Zdraví

Pomoc, mám líný metabolismus!

Řekněte, je tohle spravedlivé?

"Šla jsem onehdy s kolegyní na oběd, a zatímco jsem si vybrala zeleninový salát s pár kousky kuřete a s díky odmítla dresing, ona se nežinýrovala a poručila si nějakou českou klasiku včetně knedlíku, že prý na to má chuť," začíná své líčení Kateřina, jedenatřicetiletá právnička. Cestou zpátky do kanceláře si její kolegyně ještě koupila balení oblíbených polomáčených sušenek a za hodinu už si u kolegy, který si šel koupit něco na zub, objednávala Magnum. "Výsledek? Já vážím dobře přes sedmdesát kilo, ona s bídou padesát a tvrdí mi, že by ráda přibrala. Samozřejmě, nijak nesportuje," stýská si Kateřina. Sama sice také není zrovna milovník pohybu, ale alespoň se snaží věnovat pěší turistice, plavání a občas si jde zaběhat či zajezdit na kole.

Kateřina s kily navíc se střídavými úspěchy bojuje již od puberty, přičemž na bojišti se ještě přitvrdilo, když před šesti lety otěhotněla a posléze porodila syna. Proč Kateřina nehubne, ba spíše naopak, když si celkem své jídlo hlídá, a navíc se i alespoň trochu hýbe? Roli hraje podle všeho více věcí. "Obezitoložka, k níž jsem se objednala, mi vysvětlila, že přes všechnu snahu má můj jídelníček své mouchy - jím nepravidelně a více večer než ráno. A pak, mám prostě pomalejší metabolismus, třeba ve srovnání se zmíněnou kolegyní," konstatuje mladá žena. Rychlost spalování potravy je do jisté míry dědičná a nedá se až tak zásadně ovlivnit. Kateřinin metabolismus podle všeho ještě zlenivěl léty, kdy ho nic moc nepopohánělo k větší snaze.

Nicméně, když se začala pídit po tom, jak jej nastartovat, pár tipů se našlo.

1) Jak rozhýbat metabolismus

"Nastartování metabolismu pomáhá pohyb, člověk se ovšem musí hýbat více a jinak než dosud," vyvsvětluje Iva Málková ze společnosti Stop obezitě. Kateřina tak má na výběr přihlásit se třeba na pravidelné redukční cvičení, anebo začít běhat a jezdit na kole skutečně pravidelně. Jízda na kole je přitom vhodnější, protože je zdravější a nenamáhá tolik klouby, je však záhodno ji doplnit protahovacím cvičením, aby netrpěla záda. "K tomu jsem se přihlásila na aquaaerobik, o kterém mi nadšeně vyprávěla kamarádka," doplňuje Kateřina.

2) Více svalů, méně tuků

Je to přímá úměra. Čím méně je v těle svalů, tím pomalejší je i metabolismus. Jinými slovy, člověk, který má více svalů, energii získanou z potravy spálí rychleji než ten, kdo je samý tuk. A je přitom jedno, že ten svalnatý se u třeba u cvičení zdánlivě nadře mnohem méně. Kateřině tak nezbývá, než se snažit cvičením a úpravou jídelníčku změnit poměr svalů a tuků ve svém těle.

3) Pozor na váhové výkyvy

Zpomalení metabolismu nahrává i obávaný a nechvalně proslulý jo-jo efekt. A je přitom jedno, že vaša váha nelítá o desítky kil a že výkyvy jsou tu tři kila dolů, tu čtyři nahoru. Už to stačí k tomu, aby váš metabolismus zlenivěl a kila šla nahoru. K tomu je ještě záhodno připočítat fakt, že metabolismus se tak jako tak zpomaluje spolu s věkem.

4) Pomozte si jídelníčkem

"Rozhodla jsem se přece jen mírně změnit své stravovací návyky, jíst častěji, menší porce a sladké nebo sacharidy jako těstoviny a pečivo spíše v první polovině dne. Teď po Velikonocích chci čtrnáct dní sacharidy  vynechat úplně, protože to také pomáhá povzbudit metabolismus. Nesmí to však být dlouhodobě, protože to pro změnu zatěžuje ledviny," uzavřela mladá žena.
   
01.04.2005 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [66] Vivian [*]

  Wewerka: přesně jak jsem si myslela, multi-level marketing.

  superkarma: 0 04.04.2005, 14:04:31
 2. avatar
  [65] Conny [*]

  Léthé: No právě, že 18, ale né, já si nestěžuju, může být hůř

  superkarma: 0 04.04.2005, 13:56:05
 3. avatar
  [62] LinaX [*]

  X-Bella: C.L.A. opravdu pomáhá jen ve spojení s pohybem, chce to pravidelně cvičit. Ale v kombinaci se cvičením mi zabral.

  superkarma: 0 04.04.2005, 06:41:38
 4. avatar
  [61] karlik [*]

  Vivian: akreditovanou laboratoř si zařídím za pár stovek. Kolik je u nás falešných občanek, pětitisícovek a p. žádný problem jeden atest. k.

  superkarma: 0 03.04.2005, 23:15:45
 5. avatar
  [60] Vivian [*]

  karlik: přesně tak... Pokud jde konkrétně o tenhle výrobek (zmiňovaný níže), na webových stránkách, na nichž je propagován, výrobce pro jistotu nikde není uveden, takže těžko někde něco vyhledávat... Podle mého zřejmě půjde o něco jako letadlo nebo MLM nebo jak se tomu říká, protože hlavní stránka má spoustu identických podstránek, z nichž každá má svého "vlastníka", na něhož se mohou zájemci o zázračné hubnoucí kapičky obracet. Někteří z nich odkaz na svoje stránky dávají i sem. Zřejmě ten zázrak ve velkém nakoupili a teď musejí prodávat, aby vydělali. Něco jako kdysi Herbalife. Pokud si chcete výrobek objednat, najdete jen číslo na mobil a e-mailovou adresu (na freemailu, třeba seznam.cz apod.), žádná firma, žádná adresa, žádné IČO... prostě nic. Kdybyste chtěli výrobek vrátit nebo reklamovat, zřejmě utřete...
  A o účincích toho zázraku si taky nedělám iluze. Na stránkách sice mají zaklínadlo v podobě zmínky o atestu v akreditované laboratoři, ale ten nevypovídá o deklarované účinnosti zcela nic, je jen zprávou o tom, že daný preparát je pro lidský organismus neškodný.

  superkarma: 0 03.04.2005, 21:59:11
 6. avatar
  [59] karlik [*]

  V těchto případech prostřeků proti bolesti kloubů na hubnutí a jiných sajrajtů nazývaných honosně stravovací doplňky doporučuji proto, že zajisté máte všechny přístup na internet a umíte s ním zacházet najít si www.státní sprava/obchodni rejstřík a skusit najít výrobce. Ve většině případů je to nemožné a pokud se to povede jedná se většinou o poradenskou firmu která se zabývá okrajově jakousi výrobou.

  superkarma: 0 03.04.2005, 20:35:41
 7. avatar
  [58] Vivian [*]

  Léthé:

  superkarma: 0 03.04.2005, 19:39:24
 8. avatar
  [57] Léthé [*]

  Vivian: Ale věř tomu, že jsou lidi, který na tohle naletí . Pouze tady asi této propagandě pšenka nepokvete, my jsme totiž tady na ž-in. na hubnutí již odborníci ….a to i bez kap kap kapiček

  superkarma: 0 03.04.2005, 19:21:16
 9. avatar
  [56] Vivian [*]

  Léthé: no jasně... nepřejídat se, mít dostatek tekutin a vlákniny... a to by bylo, aby ten zázrak nefungoval

  superkarma: 0 03.04.2005, 19:05:16
 10. avatar
  [55] Léthé [*]

  Vivian: Ještě jsem našla v diskusi na dámě radu, jak ty zázračné kapky užívat, aby zabraly.
  Čti:
  „Ráda poradím všem,kteří mají pocit,že se jim s Emulipsem nedaří.
  Ty 3 zásady jsou:
  1.Dostatek tekutin (2-3 l denně)
  2.Dostatek vlákniny (aby se měl naštěpený tuk na co navázat a odejít z těla ven)
  3.Nedojídat se (jakmile se najíme až "po klapku",cítíme se těžce a plně a když užijeme Emulips,po pár minutách cítíme úlevu a v tomto okamžiku dělá spousta lidí chybu,že se ještě "dojí"-jednoduše jde se "docpat".Ale pak už tuto dávku Emulips nezpracuje a tuk se začne ukládat)."

  Podle mě se při podobných zásadách hubne i bez kap kap .

  superkarma: 0 03.04.2005, 18:37:48
 11. avatar
  [54] Léthé [*]

  Conny:Kolik ti je let? Já do svých 37 let měla stejný problém. Hýčkej si tu svou „podváhu“ neboj, za pár let budeš mít stejně starosti, jako my.

  superkarma: 0 03.04.2005, 18:33:41
 12. avatar
  [53] Vivian [*]

  Conny: jak vidíš, tak to jedno není... Kdyby to bylo jedno, tak bychom tady vůbec nediskutovaly

  superkarma: 0 03.04.2005, 18:20:27
 13. avatar
  [52] Conny [*]

  Přiznávám se bez mučení, já jsem taky stejný případ jak ta kolegyně. Mám 53 kg, komplex, že jsem moc hubená, ale furt nemůžu přibrat. Když ale vidím některý ty obézní ženský, díky bohu za mojí postavu. A vůbec není to jedno?

  superkarma: 0 03.04.2005, 18:11:47
 14. avatar
  [51] Vivian [*]

  Wewerka: a propos, deset kilo za půl roku (tj. 1.6 kg měsíčně) shodíš hravě i bez kapiček. Pokud se přestaneš přejídat a začneš se trochu hýbat, zmizí kromě nadváhy i problémy se žlučníkem a zácpa .

  superkarma: 0 03.04.2005, 16:16:07

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [50] Vivian [*]

  Wewerka: ať je to, co je to, pravidla jsou pro všechny stejná - kdo má zájem o reklamu na tomto serveru, musí si ji zaplatit. Zajímalo by mě, proč se distributor toho výrobku normálně neobrátí na obchodní zástupce ženy-in a nezadá si tady regulérní reklamu. Proč se musí uchylovat k takovým podloudným praktikám a cpát sem neplacené reklamní odkazy...??
  Mám podobný názor jako Léthé. Přípravek, který slibuje řešení trávicích potíží, žlučníkových problémů, nadváhy, zácpy a kdoví čeho ještě, je mi poněkud podezřelý, a to, že se nedá koupit běžně v lékárně ani v žádné normální prodejně, je taky přinejmenším zvláštní.

  superkarma: 0 03.04.2005, 16:13:06
 2. avatar
  [49] Léthé [*]

  Wewerka: Víš co mě odrazuje od podobných zázraků? Ze se to nedá koupit v lékárně, nebo v nějaké prodejně ze zdravou výživou. Vždy je to na dobírku od nějaké pofiderní firmy.
  Pročetla jsem si několik názorů na ten přípravek a tady ten mě doslova rozesmál:
  „Jsem plná energie a zase chodím tančit!
  … je mi 78 let a jsem nemocná se srdcem, mám zažívací problémy, často jsem nachlazená, trpím na chřipky, únavu, musím si hlídat váhu, působí na mě velice počasí. Prostě stále něco! Užívám hodně léků, ale přesto mi není dobře. Začala jsem používat EMULIPS a OMEGU plus. Po třech týdnech se cítím svěží a plná energie! Odezněly i moje časté otoky nohou, takže chodím tančit, na delší procházky, výlety a ještě jsem si snížila váhu. Jsem opravdu velice spokojená!
  Vlasta Jakubcová, Brno „
  Nevěřím tomu ani za mák

  superkarma: 0 03.04.2005, 14:43:41
 3. avatar
  [47] Vivian [*]

  *Kotě*: jo aha... já jsem to taky napsala špatně. Tuk se dá samozřejmě jedině spálit transformace tukových buněk na svalové je pochopitelně blbost

  Jinak dámy, které sem vytrvale cpou komerční odkazy na ty zázračné "hubnoucí" kapičky, si znovu dovoluji upozornit, že mají-li zájem o reklamu na tomto serveru, budou si ji muset zaplatit

  superkarma: 0 03.04.2005, 12:37:28
 4. avatar
  [46] CrazyM [*]

  Vivian: Dík tak jsem to myslela, asi to vyzkouším.

  superkarma: 0 03.04.2005, 12:13:34
 5. avatar
  [43] Léthé [*]

  Myslím si, že někdy za „náchylnost“ k obezitě můžeme poděkovat i našim rodičům. Takovéto….“musíš to dojíst “ by nikdy nemělo zaznít.

  superkarma: 0 02.04.2005, 15:49:52
 6. avatar
  [42] *Kotě* [*]

  Vivian: Jenom jsem reagovala na to, že ten přípravek má "přeměňovat tuk ve svalovou hmotu" - podle mě při cvičení aerobiku, i když to člověk bude brát, si tuk na svaly nepřemění, ale spálí ho - na budování svalové hmoty je potřeba úplně jiný druh pohybové aktivity.

  superkarma: 0 02.04.2005, 15:41:21
 7. avatar
  [41] Vivian [*]

  rozina: já jsem to taky zkoušela, ale nefunguje to

  superkarma: 0 02.04.2005, 13:50:03
 8. avatar
  [40] Vivian [*]

  *Kotě*: myslím, že ona si nechce budovat svaly, že chce jen zhubnout, spálit tuk. A na to je právě aerobní pohyb.

  superkarma: 0 02.04.2005, 13:49:30
 9. [39] rozina [*]

  Kdo chce ať jukne na : www.bezdiet.cz
  už to pár lidiček zkoušelo a vono to funguje!
  tak čauky !!!

  superkarma: 0 02.04.2005, 09:43:30
 10. avatar
  [38] *Kotě* [*]

  CrazyM: aerobním pohybem si svaly nevypěstuješ

  superkarma: 0 02.04.2005, 01:21:20
 11. avatar
  [37] CrazyM [*]

  Vivian: Takže při cvičení- aerobiku by to mělo fungovat? Ptala jsem se moji doktorky, říkala že by to mohlo být dobré, ale pozor na energetickou hodnotu. Bohužel jsem ji u nápojů s C.L.A. nenašla

  superkarma: 0 01.04.2005, 21:22:08
 12. avatar
  [36] CrazyM [*]

  Vivian: Takže při cvičení- aerobiku by to mělo fungovat? Ptala jsem se moji doktorky, říkala že by to mohlo být dobré, ale pozor na energetickou hodnotu. Bohužel jsem ji u nápojů s C.L.A. nenašla

  superkarma: 0 01.04.2005, 21:22:07
 13. avatar
  [35] Vivian [*]

  X-Bella: s C.L.A. osobní zkušenost nemám, ale pozor - tuk se na svalovou hmotu nedá (!) proměnit bez pohybu. Ty pilule tomu možná můžou nějak napomoct, ale pokud se nebudeš hýbat, samy o sobě fungovat nebudou Je to asi jako s carnitinem. Jsou to látky, které v průběhu fyzické aktivity podporují tvorbu energie z tuků. Podtrhuju to "v průběhu fyzické aktivity". Nicneděláním nic nespálíte

  superkarma: 0 01.04.2005, 18:21:49
 14. avatar
  [33] Vivian [*]

  Manx: oficiálně volně prodejnej není, ale v praxi se dá (bohužel) sehnat i bez předpisu. Stačí mít peníze a vědět, kde shánět

  superkarma: 0 01.04.2005, 16:47:36
 15. avatar
  [27] Žábina [*]

  MiLady: tak to mě mrzí ...budiš ti útěchou, že po posledním vážení jsem zas kilo přibrala

  superkarma: 0 01.04.2005, 14:23:09
 16. avatar
  [26] Luciš [*]

  Já měla na střední dvě spolužačky a to jste měly vidět, když vybalily svačiny
  O žrádle se s nima nikdo nebavil, a říkali jsme jim tasemnice

  superkarma: 0 01.04.2005, 13:52:31
 17. avatar
  [23] Meander [*]

  Manx - 12.: Mám taky takovou kamarádku s velikostí 36 a apetitem hrocha. Ale namísto vody mám vždycky chuť si po posezení s ní otevřít plyn.

  superkarma: 0 01.04.2005, 13:39:25
 18. avatar
  [22] Žábina [*]

  kačagogo: č.14 je to zvláštní ale něco na tom bude

  superkarma: 0 01.04.2005, 13:30:50
 19. avatar
  [21] Luciš [*]

  evelyn: brrr, tak to teda nee

  Taky mám metabolismus po mámě. Sním za celý den celozrnný rohlík s bílým nízkotučným jogurtem, v podvečer salát bez oleje a mám pořád 75 kg

  superkarma: 0 01.04.2005, 13:27:36
 20. avatar
  [20] evelyn [*]

  Luciš: a to jeste tady dneska v novinach pisou, ze cim dal vic lidi ma sex v bazenech, tak predstava v cem se koupu je dost odpudiva, se obejdu

  superkarma: 0 01.04.2005, 12:37:19
 21. avatar
  [18] závislá na čokoládě [*]

  Já o sobě tvrdím, že přiberu i při čtění kuchařky aspoň 2 kila, takže se cpu salátama,zeleninou...Přeji všem hezký den

  superkarma: 0 01.04.2005, 12:06:11
 22. avatar
  [17] Vivian [*]

  Jasně, psychika, pohyb a strava, to je základ . Doufám, že sem zase někdo šoupne reklamu na nějaké zázračné hubnoucí fujtajbly, které vyzmízíkují sádlo jako mávnutím kouzelného proutku

  superkarma: 0 01.04.2005, 11:59:34
 23. avatar
  [16] Palita [*]

  Matiee: mám stejný problém, všichni kolem mě jedí a pořád vypadají štíhle a já jen se podívám na jídlo tak mám kilo nahoře. Není to fakt spravedlivé

  superkarma: 0 01.04.2005, 11:34:50
 24. avatar
  [13] Luciš [*]

  Kdybych měla doma vnitřní bazén, to by se hubnulo Je to můj nejpříjemnější pohyb, ale nedokopu se tam jen tak jednou za čtrnáct dní Dojít tam, hnusná chlorovaná voda, sprchovat se před cizíma, sušit si hlavu a ještě míst strach, že se po cestě zpět nachladím

  superkarma: 0 01.04.2005, 11:24:52
 25. avatar
  [11] Camuska [*]

  je to prave o hubnuti, o metabolismu a o cviceni...

  superkarma: 0 01.04.2005, 11:03:02
 26. avatar
  [10] Camuska [*]

  Dneska vysla zajimava priloha v Mlade Fronte, mrknout muzete, ale i na jejich web http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?r=Bzdravit

  superkarma: 0 01.04.2005, 11:02:09
 27. avatar
  [9] CrazyM [*]

  no já říkám, že se na jídlo jen podívám a mám 2 kila nahoře. mám za sebou i bandáž žaludku a po 40 kulech dole mám po 6 letech 35 nahoře takže téměř stejná váha a stále se nenajím . Teď ale docela pravidelně cvičím a váha sice nechce moc slézat, ale centimetry ano x

  superkarma: 0 01.04.2005, 09:57:45
 28. [6] r1911 [*]

  Májík: Souhlasím, život není spravedlivý. Ale mám pocit, že čím víc se tím člověk zabývá a na něco takového myslí, že pak snad přibírá už jen díky těm myšlenkám. Taky jsem měla 50 kilo s postelí a mohla jsem se futrovat nonstop a čímkoliv, ale pak se to nějak změnilo a ač sním třeba jen 20 dkg, přibírám snad 2 kila... Takže to beru tak, že život je boj a výzva.

  superkarma: 0 01.04.2005, 08:17:14
 29. avatar
  [5] alko [*]

  Dřív jsem byla ta hubená kolegyně, po 40. jsem Kateřina - viz 3) ...metabolismus se tak jako tak zpomaluje spolu s věkem.

  superkarma: 0 01.04.2005, 07:40:42
 30. avatar
  [1] Májík [*]

  Jo, tak taková kolegyně sedí vedle v kanclu. Váží 50 kilo i s postelí a má věčně něco v puse. Jí od rána do večera, miluje sladké a čokoládu a slovo cvičení jí vůbec nic neříká. Odmítá i jít pěšky jedno patro do schodů, raději si počká na výtah. Já se dřu 2 - 3 x týdně v posilovně, cpu se salátama, počítám si Kj a stejně jsem vedle ní jak koule. Holt, život není spravedlivý, co nadělám.

  superkarma: 0 01.04.2005, 07:05:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme