Zdraví

Pokrok v léčbě karcinomu vaječníků – ideální lék pomůže vybrat genetika

Karcinom vaječníků je velmi nebezpečné nádorové onemocnění a výběr vhodného léku hraje samozřejmě důležitou roli. Napovíme, jak se ten nejlepší přípravek pro danou pacientku může již brzy určovat.

Ten pravý 

vajíčko

Pro léčbu pokročilého nádoru vaječníku jsou momentálně k dispozici tři léky: paklitaxel, cyklofosfamid a topotekan. V případě vhodného přípravku bude pacientka na léčbu odpovídat, vybere-li se však ten špatný, povede terapie pouze k neúspěchu. Doposud byl výběr „správného“ léku spíše dílem náhody, a proto nebylo úspěchu zdaleka vždy dosaženo. To se však pozvolna mění.

CÍLENÁ BIOLOGICKÁ LÉČBA působí přesně a pouze v místě, kde je to potřeba. Proto má minimum nežádoucích účinků.
Zeptejte se svého lékaře na možnosti CÍLENÉ LÉČBY nádorových onemocnění!

Léčba šitá na míru

Americká studie testovala nový sofistikovaný genetický model, jenž může vytvořit ideální dvojici nádor – lék. Byly vytvořeny čtyři skupiny žen a jim byly náhodně podávány jednotlivé léky. Genetický model byl poté zpětně aplikován a rozřešil několik otázek.

 • Jednak vytvořil skupiny nádorů, které reagovaly na danou léčbu a které nikoliv – což byla odpověď na otázku, „jaký lék je pro daný nádor nejlepší“.
 • Z takto vytvořených skupin bylo pomocí modelu možné odvodit určité genetické znaky nádorů, které mohou pomoci právě při výběru léku – neboli „jak poznáme nádor podle genetické informace“.

Při konečném zúčtování se ukázalo, že ženy léčené pomocí přípravku, který dle genetického modelu pasoval, žily v průměru o 21 měsíců déle než pacientky, jejichž léky se s typem nádoru neshodovaly.

Jedna nemoc – mnoho tváří

Tento genetický model tak lékaře opět upozornil na fakt, že ovariální karcinom není jedna osamocená jednotka, ale skupina vysoce různorodá. Zavedení genetického modelu do praxe bude ještě vyžadovat doplňující studie, nicméně se stále přibližuje možnost použití léčby opravdu šité pro každého nemocného zvlášť.

Zdroj: www.cilena-lecba.cz

   
13.05.2014 - Nemoci - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [4] Edour [*]

  Jéžiš, holky, nestrašte, já byla dneska po pěti letech u ženskýho. Říkal, že to vypadá dobře, ale že mám chdit častěji, že se to může zničeho nic dramaticky změnit a pak je pozdě....Sml15

  superkarma: 0 13.05.2014, 22:02:18
 2. avatar
  [3] macasev [*]

  A moje máma v 52Sml15

  superkarma: 0 13.05.2014, 19:42:41
 3. avatar
  [2] Pentlička [*]

  rusalka2008 — #1 I moje kamarádka na ni zemřela ve věku 47 let Sml13

  superkarma: 0 13.05.2014, 12:41:12
 4. avatar
  [1] rusalka2008 [*]

  Dnes je to přesně 5 let, kdy mi na tuto hnusnou nemoc zemřela nejlepší přítelkyně... bylo jí sotva 36 let. Sml13

  1. na komentář reaguje Pentlička — #2
  superkarma: 0 13.05.2014, 11:25:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme