
  Zkus to na ní od lesa ... ne zákazy, ty nic neřeší, ale občas přinést např.pěkný lak na nehty za rozumný rozhovor o škole, kvalitní lak na vlasy za přípravu do školy ... já vím, je to podplácení, ale snad by se takhle zpět "nastartovala" ... ať není jen hezká a prázdná, ale šik a chytrá ... to kluky přitahuje víc ... zkus jí to tak nějak šikovně "implantovat" pod kůži.
  A ještě něco: nechce dělat kosmetičku? Možná právě to ji baví - a je to ještě k tomu škola s maturitou ...

  superkarma: 0 31.10.2005, 14:38:59
 22. [45] a.... [*]

  Maši: nejhorší je, že to miláčky chytne na konci základky, kdy potřebují mít nějaké ty výsledky pro postup na střední školu-to je fakt na zabití! tak pevný nervy
  Mickey Mouse: patrně nebereš v úvahu,že některé děti jsou dobře zvladatelné pouhou přátelskou domluvou,takže pevných pravidel nebylo třeba.To se ale právě v pubertě během (pro rodiče překvapivě)krátké doby změní...a rodiče jsou poněkud zaskočeni A neber to tak, že puboš chce mít hlavně pokoj od rodičů(že rodiče mu jsou děsně na obtíž)-my se s dceruškou i přes všechny problémy dokážeme přátelsky bavit a musím říct, že sama mou společnost občas vyhledává.

  superkarma: 0 31.10.2005, 14:35:25
 23. avatar
  [44] Mickey Mouse [*]

  Žábina: Určitě nemám tu zkušenost Na tos přišla kde?
  V článku je jasně napsané, že "dosud mohla opravdu všechno, měla celkem volný režim, a dokud byly výsledky ve škole uspokojivé, neměli jsme na ni žádné přehnané nároky".
  Projevy puberty jsou jistě dost individuální. Přesto všeobecně platí, že začínat s pravidly teprve v pubertě prostě nefunguje. Nejlépe funguje dovolit puberťákům vlastní odpovědnost - např. dovolit jim nějakou tu brigádu. Uzavřít dohodu o podmínkách vzájemného soužití.
  Není nic horšího než měnit výchovu ze dne na den. Puboš potřebuje jasně předem vědět, jak může zařídit, aby měl od rodičů pokoj.

  superkarma: 0 31.10.2005, 14:24:02

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [43] Žábina [*]

  Maši: určitě jste nezanedbali, to je přímo klasický úkaz puberty...kdo ještě nezažil, nepochopí
  ale já přesně vím o čem píšeš

  superkarma: 0 31.10.2005, 14:23:25
 2. avatar
  [42] Maši [*]

  Děkuju všem za příspěvky.Nápad s brigádou není vůbec špatný, problém je, že u nás je dost málo pracovních míst obecně a 14-ti letou holku málokdo zaměstná, byť jen na pár hodin denně.Zkoušela jsem to minulé léto.Jinak musím dodat, že si nemyslím, že bychom nějak zanedbali výchovu.Dcera byla opravdu do puberty hrozně ctižádostivá, slušná , s výborným chováním i prospěchem. Jen teď jí začalo být jedno, jestli bude dělat uklízečku, hlavně, že bude mít super vlasy a dokonalé nehty.Ani ve škole nechápou,co se s ní stalo.Tak jen doufám, že se všechno utřepe dřív, než budeme všichni zralí na Chocholouška!!!Simča

  superkarma: 0 31.10.2005, 14:17:11
 3. avatar
  [41] Žábina [*]

  Mickey Mouse: promiň,ale je vidět, že ještě nemáš tu zkušenost
  v článku není vůbec napsáno, že by začali dceru vychovávat až ve 14 letech, to jsi špatně pochopil
  a opravdu puberta nemá nic společného s dobrou nebo špatnou výchovou, když na dítě dolehne, může jít do té doby o naprosto bezproblémové dítě a nic s ním nezmůžeš

  superkarma: 0 31.10.2005, 14:05:10
 4. avatar
  [37] Gabi [*]

  Tak já byla asi nějaká divná - zhoršení školního prospěchu se u mě nekonalo - nakonec já si vybírala střední školu, já chtěla jít studovat . Ale zase jsem v osmičce chodila s jedním z nejvyhlášenějších "grázlíků". Bylo to to nejlepší, co jsem mohla udělat - přestala jsem být tou vzorńáckou šprtkou a šeredkou. Vztah nebyl zdaleka perspektivní - byl to svazek dvou sociálně a intelektuálně odlišných osob. Ale bylo to fajn! Sice okolí mi dávalo nepokrytě najevo, že bych se měla stydět, ale já se nestyděla ani trochu , rozchod byl očekávatelný - přišly prázdniny a jiná škola. Pak už jsem neměla potřebu si nic dokazovat a ta troška sebevědomí mi určitě prospěla ... Vůči rodičům jsem nijakou zášť necítila - na to jsem měli doma jiný hromosvod.
  Jsem "zvědavá", co mě čeká s dcerou - je jí sedm a už teď odmlouvá, kroutí oči v sloup, dává mi dobré rady, nechce se učit, nechce chodit na kroužky, nechce pomáhat, ... Ale sebevědomí má docela dost!

  superkarma: 0 31.10.2005, 13:49:32
 5. avatar
  [36] Kelly [*]

  ... v 15 jsme dali dceru na brigádu "k pásu". Vstávala v 5 a makala tak, že se ji dělaly po šichtě mdloby, přišla a jen spala ... a to měla ještě úlevy. Přineslo to kýžený efekt ... váží si peněz a i když utrácí, tak už ne tak bezmyšlenkovitě. Váží si práce, protože ví, jaká je to dřina, vydělávat peníze rukama.
  A byla nám za tu možnost, něco si vydělat, vděčná.
  Podotýkám, že pracovat chtěla sama, aby byla alespoň trochu sama finančně soběstačná.
  Někdy je lepší, nechat ty naše puboše na chvíli "vyráchat" v realitě, aby díky vlastní zkušenosti přistáli zpět na zem. Ono je totiž po škole stejně nic jiného, než tvrdá realita, kde se s nimi nikdo mazlit nebude, čeká ...

  superkarma: 0 31.10.2005, 13:47:35
 6. [35] a.... [*]

  Mickey Mouse:řekla jsem, že puberťák si nevidí na špičku nosu, tím chci říct, že nedokáže uvažovat v dliuhodobých pespektivách.Zajímá ho jen co je TEĎ a že si tím zavírá dveře do budoucnosti ho nezajímá.
  ěkat na to" že dostane rozum, že si na to přijde sama"to se fakt nevyplácí.Když už podesáté řešíš stejný problém-pak přijdou na řadu zákazy.
  Jinak zas nazvat mou výchovu tvrdou-to by ještě stále bylo dost nadsazené jen ta vyloženě liberální selhala.
  Prostě jen nastoupily příkazy, zákazy a HLAVNĚ důslednost z mé strany.
  Káča: v tom co od ní chceš musíš být aspoň stejně tak tvrdá jako je ona, když chce něco od tebe

  superkarma: 0 31.10.2005, 13:36:17
 7. avatar
  [28] Mickey Mouse [*]

  a....: Pokud pohlížíš na puberťáka jako na blbce, který nemá rozum, pak asi nezbývá, než zkusit být tak tvrdá, že tě nepřekvapí, až jednou bude puberťák tvrdý na tebe. Příklady táhnou!

  superkarma: 0 31.10.2005, 12:56:55
 8. [27] a.... [*]

  markeet:já předběžně zvažovala brigádu v pekárně- v kombinaci s ranním vstáváním by to bylo pro mou dcerunku,která se ráda válí v posteli do 10, přímo vražedné

  superkarma: 0 31.10.2005, 12:47:52
 9. avatar
  [26] markeet [*]

  a....: pracovala jsem v 16 cele leto v nemocnicni mandlovne - vezmes uterku, roztrepnes ji, vrznes do mandlu. vezmes uterku, roztrepnes ji, vrznes do mandlu. vezmes uterku ..... - 6 hodin denne + ty sileny zensky tam + ty smesny penize za to . vydesilo me to tak, ze jsem maturovala s vyznamenanim a jedna vysoka skola mi prisla malo

  superkarma: 0 31.10.2005, 12:44:45
 10. [25] a.... [*]

  markeet: jo to mám v záloze jako poslední variantu, kdyby všechny výchovné prostředky selhaly v 15 bych jí poslala na nějakou hodně hnusnou manuální brigádu

  superkarma: 0 31.10.2005, 12:38:11
 11. avatar
  [24] markeet [*]

  puberne = puberte

  superkarma: 0 31.10.2005, 12:37:43
 12. avatar
  [23] markeet [*]

  taky me rodice v puberne neuveritelne vytaceli ostentativnim nezajmem a vetou "no jak myslis, ja uz maturitu/vysokou skolu mam...." mozna to vypada jako blbost, ale na me to ohromne zabiralo

  superkarma: 0 31.10.2005, 12:37:11
 13. avatar
  [22] markeet [*]

  na me v detstvi spolehlive zabiraly skolni exkurze do tovaren - dva stejne pohyby celou smenu - prace ktera nikoho nemuze bavit ani omylem, hlucne a spinave prostredi . pozdeji jsem si na brigadach tenhle typ prace vyzkousela a mela jsem jasno .

  superkarma: 0 31.10.2005, 12:34:10
 14. [21] a.... [*]

  Mickey Mouse: jo a apelovat na "rozum" u pubertálního spratka-na to bych fakt nespoléhala, neb si ty miláčkové nevidí dál než na špičku nosu, takže argumenty, že s těmahle známkama nedosáhnou žádnýho vzdělání a kazej si život, že cigarety a alkohol je něco špatnýho-tohle jim donekonečna rozumně vysvětlovat, když se to míjí účinkem? Tady platí jen zákazy z pozice síly.

  superkarma: 0 31.10.2005, 12:32:43
 15. [20] a.... [*]

  Mickey Mouse: no já teda začala s tou tvrdou výchovou ve 13 ( do té doby jsem myslela , že uspěju s liberální) a a šlo to-a to je děvenka teda VELMI rezistentní( ve škole jí vůbec nezvládli, samý poznámky dvojka z chování...)
  A udělat jim odpolední program při tom , když s nima začnou problémy, je naopak jediné možné řešení.Jiná věc je, když už u nich nemáš vůbec respekt-to se mě ale netýká, já si svou dcerunku ještě pořád zvládnu.

  superkarma: 0 31.10.2005, 12:27:51
 16. avatar
  [19] Mickey Mouse [*]

  a....: Žábina: Ve 14ti letech už tvrdá výchova nezabere. Ani plánování odpoledního času. Když jsou na pravidelný režim děti zvyklé od mala, tak je takhle udržíte do 15ti. Když zvyklé nejsou, ve 14ti začínat nelze. Na tom si trvám. V tomhle věku je možné jedině zkusit ty "rozumné dohody".

  superkarma: 0 31.10.2005, 11:49:22
 17. avatar
  [18] Odemětobě [*]

  Díky bohu,že tyto problémy nemáme a pubertou proplouváme bez políčků.Horší je to u mých příbuzných žijících v Praze.Tam si chlapci tak dlouho užívali dětství,že je nikdo nenaučil režimu,povinnostem a chlapci si myslí,že do bankomatu se peníze sypou samy a okamžitě z nich bude vysoký manažer v luxusním autě.Úplně jim uniká,že je potřeba pro takový post něco udělat.Aspoň studovat s vyznamenáním.

  superkarma: 0 31.10.2005, 11:48:52
 18. avatar
  [17] elen-a [*]

  sara.l: souhlasím hned s prvním příspěvkem, at děti skutečně poznají práci.

  superkarma: 0 31.10.2005, 11:48:39
 19. avatar
  [16] catcat [*]

  Pokud šlo o mou pubertu, hluboce jse si vydejchla, když už mi naši zakázali komplet všechno - už nic víc nemohli Takže zákazy nic neřeší. A dcera je na střední škole, už se vylupuje z puberty v normální bytost a jako problém se školou jsme řešily pouze šikanu. Nás tak nějak ta puberta minula, asi jsem silně nevšímavý rodič

  superkarma: 0 31.10.2005, 11:18:04
 20. avatar
  [15] kačinka [*]

  Jsem na tom stejně s 14-ti letým synkem, od počítače abych ho k učení tahala heverem. Cokoli po něm chci, odpovídá:"Nee" nebo "Za chvíli", což je to samé. Jak to období přežít a nezabít ho?

  superkarma: 0 31.10.2005, 10:59:16
 21. [14] a.... [*]

  Mickey Mouse: to doufám nemyslíš tak úplně vážně, že ve 14 je na převýchovu pozdě!!!Chce to jen vědět, jak na to, co na slečnu nejvíc zapůsobí-jestli permanentně tvrdej režim, nebo jen přiměřeně tvrdý-odměna za výsledky a trest za průšvihy.Hlavně to chce nenechat je flákat, víc se jim věnovat a naplánovat jim odpolední činnost(samozřejmě řízenou-rodiči zaplacenou) aby nebyli jen venku s kamarády.Hlavně důslednost ze starany rodičů.Mě se taky velmi osvědčila změna školy.

  superkarma: 0 31.10.2005, 10:59:01
 22. avatar
  [13] Mylady [*]

  Byla bych tvrdá, teď, když jde o všechno. Můj 16 chlapec to taky chtěl vzdát. Nevím, kde děcka ty názory berou. Ale přece jenom se dal dohromady, průměr měl krásný a přijali ho bez přijímaček. Je na střední, zvládá to v pohodě. A dokonce se mi svěřil, že uvažuje o vysoké. To byl pro mě šok. Ale, když býval na základce, tak mě občas svým laxním postojem tak vytočil, že mě bolelo u srdce a bylo mi zle. Takže vydržet.

  superkarma: 0 31.10.2005, 10:55:00
 23. avatar
  [12] Žábina [*]

  Mickey Mouse: nemyslím si, že je pozdě..jak píšu prožila jsem se synem to samé a je to pouze přechodné období

  superkarma: 0 31.10.2005, 10:52:14
 24. avatar
  [7] olafka [*]

  ta moje "pubka" se kolikrát ani nezvedne od počítače, aby uklidila čistý nádobí z myčky. Jóóó, maj ty děcka ale těžkej život Když byla malá a něco se jí nechtělo dělat tak říkala - nechte mě, užívám si dětství - a měla pravdu!!! Užívejme si dětství, protože nic sladšího nám život nepřipraví

  superkarma: 0 31.10.2005, 10:37:52
 25. avatar
  [6] olafka [*]

  uff, já mám tohle čerstvě za sebou (ale už po třetí ) takže vím o čem je řeč I když nejsem nejmladší, pamatuju se, jak jsem si napsala do deníčku (ve 14)že mamka je kráva a druhý den jsem se za to styděla a tlustou tužkou to škrtala a škrtala, aby to nebylo vidět. Od té doby, co holky našly moje maturitní vysvědčení si troufnu říct - aspoň tu maturitu si udělejte - a tím končím. Sama jsem jí dodělávala večerně, dnes sebe a rodinu živím jako účetní (o tom se mi nezdálo ani v nejhorším snu ) Já byla příšerná dcera, moje dcery taky jsou a tak tím životem jedeme jak na horské dráze A když některý vozíček vzkolejí, tak víme, že je na dosah pomocná ruka, která nás stáhne zpátky držím palce

  superkarma: 0 31.10.2005, 10:30:26
 26. [5] okno [*]

  Procházela jsem si se synem něčím podobným,sice se až atk nezhoršil,ale doučování z matiky před zkouškama jsme absolvovali..ted je mu 18,je ve 3.ročníku a je to horší a horší..neučí se vůbec,naštěstí má dobrou pamět,tak to není taková havárka,že by propadal,ale mohlo by to být lepší.Ale proč?jim to stačí,na známy se nikdo nikde neptá a tak je to se vším..na vše je čas,nic se neděje,nic se neělá..záměrně píšu v množném čísle,protože podle známých je to všude stejný.Ale co je pro mě nejhorší,je to,že rodiče,místo aby,když dítě něco provede-ukradne,rozbije,nevrátí apod.svou autoritou na dítě zapůsobili,tak jsou sprostí na nositele zprávy a dítě hájí za každou cenu.Vím o čem mluvím,jsem majitelkou DVD a VHS pujčovny a dnešní mládež si s dodržením termínu či aspoň vrácení hlavu neláme a tak jezdím po okrese a vymáhám..to byste se divili,jak jspu rodiče sprostí a nedají na miláčky dopustit!Pak se nemůžeme divit,že?

  superkarma: 0 31.10.2005, 10:26:37
 27. avatar
  [4] Mickey Mouse [*]

  Teď už je pozdě!
  Dokonce i naprosto bezproblémový premiant třídy potřebuje výchovu a zkusit si, že nezvládne všechno. A to jste měli dceři dát dřív. V tomhle věku zvýšený tlak ze strany rodičů vede jen k větším trucům na straně druhé.
  Na vašem místě bych zkusil "dospělou dohodu". Chceme takové a takové výsledky a pokud budou, bude důvěra a proto volný režim. Pokud nebudou výsledky, budou předem domluvené sankce.
  Berte to tak, že se za dceru učit nemůžete a násilím jí k učení nedonutíte.

  superkarma: 0 31.10.2005, 10:25:44
 28. avatar
  [3] Žábina [*]

  přesně tohle jsme prožívali se synem loni, naštěstí se na poslední chvíli - v únoru - vzpamatoval, začal se učit a přijímačky udělal i byl přijat na školu
  ale bylo to peklo
  dobrou zkušenost jsme měli se scio-testy přes internet, na nich je i možnost srovnání s jinými studenty a když párkrát nedopadl valně, začal tomu věnovat víc pozornosti

  superkarma: 0 31.10.2005, 10:19:08
 29. [2] a.... [*]

  mám doma to samý!!! 8.třída, bude jí 14. Poslední vysvědčení několik 4 !!Takže jsme změnili školu(aby vypadla do jiného prostředí)máme doučování z matematiky, a začíná 2x v týdnu s němčinou.Omezili jsme kamarádky(2 rovnou zakázaly) a stále kontroluju, kontroluju, kontroluju...
  Naštěstí pochopila, že ve svém věku musí ještě poslouchat a nešprajcuje se, domů chodí ve stanovenou dobu a učit se jde tak na třetí vyzvání...
  Jinak ta posedlost svým vlastním vzhledem mě taky ubíjí furt jí říkám, že by taky měla dbát trochu na to, co má v hlavě.

  superkarma: 0 31.10.2005, 10:09:41
 30. avatar
  [1] sara.l [*]

  puberťáky máme doma skoro všechny ženy-inky klukovi hodně pomohlo když šel na brigádu a poznal,že bez vzdělání není nic...jinak moje domluvy nebyly nikdy k ničemu,ale když mu hrozila horší známka tak dokázal zázraky ale zákazy nebo tresty nikdy nezabraly..takže teď maká aby se dostal na výšku a nemusel pracovat rukama,ale hlavou...

  superkarma: 0 31.10.2005, 10:07:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme