Bulvár

Politický seriál končí - jak to vidí muži?

 

V našem politickém seriálu jsem vám postupně představila pět stran, které mají reálnou šanci dostat se do parlamentu. Je na čase, abychom to shrnuly, zhodnotily a ukončily. Věnovat se ostatním stranám by bylo sice spravedlivé a politicky korektní -  ale ruku na srdce, milé dámy –  nepříliš zajímavé a čtené. Žena-in není médium veřejné služby, a tak nám to zákon neukládá, ale pokud máte nějaký zvláštní zájem o další politické strany, napište mi a já se pokusím vám vyhovět.

 

V úvahu připadají nejspíš dvě – Evropští demokraté, kteří slibují 50 % žen na kandidátkách, a Unie Svobody, která právě prochází svou „renesancí“ a hledá způsoby, jak se vrátit na výsluní.

Ze stran, které se objevily v politickém seriálu, nabízí největší šance ženám v politice Strana zelených, která má třetinové zastoupení žen na kandidátkách. Nejmenší šance dává KDU-ČSL se svými 20,2 % žen. Tyto údaje jsou však relativní, protože některé ženy nejsou na volitelných místech a reálnou šanci dostat se do parlamentu nemají. Hodně také záleží na volební účasti.

Zeptala jsem se na ulici mužů, co si myslí o ženách v politice:

 

Karel, 49 let: „Je hezký, když tam jsou, zvlášť na takových těch ministerstvech školství nebo sociálních věcí, tomu asi rozumí víc než chlapi.“

 

Jaroslav 35 let: „Já si myslím, že ženy v sobě mají spíš zakódovanou takovou pečovatelskou úlohu a nejsou tolik dravé. Ti muži je vždycky převálcují. Vy vynikáte zase v jiných oblastech.“

 

Miloš 28 let: „Ženský by měly sedět doma a vařit. A ne se cpát někam, kam nepatří.“

 

Ondřej 19 let: „No to snad nezáleží na pohlaví, ale na tom, co kdo co umí, ne? Nevidím v ženách političkách žádný problém.“

 

Honza 31 let: „Myslím si, že ženy politiku zjemňují a trošku zkulturňují. Taky se na ně hezčí dívá, pokud to teda nejsou nějaký starý báby. Ale taková Kateřina Dostálová nebo Petra Buzková jsou docela pěkný ženský.“

 

František 72 let: „No za našich časů ženy politiku řídily z domova. Vychovávaly děti, staraly se o domácnost a manžela. Měly na starost budoucí generace a to byla ta největší politika. Ale na druhou stranu, podívejte se na to, jak to minulé století vypadalo. Dvě války a pak ty komunisti. Stálo to za prd. A u vlády byli chlapi, tak co to nezkusit s vámi?“

 

Takové jsou názory mužů z ulice. Někteří si myslí, že ženy jsou v politice na okrasu nebo by tam vůbec neměly být, jiní je berou jako úplnou samozřejmost.

 

Co si myslíte, vy ženy, o ženách političkách? Proč je v politice málo žen? Měly by ženy být aktivnější, nebo je to vina mužů, že je mezi sebe nepustí?

   
25.04.2006 - Společnost - autor: Katka Stárková

Komentáře:

 1. [7] Tobbi [*]

  A taková rada. Až se někdy dostanete s nějakým mužm do sporu o ženy v politice a on bude slintat hlášky, které by podepsal Karas, řekněte:
  Pokud se rozhodnš žít ve státě, kde mají ženy nejnižší zastoupení ve státní správě a já budu chtít žít tam, kde ho mají nejvyšší, tak ty budeš žít v Aghánistánu (spolu se státy subsaharské Afriky bezpečně kandiduje na titul "největší životní sračky, co může tahle planeta nabídnout") a já v Norsku (nejbohatší země Evropy).

  Ona je to sice tak trochu sofistika a navíc to není tak úplně pravda, ale mně to vždycky fungovalo

  superkarma: 0 26.04.2006, 20:02:56
 2. [6] Tobbi [*]

  Mě kdysi pobavila hláška: "Buď se dá v jednadvacátém století větší prosto ženám v politice, nebo už žádné dvaadvacáté století nebude."
  Nedá se to tak úplně generalizovat, ale mé skomné já pořád věří, že co se týče sebedestrukce, jsou muži přeci jen větší kingové.
  BTW: Na nějaké dvaadvacáté století stejně nevěřím

  Vivat František

  superkarma: 0 26.04.2006, 19:55:49
 3. avatar
  [5] lilithheta [*]

  Když budete chtít něco říct, obraťte se na muže. Když budete chtít něco udělat, obraťte se na ženu.

  superkarma: 0 25.04.2006, 12:55:56
 4. [4] tanecnice [*]

  Diky rozdilum, zeny se do vysoke politiky nehrnou, ma to za vinu jejich prirozena touha delat KONKRETNI veci.A jak je to se staven zen politicek na uradech nevim,ale casto je tam potkavam.

  superkarma: 0 25.04.2006, 09:54:43
 5. avatar
  [3] kareta [*]

  Muži v politice zvorali co mohli , nejsou schopni se domluvit a blahosklonnně se vyjadřují o ženách. I kdyby se poměr obrátil, ženy budou soupeřit o toho 1(2,3,5) kohouty , co by tam zbyli. Možná, kdyby 1 komora byla z mužu a druhá z žen-třeba senát. To by mohlo být zajímavé

  superkarma: 0 25.04.2006, 07:19:39
 6. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Vivat Miloš 28

  superkarma: 0 25.04.2006, 00:15:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme