Zabýváme se tématem různých onemocnění prsů, prevencí před rakovinou prsu, proto jsme se sešli s předním plastickým chirurgem, MUDr. Romanem Kufou a oslovili jsme ho s několik zajímavými tématy. Jedním z nich je prevence a vyšetření před oblíbenými plastickými operacemi, jako je modelace prsou, zvětšení či zmenšení prsou.

Na naše otázky odpovídal MUDr. Roman Kufa,  který je vedoucím lékařem kliniky plastické chirurgie Perfect Clinic, také vede tým oddělení plastických chirurgů Fakultní nemocnice Motol. Děkujeme mu za tento rozhovor.

operace

Pane doktore, naše téma pro rozhovor je prevence a preventivní vyšetření před zákroky, které se týkají prsou. Jak na pracovištích, kde pracujete, dbáte na prevenci – myslíte si, že je to při plastických operacích důležité?
Při konzultaci, kde řešíme s pacientkami jakékoliv zákroky prsů – vždycky na naší klinice doporučujeme, aby se pacientka před zákrokem nechala vyšetřit mamologem. Je to z toho z důvodu, že při operaci dochází v prsu k určitým změnám, jako jsou jizvy, projizvení prsní žlázy a nikdo neví, co v prsu bez předchozího vyšetření před operací bylo.

Změny, které nastanou  v prsu po operaci, by mohly v prsu něco vyvolat?
Ne, to není tak myšleno. Operace nezpůsobí rakovinu. Kdyby tam ale před zákrokem byl nějaký nález a ta žena podstoupila například modelaci prsu, tak se poměry tkání vlivem zákroku natolik změní, že by se mohly počátky onemocnění přehlédnout – jedná se o  jizvy, mohou vniknout cysty, což způsobuje horší podmínky pro diagnostiku. Například kdyby byl v prsu malý nádor, při vyšetření po operaci by se mohl zaměnit za jizvu. Pokud je žena zdravá, nic takového nehrozí. Proto je jednoznačně důležité, aby si žena došla ještě před zákrokem na preventivní vyšetření.

Jenže tato vyšetření nejsou povinná, jen doporučená, že?
Ano, je to tak. Ale já je doporučuji všem pacientkám, i těm mladým, které jsou v rámci obecné prevence ještě v kategorii velmi nízkého rizika zhoubného nádoru. Bohužel je ale praxe taková, že i mladá žena může mít v prsu nádor, aniž by to ještě věděla. Takový případ jsme nedávno řešili, paní, ještě ji nebylo 30 let, dvě malé děti, chtěla jít na modelaci prsou. Jen díky preventivnímu vyšetření jsme odhalili malý karcinom, takže šla místo na plastickou operaci na léčení svého onemocnění.

Na vaší klinice spolupracujete s mamoložkou a s radiologem, který dělá ultrazvuk
Já dávám se svými kolegy na prevenci velký důraz, proto jsme zde otevřeli před rokem a půl mamologickou poradnu, kde se mohou naše pacientky rovnou nechat vyšetřit. Je dobře, že tak „zachytíme“ pacientky, které o svém onemocnění vůbec netuší. Díky spolupráci mamologa a radiologa můžeme pacientky kompletně vyšetřit.

Pacientka tedy může jít na preventivní vyšetření před operací, sledujete ji i po operaci?
Ano, po operaci pacientky sledujeme, doporučujeme, aby k nám chodily na preventivní vyšetření jednou za dva roky. Mají u nás kartu se záznamy a můžeme tak porovnat předchozí vyšetření. Pokud má žen v prsou implantáty,  každé dva roky díky tomuto vyšetření sledujeme, jak se implantnát chová, zda na něm nevznikají nějaké změny (prasknutí, kapsulace...). Zároveň provádíme i kontrolu prsu, zda v něm nevniká nějaké nechtěné bujení.

Může si žena, pokud má implantát, provádět samovyšetření prsu?
Ano, to určitě může. Implantát ji nelimituje, protože se vkládá pod prsní žlázu. Ta leží na implantátu, takže není problém si prsní žlázu při samovyšetření prohmatat.

Kolik % pacientek využije vašeho doporučení a před zákrokem si dojde na toto preventivní vyšetření prsu?
Je to většina. Je na lékaři, aby pacientce vysvětlil, proč je to důležité. Není podmínkou, aby to vyšetření proběhlo u nás, klidně mohou využít jiná pracoviště, třeba v místě bydliště, ale je důležité, aby je měly. U nás je výhodné, že mají vše na jednom místě.

Jak vnímáte otázku prevence před zákroky prsou obecně – jakou s touto problematikou máte zkušenost?
Bohužel se setkávám s tím, že některá pracoviště, zejména ta soukromá, kde se tyto zákroky provádí, otázku prevence bagatelizují. Neinformují své pacientky o rizicích a o významu preventivního mamologického vyšetření. Myslím si, že každý chirurg a nejen plastický chirurg, by měl pacientu dobře informovat.

Na naše otázky odpovídal MUDr. Roman Kufa, který je vedoucím lékařem kliniky plastické chirurgie Perfect Clinic, také vede tým oddělení plastických chirurgů Fakultní nemocnice Motol. Děkujeme mu za tento rozhovor. Více na www.perfectclinic.cz

perfect clinic

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

www.foryou.czPro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Důležité odkazy:

Reklama