Zdraví

Polovina Čechů nechodí na preventivní prohlídky, často riskují závažné nemoci

Jednou za dva roky by měl každý navštívit svého praktického lékaře a podstoupit preventivní zdravotní prohlídku.  Přestože zdravotní pojišťovny tyto prohlídky hradí, lidé na ně nechodí. Podle statistik Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE (ZP M-A) navštíví svého praktického lékaře kvůli preventivní prohlídce jen polovina lidí. Projekt Mobilního zdravotně preventivního centra ZP M-A je důkazem, že podceňování prevence si vybírá svou daň. Z necelých 6 tisíc dermatologických vyšetření mělo nález 199 lidí. Závažné onemocnění očí bylo diagnostikováno u 16 % z 3744 vyšetřených oftamologem přímo v kamionu.

doktor

Význam preventivních prohlídek je zejména ve včasném odhalení zdravotních potíží, které se zatím objevují skrytě. „V rodinné anamnéze klade lékař důraz na výskyt kardiovaskulárních onemocnění, diabetes mellitus, poruchy metabolismu tuků a nádorových onemocnění. Prohlídka zahrnuje také kontrolu očkování proti tetanu, vyšetření interního charakteru, vyšetření zraku, sluchu, změření krevního tlaku a změření hmotnosti, onkologickou prevenci, včetně vyšetření kůže a laboratorního vyšetření moče,“ popisuje MUDr. David Kostka ze ZP METAL-ALIANCE.

Nejčastější výmluvou těch, kteří na preventivní prohlídky nechodí, je nedostatek času, mnozí ale k návštěvě lékaře nevidí důvod, pokud je aktuálně nic nebolí. Ve chvíli, kdy nemoc propukne naplno, je už ale často pozdě. Racionálních důvodů, proč prevenci nepodceňovat, je přitom dost. „Čím dříve se nemoc odhalí, tím dříve se začne léčit a rychleji dochází k uzdravení a návratu pacienta do běžného života.  Dřívější zahájení léčby rovněž znamená její vyšší úspěšnost a zpravidla i pro pacienta šetrnější způsob léčby. Zanedbatelný není ani finanční efekt. Úspory, které prevence přináší, jsou v řádu stovek tisíc ročně,“ vysvětluje Vladimír Kothera, generální ředitel ZP METAL-ALIANCE.

Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE se dlouhodobě snaží motivovat své pojištěnce k zájmu o prevenci (např. program Bonus za prevenci) a také maximálně zjednodušit přístup k prevenci. Do více než 80 českých a moravských měst proto letos vyslala Mobilní zdravotně preventivní centrum, speciálně upravený kamion vybavený ordinacemi lékařů specialistů. Lidé po celé ČR si v něm mohli nechat bezplatně zkontrolovat pigmentová znaménka na kůži, změřit nitrooční tlak, nebo obsah CO v dechu, jinde nabízel prevenci osteoporózy či nutriční poradenství, nechyběla ani lekce dentální hygieny pro dospělé.

Kamionem prošlo přes 20 tisíc lidí. Výsledky vyšetření jsou ale alarmující. U každého šestého člověka byla zjištěna nějaká závažná forma očního onemocnění, ať už šedý či zelený zákal. Nejhorší výsledky očního vyšetření jsou hlášeny z Karlovarského kraje a Moravskoslezského kraje, kde mělo závažnou formu onemocnění oka 30 %, resp. 29 % procent vyšetřených. Nejlepší zrak mají lidé na Vysočině a ve Zlínském kraji (11 % a 12 %).

Na Vysočině je také nejméně problémů se znaménky na kůži (nález u 1 %), podobně jsou na tom v Karlovarském kraji (1,8 %). Naopak nejvíce nálezů na kůži měli lidé z Moravskoslezského kraje (6 %) a Plzeňského kraje (5 %). Celkem 28 lidí si vyslechlo nepříjemnou diagnózu – melanom. „Melanom je nejzhoubnější nádor kůže. Bez okamžitého zahájení léčby má pacient s tímto onemocněním velmi špatnou prognózu,“ vysvětluje známý český dermatolog MUDr. Zdeněk Kaloš, který se k putování kamionu rovněž připojil. Díky jemu a okamžitému zahájení léčby tak kamion 28 lidem zachránil život.

Nedílnou součástí Mobilního zdravotně preventivního centra byla prevence zubního kazu u dětí předškolního věku. Kamion spolu s mediky ze sdružení Nechci kazy navštívil v mateřských školách na 7 tisíc dětí. Děti se dozvěděly, jak vzniká zubní kaz, a naučily se správnou techniku čištění zoubků. Mnohým projekt pomohl zbavit se strachu ze zubního lékaře, protože zjistily, že čistění zoubků může být i zábava.

Jak ale medici ze sdružení Nechci kazy zjistili, stav zoubků českých předškoláků je znepokojivý. Celkem 62 % z nich potřebuje akutní ošetření zubního lékaře. A více než polovina předškoláků má dokonce více než jeden kaz.

Nejhorší situace je v Chomutově a v Litvínově, nejlepší naopak v Praze a v Přerově. „Obecně se dá říci, že v menších městech mají děti chrup v horším stavu, než ve větších městech,“ konstatuje Lukáš Kaloš, z Občanského sdružení Nechci kazy.

Dotazník zaměřený na dětské zoubky prozradil i pozitivní věc, rodiče se při výběru dětského zubního kartáčku ve více než 80 % případů řídí kvalitou, případně doporučením odborníků. Pro srovnatelný počet lidí je kvalita či doporučení odborníka rozhodující i při volbě dětské zubní pasty.

Metal allianceK partnerům projektu Mobilní zdravotně preventivní centrum ZP M-A patří i Allianz pojišťovna. Proč se rozhodla k projektu připojit, vysvětluje Václav Bálek, tiskový mluvčí Allianz pojišťovny: „Spojení Allianz pojišťovny s tímto projektem je logické, neboť prevence vede ke snižování rizika. A pokud budou lidé od útlého věku pečovat o své zdraví, lze předpokládat, že stejnou pozornost pak budou věnovat i zabezpečení svého majetku, auta a zdraví svých blízkých. Allianz pojišťovna má společný zájem na tom, aby její současní i budoucí klienti věnovali své celoživotní prevenci maximální pozornost. Ideální je začít co nejdříve, třeba už v mateřské školce se zoubky.“

Profil Zdravotní pojišťovny METAL ALIANCE

Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE (ZP M-A) působí v oblasti veřejného zdravotního pojištění již od roku 1993 a své služby zajišťuje prostřednictvím celorepublikové sítě kontaktních pracovišť. Za 18 let své existence si získala pozici finančně stabilní, zavedené společnosti, která se těší dobrému jménu mezi svými více než 420 000 pojištěnci, zdravotnickými zařízeními i dalšími partnery.

   
26.10.2011 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [4] Klára Křížová [*]

  Mám zkušenost měsíc starou, přešla jsem k jiné lékařce. Ta nová mne hodinu lustrovala, posala mne na tři preventivní prohlídky, udělala mi odběry. Za měsíc mi dala termín s tím, abych ji donesla výsledky vyšetření. takže já si stěžovat nemůžu, naopak, jsem ráda, že se takto stará Sml67

  superkarma: 0 26.10.2011, 20:13:19
 2. avatar
  [3] denkas [*]

  Nojono ,když vám ještě nic není ,tak na vás MUDR kašlou!

  superkarma: 0 26.10.2011, 16:57:09
 3. [2] Avima [*]

  Na preventivní prohlídky chodím pravidelně jen ke své zubní lékařce. Někde jsem četla, že preventivní prohlídky u praktického lékaře se dělají jen do 70 let, nevím jaká je skutečnost, budu si to muset ověřitSml80

  superkarma: 0 26.10.2011, 13:56:54
 4. [1] standule [*]

  Zrovna včera jsem na preventivní prohlídce byla a výsledek je ten, že jsem zdravá, ale jinak musím říci, že tlak si změřím doma a na dálku nevidím počád stejně. Nula od nuly pojde.Kdybych tam nechodila tak to vyšlo na stejno.Tak ať mi nepovídají, že lidi prohlídky podceňují, lékař ná bodík a jestli mi něco je se stejně dozvím až bude pozdě. Taky co bych chtěla zadarmo, že ano. Nebo budu muset změnit lékaře. Jen jsem byla naštvaná, že tam musím jít, dovedu si představit lépší využití času.

  superkarma: 0 26.10.2011, 10:56:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme