.

Polovina českých dětí se nestravuje pravidelně, chybí jim správné návyky

Novinky

Polovina českých dětí se nestravuje pravidelně, chybí jim správné návyky

Pravidelný pětidenní jídelní režim dodržuje necelá polovina českých dětí. Zhruba 10 % se stravuje pouze 3x denně, dalších 10 % více než pětkrát. Často vynechávají svačiny. To vyplynulo ze srpnového průzkumu iniciativy Vím, co jím a piju, který se zaměřil na stravování a především na roli svačin u mladších školáků.

Každé ráno usedá k jídelnímu stolu necelých 88 % mladších školáků. Zdánlivě si tedy rodiče s režimem svých dětí poradit umí. Do školy však stále chodí zhruba 54 000 dětí nenasnídaných. Zhruba desetina z nich snídá alespoň o víkendu. Ranní jídlo pak naprosto vynechává zhruba 5 000 mladších školáků.

Odpolední svačinu vynechávají častěji než dopolední. Hrozí přibývající kila!

Dopolední svačinu si každodenně dopřejí dvě třetiny školáků, dalších 16 % ji má spojenou pouze se školním režimem. Odpolední svačina je samozřejmostí už jen pro 60 % dětí. Potřebu odpolední svačiny nepociťuje čtvrtina mladších školáků, přestože ji mají k dispozici. „Právě absence odpolední svačiny vede k nadměrnému příjmu energie při večeři, případně může být i příčinou večerního mlsání. Logicky pak vyplývá, že vynechávání odpoledních svačin přispívá ke vzniku nadváhy a obezity,“ komentuje PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., odborná poradkyně iniciativy Vím, co jím a piju.

Mami, já neměl hlad. Mami, já neměl čas...

Že si děti v předškolním věku nevytvořily návyk k odpolední svačině, potvrzují i důvody, proč odpolední svačinu vynechávají. Téměř polovina (45 %) nesvačících mladších školáků tvrdí, že neměla hlad. Dalších téměř 30 % si na svačinu nenašlo čas. Pouze necelým 10 % svačina nechutná, a proto ji vynechají.

Výběr vhodných potravin bude snadnější

Potraviny pro děti jsou specifickou kategorií a mohou rodičům pomoct naplnit výživové potřeby dětí. Měly by především obsahovat prospěšné druhy tuků a minimum soli či zbytečných přidaných cukrů. Takové potraviny lze hledat podle loga Vím, co jím. Tím jsou nyní označeny i potraviny určené pro děti. Tyto produkty jsou již dostupné i v obchodních řetězcích. Zakoupit je lze například v prodejnách Albert. Potraviny s logem Vím, co jím nabízí řetězec pod svou privátní značkou Albert Quality. „Problematice správného stravování dětí se věnujeme dlouhodobě. Proto nás těší, že můžeme našim zákazníkům nabídnout nutričně vyvážené potraviny s certifikací Vím, co jím, navíc v příjemných obalech s dětskými motivy. To ocení zejména rodiče, kteří svačiny dětem připravují,“ říká Ing. Judita Urbánková, ředitelka komunikace Ahold Czech Republic.

lo

Aby dítě správně svačilo? Motivujte ho!

5 tipů, jak usnadnit svačiny sobě i dětem:

 • Důležité je jít příkladem a udělat si na přípravu svačin čas. Nejlepší je připravit si svačiny pro celou rodinu již večer, ráno pak stačí jen sáhnout do chladničky.
 • Děti se mohou na přípravě svačin i podílet. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že svou svačinu poté i sní.
 • Větší děti naučte jednoduché recepty, jak si svačinu připravit po návratu domů. Dobrou volbou je příprava ovocného mléčného koktejlu nebo ovocného salátu s jogurtem.
 • Po příchodu domů by dítě mělo vždy v chladničce najít vhodné potraviny, které umístěte do úrovně jeho očí, aby je snadno našlo. Připravit můžete např. pudink s ovocem, různé pomazánky, šopský salát, rajčata s mozzarellou nebo jogurt s ovocem.
 • Pestrost zabírá! Snažte se, aby se svačiny obměňovaly (stejně tak jako snídaně a ostatní jídla během dne). Občasným zpestřením svačiny může být tvarohovo-ovocná zmrzlina, domácí koláč s kakaem nebo celozrnné sušenky s mlékem.

9 tipů, jak vyzrát na zdravé stravování dětí:

 • Jít jako rodič sám příkladem a jíst širokou paletu ovoce a zeleniny.
 • Rozvrhnout čas jednotlivých jídel, tedy stanovit pravidelné časy příjmu potravy a jíst společně jako rodina.
 • Nabízet dětem nová jídla, která jsou nutričně hodnotná, i když nemají u dětí okamžitý úspěch. Je třeba snažit se opakovaně, aby si nová jídla získala přízeň a oblibu vašeho dítěte.
 • Dovolit dítěti, aby mohlo samo regulovat svůj příjem potravy, aby si samo řeklo, kdy má hlad nebo kdy je syté. Samozřejmě s určitými hranicemi, aby nedocházelo ke zbytečnému přejídání se.
 • Upravit ovoce a zeleninu do takové podoby, která bude pro dítě zajímavá. Můžeme z nich vytvořit různé tvary a postavičky, dítěti pak i neoblíbená zelenina zachutná mnohem více.
 • Dát dítěti minimální počet omezení ve stravě a naučit ho, že veškeré jídlo může být součástí zdravé výživy v těch správných porcích.
 • Povzbuzovat a nikoli nutit děti k příjmu ovoce a zeleniny.
 • Dávat dětem větší porce zeleniny a vést je k tomu, že tak je to zcela běžné a normální.
 • Chválit dítě za dobré stravovací návyky a nabízet mu za příjem nutričně hodnotné stravy odměnu, která není ve formě jiného jídla či sladkosti.
   
29.08.2013 - Redakční novinky - autor: Tisková zpráva

Komentáře:

 1. [9] MaVy [*]

  lucinka.bartosova — #8 no,tak ještě lepší za odměnu nová hračka?tohle je celé postavené na hlavu,dítě dělá to co vidí u dospělých se vším všudy,tedy i s jídlem,rodiče mají jít příkladem Sml22 a ne odměna za to,že sní zdravé jídloSml80

  superkarma: 0 01.09.2013, 11:07:43
 2. [8] lucinka.bartosova [*]

  MaVy — #6 Tak takhle to urcite nemysli. Vzdyt v poslednim tipu se pise, ze odmena by mela byt v podobe neceho jineho nez jidlo nebo sladkost. Jinak si pamatuju, ze moji rodice nikdy mou svacinu prilis neresili. Uz od treti ctvrte tridy bylo mamce jedno, co si kde splasim. Doma bylo jidla dost. Nechodila jsem ani na skolni obedy a vzdycky se doma nacpala parkem a rohlikem (ve skole pred tim nejlepe koblihou). Takze se neni cemu divit, ze u maturity jsem pak mela 70 kilo!!! Spravne jsem se naucila jist az na vysoke. Presto mam se svacinami dodnes problem... ale aspon uz nemam 70 kilo :-)

  1. na komentář reaguje MaVy — #9
  superkarma: 0 30.08.2013, 11:59:35
 3. avatar
  [7] Suzanne [*]

  U nás doma se nesnídalo, svačinu jsem občas zapomněla, nebo jsem ji prostě neměla, oběd byl ve školní jídelně (někdy jsme ho vrátili, když nám nechutnalo). Cestou ze školy jsme si kupovali zákusek, cukrárna byla hned před školou. Odpoledne sklenice mlíka (pokud možno přímo z pytlíkuSml57), krajíc chleba do ruky a šup ven. V průběhu pozdního odpoledne pak vitacit nebo šumák (lízalo se to přímo z ruky, popř. pendrek). Večeře rychlá (naši se vraceli dlouho). 

  Nebyla já jsem týrané dítě? Sml6

  superkarma: 0 30.08.2013, 09:01:51
 4. [6] MaVy [*]

  monkee — #3 Sml67Sml67Sml67   to je paráda...snez tu mrkvičku a za odmenu si vem brambůrky...Sml52Sml52Sml52Sml52,takhle to myslí?já jsem ráda,že mám co jíst,a ještě za jídlo odměnovatSml80Sml80

  1. na komentář reaguje lucinka.bartosova — #8
  superkarma: 0 29.08.2013, 21:36:57
 5. avatar
  [5] kobližka [*]

  Pojídat během dopoledne přechlazenou svačinu udělanou večer předešlho dne by mě teda ani nenapadlo,tohle jsem nikdy nedělala.A on si někdo vážně myslí,že uhoněná máma bude mít čas tvarovat z mrkve třeba trpajzlíka,aby to robátko více zaujalo a zblajzlo to?Máš hlad - jez,nemáš - nech být....

  superkarma: 0 29.08.2013, 17:26:59
 6. avatar
  [4] macasev [*]

  Bože ti s tím nadělají, s náma se nikdo takhle nemazal. Stejně až vyrostou, tak jim to v práci vysvětlí. 15min v 9 a 15 min ve 12. Co do sebe nasoukám moc neřeším, hlavně rychle.

  superkarma: 0 29.08.2013, 16:02:55
 7. avatar
  [3] monkee [*]

  "...nabízet mu za příjem nutričně hodnotné stravy odměnu..."?Sml80 Plný žaludek je dostatečná odměna.Sml24

  1. na komentář reaguje MaVy — #6
  superkarma: 0 29.08.2013, 15:35:37
 8. [2] Rikina [*]

  Ovšem svačina večer připravená je ráno již odpudivého vzhledu a nechutná. Sml80 No a dodržovat pravidelný čas společného jídla lze těžko, když jsou rodiče celý den v práci. Mí potomci si s tím hlavu nedělali a pokud bylo doma jídlo, v průběhu odpoledne ho zkonzumovali bez ohledu na to, zda bylo ve výši očí, či nikoli. Obvykle jsem dorazila večer z práce, a jak jsem nedonesla nákup, tak nebylo co k večeři. Oba synci přitom vypadali, jako by jedli zhruba jednou měsíčně, nic jim nebylo vzdálenější než obezita. Což trvá. A já závidím, po mně to nemaj. Sml57

  superkarma: 0 29.08.2013, 15:26:01
 9. [1] MaVy [*]

  my doma nutíme,aby jedl něco po čem trošku přibere,cpal by se jen pohankou a okurkamaSml57

  superkarma: 0 29.08.2013, 14:23:30

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme