Rodina

Poloha koncem pánevním? Porod může být i spontánní, má však svá ALE

Spontánního porodu miminka, které je v děloze do poslední chvíle takzvaně koncem pánevním, se většina maminek obává. A lékaři jim dávají za pravdu. Většinou doporučí ukončení těhotenství císařským řezem. Proč tomu tak je a jakým komplikacím se chtějí vyhnout? Nejen na tyto otázky odpovídala Iveta Oravcová, vrchní sestra Gynekologicko-porodnické kliniky pražské Fakultní nemocnice v Motole.

Jak miminko v děloze roste, má kolem sebe stále méně prostoru. Z toho důvodu by se mělo včas (kolem 32. týdne těhotenství) dostat do ideální polohy pro porod, tedy hlavou dolů, směrem do porodních cest. Pokud tomu tak není, odchází nastávající maminky od svého gynekologa s diagnózou KP – konec pánevní, kdy miminko v děloze sedí a většina žen se proto musí smířit s porodem císařským řezem.

Kolik procent žen porodí miminko, které je v poloze koncem pánevním?
Udává se, že počet plodů koncem pánevním na konci gravidity tvoří přibližně 4 %. Přesné statistiky ale nevedeme.

Z jakého důvodu se miminko před porodem neotočí hlavičkou dolů?
Příčinou polohy koncem pánevním mohou být anatomické odchylky dělohy. Jde o vrozené vývojové vady dělohy a patologie na děloze, jako je například myom. Někdy je ale příčina zcela neznámá.

womb

Do kdy je ještě možné, že se miminko před porodem otočí hlavičkou dolů?
Plod se může spontánně otočit do polohy hlavičkou, obvykle se tak stává do 36. - 37. týdne. Existují však i případy, kdy se tak stane i později, například i před naplánovaným císařským řezem. Takovou situaci jsme již zažili. Ale takové případy jsou vzácné.

Doporučuje se při poloze miminka koncem pánevním vždy porod císařským řezem?
Je možné, aby i žena s polohou plodu koncem pánevním rodila spontánně. Záleží na velikosti plodu, paritě (počtu porodů) matky. Obecně ale lze konstatovat, že císařský řez je volbou výrazně častější. V tomto případě také vždy přihlížíme k postoji matky. K tomu, jaký způsob porodu ona sama preferuje.

V jakém případě necháte ženu rodit přirozeně?
Žena rodí přirozeně v případě, že plod má odhadovanou hmotnost maximálně 3 500 g, rodička má dostatečně prostornou pánev, nejsou překážky v porodních cestách, například vcestný myom či vrozené vývojové vady, a tehdy, pokud si spontánní porod sama přeje.

Hrozí při spontánním porodu nějaké riziko?
Porod je obvykle delší a existuje při něm také vyšší riziko akutního císařského řezu.

Co když žena začne rodit spontánně ještě před tím, než má naplánované datum císařského řezu?
Pokud žena začne rodit dříve, nežli je stanoven termín plánovaného císařského řezu, pak se provede císařský řez urgentní.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

   
13.04.2017 - Těhotenství a porod - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [13] Leena [*]

  Wally — #12 Ono to může být i úplně opačně!!

  Taky si myslím, že se všude jen mele i rizicích císaře, ale nikdo nepřiznává rizika spontánního porodu.

  První dítě jsme rodila "přirozeně", ale vše se zkomplikovalo a výsledek? Oba jsme se z porodu vzpamatovávali rokSml68 Já byla vejpůl, třičtvrtě roku jsem si nesedla a syn do roka pořád jen po rehabkách.

  Druhý porod císařem, už na JIPce jsem kojila, syn hned v pohodě a já už pátej den po porodu chodila po lese. Hojení zlatý, bylo mi krásně.

  A kdyby po mě někdo chtěl toho císaře zaplatit, tak s tím nemám problém, 20 tisíc za ušetřený komplikace je nic Sml22

  superkarma: 0 14.04.2017, 22:29:40
 2. [12] Wally [*]

  Bébina — #4Taky bych jim klidně dala vybrat. Ale ať si potom sekci zaplatí. A hlavně následnou péči o ni a dítě. Po spontálním porodu je schopná se o dítě postarat okamžitě po porodu. Po sekci až po několika dnech. A to mluvím o ideálním průběhu. Když nastanou koplikace tak tahle sranda může vyjít i na statisíce Kč. Sml16

  1. na komentář reaguje Leena — #13
  superkarma: 0 14.04.2017, 14:16:50
 3. [11] Boros [*]

  risina — #10 Tleskám, to je správný přístup. Bohužel se zhusta setkávám přesně s opačným!

  superkarma: 0 14.04.2017, 06:34:48
 4. avatar
  [10] risina [*]

  Boros — #8 To se mi právě líbilo, že snachu (prvorodičku) k ničemu nenutili, vš jí vysvětlili a nechali rozhodnutí na ní.

  1. na komentář reaguje Boros — #11
  superkarma: 0 13.04.2017, 20:38:03
 5. avatar
  [9] lennulik [*]

  Tak jsem se před 30 lety narodila já - přirozeně a porod maminka prý zvládla v pohodě Sml16 Ale mám dvě kamarádky, které měly kvůli opačné poloze císaře. Jinak já třeba myom mám a prcek se naštěstí otočil v pohodě. Snad to klapne i u druhého mimča.

  superkarma: 0 13.04.2017, 18:33:26
 6. [8] Boros [*]

  neměla jsem porod KP, takže nemohu sloužit vlastní zkušeností, ale je pravda, že teď jsou zejména prvorodičky houfně masírovány v poradnách, že císař. podle mne taky špatně- chtělo by to více času a hlavně ochoty to s nimi všechno probrat ať se pak rozhodnou

  1. na komentář reaguje risina — #10
  superkarma: 0 13.04.2017, 17:51:31
 7. [7] Boros [*]

  Bébina — #4 Neberu ti tvůj názor, ale v jednom pravdu nemáš. Pro dítě je daleko větší problém, když ho vytáhnou z břicha, než když projde porodními cestami. Ne, že by to prcci nezvládali, ale je pro ně lepší protlačit se pánví.

  superkarma: 2 13.04.2017, 17:49:37
 8. [6] babinka [*]

  Prvního syna jsem rodila před 48. lety KP...

  Informovanost veškerá žádná, vůbec jsem nevěděla, co mě čeká, léky od bolesti jsem nedostala...rodila jsem spontánně, na sále jsem ležela víc jak 12 hodin...naštěstí byli pan doktor i sestřičky moc hodní a tak jsme porod společně zvládli...od pana dokrora jsem byla i pochválená...Sml79

  Syn vážil 3,90 a 51 cm a nrodil se s modrým zadečkem...Sml30

  superkarma: 0 13.04.2017, 17:47:13
 9. [5] LIBUŠE SMETANOVÁ [*]

  Dobrý den, také jsem rodila koncem pánevním, před 26ti,Porod byl planovaný dceru jsempřenášela 14 dni. V den nástupu do nemocnice jsem dostala injekci na vyvolání porodu do půl desáté jsem měla bolesti,pak už ne.Ve 12 hodin přišek lékař a prohlédl mne,a poté mi odešla plodová voda. Kolem 13.30 přišly porodní asistentky, že prý budu rodit, opak byl pravdou. Bylajsem štastná že už to budu mít za sebou, to jsem se ovšem mýlila, v zápětí odešly a já zase čekala co bude dál, zda u konečně porodím. když po chvli přišla lékařka tak mi řekla že budu rodit ale koncem pánevním, byla jsem v šoku, vůbec jsem nevěděla co se bude dít. Ovšem za chvilí jsem to poznala, bez stahů a bolesti jsem ve 14.00 porodilla dceru, lékařka a sestry pomáhali jak se dalo a za to jim moc děkuji.

  superkarma: 0 13.04.2017, 11:20:30
 10. [4] Bébina [*]

  Prvního syna mám sekcí kvůli KP. Já se pořád divím, proč se ženské tak perou o to porodit cokoliv jakkoliv a pak si hrají na hrdinky. Mám srovnání a není nad plánovaný císař. I ta rekonvalescence byla rychlejší, než po porodu a to mi 5! doktorů tvrdilo opak. Ono se pořád píše o rizicích spojených s SC, jak je to velká břišní operace a kdesi cosi, ale nikdo neřekne, že pro dítě je to nejbezpečnější příchod na svět a jaké komplikace mohou nastat po normálním porodu. To se pořád srovnává nekomplikovaný vaginální porod s SC. Ale srovnejme si nekomplikovaný SC a komplikovaný vaginální porod s doživotními následky v podobě inkontinence (a to nejen moči Sml32), cystokély a jiných chuťovek. Já bych prostě ženským dala vybrat. Chceš rodit, roď si, chceš se nechat kuchat, nech se. Ono do něčeho je nutit a pak když přijdou ale pane doktore, já i po 10ti letech od porodu neovládám svěrač... No měla jste těžký porod, s věkem to bude ještě horší. Hm. Lékaři si ty následky nenesou, tak by neměli rozhodovat o cizím těle. Krom toho si myslím, že pánevní dno je mnohem komplikovanější a důležitější skupina svalů, než břišní stěna.

  1. na komentář reaguje Boros — #7
  2. na komentář reaguje Wally — #12
  superkarma: 0 13.04.2017, 10:35:30
 11. avatar
  [3] risina [*]

  Muj vnuk se narodil koncem panevnim loni v srpnu, snacha si "uzila" celkem asi 13 hodin, ale zvladli to Sml16. Rodila v porodnici v Horovicich a protoze spontanni porod KP neni tak casty, vedla porod mlada pani doktorka pod vedenim starsi a zkusenejsi a divalo se dalsich nekolik lidi, aby se priucili.

  superkarma: 0 13.04.2017, 10:04:36
 12. [2] Maryene [*]

  Všechny tři děti jsem rodila koncem pánevním, tehdy první porod před 35 lety, žádné tlumení bolesti, rodila jsem od středy ráno až do večera v pátek, celou dobu na porodním sále, bylo to nekonečné. Dnes už jsou na tom maminky mnohem lépe a myslím si, že ani u konce pánevního se už nemají čeho bát.

  superkarma: 0 13.04.2017, 09:40:27
 13. [1] bobani [*]

  před téměř 40 lety na RTG zjistili KP a absolutně se mnou nic nekonzultovali . takže v pátek 13 . jsem rodila spontánně - syn 3.500 g a 50 cm v pohodě .

  superkarma: 0 13.04.2017, 08:44:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme