Rodina

„Pomoc! K nám do školky má nastoupit dítě nemocné žloutenkou,“ strachuje se Ivana

Rodiče přirozeně chtějí pro své děti to nejlepší. Jakmile jim tedy hrozí nějaké nebezpečí, začnou být ostražití a někdy i víc než to. Do školky, kam chodí Ivanin (29) syn, má nastoupit spolužák chronicky nemocný žloutenkou typu B.

„Nedávno se k nám do města přistěhovala taková zvláštní rodina. Nechci nikoho pomlouvat, ale moc slušná mi tedy nepřipadá. No a jak jsem se dověděla, jejich malý syn má žloutenku. Prý už od narození. Jenže teď má nastoupit do stejné třídy, jako nás Patrik. Jsem z toho v šoku, protože jsem si zjistila, že je takové dítě dál nakažlivé!“ líčí své starosti Ivana, která kvůli tomu už byla s několika dalšími maminkami i za učitelkou.

„Řekla nám jen, že o jeho nemoci ví, ale nic se tím na jeho přijetí mezi ostatní žáky nemění. To mi tedy přijde tak neuvěřitelně riskantní! Vůbec nechápu, jak si to můžou vzhledem k ostatním dětem a jejich rodičům dovolit. To s tím nejde něco udělat?“ ptá se vyděšená mladá maminka.

Názor odborníka

žloutenkaZeptali jsme se prof. MUDr. Romana Chlíbka, Ph.D., vakcinologa, vědeckého sekretáře České vakcinologické společnosti ČLS JEP.

„Když se objeví ve školce malé dítě nemocné žloutenkou typu B, vzniká mezi rodiči panika. S podobným dotazem od rodičů už nám přišel i dopis na ministerstvo. Rodiče se tomu ale nijak neubrání a nemají ani žádné dovolání. Není totiž možné říct, že chronicky, nikoli akutně, nemocné děti vyčleníme z kolektivu, zavřeme je a nebudeme pouštět do školek a škol. Dnes však očkujeme malé děti proti hepatitidě typu B jako součást povinného očkování hexavakcínou. I kdyby tedy přišly do kontaktu s krví infikovaného spolužáka, nemají se jak nakazit a neonemocní. Jsou samy o sobě chráněné. Řešení je tedy jediné. Pokud bych měl ve školce z jakéhokoli důvodu neočkované dítě, nechám jej co nejdříve naočkovat. Zatím platí, že ochrana je celoživotní.

Česká republika s námi 75 procent států Evropské unie očkuje všechny děti od 2 až 3 měsíců, zbytek států EU očkuje jen děti rizikové. Spojené státy americké dokonce očkují děti ještě v porodnici, do 24 hodin. Náš přístup k tomuto očkování se tedy nevymyká a rozhodně si nemyslím, že by byl pro dítě nějak zatěžující.

Riziko infekce žloutenky typu B v dětském věku je minimální. Nicméně i děti se mohu nakazit. Před zavedením povinného očkování proti žloutence typu B se infikovalo ročně asi 22 dětí do 14 let. Žloutenka typu B se nejčastěji vyskytuje ve věku mezi 15 – 19 lety. Když se už se však dítě nakazí v raném věku, má nejvyšší riziko přechodu nemoci do chronicity s celoživotními následky.“

Z odpovědí České školní inspekce

K povinnostem zákonných zástupců nezletilých dětí umístěných v mateřské škole náleží v souladu se školským zákonem zejména zajistit, aby dítě docházelo řádně do školy, a omluvit nepřítomnost dítěte ve škole podle podmínek stanovených školním řádem. Jsou-li ředitelkou mateřské školy vyzváni, jsou povinni se osobně zúčastnit projednání závažných otázek týkajících se vzdělávání a výchovy dítěte, a dále je jejich povinností informovat školu o změně zdravotní způsobilosti dítěte, jeho zdravotních obtížích nebo jiných skutečnostech, které by mohly ovlivnit průběh vzdělávání a výchovy, i o jiných údajích a skutečnostech podstatných z hlediska vzdělávání, výchovy nebo bezpečnosti dítěte.

Z obou reakcí výše tedy jasně vyplývá, že není možné odmítnout přijetí dítěte chronicky nemocného žloutenkou typu B do mateřské školy. Ta však musí být o jeho stavu informována. Rodiče ostatních (zdravých) dětí ve školce se navíc nemají čeho obávat, jelikož jejich děti by měly být proti této nemoci očkované (hexavakcína). Toto povinné očkování je totiž jednou z podmínek přijetí dítěte do školky.

Více o žloutence typu B

Virová hepatitida typu B se nejčastěji přenáší přímým kontaktem s nakaženou krví nebo pohlavním stykem. K průniku viru do krve může dojít celou řadou způsobů. K těm obvyklým patří nitrožilní aplikace léků nebo drog infikovanou jehlou, poranění o infikovanou jehlu, piercing a/nebo tetování, pohlavní styk, používání společných hygienických potřeb (holicích strojků, zubních kartáčků…) či z nemocné matky na novorozené dítě.

Inkubační doba, tedy doba od nákazy do propuknutí prvních příznaků, je v případě hepatitidy B dlouhá - 4 týdny až 6 měsíců. Po jejím uplynutí má mnoho lidí pouze mírné příznaky podobné chřipce.

Někteří nemocní se zcela neuzdraví, virus v jejich těle přežívá dál a nemoc trvá v tzv. chronické formě. Tito lidé často o své nemoci nevědí, protože nemají žádné příznaky. Jsou však zdrojem nákazy pro okolí. Sami jsou ohroženi rozvojem jaterní cirhózy a rakoviny jater.

Čtěte také:

   
03.12.2015 - Děti - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [21] páťa [*]

  Boros — #14 boze kde delas , že i v tomto případe musíte šetřit? !

  superkarma: 0 06.12.2015, 10:02:08
 2. avatar
  [20] páťa [*]

  Vůbec nechápu jak se ta informace o zdravotním stavu dítěte dostala k ostatním rodičům. A rodiče ockovanych deti se přeci nemusí bát. Ze by reklama farmaceuticke firmy.

  superkarma: 0 06.12.2015, 09:59:18
 3. avatar
  [19] Brixik [*]

  fialovaholka — #18 No právě že se obávám, že žádný normální život mít nebude. Když už teď maminky proti němu zbrojí. To si zažije šikanu pěkně od malička.

  superkarma: 0 03.12.2015, 13:42:04
 4. [18] fialovaholka [*]

  Očkování, to je velké téma. Docela chápu, proč se tenhle příběh tak medializoval. Opět podporuje povinné očkování všem. Nejsem proti očkování proti žloutence, ale rozhodně ne hned do 24 hodin jako v bláznivé USA. Téma medializace sociálních otázkem mě hodně zajímá a píšu víc na svém blogu: https://liferetor.wordpress.com/

  Každopádně jsem ráda, že tohle dítě má právo žít normální život!

  1. na komentář reaguje Brixik — #19
  superkarma: 0 03.12.2015, 13:38:17
 5. avatar
  [17] kobližka [*]

  MaVy — #16 Taky nechápu,jak je možné,že o zdravotním stavu dítětě ví kde kdo.Pokud někdo z rodičů toho prcka tuto skutečnost zdělil ředitelce školky,měla zůstat jen u ní.To je pochybení paní ředitelky.

  superkarma: 0 03.12.2015, 13:09:28
 6. [16] MaVy [*]

  kamarád má tuto žloutenku taky, má i děti - zdravé, naše si s nimi hrá, jako ostatní jsou očkovaní, no a nemocný táta si vědom rizika a podle toho se chová, kamarádíme se v pohodě dál Sml16 Sml24

  jinak není toto soukromá věc? jaktože to ostatní matky ví?

  1. na komentář reaguje kobližka — #17
  superkarma: 3 03.12.2015, 13:02:21
 7. avatar
  [15] kobližka [*]

  gerda — #1 Nu,jestliže je některé očkování povinné,není potřeba mu dělat reklamu,ne? Sml80 A je-li dítě očkované,jak psáno,nemůže se nakazit.Tak nějak nechápu o co tu jde.

  superkarma: 1 03.12.2015, 12:59:13
 8. [14] Boros [*]

  Pomóc, chodí k nám pacientky, které jsou pozitivní nejen na B, ale i na C a další a většina tuto situaci tají. Musíme šetřit, takže rukavice (nejlevnější, jen pro formu) používáme hodně zřídka. Jsme povinně naočkované proti B, takže nesmíme ani otevřít pusu

  1. na komentář reaguje páťa — #21
  superkarma: 1 03.12.2015, 11:44:12
 9. [13] Boros [*]

  barkl2 — #12 Vrozeně, přes matku v těhotenství a při porodu

  superkarma: 0 03.12.2015, 11:41:33
 10. avatar
  [12] barkl2 [*]

  Prosím někdo mi vysvětlete, jak je možné, že když je očkování dětí povinné, tak nějaké dítě přesto onemocní Sml80Sml80Sml80

  1. na komentář reaguje Boros — #13
  superkarma: 1 03.12.2015, 11:34:15
 11. [11] Nikar [*]

  No, jsem matka, takže bych z toho také nejásala. Navíc letos byla u nás žloutenka A již dvakrát, z toho na jaře ve školkách, protože jsem před nástupem nechala proti A syna naočkovat. Na druhou stranu, chudák dítě. To, kvůli ostatním do školky, později do školy....to, se má neustále stranit ostatním? Sml80

  superkarma: 0 03.12.2015, 11:09:18
 12. avatar
  [10] ToraToraTora [*]

  že je dítě nemocné, má právo vědět škola. Ta by však tuto informaci asi neměla dál šířit vzhledem k tomu, že žádné riziko nikomu nehrozí.

  Co ochrana soukromí? Jak chtějí dítě začlenit do kolektivu, když ostatní slepičí matky řeknou: "Fuj, s Pepou si nehraj, nakazí tě."

  superkarma: 4 03.12.2015, 10:53:35
 13. avatar
  [9] Brixik [*]

  Kadla — #8 Souhlasím, protože matky malých dětí se začaly zcela oprávněně dotazovat, proč mají očkovat hepatitidu B, když se s ní děti nemají až tak moc šancí setkat.

  littleturtle — #7 Myslíš jako, že se odře to dítě s hepatitidou B a bude běhat s tím krvavým kolenem a otírat se o jiné děti? Jedině, že by si hrály na indiány a chtěly se stát pokrevními bratry a řízly se a pak spojily svoji krev, tak potom asi si ten přenos umím představit.

  superkarma: 1 03.12.2015, 09:55:30
 14. avatar
  [8] Kadla [*]

  Brixik — #4Přesně.. Prostě je to zase reklama a nátlak ze strany farmaceutických společností...

  1. na komentář reaguje Brixik — #9
  superkarma: 0 03.12.2015, 09:36:59
 15. avatar
  [7] littleturtle [*]

  Brixik — #4Máte děti? Sml3 Každý normální rodič by měl strach......

  Co třeba takové odřeniny. Pořezání se o něco. Sml22

  1. na komentář reaguje Brixik — #9
  superkarma: 2 03.12.2015, 08:54:28
 16. avatar
  [6] gerda [*]

  A jsem docela přesvědčena, že jde o dítě diskriminované menšiny, tudíž tam chodit bude, i kdyby tam mělo být po čase jedinéSml57

  superkarma: 2 03.12.2015, 08:49:12
 17. [5] cilani [*]

  mně by to hodně vadilo a hledala bych způsob, jak přeřadit dítě do jiné třídy nebo zda není školka v okolí s volným místem.. Sml80

  superkarma: 2 03.12.2015, 08:01:39
 18. avatar
  [4] Brixik [*]

  Já teda nevím, ale četli jste ten článek pořádně? Za A) očkování by mělo chránit a za B) přenáší se to krví nebo pohlavním stykem nebo z matky na dítě. To jako ty děti ve školce budou souložit nebo si budou píchat drogy jednou stříkačkou? Zase zbytečné vyvolávání paniky a především snaha přesvědčit lidi, že má smysl očkování proti hepatitidě B u malinkých dětí. Jen čekám, kdy ten článek prosviští na jiných stránkách ...

  1. na komentář reaguje littleturtle — #7
  2. na komentář reaguje Kadla — #8
  superkarma: 0 03.12.2015, 08:01:27
 19. avatar
  [3] littleturtle [*]

  Taky mám dítě ve školce a taky bych měla strach. Sml80 I když je očkovaná, nevěřím že je očkování stoprocentní..... Že se nemůže nakazit, jak je uvedeno v článku.....Sml23

  superkarma: 1 03.12.2015, 07:30:54
 20. [2] bobani [*]

  tak to je síla

  superkarma: 0 03.12.2015, 07:29:11
 21. avatar
  [1] gerda [*]

  Tak to je dobrá reklama na povinné očkování, kdo by se odvážil to neudělat, když je tam takové možné nebezpečí?Sml80 Mně by to tedy klidu nepřidalo. Že se do kolektivu začleňují handicapované děti, je dnes běžné. Ale že tam patří i šiřitelé nakažlivých nemocí, tak to je mi panečku novinkaSml15

  1. na komentář reaguje kobližka — #15
  superkarma: 4 03.12.2015, 07:00:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme