.

Pokořená Matka světa

Cestování

Pokořená Matka světa

V Nepálu jí říkají Sagarmatha, kteréžto slůvko původem ze sanskrtu znamená Tvář nebes. Tibeťané ji pojmenovali Qomolangma neboli Čho-mo-lang-ma - Matka světa. Právě z tibetského názvu vzniklo v Čechách známější čínské Ču-mu-lang-ma feng. Nejen v anglicky mluvících zemích ovšem této královně hor říkají Mount Everest. Pojmenoval ji tak britský zeměměřič sir Andrew Waugh podle svého předchůdce v mapování Indie, sira George Everesta.

 

 

 

 

Nejvyšší hora?
Čho-mo-lang-ma ovšem vlastně není, ač si to většina lidí myslí, nejvyšší horou světa. To jen její vrcholek sahá nejvýš od mořské hladiny. Prvenství, co se výšky od základny až po vrchol týká, patří havajské Mauna Loa. Její monumentální kořeny se skrývají pět kilometrů pod mořskou hladinou, nad kterou ční ještě dobrých čtyři tisíce sto sedmdesát metrů - její celková výška tedy přesahuje devět kilometrů. Nejdále od středu Země se pro změnu vypíná vrchol ekvádorské Chimborazo - Čho-mo-lang-mu překonává o 2,1 metru. Vlivem rotací deformovaného tvaru Země je ovšem její nadmořská výška „pouhých“ šest tisíc tři sta deset metrů.

Pořád roste!
Titul nejvyšší hory světa získala Čho-mo-lang-ma až v roce 1852, kdy jí ho přidělil indický matematik a zeměměřič Radhanath Sikdar na základě trigonometrických výpočtů. O čtyři roky později byla stanovena i teoreticky přesná výška hory - osm tisíc osm set třicet devět metrů - z praktických důvodů pak byla zaokrouhlena na osm tisíc osm set čtyřicet. Měření z padesátých let dvacátého století přidala hoře dalších osm metrů a podle GPS přístroje, umístěného na vrchol  Čho-mo-lang-my v roce 1999, dosáhla tato hora výšky osm tisíc osm set padesáti metrů. Vlivem pohybu tektonických desek přitom Čho-mo-lang-ma neustále roste - podle vědců přibližně o tři až pět milimetrů za rok - a posouvá se směrem k severovýchodu.

První dobyvatel
Od okamžiku, kde se Čho-mo-lang-ma stala oficiálně nejvyšší horou světa, začala lákat dobrodruhy a cestovatele ze všech koutů světa. Prvenství v jejím pokoření se připisuje Novozélanďanovi Edmundovi Hillarymu a zkušenému nepálskému šerpovi Tenzingovi Norgayovi. Který z obou mužů vkročil na vrchol hory jako první, zůstalo tajemstvím této dvojice - nikdy to neprozradili veřejnosti. Na vrcholové fotografii je však jen Tenzing, protože šerpa neuměl s tehdy ještě poměrně složitým fotoaparátem zacházet. K památné události došlo v půl dvanácté 29. května roku 1953 a oba muži se na chladném vrcholku světa, na němž se bez kyslíkových přístrojů nedalo prakticky dýchat, zdrželi pouhých patnáct minut. Později se objevili spekulace, že prvním pokořitelem Čho-mo-lang-my mohl být už v roce 1924 Brit George Mallory, který však při sestupu zahynul.

Turistická atrakce
Od okamžiku svého prvního pokoření se Čho-mo-lang-ma stala prakticky luxusní turistickou atrakcí pro fyzicky zdatné. S moderním vybavením už nejsou expedice ani tak drahou, ani tolik problematickou záležitostí, přesto si hora, rozmařile měnící počasí jako modelka šaty, vybrala vysokou daň na životech těch, kteří ji chtěli zdolat. K jejímu vrcholu se lze dostat dvěma cestami - jihovýchodní z Nepálu, která je považována za jednodušší, a severovýchodní z Tibetu. Prvním Čechem, který vystoupil na samý vrchol Matky světa, byl v roce 1991 Leopold Sulovský, a letos si tuto trofej mohl do svého horolezeckého deníčku připsat i pražský primátor Pavel Bém.

Chtěla byste se někdy podívat na vrchol Čho-mo-lang-my? Do jaké největší nadmořské výšky jste se dostala vlastními silami? Kde to bylo? Líbilo se Vám to? Máte ráda horolezectví, vysokohorskou turistiku a podobné „sporty“?

   
29.05.2007 - Zahraničí - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [11] femme [*]

  Vivian: a je rád, že ještě žije

  superkarma: 0 29.05.2007, 15:27:17
 2. [10] Bellana [*]

  ivana.kuglerova: Dnes se mimořádně nechci s nikým o ničem přít. Tohle slovní spojení je sice používané často, ale třeba zrovna L. Sulovský se od něho v jednom rozhovoru dost razantně distancoval. I když samozřejmě nevím, kdy přesně vzniklo, odvažuji se tvrdit, že ho vymyslel nějaký sportovní novinář a pak se ho chopili ti, kteří pokořili nanejvýš Sněžku.

  superkarma: 0 29.05.2007, 14:34:22
 3. avatar
  [9] ivana.kuglerova [*]

  Meander: No, ten sport je v uvozovkách . I když znám lidi, pro které to sport je... Hlavně teď, co jsou v módě umělé stěny. Pro jiné je to životní styl...

  Bellana: Ohrazuju se proti tomu "novinářské" . Je to v češtině běžné slovní spojení, užívané například i ve vážné literatuře, v beletrii, v poezii... Což znamená, že to může být "klišé", ale rozhodně ne pouze novinářské . A to "blbé" je holt otázkou mínění .

  superkarma: 0 29.05.2007, 11:55:25
 4. [8] Bellana [*]

  Vivian: "Pokořit horu" je jen hloupé novinářské klišé, horolezec to neřekne.

  superkarma: 0 29.05.2007, 11:38:37
 5. avatar
  [7] Meander [*]

  Eh, tohle mě nikdy neuchvátilo. Nemám parametry ani na blbé via feraty. Moc krátké končetiny a moc velké poprsí.
  A dotazy?
  1. Co bych tam viděla?
  2.a 3. Já nevím, jak je vysoká plzeňská rozhledna?
  4. Líbilo, koupila jsem si tam hezkou pohlednici.
  5. To je sport?

  superkarma: 0 29.05.2007, 11:10:51
 6. [5] Rikina [*]

  Anketa:
  1. chtěla, a moc...
  2. něco málo přes 3000 m, v Alpách
  3. líbilo, jinak bych tam přece nelezla
  4. vysokohorskou turistiku ano, horolezectví ne. BTW proč jsou v otázce ty uvozovky?

  superkarma: 0 29.05.2007, 10:35:06
 7. avatar
  [4] Vivian [*]

  mně připadá srandovní mluvit o nějakém "pokoření", když se tam někdo vydrápe...

  superkarma: 0 29.05.2007, 10:29:47
 8. avatar
  [3] sanvean [*]

  1. Leda tak astrální cestou
  2. něco přes 3000
  4. v Rakousku
  5. Líbilo, ale klidně bych si odpustila to závěrečné šplhání po kamenech. Docela mě pak pobavilo, že se tam všude byly kozí bobky.
  6. Horolezectví mě neláká, vysokohorská turistika ano.

  superkarma: 0 29.05.2007, 09:35:22
 9. avatar
  [2] kareta [*]

  Sulovský prý jako těžký kuřák vytáčel své italské kolegy, když si někde v 7 km zapálil a tvrdil, že u nich v Ostravě je ještě míň kyslíku .
  Mt. Everest je zprofanovaná hora, mnohem prestižnější je pro horolezce K2 a Nanga Parbat. Proflákli to zazobaní VH turisté. A nelákalo by mě to- hlavně mě odrazují potíže při toalete.
  Nevím, kde jsem byla nejvýš, ale plánovaně to bylo v Roháčích. A líbilo se mi to, hlavně lezení a řetězy. Ano, lezení a VHT jsem provozovala od dětství s rodiči. Je to fajn relax, pokud nešílíte a neděláte přechody se zátěží. Na to by mě neukecali. A souhlasím s Nyo- na konci dne musí být sprcha a postel, na romantiku ve stanu kašlu.

  superkarma: 0 29.05.2007, 07:19:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme