Zdraví

Pomóc, jsem pořád unavená!

Všechny dozajista víme, co to slovo znamená. Na každou z nás padne po celodenním kolotoči v práci, kolem dětí a domácnosti únava. Je to přirozená reakce našeho těla na přílišnou fyzickou i psychickou zátěž či stres. Přetíženému organismu obvykle postačí dostatek odpočinku a spánku a cítíme se zase fit.

Avšak někdy může únava přetrvávat. Máte pocit, že nikdy nemůžete dospat ten spánkový deficit. Nestačí vám ani deset hodin spánku, vaše tělo odmítá vstát a zapojit se do běžných denních činností. Zvednout se z postele je pro vás úkol nadlidský. V této fázi už je vhodná návštěva lékaře.

Paní Gabriela, 27 let říká: "Na jaře jsem prodělala ošklivou virózu. Na teploty normálně netrpím, ale tentokrát se šplhaly až na 39,5 stupně Celsia. Cítila jsem se bídně. Lékařka mi naordinovala Paralen a klid na lůžku. Po týdnu se mi podařilo teploty konečně srazit, ale stále jsem se cítila unavená. Byla jsem dýchavičná, po jakékoli běžné námaze jsem si musela odpočinout. Procházka s kočárkem byla utrpením. Po týdnu jsem si nechala udělat rozbor krve a zjistili mi, že viróza napadla i játra. Paní doktorka mi nasadila lék z ostropestřce mariánského a během čtrnácti dnů jsem byla zase fit.”

Chcete-li se vyhnout únavě jako takové, měli byste dodržovat určitá pravidla:

 • V první řadě dostatečně odpočívat, dospělý člověk potřebuje k obnovení sil alespoň sedm hodin spánku.
 • Nepřecházejte nemoce, necítíte-li se dobře, zalehněte.
 • Zamyslete se nad svou životosprávou. Vynechejte z jídelníčku bílou mouku, kofein, alkohol. Zařaďte naopak dostatek vlákniny, dodržujte pitný režim. Čtyři hodin před spaním už nejezte. Organismus pak namísto odpočinku musí trávit.
 • Obohaťte stravu o vitamin C (zelenina a ovoce), vitamin B (maso a ryby, celá zrna) a vitamin E.
 • Dostatečně větrejte místnosti, ve kterých trávíte svůj čas. Neseďte ani nespěte v přetopených místnostech. Jednak snižujete odolnost svého organismu a také myslete na to, že i lakovaný nábytek, oblečení a vůbec spousta věci v domácnosti obsahuje formaldehyd.
 • Sportujte! Alespoň dvacet minut denně byste se měli věnovat pohybu. Pokud celý den trávíte v práci sezením u počítače, jděte se odpoledne projít, dojděte si zaplavat, vyzkoušejte jógu, která skvěle dobíjí energii.
 • Stresujete-li se příliš v práci, možná je ten nejvyšší čas přemýšlet o změně.
 • Každý den si najděte chvilku pro sebe – relaxujte, přečtěte si dobrou knihu, zajděte s kamarádkou nebo manželem do kina. Nestresujte se!

Pokud už na vás únava přeci jen dopadne, vypijte denně šálek bylinkového čaje. Ideální je čaj ze ženšenu. Pobývejte dost času i venku na denním světle, doma sviťte, zapalte si svíčku a do odpařovače kápněte citronový olej, který zažene únavu. Jste-li unavené ze stresu, naložte se do vany s teplou vodou, pokud jste unaveni z nudy a nicnedělání, dejte si střídavou sprchu – rozproudíte v těle krev.

Přetrvává-li únava i přes veškeré vaše snažení, může se jednat o tzv. chronický únavový syndrom. Většinou postihuje lidi, kteří jsou přílišně aktivní, energičtí. Tito lidé se přílišně stresují a nezřídka se pracovně přepínají. Chronický únavový syndrom se zpravidla objeví po prodělaném infekčním onemocnění, viróze, chřipce nebo mononukleóze. Může být způsoben i chudokrevností – nedostatkem železa v krvi.

Zde více než kde jinde platí :

 • Naučte se říkat NE! Nepracujte za své kolegy, zapojte do starostí o domácnost i ostatní členy rodiny.
 • Naučte se relaxovat!

Dlouhodobá únava může být předzvěstí nějaké vážné nemoci, poruchy organismu, špatné funkce jater, snížené činnosti štítné žlázy. S návštěvou lékaře byste v tomto případě rozhodně neměli otálet!

   
15.11.2004 - Zdraví - autor: Eliška

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Petronilka [*]

  Rikina: Vláďa: TO jsem tu jediná, která pracuju do 14,30hod? Pravda sice brzy vstávám, ale vzhledem k tomu, že školka končí v 15,15 a manžel dělá do 16,00 hod. ani moc na výběr nemám.

  superkarma: 0 15.11.2004, 16:42:45
 2. avatar
  [7] Vivian [*]

  Vláďa: a proč byste měli plnit limit nejíst 4 hodiny před jídlem?

  Jsi samoživitelka?

  superkarma: 0 15.11.2004, 16:39:51
 3. [6] Rikina [*]

  Tk teda u mě je všechno špatně: 7 hodin jsem nespala ani nepamatuju, nemoce bych nepřecházela, ale kdo nakoupí a vyvenčí psa, když já zalehnu ? Jím asi tak hodinu před spaním, někdy i míň, větrat nemůžu, protože mám teplomilné kolegy, co by se zbláznili, kdyby na ně fouklo otevřeným oknem. Z práce jdu domů v 18 hod. a to mi může být jóga tedy ukradená, když musím cestou nakoupit a pak dělat večeři, tak na tu relaxační procházku bych šla kolem desáté. A kdybych tu práci chtěla změnit, tak tady na severu Čech mám opravdu hóódně možností... a čaj z ženšenu mi nechutná. Takže podle tohohle článku bych měla být už dávno lidská troska :-)))

  superkarma: 0 15.11.2004, 15:33:25
 4. [5] Vláďa [*]

  Je hezké, že píšete jak relaxovat odpoledne po práci. Nevím, jak kdo pracuje, ale já jsem schopná dorazit z práce, když to jde vše jak po másle a co nejrychleji ne dřív jak před půl šestou. Pak udělám večeři a můžu vyrazit do tmy a zimy na relaxační procházku. Nevím, vzhledem k čtvrti kde bydlím, jestli to není spíš riziko, že mi někdo přepadne. Když to otočím a půjdu se nejdřív procházet, fajn, ale pak bude večeře hrozně pozdě a nikdo ani já, natož děti nesplníme limit nejíst 4 hodiny před jídlem. Mám to vyzkoušená a večeři v tomto pořadí stihnu nejdříve na osmou. A pak už jdou děti spát. Co se týče životosprávy nic moc. Neví, jak se dostat do odpoledne, když běžná pracovní doba je do 16:13 až 17:00 hod. Zkuste návrh jiného relaxačního režimu, vhodného pro zaměstnané ženy s rodinou. Ráda ho vyzkouším, pokud bude reálný.

  superkarma: 0 15.11.2004, 15:03:59
 5. avatar
  [4] Žábina [*]

  danus: pokud se někdo trvale stresuje v práci, nemůže to dlouhodobě vydržet...tady je asi opravdu jediné řešení změnit práci

  superkarma: 0 15.11.2004, 14:54:48
 6. avatar
  [3] Arči [*]

  únava z nudy neni "směšná", ale dost frustrující, pro tvou informaci, Danus. Možná máš štěstí, že v zaměstnání máš náplň práce na celý den... ale jsou i momenty, kdy prostě práce neni a musíš jí třeba předstírat a to je, řeknu ti, moc vysilující pro mozek.

  superkarma: 0 15.11.2004, 10:06:25
 7. avatar
  [2] emma [*]

  danus: kolikrát takové nicnedělání vyčerpá víc než kdejaká práce!

  superkarma: 0 15.11.2004, 09:50:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme