Oba jsou urostlí, charismatičtí muži s podmanivým hlasem. Oba v prosinci slaví padesátiny. A s oběma se život vůbec nemazlil. Na prahu abrahámovin ale Jiří Pomeje i Miroslav Etzler svorně tvrdí, že se cítí skvěle. Co všechno mají za sebou a jak žijí právě teď?

Jiří Pomeje pochází z Českých Budějovic, kde se narodil 13. prosince 1964 v rodině porodní asistentky a inženýra. Má mladší sestru Petru. Už na základní škole se věnoval aktivně tanci – účinkoval v českobudějovickém baletu, stepoval. Když se ale přihlásil na DAMU, i přesto, že zkoušky zvládl, nebyl přijat. Jeho otec totiž odsoudil vstup sovětských vojsk v roce 1968. Přesto dostal nabídku z divadla v Šumperku, kde odehrál jednu sezonu. O rok později byl na hereckou akademii přijat... Už během studií dostával role hlavně v televizi a v dabingu, čehož využil po revoluci. Tehdy založil společnost Fronda film, která se věnovala jak dabingu, tak produkci českých filmů (Princezna ze mlejna, Z pekla štěstí…). Po tučných letech ale přišel pád…

Dluhy, exekuce, alkohol

Osudovým filmem byl romantický snímek Andělská tvář, který točil Zdeněk Troška. Pomejemu totiž na poslední chvíli odřekl financování jeden z hlavních sponzorů, ten se však rozhodl film dokončit a peníze si půjčil. Film však nebyl úspěšný a Pomeje nezvládl svůj dluh splácet. Krach, exekuce, alkohol, rozpad manželství s Michaelou Kuklovou. Tohle období bylo pro Pomejeho opravdu zlé. Ani roční manželství s Ivetou Bartošovou mu štěstí zrovna nepřineslo. Teprve vztah s Andreou Šťastnou, již si v lednu 2013 vzal v Thajsku a která mu vloni v září porodila dceru Aničku, Pomejeho zvedl ze dna. Teď si užívá rodičovské role, napsal dětské pohádky, které vyšly knižně i na CD, a je spokojený. „Jsem šťastný člověk,“ říká dokonce čerstvý padesátník. 

 Proč byl Etzler horníkem?

Miroslav Etzler se narodil 22. prosince 1964 v Ostravě jako druhý syn sboristky ostravské Státní opery a uznávaného divadelního kritika. Má o necelé dva roky staršího bratra Tomáše, který pracuje jako novinář. Šťastné dětství plné lumpáren skončilo, když bylo Mirkovi patnáct a jeho otec zemřel na rakovinu. Jeho smrt zasáhla jak manželku, tak oba syny, Miroslav bolest nakonec „vyřešil“ útěkem z domova. Jednu dobu se živil jako horník, nakonec však přece jen vystudoval gymnázium a nastoupil na brněnskou JAMU. Po studiích chvíli hrál v Brně, pak přesídlil do Prahy, kde strávil osm let na jevišti Národního divadla. V té době ale přišlo další velmi těžké období…

 Smrt mámy si vyčítal

Jeho maminka onemocněla Alzheimerovou nemocí a potřebovala každodenní péči. Bratr Tomáš už v té době žil ve Spojených státech, Miroslav se tedy musel o matku postarat sám. Jak prozradil v pořadu České televize 13. komnata, žil s rodinou v jednopokojovém bytě, denně hrál divadlo a péči o matku zvládal jen těžko. Zařídil jí tedy pobyt v soukromém sanatoriu, kde maminka měla mít veškerou péči. Později se ale ukázalo, že ředitelka ústavu peníze od pacientů zpronevěřila a ti slibovanou péči zdaleka neměli. Stav hercovy maminky se začal rapidně zhoršovat, a i když ji obratem přemístili do lepšího zařízení, brzy zemřela. Etzler si její smrt velmi vyčítal, měl pocit, že pro ni neudělal dost. Stres a bolest zaháněl alkoholem. Trvalo několik let, než pochopil, že se musí jít léčit.

Věk si nepřipouští

Z alkoholismu se vyléčil, ale jeho další vášeň, krásné ženy, mu ještě několikrát převrátila život naruby. Po rozvodu s první manželkou, s níž má dvě dcery, žil s herečkou Zuzanou Bydžovskou. Ji i syna Kristiána opustil kvůli další kolegyni, herečce Vilmě Cibulkové, ale ani tento vztah nevydržel. Mimo jiné za to mohl hercův románek s mladičkou herečkou Radkou Pavlovčinovou. V současné době prý herec žije sám, hraje v divadle Palace a v Řeznické, hodně sportuje a přibývající roky si nepřipouští. „Svůj věk nijak výrazně nepociťuji. Přestal jsem to řešit v pětatřiceti,“ přiznal před nedávnem.

Reklama