Zdraví

Pokrmy z rajčat chrání pokožku

LONDÝN - Pizza a boloňské špagety vás mohou ochránit před vráskami. Odborníci zjistili, že dvě lžíce rajčatové pasty denně zvyšují schopnost pokožky bránit se proti škodlivému UV záření, které vede k jejímu předčasnému stárnutí a k rakovině kůže.

Studie Britské společnosti investigativní dermatologie zjistila, že rajská jablíčka obsahují antioxidant lykopen, který má pozitivní vliv na lidskou pokožku. Dosud bylo známo, že tato látka, která se v rajčatech vyskytuje v největší koncentraci po jejich uvaření, omezuje riziko vzniku rakoviny prostaty. V současné době zjistili vědci z univerzit v Manchesteru a Newcastlu, že může odvrátit poškození kůže, protože poskytuje ochranu před škodlivými účinky ultrafialových paprsků.
Deset dobrovolníků dostávalo denně 55 gramů rajčatové pasty a 10 gramů olivového oleje, dalších deset osob jen olivový olej. Po třech měsících se ukázalo, že ti, kdo jedli pastu, byli o 33 % lépe chráněni proti slunečnímu záření, což je srovnatelné s účinky opalovacího krému s nízkým UV faktorem. Jejich pokožka navíc obsahovala mnohem větší množství prokolagenu - látky, která udržuje strukturu kůže a její pevnost.

   
27.05.2008 - Zdraví - autor: Dana Svobodová

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: intimní kosmetika
Testování intimní kosmetiky pro ženy z ČR a Slovenska
Anketa: Pečete bábovky?
Jaké hračky kupujete svým vnoučatům?
Anketa pro maminky: Jaké kupujete hračky svým dětem?
Výzkum na téma kašel
Průzkum na téma finanční zajištění

Náš tip

Doporučujeme