kachna

Dostali jsme krásnou velkou kachnu. Marně jsem pátrala ve vzpomínkách, jestli jsem už kachnu někdy vařila (pekla, dusila či smažila), a jak se to vlastně dělá. Je to stejné jako kuře? Nebo na přípravu mám jít trochu jinak?

Prolistovala jsem pár kuchařek ze své sbírky, projela internet, až nakonec volba padla na kachnu na pomerančích. Jenže chybička se vloudila. Pomeranče nám ve spíži chyběly.
Vzala jsem proto do ruky jednu ze svých nejoblíbenějších - Janu Florentýnu Zatloukalovou a její Kuchařku pro dceru. A bylo rozhodnuto. Budu kachnu péct „pomalu“. Pro jistotu jsem ještě prohledala informace o pomalé kachně na internetu, a to mě jen utvrdilo v mém rozhodnutí.

Suroviny

1 kachna
1 lžíce soli
1 lžíce kmínu

Postup

Kachnu omyjeme zevnitř i zvenčí, vysušíme a z obou stran i zevnitř prosolíme. Posypeme kmínem a dáme do pekáče hřbetem nahoru. Důležitá informace je, že do pekáče nic nelijeme a nepřidáváme. Opravdu kachnu dáme do suchého pekáče. A tak, aby v něm seděla tak akorát a neměla moc místa kolem sebe.
Tehdy jsem přišla na další nedostatek mé domácnosti... chybí mi dostatečně veliký pekáč s víkem. Půjčila jsem si tedy od sousedky. :-)
Troubu zapneme na 120 °C a rošt dáme do spodní třetiny trouby. Kachnu přiklopíme horním dílem pekáče a pečeme asi 5 hodin. Ta moje se po pěti hodinách úplně rozpadala, takže možná 4 až 4,5 hodiny budou stačit.
Další důležité upozornění! Na kachnu nenakukujem, pekáč v žádném případě neotevíráme!!!
Po našich asi pěti hodinách pekáč otevřeme a kachna je hotová. Pokud nemá ještě dost křupavou kůrčičku, zapneme troubu na 200 °C a dopékáme dozlatova.

Volba receptu byla dokonalá. Kachna se rozpadala, byla velice šťavnatá a kůrčička dokonale křupavá. Jako přílohu jsme si dali, jak jinak, knedlík a červené zelí.
Olizovaly se i děti, a to je co říct. :-)

Nakonec ještě... Florentýno, díky. :-)

Dobrou chuť přeje elly.

Reklama