.

Pokud není dovolená podle vašich představ, požadujte odškodnění!

Cestování

Pokud není dovolená podle vašich představ, požadujte odškodnění!

erv5Vysněná dovolená se změnila ve zlý sen? Stěžujte si. Každá cestovní kancelář odpovídá za služby, které jste si zaplatili. Kodex kvality (ITQ kodex), který pomáhá řešit zkaženou dovolenou, zavedla na český trh před pěti lety po vzoru západoevropských zemí ERV Evropská pojišťovna. Dnes se k němu hlásí už 15 významným cestovních kanceláří – například CK Fischer, Blue Style nebo ESO Travel. 

ITQ kodex (International Travel Quality kodex) zjednodušeně řečeno stanoví výši finanční kompenzace v případě nekvalitních služeb poskytovaných cestovními kancelářemi či jejich dodavateli. Jasně říká, na kolik peněz máte nárok v případě, že cestovka nesplní některé z poskytovaných nebo prokazatelně slibovaných služeb. ITQ Kodex vede k zefektivnění a zrychlení reklamačního procesu a zároveň zajišťuje mnohem větší transparentnost ve vztahu k zákazníkům. „ITQ Kodex je pro klienty i cestovní kanceláře obrovským pomocníkem. Občanský zákoník hovoří o odpovědnosti cestovní kanceláří pouze v obecné rovině. Konkrétní vodítko pro výpočet výše finančního odškodnění však zákon samozřejmě neposkytuje,“ říká obchodní manažer ERV Evropské pojišťovny Štěpán Landík.

ERVKompenzace se týkají celé řady nedostatků a jsou členěny do několika skupin (ubytování, stravování, služby delegáta, doprava atd.). Například za rozbitou klimatizaci dostanete slevu až 20 %, za zkažené jídlo až 30 % z ceny zájezdu, pokud tyto nedostatky trvaly po celou dobu zájezdu. V případě, že trvaly kratší dobu, jsou uvedené kompenzace poměrně kráceny. Vše se hodnotí podle kompenzační tabulky. Klient má nárok na odškodnění vždy za dny, kdy popsaný problém trval. „Podle ITQ Kodexu zákazník dostane kompenzaci už ve chvíli, kdy pochybení CK dosáhne 1 %, je-li procentuální součet všech nedostatků vyšší než 50 %, má klient kromě slevy za problémový zájezd navíc nárok také na denní odškodné, “ vysvětluje Štěpán Landík a dodává: „To začíná na tisícovce za osobu na den. Klienti, včetně dětí, ho dostávají za celou dobu trvání zájezdu, nikoli tedy pouze za dny, kdy problém trval.“

Největší šanci na vrácení peněz a nápravu má klient, když na problém upozorní ihned na místě a postupuje podle následujících instrukcí:

1) Zjistíte-li nedostatky, ihned kontaktujte delegáta (případně pracovníky hotelu), sepište s ním protokol.

2) Vše, co vám vadí, si zdokumentujte- vyfoťte.

3) Reklamujte nedostatky v průběhu dovolené, aby je bylo možné hned řešit.

V rámci klasické reklamace pak máte nárok stěžovat si ještě 90 dnů od ukončení zájezdu. Podle ERV Evropské pojišťovny platí, že nějakou formu reklamace uplatňují klienti přibližně u 4 % zájezdů. Pouze u malé části z nich je míra nedostatků v kompenzační tabulce vyšší než 50 %. Podrobnosti naleznete na http://www.ervpojistovna.cz/cs/pojisteni-profesni-odpovednosti.

Vlastimill Divoký
Manažer marketingu a komunikace

erv

   
23.07.2013 - Tipy - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [8] Evuš [*]

  Je to dobře, pokud služby neodpovídají zaplacené nabídce, je určitě namístě vznést stížnost, která bude vyslyšena.

  superkarma: 0 24.07.2013, 21:35:43
 2. avatar
  [7] Alenka0010 [*]

  Taky si plánuju a zařizuju dovolenou sama, takže pokud se nevyvede, můžu bý naštvaná tak akorát na sebe...což se ovšem ještě nikdy nestalo Sml16. A docela mě fascinují stížnosti na ubytovatele, ve kterých se objevují argumenty, že bylo špatné počasí nebo málo vyžití v dané lokalitě Sml28.

  superkarma: 0 24.07.2013, 08:57:07
 3. [6] xhero [*]

  Jezdíme sami na dovolenou na motorce a co si nezařídíme, to nemáme

  superkarma: 0 23.07.2013, 17:03:50
 4. avatar
  [5] Hanula [*]

  Sml16jsem celoročně pojištěná u ERVSml67

  superkarma: 0 23.07.2013, 12:23:54
 5. avatar
  [4] marde [*]

  Nejlepší je, organizovat si dovolenou podle svéhoSml16

  superkarma: 0 23.07.2013, 10:29:47
 6. avatar
  [3] terezalah [*]

  my jezdíme na dovči autem, ... takže si vše uděláme dle svého

  superkarma: 0 23.07.2013, 10:19:48
 7. avatar
  [2] Kahomar [*]

  Dovolené si s rodinou organizujeme sami, maximálně si zajišťujemě někde ubytování a s ním tedy za poslední roky nikde žádný problém.Sml59

  superkarma: 0 23.07.2013, 07:29:41
 8. avatar
  [1] lenig [*]

  zatím se mi to nestalo a poslední roky si jezdíme s mužem sami a jsme vždy spokojení Sml67

  superkarma: 0 23.07.2013, 05:56:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme