Bulvár

Politická agitace už i ve školách?

S blížícími se volbami do Evropského parlamentu se po ulicích začínají objevovat billboardy bohatších stran s nepřesnou mapou, ba dokonce s politikem, který převážnou většinu své kariéry věnoval boji proti Evropské Unii. Jiní nám zase nabídli papírový koláč, jehož se nenajíme, a k tomu i vlastní karikatury v naivní bláhovosti, že ještě nejsou k smíchu.

 

Naprostou bombou, neřknu-li sexybombou je ovšem billboard klaustrofobické ženy, které i po tolika letech v Německu ví, jak hájit zájmy naší země. Modleme se, aby u ní nebylo alespoň mnoho nehod. Na straně druhé nás ovšem přejde chuť nejenom na sex, ale na všechno ostatní, když vidíme přísnou tvář ženy, která zastupuje stranu o není už ani jisté, je-li to pořád ještě nějaká strana. Možná však chce ona přísná žena vystupovat v roli dominy a konkurovat tak německé sexbombě nejenom v politice. Můžeme si říci, že jsou to prostě zase další volby se sázkou na masovost, které s trochou hořkosti připomínají spíše kampaň ve stylu “Vykopni svého oblíbeného politika ze své milované země“. Podle všech možných průzkumů by však musel kandidovat celý parlament, senát, vláda a valná část komunálních politiků. Potom by možná těm našim zasněženým českým chaloupkám nic nehrozilo a oni by byli šťastní tam někde v Bruselu. Bohužel by nám je asi všechny rychle poslali zpět, protože tam sice postaví občas zbytečně velkou a drahou budovu, ale nikoliv několikamiliardové vzdušné zámky.

 

Celé to občas pobaví a lze to už jen okořenit ironickými glosami, jako za rudého muže, kdy jedinou obranou proti nemohoucnosti a hlouposti byl lidový humor. Toho je však bohužel čím dál méně a ta hořkost z nemožnosti změny jaksi zůstává, i když máme ty svobodné volby.

 

Nad čím ale zcela zatrne i to zbývající hořké pousmání, je přístup velkých politických stran k  agitaci na školách. Aféra pana Zahradila proběhla médii, ale nedostalo se jí zas až takového odsouzení, jaké by si určitě zasloužila. Dokonce o dost hůř i u dalších partají si tento “skvělý“ nápad získal nezaslouženého uznání a stal se vzorem pro další kroky v předvolební kampani.

 

V podstatě bychom tedy měli mít radost ze zájmu politických špiček o dorůstající dítka, protože tak budou mít blíže k jejich problémům. Mohli by u nich vzbudit i zájem o občanskou angažovanost, neboť v tak mladém věku se rodí krásné a velké sny o vlastní budoucnosti. Svým způsobem se to vše nejeví nijak škodlivě. Co však doslova musí zarazit soudného člověka, je zájem politiků o mládež pouze před volbami, a to výlučně jen u tu, co má již právo volit. Nutně se nabízí otázka, kde jsou politici, když není volební období?

 

Pokud vím, tak určitě ne ve školách, aby naslouchali těm nadcházejícím generacím. Co mě i děsí, je ten způsob, jakým se to stalo. Ředitel školy v rámci občanské nauky zorganizoval setkání se známým politikem, ale patřičně nevysvětlil, proč zrovna s oním dotyčným. Příliš mi to připomíná nelítostnou dobu, kdy po školách chodili pozvaní funkcionáři s příslušníky Lidových milicí a mluvili o boji proti kapitalistickému zlu. To byl velmi dobrý tah, protože názor ukovaný v mládí, se později nedá skoro rozbít. Oproti současným politikům alespoň přinesli na ukázku kulomet a granát, takže děti měly na co koukat a přednáška byla pro ně vizuálně celkem vzrušující.

 

Stane-li se z toho precedens, tak se možná dočkáme všelijakých vzdělávacích vsuvek v rámci občanské nauky. Kupříkladu podle osnov o náboženských sdruženích by se mohli žáci setkat se Svědky Jehovovými, neboť ředitel by jim chtěl příblížit jejich učení, jelikož sám k němu také tíhne. Ti by však chodili asi za žáky častěji, protože potřebují hlasy pořád. Z těchto důvodů musí i zarazit nezájem rodičů dotyčných žáků o to, co se stalo. Pak není divu, že k takovým věcem dochází a nikdo za ně nenese následky.

A co vy? Líbilo by se vám, kdyby byl vašemu dítěti takto vsunován ve škole nějaký určitý názor, namísto obecných vědomostí, které jsou základem pro svobodné rozhodnutí?

   
09.06.2004 - Společnost - autor: Jiří Frýda

Komentáře:

 1. avatar
  [23] werka [*]

  pajda: Já bych řekla, že teď před volbama se politici se svými besedami směřují právě na ty osmnáctileté, co půjdou volit a kde utší šanci ovlivnit případné voelbní preference. Co s desetiletými sympatizanty

  superkarma: 0 09.06.2004, 23:03:24
 2. avatar
  [22] Andula [*]

  Suzanne: to jistě a to si piš, že to dělám, ale prostě politická agitace tam dle mého nepatří. Ve škole se mají děti učit.

  superkarma: 0 09.06.2004, 19:15:34
 3. avatar
  [21] Suzanne [*]

  Ale dámy, od toho jsou přece rodiče, aby dětem vysvětlovali, že nemusejí věřit každému paňácovi, který se v jejich blízkosti objeví

  superkarma: 0 09.06.2004, 16:27:54
 4. avatar
  [20] Vivian [*]

  Andula: já též

  superkarma: 0 09.06.2004, 13:11:43
 5. avatar
  [18] Andula [*]

  emma: jenže ony děti jsou prostě naivní, a nakukat s ejim dá kde co, takže principiálně jsem proti

  superkarma: 0 09.06.2004, 12:16:43
 6. avatar
  [17] emma [*]

  jo, a kdo je v článku ta klaustrofobická žena??

  superkarma: 0 09.06.2004, 11:34:16
 7. avatar
  [16] emma [*]

  Rusanda: a kdo je "kompetentní"? to taky zavání totalitou...

  Máňa-opice: souhlas taky k nám do školy jednou přišel Zielenec a mluvil o EU atd. (asi před 10 lety ) a že by mě to nějak poznamenalo

  superkarma: 0 09.06.2004, 11:33:11
 8. avatar
  [15] pajda [*]

  Máňa-opice: nebuď optimista - studenty ve věku,l o ktrém píšeš, už tak lehce neovlivní. Návštěvy se konají na ZŠ...a celkem husté - podle toho, co si vykládají dětičky, které mi sedávají pod oknem do kuchyně...

  superkarma: 0 09.06.2004, 11:19:12
 9. avatar
  [13] Žábina [*]

  Rusanda: Svědci Jehovovi nejsou zlí lidé? podle mě právě ta jejich fanatičnost a vlezlost je nebezpečná až zlá....

  superkarma: 0 09.06.2004, 10:44:21
 10. avatar
  [11] emma [*]

  Rusanda: taky nejsem pro totalitu, ale v případě sekt si myslím, že jsou totéž co drogy. a mezi sekty počítám i extrémní politická hnutí a směry (anarchismus, fašismus, fundamentalismus...)
  a ty by prostě v moderní společnosti podle mě nemají mít místo.
  jinak můj názor je, že i mladý člověk má vědět všechno, má vidět všechny obzory, samozřejmě ze všech stran a s patřičným výkladem a vedením. a to je záležitost školy i rodiny...

  superkarma: 0 09.06.2004, 10:10:34
 11. avatar
  [8] emma [*]

  mě připadá, že moc hysterčíte. možná to bylo takhle :
  uděláme dětem zábavu, pozveme známýho politika, co třeba frantu vomáčku, když tady bydlí, má chalupu nebo milenku nebo jánevimco . dětem nikdo za vstup do strany nic nesliboval, ani jim nevyhrožoval, pokud nevstoupí . dětem to prolítlo jednim uchem tam, druhym ven a byly rády, že se fláknou z vyučování.
  a Svědci Jehovovi? pokud budou legální církví, můžou si žít jak se jim zlíbí a nikdo proti nim nemůže nic dělat. bojujte za to, aby je zakázali, jestli vám vadí jako sekta!

  superkarma: 0 09.06.2004, 09:09:16
 12. avatar
  [6] Andula [*]

  Irka1: to byla agitace tak nějak všehcno, bohužel... ale taky mi vadí, když se polici dneska roztahují ve šklách, tam dle mého nemá politika co dělat

  superkarma: 0 09.06.2004, 08:05:58
 13. avatar
  [5] Aja [*]

  Chlapeček má díky volbám den volna. Jiný dojem z nich určitě nemá...

  superkarma: 0 09.06.2004, 07:49:46
 14. avatar
  [4] Irka1 [*]

  A to je nejaky novy objev, ze je politicka agitace ve skolach? A nechapu vubec proc je tam "uz" .
  Za komunistu snad nebyla?

  superkarma: 0 09.06.2004, 07:41:01
 15. avatar
  [2] Žížala [*]

  Ježiši dneska se tady s politikama roztrhl pytel!

  superkarma: 0 09.06.2004, 06:12:10
 16. avatar
  [1] Vivian [*]


  je to k blití...

  superkarma: 0 09.06.2004, 00:53:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme