.

Pokojskou v Německu

Cestování

Pokojskou v Německu

 

Patříte ktěm, kdo sedí celé letní prázdniny doma? Koukáte na reprízy zábavných televizních pořadů, šíleně vás to nudí a ptáte se, kam všichni zmizeli? A slibujete si, že příští rok to bude jinak!? A není!? A zase – po kolikáté už? – procházíte pofidérně vyhlížející databáze brigád studentských agentur, abyste zjistili, že jediná dosažitelná práce pro vás je trdlovat po nocích vhypermarketu a vlepším případě tam třídit tuhé deodoranty?

 

Několik let mi trvalo, než jsem si připustila, že se zkrátka musím úplně jednoduše odvážit. Už mě nebavilo, jak si zaměstnavatelé namísto mých schopností kupují za minimální mzdu pouze můj čas, který ztrácím naprosto primitivním tříděním, hlídáním, balením, lepením, vyrovnáváním či přepočítáváním.


A tak jsem do toho skočila – stejně jako hazardér skáče do neznámé vody – po hlavě a bez rozmyslu. Naprosto jsem netušila, co mě čeká, ale lepší je litovat toho, co provedete, než litovat, že jste nic neprovedli, nebo?

 

Průzkum začátečníka


Vzala jsem to od píky: Na internetu pečlivě prošla nabídky agentur, které by mně brigádu zajistily i subytováním, dopravou a pojištěním. Ale! Aby se mi tahle možnost alespoň minimálně vyplatila, musela bych pracovat vzahraničí alespoň tři měsíce.


Tak jsem nažhavila všechny své relevantní kontakty. Ozvalo se mi mnoho známých, kteří mi doporučovali odcestovat do Velké Británie či Irska. Tam se prý nesehnat práci rovná zatmění Slunce. Váhala jsem, ale při pomyšlení, že již počtvrté uvidím pátý díl show Rozjezdy pro hvězdy, se ve mně všechno jen klepalo, abych už byla pryč.


A pak se stalo, že mi byla zcela spásně nabídnuta možnost ubytování v Německu, vHeidelbergu. Neměla jsem co řešit, šlo to ráz na ráz: Kontaktovat kamarádku, co se do toho pustí se mnou, jízdenky, pojištění, finanční rezervu, zabalit a frčíme!

 

Alles Gute!


Že neumíme německy? Že nemáme nic jistého? Nevadí! Že nám ani jeden hotel neodpověděl na náš e-mail a že jsem jich napsala k padesáti? Pche! Ztoho si dělat křeče? Že jsme byly šílené? To tedy… ano, přiznávám.


Na začátku srpna jsme byly na místě. Černé brýle na očích, zabaleno jak na rekreaci do lázní a plny mladistvého optimismu jsem doufaly vpřízeň vrtkavé fortuny. Spoléhaly jsme se na inzerát, který nám vyšel vnovinách místní americké vojenské základny. Avšak právě ten se ukázal jako medové lákadlo pro úchyly všech věkových kategorií.

Ozývali se fotografové, co by nás rádi jako modelky, ale shodou okolností právě přišli o ateliér, takže by nás fotili vpřítmí jejich obývacího pokoje. Ozvala se dáma, která nutně potřebovala naši pomoc na zahradě, ale opakovaně nám odmítala sdělit, kde bydlí, a taky slečna, co po nás chtěla, abychom jí hlídali čtyři týdny staré novorozeně, a to další tři roky…

 

Zachovat chladnou hlavu!


Ty nejlepší nápady na sebe většinou nechávají nějakou tu chvilku čekat. Ten náš se jmenovat „reklamní letáčky“! Stálo na nich, že jsme anglicky mluvící studentky hledající práci, že jsme spolehlivé, a kdo má opravdu zájem, ať zavolá. Vyrobily jsme jich snad sto a roznesly je do recepcí všech hotelů, které jsme vcentru města našly!


Druhý den ráno nás probudil telefon! Volal majitel menšího rodinného hotelu Regina. Měly jsme první pracovní pohovor a šili snámi všichni čerti. Najednou mi bylo kdobru přihodit, že jsem vminulosti luxovala tygrované apartmány pražského hotelu Don Giovanni nebo že jsem byla druhá servírka – po pravdě však holka pro všechno a nejvíce pro spouštění myčky – vpizzeriiU Rybiček.


Majitel si od nás nechal ukázat pasy, pojištění a potvrzení, že jsme studentky země EU, a druhý den jsme nastupovaly.

 

Začátky bývají všelijaké…


Být pokojskou neznamená bohužel/bohudík chodit navlečená vmini černých upnutých šatech těsně pod hýždě a nekoordinovaně okolo sebe máchat chlupatou prachovkou! Kdyby Vás to potkalo, spíše si pořiďte pohodlné bavlněné oblečení, co Vás nezklame, když se snažíte utřít prach zobrazu pověšeného zhruba o deset centimetrů výše, než kam až můžete dosáhnout.


První týden jsme se skamarádkou střídaly na postu druhé pokojské. Učily jsme se pod kontrolou prověřené turecké či ukrajinské pracovnice, jak ošmrdlat ohmatané kachličky, jak zpolštáře vyrobit uměleckou plastiku a na ni umístit pytlíček gumových medvídků, jak doplnit mýdlo do dávkovače, jak přepočítat, co chybí vmini baru, a jak vyměnit ručníky.

 

Strmá kariéra!


Postupem času jsme získaly důvěru majitelů a začaly pracovat spolu. Měly jsme na starost celý hotel a bylo na nás, jak si rozvrhneme práci. Přidávali nám další a další směny až nakonec – po dvou týdnech práce – jsme vhotelu zůstaly samy a naše pracovní doba se viditelně prodloužila – bylo nám zadáváno víc práce (luxování chodeb, sprchování květin, ometání rohů od pavučin a já nevím, co ještě), což je vždycky dobré, když jste placeni od hodiny. K7 Euro za hodinu jsme si připočítávaly spropitné, co nám nechávali hosté v peřinách, a dostávaly každý den snídani.


Nepříliš náročná práce vpřátelském atmosféře, sáhodlouhé rozhovory o ničem a o všem, odhadování jednotlivých hotelových hostů a následné zklamání, když jsme se netrefily, a mnoho dalšího činilo znaší práce vcelku příjemnou letní brigádu, kdy na nás neřval žádný rádoby nadřízený se základním vzděláním, ať hejbnem pozadím nebo poletíme, protože na naše místo čeká dalším deset zájemců!

 

Sečteno a podtrženo


Každodenní dopolední směna a pohled na dobře odvedenou – a posléze oceněnou – práci, kterou za sebou materiálně zanecháváte (a tím pádem okamžitě vidíte), je ten nejlepší pocit pro psychicky unavenou osobnost. Do mého jindy rozevlátého vysokoškolského života to nečekaně a zázračně vneslo uklidňující rytmus, který mi dovolil plně odpočívat, pravidelně jíst a dokonce spát osm hodin denně.


Po pěti nedělích jsem si vydělala na splacení kontokorentu a ještě mi zbylo tolik, že jsem si mohla pořídit novou garderóbu ze sezónních slev, a mnohem více. Mimo to jsem byla donucena se zorientovat vneznámém prostředí, což skvěle zaktivovalo zakrnělé laloky mého mozku. Ke všemu jsem si odpočinula od svého každodenního českého života, na který jsem se postupem času začala opět těšit.


Zpět do České republiky jsem přijela jako naprostý vítěz a ten, kdo se odvážil! Měla jsem konečně co vyprávět a chuť do práce v dalším semestru, cítila jsem se plná síly a optimismu. A nejlépe mi bylo, když jsem zjistila, že mi doma naprosto nic neuteklo.


Ten pocit doporučuji všem, není nic lepšího než vědět, že jste udělali dobře!

Máte podobnou zkušenost ze zahraničí? Nebo nevytáhnete paty z Česka?

   
13.06.2008 - Zahraničí - autor: Jana Schmiedtová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [36] Akšuraj [*]

  To já bych o zahraničí zájem měla, ale je strašně těžký na něco fajnovýho a navíc, v mém případě, na poslední chvíli kápnout. Chtěla bych někam (možná Řecko) s kamarádkou o těchle prázdninách, asi tak na měsíc. Mně to přijde celkem fajn, moct někam vyjet, než celý prázdniny sedět doma a nudit se;o) Ale nic proti těm, co s tim moc nesouhlasej. Je asi fakt, že to má i svý rizika. A taky právě proto bych vás chtěla poprosit, jestli byste někdo o nějaký "bezrizikový" nabídce brigády (nejlíp z vlastní zkušenosti) nevěděl. Předem moc děkuju .

  superkarma: 0 17.06.2008, 20:33:31
 2. avatar
  [35] wich [*]

  Kassy: Podepisuju se pod to, s dodatkem, že každý o zahraničí nemusí mít zájem

  superkarma: 0 15.06.2008, 23:47:18
 3. avatar
  [34] Kassy [*]

  a....: Každý prostě nemá předpoklady k tomu, aby zvládnul vyjet takhle do ciziny, kde bude sám, nebude tam mít svoje blízké a žádnou jistotu. To podle mě neznamená, že je pecivál. Může být hodně podnikavý a třeba i zcestovalý, jen asi jiným způsobem Já jsem si třeba téměř jistá, že bych se v té cizině do týdne psychicky složila, když jsem si přes rok dost těžce zvykala i jen v jiném městě v ČR, přesto se za pecivála teda rozhodně nepovažuju. Možná ale to slovo chápu trochu jinak než ty.

  superkarma: 0 15.06.2008, 21:13:10
 4. avatar
  [33] wich [*]

  a....: V tom případě jsem ráda, že jsem pecivál. Moje město miluju

  superkarma: 0 15.06.2008, 20:29:10
 5. avatar
  [32] wich [*]

  kareta: Děkuji

  superkarma: 0 15.06.2008, 20:26:11
 6. avatar
  [31] Eva_CZ [*]

  Ja si myslim, ze zivot je o poznani. A ten, kdo doma prdi do gauce, toho moc nepozna. Takze jsem 100% pro, aby clovek vyuzil kazde sance a jel, udelal, a pak nasledne VEDEL.

  superkarma: 0 15.06.2008, 16:55:22

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] monacha [*]

  7kraska: tak mame podobny nazor. Ja si jen myslim, ze pro nektere lidi to proste neni (nechteji z ruznych duvodu), tudiz bych je tam neposilala povinne (tak jsem to pochopila z tveho prvniho prispevku, omlouvam se )
  a....: souhlasim jen pod pojmem pecival si predstavuju neco jinyho nez cloveka, kteremu se nechce do ciziny, ale je jinak schopny a umi maknout.

  superkarma: 0 14.06.2008, 22:54:00
 2. avatar
  [29] kareta [*]

  Já se v cizině toulala a práci jsem hledala až když mi došly prachy a neměla jsem co jíst a kde spát- ovšem nabídky na stabilní au-pair, pokojskou či servírku jsem odmítala vždy- bavilo mě to za barem(dýška ), překládání v obchodech pro turisty , úklid (rychle hotovo )..v zemědělství v továrně jsem dělala 1x a bylo to STRAŠNÉ
  Na variantu wich jsem nebyla vyspělá a dostatečně zodpovědná Ale je to obdivuhodné, když někdo v 20ti vedle školy rozjede vlastní business

  superkarma: 0 14.06.2008, 11:24:05
 3. avatar
  [28] Mánička [*]

  wich: no přesně si myslím, co napsala a... Když někdo dá přednost práci doma z těch důvodů, co byly popsány - domácí servis, nechuť jet mezi lidi, s kterými se na začátku nedomluvím, tak prostě JE pecivál.

  Já tedy byla "na zkušené" rok, dělala jsem au-pair v Londýně. A byla to prostě zkušenost k nezaplacení, na kterou si vzpomenu velmi často . Byla jsem mladá, bez závazků... teď už k tomu NIKDY nebudu mít tak ideální podmínky. Takže i já radím všem JEĎTE, pokud jenom trochu můžete. Kamkoliv.

  superkarma: 0 14.06.2008, 11:00:03
 4. [27] a.... [*]

  wich: A ten, kdo rád sedí doma ve svém rodném prostření, je pecivál To není žádná pejorativní nálepka- prostě fakt

  superkarma: 0 14.06.2008, 10:36:57
 5. [26] a.... [*]

  wich: Chápu lidi, kteří mají zde svoji práci a životní perspektivy, které si budují. Máš ovšem pravdu, že MLADÉ lidi, zatím neukotvené, studující nebo po studiu, bez závazků a již vybudovaných jistot, kteří se vzpouzejí jít do ciziny ze strachu z nového a z toho, že se nedomluví NECHÁPU.

  superkarma: 0 14.06.2008, 10:26:38
 6. avatar
  [25] wich [*]

  "pecivál, jde mu jen o vydělání si pár korun a pak preferuje svoji postel a servis od maminky" To jsi trošku přestřelila, ne? Nemusí každý toužit po práci v cizině, v cizím prostředí, s lidmi, se kterými se pořádně nedomluví a tím být notně pohodlný pecivál. Škatulkuješ

  superkarma: 0 14.06.2008, 10:06:40
 7. [24] a.... [*]

  monacha: Tady jde spíš o to, že pokud si někdo potřebuje jako student vydělat prachy, tak by měl zvolit alespoň něco, co mu bude trochu k užitku. Takže pokud je před ním varianta brigády: sedět v Tescu na kase nebo dělat servírku v alpském pensionu, vidím jako prospěšnější variantu 2. Ovšem pokud je někdo pecivál, jde mu jen o vydělání si pár korun a pak preferuje svoji postel a servis od maminky, tak si zvolí variantu 1.
  Co se týče užitečnosti pro život, tak mají samozřejmě význam hlavně brigády v oboru, tady si jen člověk může vyzkoušet, jaké to je, živit se manuální prací a ujistit se, že tohle by celý život rozhodně dělat nechtěl. Takže do takovýchhle brigád jdou lidé hlavně kvůli výdělku, protože poznávat jiné prostředí lze daleko příjemnějším způsobem, než mytím podlahy a stlaním postelí

  superkarma: 0 14.06.2008, 08:53:44
 8. [23] 7kraska [*]

  monarcha, kdyby se me nekdo ptal, kam ma jet na brigadu, tak mu todle proste reknu....ale nikomu nic nevnucuju, sakrys

  superkarma: 0 14.06.2008, 04:44:09
 9. avatar
  [22] monacha [*]

  7kraska: ok, tak nemuzes nekoho nekam jen tak posilat

  superkarma: 0 13.06.2008, 23:38:44
 10. [21] 7kraska [*]

  nikoho do niceho nenutim...todle je diskuse, tak pisu svuj nazor

  superkarma: 0 13.06.2008, 21:41:38
 11. avatar
  [20] monacha [*]

  7kraska: Do neceho takoveho nemuzes nikoho nutit. Ten, kdo chce, pojede. Moznosti je spousta.

  superkarma: 0 13.06.2008, 19:33:12
 12. avatar
  [19] Ťapina [*]

  7kraska: Ne ke všem oborům existuje možnost brigády.

  superkarma: 0 13.06.2008, 18:19:00
 13. [18] kamila1 [*]

  ano,ale každý nemá takové štěstí na slušné a poctivé zaměstnavatele. Ani u nás ne.

  superkarma: 0 13.06.2008, 16:48:50
 14. [17] 7kraska [*]

  Nic proti takove brigade, chran Buh. Ale spis bych kazdou mladou studentku poslala na nejaky letni studijni pobyt nebo brigadu souvisejici se studovanym oborem. Rozsiruje to obzory pro dany obor, prinasi kontakty a vypada dobre v zivotopise. Kazdy by si mel zkusit manualni praci, to jo, ale tak dlouha brigada nesouvisejici s oborem mi pripada trochu jako ztrata casu. Pokud nekdo naprosto nutne nepotrebuje penize - ale i tak se da sehnat prace v oboru.

  superkarma: 0 13.06.2008, 16:48:05
 15. avatar
  [16] evita_ij [*]

  Já byla v Anglii, a to hned 2x.
  Poprvé v 19 letech jako aupair - vydržela jsem tam 9 měsíců.

  Podruhé ve 25 letech, opět jako aupair - ale tentokrát s přítelem, jako aupair pár - do jedné bohaté rodiny.Byli jsme tam 1 rok a 1 měsíc.A bylo to SUPER Sice taky občas hrozné chvíle, ale ve dvou se to zvládá snáz. Měli jsme vlastní domek na pozemku rodiny, auto, mobil od rodiny, docela slušné prachy (cca 24 000tis./každý za měsíc), ale dřina to byla neuvěřitelná. Stačí když řeknu barák jak hrad, 9xWC, 5 koupelen (každé dítě pokoj s koupelnou ) a dalších x místností..... Pozemky jako zámecká zahrada......
  Ale nelitujeme, bylo to perfektní. Vydělali jsme prachy,viděli kus světa, naučili se skvěle anglicky, udělali se zkoušky z angličtiny a ještě potkali skvělé lidi.....

  Možná bych o tom taky mohla napsat článek, je to fakt na dlouho....

  superkarma: 0 13.06.2008, 14:12:47
 16. avatar
  [15] Dante Alighieri [*]

  U mě je to jednoduchý. Mám tu rodiče, partnera a kočky, kvůli kterým bych na delší dobu do zahraničí určitě nejela. A je to vyřízený.

  superkarma: 0 13.06.2008, 12:08:37
 17. [14] tornado-lou [*]

  ja jsem v podobnych zahranicnich brigadach nikdy nevidela velky prinos (myslim konkretne pro me). nejak jsem nedovedla pochopit proc bych mela nekde stlat postele nebo sbirat jahody jen proto, ze je to zahranici. o jazykovym prinosu si nedelam iluze a tak jsem radsi travila prazdniny sbiranim zkusenosti v blizkych oborech. pravda, mela jsem to jednodussi v tom, ze jsem nepotrebovala vydelavat a mohla jsem si dovolit delat to jen pro ty zkusenosti. kdybych potrebovala prachy, tak asi mluvim jinak.

  superkarma: 0 13.06.2008, 11:56:23
 18. avatar
  [13] wich [*]

  monacha: Nijak to neprožívám . Popsala jsem zkušenosti, které jsem slyšela od svých známých, kteří podobné brigádky, dělali, ale všichni se vrátili s tím, že zkušenost je to velká, jazykové znalosti si také zdokonalili, ale nikdy více znovu .
  Samozřejmě věřím, že spousta lidí má i dobré zkušenosti, ale pro mne zkrátka toto není . Na druhou stranu nějaký studijní pobyt, v rámci výměnných studijních programů, to mne lákalo a byla jsem rozhodnutá jet, dokud jsem neviěla problémy s uznáním kreditů, zkouškama, neochotnými profesory, které se táhly ještě další čtyři semestry

  a... : Nadramatizuju . Jen jsem svým naladěním trochu jinde. Já jsem si prozměnu ještě při prvním studiu založila živnost, rozjela firmu, kterou teď vedeme s partnerem, koupila jsem podíly ve dvou firmách, 2. školu teď u toho studuju ze záliby a jsem fakt v klidu. To také vyžadovalo dávku odvahy a nadšení (aby nevypadalo, že jsem konzerva, která je proti těmto akcím velmi striktně ).

  superkarma: 0 13.06.2008, 11:48:26
 19. avatar
  [12] Meander [*]

  Dělala jsem nástavbu po SŠ ve Švýcarsku a následně jsem musela na praxi, abych to studium měla z čeho zaplatit Dělala jsem v hotelu postupně všude - od prádelny přes mandlovnu, pokojskou, recepční až po directrice. Byla to fantastická zkušenost a dneska už bych do toho nešla ani za zlatý prase

  superkarma: 0 13.06.2008, 11:25:27
 20. avatar
  [11] monacha [*]

  9 byla pro wich... trpim samomluvou
  Mela jsem driv stejny nazor jako wich. Puvodne jsem chtela jet pryc uz po maturite, ale docela jsem se bala. No a k tomu mi tehdy muj pritel jeste vysvetloval, jak tam budu za posledni hadr atd. Tenkrat jsem neodjela, az ted. Chtela jsem si to zkusit sama. A jsem rada, ze jsem do toho sla, i kdyz jsem spis konzerva, co je rada s kamarady a rodinou.

  superkarma: 0 13.06.2008, 11:10:21
 21. [10] a.... [*]

  wich: Ty to moc dramatizuješ. Co je na tom nedůstojnýho, když si mladá holka, co studuje, sežene brigádu v zahraničí? Když jsem byla loni na Krétě, tak tam byly mraky čekých holek jako servírek nebo různých pomocných sil v hotelích. Fakt si myslím, že tam žadný jiný vedlejšáky neměly.Na takové brigádě vidím hodně pozitiv- nové prostředí, komunikace v cizím jazyce, v moři se mohly taky vykoupat, když měly volno, prachy vcelku slušný. Určitě lepší brigáda, než někde ve fabrice nebo pekárně u nás.

  superkarma: 0 13.06.2008, 10:48:43
 22. avatar
  [9] monacha [*]

  monacha: Dustojne a v klidu je muzes vydelavat kdekoliv na svete. Dost lidi nevydelava dustojne a v klidu ani doma. O tom to neni. Ale ja tu posledni vetu myslela vazne, nejsem tu kvuli penezum, tech mam doma dost, ale zpatky se tesim.

  superkarma: 0 13.06.2008, 10:47:17
 23. avatar
  [8] wich [*]

  monacha: Sedět doma a vydělávat Peníze . Důstojně a v klidu

  superkarma: 0 13.06.2008, 10:32:41
 24. avatar
  [7] monacha [*]

  wich: Mno, ja mam kolem sebe zase spoustu lidi, co do toho sli, kurvy ani nic podobnyho nedelali a berou to jako super zkusenost. Kamaradka se ted chysta odjet s pritelem, coz ji zavidim, muj by nikam nejel. V Nemecku taky pracuju, ale zaroven tu studuju, takze jsem si vsechno mohla v klidu projit, je to asi neco jinyho. A jasne, nejlepsi je sedet doma.

  superkarma: 0 13.06.2008, 10:27:06
 25. avatar
  [6] wich [*]

  Partnerova bývalka taky jela dělat do Německa pokojskou Ehm... Když jí řekl, že jestli se pojede kur*it znovu, je konec. A tak uvolnila místo vedle něj pro mne

  Co tak kolem pozoruju, většina těch pokojských, barmanek, tanečnic, dělá štětky nebo při lepším se upíchne v pornoprůmyslu (jaký šok pro rodinné příslušníky, když uvidí svoji holčičku na titulní straně s roztaženýma nohama v místní trafice a ona si přece vydělává za barem ) a prozměnu lidé, kteří jezdí skutečně na brigády (sběry ovoce apod.) vypráví o šílených podmínkách na ubtovnách, okrádání spících lidí apod... Když to slýchávám, jsem ráda, že se mi zadařilo ještě při studiu na domácké půdě a tyto vrtochy mne minuly .

  superkarma: 0 13.06.2008, 08:39:35
 26. avatar
  [5] MicinkaM [*]

  Ten článek je naprosto úchvatně napsaný Skvělé zážitky

  superkarma: 0 13.06.2008, 08:15:22
 27. [4] Mehteb [*]

  škoda že to už nejde pro matky odrostlých dětí...........ihned bych někam odjela !
  ale nesmím být tak pesimistická - v mládí jsem si odjela na 5 let do zahraničí také. Bohužel takto to nešlo a také země byla víc na východ, no stejně to bylo dobrý..........

  superkarma: 0 13.06.2008, 08:10:44
 28. avatar
  [3] Evikus [*]

  Eva_Fl: Asi manžel
  Já takhle odjela s kamarádkou do Anglie, do International Campu na trhání jahod a jiné práce. Teď na to vzpomínám jako na super zkušenost, příležitost a přivýdělek. I když začátky tam byly krušné, pár nocí jsme i probrečely, ale celkově to byla SUPER zkušenost. Sice jen na 3 měsíce, ale déle bych tam nevydržela

  superkarma: 0 13.06.2008, 07:33:31
 29. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Samík97: lary fary. Co te drzi ted?

  superkarma: 0 13.06.2008, 05:14:10
 30. [1] Samík97 [*]

  Pěkné! Jen být mladší,hned bych....

  superkarma: 0 13.06.2008, 00:52:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme