Rodina

Polovina žen má problém s kyselinou listovou. Nejste to i vy?

Kyselinu listovou, ve vodě rozpustný vitamin skupiny B, potřebujeme. Je nezbytná pro dělení buněk a tvorbu červených krvinek. V těhotenství působí zvýšený příjem kyseliny listové jako účinná prevence vývojových vad u miminka. Z genetických příčin se však až polovina žen potýká s neschopností dostatečné přeměny kyseliny listové.

A zrodil se folát

kyselinaAbychom mohli kyselinu listovou plně využít, musí být přeměněna na kvalitativně hodnotnější a z biologického hlediska aktivnější foláty, a to za pomoci enzymů. Tím klíčovým je MTHFR. Tato přeměna probíhá v játrech, nicméně hlavním místem působení folátů jsou pak tkáně, kde probíhá buněčné dělení a krvetvorná tkáň. Nedostatek folátů zpomaluje tvorbu DNA a tak zasahuje rychle se dělící tkáně, jako je kostní dřeň, kde každý den vznikají nové krevní buňky. Své zvláštní postavení pak mají foláty během těhotenství pro prevenci vývojových vad, normální růst, vývoj plodu aj. Nejvýznamnější a v těle nejvíce zastoupenou látkou, která vznikne přeměnou kyseliny listové je 5-methyltetrahydrofolát, zkráceně 5-MTHF.

Ničitel termostability

„Enzym MTHFR, který je spouštěčem látkové přeměny, však může mít negativní mutace, které sníží jeho aktivitu až o 70 %. V důsledku může dojít například k defektům neurální trubice, která představuje základ pro budoucí nervovou soustavu plodu. Dalším nebezpečím je narušení formování placenty, zvýšení rizika vrozených rozštěpových a srdečních vad, nebo vyvolání předčasného porodu. Zmutovaný gen totiž naruší termostabilitu enzymu, jejímž důsledkem je nižší aktivita a dochází tak k narušení chodu metabolismu,“ uvádí MUDr. Michal Koucký, Ph.D. z oddělení rizikového a patologického těhotenství Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze. Pro názornost můžeme enzym přirovnat k běžícímu člověku, jehož výkon ovlivňuje okolní teplota.

Optimální zdroj jménem Metafolin

kyselina

Genetický problém se zpracováním kyseliny listové můžete obejít prostřednictvím Metafolinu*, kterým jsou obohacovány potravinové doplňky kyseliny listové. „Tento aktivní folát v kvantitativně nejvýznamnější formě kyseliny listové totiž na rozdíl od kyseliny listové samotné nepodléhá aktivitě MTHFR enzymu. Je tedy optimálním řešením i pro ženy, které plně nedokážou metabolizovat kyselinu listovou,“ doplňuje MUDr. Michal Koucký, Ph.D. Vedle buněčného dělení Metafolin též ovlivňuje odstraňování pro tělo toxického homocysteinu. Jeho hromadění může způsobit nemoci krevního oběhu. „Pokud bychom měli vyzdvihnout další benefity, neměli bychom opomenout, že Metafolin dosahuje výrazně vyšší hladiny v červených krvinkách než kyselina listová. Navíc jeho užíváním tělo neprodukuje nemetabolizovanou kyselinu listovou, která může být považována za zátěžovou,“ uzavírá MUDr. Michal Koucký, Ph.D. z oddělení rizikového a patologického těhotenství Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

* Metafolin je stabilní vápenatá sloučenina biologicky aktivní formy kyseliny listové
5-methyltetrahydrofolátu (5-MTHF, L-methylfolátu).

   
03.05.2013 - Těhotenství a porod - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [5] kapkamore [*]

  Jistě, je to jen reklama...

  superkarma: 0 05.05.2013, 11:44:20
 2. avatar
  [4] aninas [*]

  cilani — #2 Farmaceuticky prumysl je jednim z nejlepsich byznysu.

  Potrebuje lidi presvedcit, ze na vsechno potrebuji prasek.Sml22Sml68

  superkarma: 0 04.05.2013, 15:46:49
 3. avatar
  [3] Myskamaus [*]

  Prostě jen reklama, nic víc nebo míň.

  superkarma: 0 04.05.2013, 07:25:14
 4. [2] cilani [*]

  jako jsem ochotná uvěřit, že se najdou jedinci, co tohle potřebují, ale pochybuju, že by to musela nutně tlačit každá druhá baba... Naštěstí je kámoš obchoďák ve zdravotnictví a jezdí po nemocnicích a doktorech, tož až mi budou něco někde tlačit, zeptám se nejprve jeho, jestli je to fakt nutné, nebo je doktor jen dobře zpracovaný jiným obchoďákem.. Přece jen mi přijde lepší zeptat se na více frontách, než do sebe mermo mocí něco rvát...

  1. na komentář reaguje aninas — #4
  superkarma: 0 03.05.2013, 13:45:13
 5. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Myslím, že mnoho výrobců mám problém kyselinu listovou prodat....proto tyhle píár články Sml24

  superkarma: 3 03.05.2013, 08:44:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme