V dnešní polední pauze, snad navzdory tomu, že máme vážné téma bezohlednost, snad navzdory tomu, že je začátek pracovního týdne a nikomu se do ničeho nechce, prostě se tentokrát moc nesmějeme, i na redakčním dvorku probíráme věci závažné.

Sepsala je pro vás opět Klára Křížová

Nairobi: Vůbec nevím, co bych dělala při teroristickém útoku v uzavřené budově

Celý včerejšek sleduji smutnou událost v nákupním středisku v Nairobi. Budova plná lidí, nakupujících, pracujících a těch, co se přišli bavit, protože byl zrovna „Dětský den“. Po vtrhnutí teroristů, kteří kolem sebe pálí hlava nehlava, se objevují v průběhu nedělních zpráv nepřesná čísla mrtvých, zraněných a hlavně šílené zvěsti o celé situaci – nikdo ji nedokáže přesně specifikovat – kolik lidí v budově je, kdo je kdo (policista či terorista). Teprve včera večer se podařilo místní armádě získat převahu a osvobodit většinu rukojmích a zásahové jednotky mají téměř celou budovu pod kontrolou. Podle tisku zemřelo 68 lidí.

Když si to představuji a čtu výpovědi těch, co z toho pekla unikli, je mi hrozně. Je mi líto všech, co je tahle hrozná událost postihla. A vůbec nevím, jak bych se zachovala já, kdybych na takovém místě byla. Ano, jako běloška bych byla určitě terčem pozornosti, neřkuli terčem k odstřelu, protože nejsem muslimka, a ani nevím, jak se jmenuje matka Mohameda.
Podle www.idnes.cz  - jeden z lidí, který v obchodním centru v době útoku byl, řekl agentuře AP, že střelci nakupujícím oznámili, že budou zabíjet jen nemuslimy. „Ozbrojenci řekli muslimům, aby se sebrali a odešli. Jsou mimo ohrožení, terčem budou nemuslimové.“

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/islamiste-drzi-rukojmi-v-nairobi-d4u-/zahranicni.aspx?c=A130922_081840_zahranicni_jj

Informace z tisku:

K masakru v Nairobi se přihlásili islamisté ze somálských milicí al-Šabáb, kteří tvrdí, že jde o odvetu za angažmá keňské armády v Somálsku. Na luxusní nákupní centrum Westgate Mall zaútočili s pomocí automatických zbraní a granátů v sobotu časně odpoledne, kdy byly v budově stovky lidí.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/islamiste-drzi-rukojmi-v-nairobi-d4u-/zahranicni.aspx?c=A130922_081840_zahranicni_jj

Nejmenovaný předák milicí v televizním rozhovoru o víkendu prohlásil, že útoky na Keňu a její obyvatele budou pokračovat, dokud se keňské jednotky nestáhnou z jižního Somálska.
„Udeříme na ně, kdekoli budeme moct,“ prohlásil muž. Islamista rovněž varoval západní státy, že pokud nepřestanou podporovat vládu v Nairobi, mohli by se stát terči atentátů i jejich občané žijící v Keni.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/strelba-v-obchodnim-centru-v-nairobi-d79-/zahranicni.aspx?c=A130923_064254_zahranicni_wlk

Osobní názor

Bavila jsem o tom se svým mužem: „Asi bych zalezla do nějaké kabinky a dělala bych, že tam vůbec nikdo není, strachy bych se tam zašila a čekala bych, až budovu někdo osvobodí...“
„To je největší blbost. Při takových akcích je na prvním místě útěk. Jakýmkoliv způsobem, ale utéct. Nikdy nevíš, jak dlouho bude budova obléhaná a někdy bys z té kabinky musela vylézt... Taky nevíš, jestli by neposlali někoho, kdo by ty kabinky šel kontrolovat.“
 
Když si ale čtu, že jakmile se něco pohlo, ozvala se střelba, nejspíš měli obšancované vchody, jak bych asi mohla utéct?

Co byste dělali vy?
Já si to vůbec nedokážu představit. Co dělaly matky nebo co si počali rodiče, kteří tam byli s dětmi?

Klára

Reklama