Osteoartróza kolene je celosvětově nejčastější onemocnění kloubů a nejčastější typ artrózy. Pokud trpíte osteoartrózou kolenního kloubu nebo vám byla v nedávné době diagnostikována, měli byste vědět, že nejste sami. Miliony lidí denně pociťují příznaky a potřebují úlevu od bolesti.

leg

Co se děje v kolenu postiženém osteoartrózou?

Ve zdravém kolenním kloubu se nachází chrupavka, která je obklopena kloubní tekutinou nazývanou synoviální tekutina. Právě ta je pro zdravé koleno velice důležitá. Chrání chrupavku, umožňuje pohyb a ohyb v kloubu a tlumí nárazy při pohybu.

V kolenních kloubech postižených osteoartrózou se chrupavka, která chrání kloubní hlavice (zakončení kosti, které je součástí kloubu), postupně opotřebovává. Synoviální tekutina ztrácí schopnost absorbovat nárazy způsobené pohybem a zátěží. Kosti se začínají vzájemně třít, což vyvolává bolest.

Možnosti léčby

1.            Konzervativní léčba - změna životního stylu

zahrnuje přiměřené cvičení, fyzioterapii, kontrolu tělesné hmotnosti a snížení zátěže kloubů. (Tipy na vhodná cvičení najdete například na stránkách http://www.synviscone.cz)

Existují také potraviny, které mohou pomoci s boji s osteoartrózou.

2.            Léčebná terapie

  • Tablety tlumící bolest - jako například paracetamol, ibuprofen a další nesteroidní protizánětlivé léky, které mohou poskytnout úlevu od bolesti. Neměly by se užívat dlouhodobě, protože mohou způsobit žaludeční nevolnost a jiné závažné gastrointestinální nežádoucí účinky. Opatrnosti je třeba především u osob se zvýšeným gastrointestinálním a kardiovaskulárním rizikem, zejména při dlouhodobé léčbě.
  • Bolest tlumící krémy - určené k místní aplikaci na kůži
  • Fyzikální a pracovní léčba - sloužící zejména k posílení svalstva a zlepšení pohyblivosti
  • Glukosamin sulfát/chondroitin sulfát (SYSADOA) - alternativa léčby, která při pravidelném dlouhodobém užívání může snižovat bolest a zlepšovat funkci kloubu, a to s určitým zpožděním.

3.            Viskosuplementa

Viskosuplementace je jednoduše řečeno aplikace (doplnění) chybějící synoviální tekutiny do prostoru  kloubního pouzdra postiženého kloubu. Jde o injekci s kyselinou hyaluronovou, která nahrazuje poškozenou kloubní – synoviální – tekutinu.

Pozitiva viskosuplementace:

U viskosuplementace se vyskytuje méně celkových vedlejších účinků (např. nedochází ke krvácení do trávicího traktu), protože se podává přímo do místa určení, tedy do kolene.

4.            Steroidní injekce

Poskytují obvykle přechodnou úlevu a zmírňují otoky. Opakované použití může vést k poškození chrupavky.

5.            Operace kolenního kloubu

Celková náhrada kolenního kloubu (tzv. totální endoprotéza) je poslední možnost pro pacienty, u kterých je bolest kolena závažná a nemůže být odstraněna jinými léčebnými postupy.

Stejně jako u všech velkých operací může představovat vážná zdravotní rizika a dlouhé období zotavení, včetně pracovní neschopnosti.

Moderním viskosuplementem je Synvisc-One

koleno

Jediná injekce pomůže

Synvics-One obsahuje látku hylan G-F 20), ve formě jedné injekce, která poskytuje dlouhodobou úlevu od bolesti a pomáhá vrátit se k obvyklé fyzické aktivitě. Synvisc-One obsahuje kyselinu hyaluronovou o vysoké molekulové hmotnosti, čímž napodobuje kloubní tekutinu v kloubech mladého zdravého člověka.

Hlavní výhodou je aplikace 1x za 6 měsíců. Tím se podle MUDr. Jiřího Neumanna, lékaře České atletické reprezentace, minimalizuje možné riziko špatně léčitelných infekcí zanesených aplikací do kolenního kloubu. V klinických výzkumech byla potvrzena aplikace až 1x za 12 měsíců. Opakovaná aplikace je závislá na klinických příznacích pacienta.

Synvisc-One může předepsat ortoped nebo revmatolog, a to pro pacienty s 2. a 3. stupněm osteoartrózy.

Cena – 5 351,75 CZK

Úhrada VZP – 1 674,00 CZK

Max. doplatek pacienta – 3 677,75 CZK

Jak se Synvisc-One podává?

dvorakSynvisc-One je jednorázová injekce. Jeho aplikace je jednoduchá, zabere pouze několik minut a lze ji provést ambulantně. Aplikuje se přímo do postiženého kloubu. Injekci aplikuje ortoped anebo revmatolog.

U vrcholových sportovců se Synvisc-One může využívat jako prevence z důvodů velké zátěže koleních kloubů. Své zkušenosti s tím má i Tomáš Dvořák, trojnásobný mistr světa v desetiboji, který po mnoha vyzkoušených metodách vsadil na Synvisc.

 

Na webových stránkách www.bolimekolena.cz odpovídá na Vaše dotazy MUDr. Jiří Neumann.

Reklama