.

Polovina lidí neví, jak bezpečně cestovat autem s dětským pasažérem

Cestování

Polovina lidí neví, jak bezpečně cestovat autem s dětským pasažérem

Vyplynulo to z nového průzkumu agentury STEM/MARK zaměřeného na bezpečné cestování s dítětem nejběžnějšími dopravními prostředky. V návaznosti na výsledky průzkumu pak Všeobecná zdravotní pojišťovna spustila svou novou kampaň Cestujeme s dětmi bezpečně. Ta má veřejnosti připomenout, jak se v dopravě vyhnout většině rizikových situací, které hrozí především dětem. Výsledky ankety totiž například ukázaly, že až 70 % lidí, kteří přicházejí do styku s dětmi do 12 let, netuší, kdy je povinné umístit dítě do autosedačky.

dítě

Listopadový průzkum vyzněl zcela jednoznačně. Češi si příliš s bezpečným cestováním s dětmi hlavu nelámou. To, že se autosedačka pro nejmenší, tzv. kolíbka, smí umístit na přední sedadlo spolujezdce pouze v případě, že auto nemá airbag nebo ho má vypínatelný, věděla pouhá polovina dotázaných. Zjištěná čísla jsou zvláště znepokojivá ve světle statistik Ministerstva dopravy. Podle nich totiž za posledních deset let na silnicích zemřelo zhruba 200 dětí a až 2000 jich bylo těžce zraněno. Nejvíce smrtelných úrazů přitom děti utrpí jako spolujezdci v autě. Jediným pozitivem ankety bylo zjištění, že většina lidí ví, že vlastní cestovní doklad musí mít každé, i právě narozené, dítě.

Dítě„V počtu úrazů dětí při cestování autem jsme na tom mnohem hůře než zbytek Evropy. Je například nepochopitelné, že se stále najdou rodiče, kteří své dítě vozí nepřipoutané – buď bezpečnostním pásem, nebo v autosedačce. Podle statistik tak totiž vzrůstá riziko vážného zranění dítěte o až 700 %,“ komentuje výsledky průzkumu Petr Buček, provozovatel portálu AutemBezpečně.cz.

Na nízkou úroveň povědomí o základních pravidlech bezpečného doprovázení dětí v dopravě reaguje nová kampaň VZP Cestujeme s dětmi bezpečně. Díky ní se nejen rodiče, ale všichni, kdo cestují s dětmi, mohou dozvědět, jak se při přepravě vyhnout většině rizik. Součástí kampaně je edukační brožura, leták a web Dětivdopravě.cz, na kterém zájemci naleznou potřebné souhrnné informace rozdělené podle jednotlivých typů dopravy a stáří dítěte.

Zdroj: tisková zpráva

   
08.02.2013 - Tipy - autor: (red)

Komentáře:

 1. [9] Trefa [*]

  Trefa:hodne jsme jezdili autem.tehdy zadne sedacky nebili.a deti snama jezdili.vse bylo v poradku.

  superkarma: 0 10.02.2013, 16:33:03
 2. avatar
  [8] Suzanne [*]

  ToraToraTora — #4 Sml67

  superkarma: 0 08.02.2013, 17:32:27
 3. avatar
  [7] diblice [*]

  tak já mám dítě naučený tak, že nedovolí tatínkovi nastartovat, dokud se nepřipásuje, nikdy neměla problém sedět v sedačce a nikdy ji nenapadlo se rozepínat, ani tehdy, když jsme někam dojeli a mělo se vystupovat, vždycky čekala, až ji někdo rozepne a vyndá, dneska ve svých devíti bedlivě hlídá všechny, škoda, že ji v autě neměl zeťák, nemusel by kvůli tomu už měsíc být v bezvědomí

  superkarma: 0 08.02.2013, 15:17:08
 4. avatar
  [6] pajda [*]

  Anime Otaku — #2 bohužel moje kamarádka takhle rozflákala auto a zmrzačila sebe i dcerku - místo co by řídila, tak se jí pokoušela utřít obličejík.

  superkarma: 0 08.02.2013, 13:00:43
 5. avatar
  [5] pajda [*]

  ...Nejvíce smrtelných úrazů přitom děti utrpí jako spolujezdci v autě....a zbytek měly jako řidičiSml54

  superkarma: 0 08.02.2013, 12:59:09
 6. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  margot — #3 ne, ponorka a turistický vláček. Normálně to jsou vymyšlené tabulky, aby na stádu dementů dokázali, že peníze na kampaň byly vynaloženy nikoliv vyhozeny. Kdyby pojišťovna raději přidala na úhradách onkologických pacientů. Ale ono ne, to  nám raději vysvětlí celorepublikovou kamapaní, že v MHD se nekřičí

  1. na komentář reaguje Suzanne — #8
  superkarma: 2 08.02.2013, 10:21:07
 7. avatar
  [3] margot [*]

  výsledky jsou překvapující - lidi jsou stádo tupounů, co neumí cestovat s dětmi MHD, autem.. ještě nás čeká doufám díl lodě a letadlaSml59

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #4
  superkarma: 3 08.02.2013, 07:53:44
 8. [2] Anime Otaku [*]

  lidicka — #1 Ono to nejí jen tak, když musí jet máma s malým mimčem autem sama, tak v zadu ho má úplně bez kontroly, když je ve vajíčku na přední sedačce, tak vidí, že si dítě třeba ublinklo a má s tím problémy, tak může včas bezpečně zastavit a dítěti pomoct. Moje kamarádka takhle zachránila synovi život když jeli k doktorovi - byl mu asi měsíc.

  1. na komentář reaguje pajda — #6
  superkarma: 0 08.02.2013, 06:58:27
 9. [1] lidicka [*]

  Sedačku s dítětem bych na přední sedadlo spolujezdce v životě nedala....Sml23

  1. na komentář reaguje Anime Otaku — #2
  superkarma: 0 08.02.2013, 05:44:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme