Křtiny jsou prostě vstupem do života, ve kterém chceme dodržovat boží zákony, píše ve svém příspvěku naše čtenářka s nickem Samečka. I když do kostela nechodí, snaží se žít tak, aby se za sebe nemusela stydět.

Zdravím vás, milé ženy - in! Pokřtila jsem obě své děti. Stejně jako mí rodiče pokřtili po narození mě i mé sourozence. I když do kostela nechodím, seznámila jsem se s křesťanstvím a vybrala si pro život to dobré, co hlásá a vyžaduje. Snažím se prostě žít tak, abych se sama sobě mohla podívat do očí, když stojím před zrcadlem. A myslím si, že to právě mí rodiče chtěli.

Na hodiny náboženství jsem chodila na základní škole. Příběhy ze Starého a Nového zákona byly pro mě jako pohádky, kde dobro vítězí nad zlem a spravedlnost a čistota se cení nade všechno. Znám desatero i sedm hlavních hříchů. Pravda, hřeším, ale nejsem žádný zloduch. Křtiny jsou prostě vstupem do života, ve kterém chceme dodržovat boží zákony. Ať už si pod pojmem Bůh dnes představuju pána s bílým vousem nebo jen něco nevysvětlitelného, co nedokážu popsat, snažím se žít slušně.

V kostele jsem se i vdávala. Máma mi hubovala, že každá „normální“ nevěsta na své svatbě pláče a já mám na všech fotkách hubu od ucha k uchu. Bodejť ne, když se mi podařilo se udat, ne?! Sestra je o devět let mladší a bylo jí doporučeno, aby se při svatbě v kostele neřehtala jak kobyla, tj. jako já před lety. Cha, před obřadem přišel za mnou pan farář, který mi oznámil, že budu číst čtení z listu svatého Pavla. Já na svých deseticentimetrových podpatcích, se kácela k zemi. „Já přece do kostela nechodím, velebný pane“, zaúpěla jsem.

„Nevadí, znám vás, jak se staráte o své babičky“, opáčil kněz a tak jsem se při obřadu vyštrachala k pultu s mikrofonem. Dočetla jsem pasáž o lásce, vydechla si, že jsem nekoktala a sestupovala ze schodů dolů na místo svědka. Po pár krocích jsem zbystřila a rozhlédla se.  Něco nebylo vpořádku. Pravidelní návštěvníci kostela na mě vyvalovali oči, že jsem zapomněla dočíst obligátní „Slyšeli jste slovo boží“. Otočila jsem se jak na obrtlíku, zavrávorala, málem spadla na řečnický pultík, načež jsem neuměla nic jiného než syknout „sakra“...

Nevěsta, ženich a další svatebčané vyprskli smíchy a důstojnost šla do kelu. Po chvíli dovršil dílo zkázy ženich, který při podpisu polohlasem zavolal : „ Ježiši, jak se píše psací F?“

Bůh nás neuvrhl do horoucích pekel, žijeme všichni bez rozvodů, v klidu, akorát jsme trochu veselejší rodina. A mou vírou je to, že to tak zůstane.

Samečka

Milá Samečko, úplně vás vidím. Moc jste mě pobavila. Držím vám palce, ať vás ten optimismus nikdy neopustí

Text nebyl redakčně upraven

Jak se díváte na křtiny vy, milé ženy-in?

  • Myslíte si, že je to v dnešní době už přežitek? K čemu je to naopak dobré?
  • Je podle vás potřebné vychovávat děti ve víře?
  • Jak se díváte na lidi, kteří nechají své dítě pokřtít? Jsou ve vašich očích za podivíny? Nebo je spíš obdivujete?
  • Jak se díváte na víru jako takovou? Je v dnešní době potřebná, nebo už ji považujete za zbytečnou?
  • Jste samy pokřtěné? Pokřtily jste své děti? Co jste pro to musely udělat?
  • Rozhodly jste se tak dobrovolně, nebo pod tlakem okolností?
  • Pocházíte z věřící rodiny? Co vám to dalo? Čím vás to naopak omezilo?
  • Chodíte do kostela? Jak často?

Napište nám svoje názory, podělte se o osobní zkušenosti.

Na vaše příspěvky se moc těšíme na adrese:  redakce@zena-in.cz

Na co se můžete těšit vy za svůj příspěvek?

Za svůj příspěvek můžete získat půvabnou knížku Zdeňka Svěráka Po strništi bos

n

Reklama