Podlaha tvoří základ každého obydlí. Ideální je plovoucí podlaha, parkety, dlažba nebo lino. V ideálním pokoji pro alergika nemají místo koberce (možný případně pouze koberec s nízkým chlupem – např. v části místnosti, ale ten je třeba ošetřovat roztokem proti roztočům), nejsou vhodné ani závěsy, záclony, kožešiny a jiné „zdroje" prachu. Podlahy je třeba často udržovat - vytírat „na vlhko“ a používat kvalitní vysavač.

 

Důležitou součástí pokoje pro alergika je vhodné lůžko. V posteli každý z nás stráví až třetinu svého života. Lůžko a lůžkoviny jsou nejvýznamnějším zdrojem roztočů!

Základem každé postele je matrace. Matrace musí být především kvalitní z hlediska lehací plochy – tj. dobře elastická, zónová, s možností výběru z několika tvrdostí. Matrace pro alergika musí navíc splňovat i nejpřísnější požadavky na hygienu lůžka a jeho údržbu. Musí být vyrobena z materiálů, které neobsahují škodliviny (resp. co nejméně škodlivin). Matrace musí být dostatečně prodyšná – tj. materiál použitý na výrobu matrace musí být dostatečně prodyšný a vlastní konstrukce matrace by měla tuto vlastnost ještě umocnit. Zásadní je také dobrá možnost údržby matrace.

Potah matrace musí být snímatelný – ideálně dělený (tj. ze dvou samostatných polovin spojených zdrhovadlem po celém obvodu matrace - dělený potah se lépe pere, máchá i suší). Materiál, ze kterého je potah vyroben, musí umožňovat praní na 60 °C, lépe na 90 °C. Ideálním materiálem je bavlna s výplní z tzv. dutého vlákna. Jádro matrace je vhodné vysávat. Nejvhodnějším materiálem pro jádro matrace je kvalitní studená pěna, nevhodné jsou latexové matrace (horší prodyšnost, latex může být i zdrojem alergie) i pružinové matrace (horší možnost údržby).

Velmi účinné je v konkrétních případech i použití speciálních tkanin z mikrovláken pro potah matrace. Tkanina má minimální mezery mezi vlákny, které nepřesahují velikost několik mikronů. Přitom je textilie prodyšná pro molekuly potu, vody a par a umožňuje dýchání povrchu těla, ale nepropustí roztoče. Antialergenní povlaky fungují tak jako mikrofiltry nepropustné pro roztočové alergeny. Roztoči tak nemohou proniknout ani do lůžkovin, ani zpět. Navíc potřebují k přežití lidský kožní odpad, jehož průniku do lůžkovin antialergenní povlaky brání. Tím dochází k nedostatku přirozené potravy pro roztoče, a ti důsledkem této dokonalé izolace hynou. Při nepřetržitém uzavření matrace do potahu z mikrovlákna po dobu 5–6 měsíců dojde k vyhynutí roztočové populace uvnitř matrace. Povlaky je možno prát do 60 °C.

Matraci je vhodné doplnit roštem – lamelovým nebo pevným dřevěným (dle typu matrace). Nevhodná je rovná deska – z důvodu odvětrání lůžka i horší údržby.

 

Ke spaní patří i vhodné lůžkoviny – i ty jsou nebezpečným zdrojem alergenů v domácnosti. Jsou v bezprostředním kontaktu s člověkem po několik hodin a poskytují zejména roztočům ideální zázemí (teplo, vlhko, organické zbytky kůže). Více roztočů se přitom nachází ve více „vyhřívaných“ plochách - v polštáři (a matraci), o něco méně jich je v přikrývce. Vhodná ložní souprava (přikrývka a polštář) pro alergika je vyrobena ze speciálně upraveného polyesterového rouna, svrchní materiál může být bavlna nebo kombinace s polyesterem. Vlákna výplně některých typů lůžkovin mají i speciální antistatickou vrstvu, která odpuzuje prach. Použité materiály musí umožnit  praní minimálně na 60 °C, ideálně na 90 °C. Důležitá je i častá výměna lůžkovin – cca každých 14 dní. Podobně jako u potahu matrace lze použít i o pro lůžkoviny povlak ze speciálních mikrovláken, které nepropouští roztoče.

 

Masivní dřevo je ideálním materiálem pro vlastní rám postele i další nábytek. Naprosto nevhodné jsou všechny typy čalouněných lůžek. Postel může být případně vyrobena i v kombinaci masivního dřeva a dýhovaných nebo foliovaných částí za předpokladu splnění požadavku na obsah škodlivin.

 

Obydlí alergika není vhodným domovem pro domácí zvířata, která mohou být zdrojem alergenů. Nebezpečné jsou pro alergika i plyšové hračky. Obsah roztočů v hračkách lze kromě praní snížit i tím, že se nechají přes noc vymrznout v mrazničce.

 

údržbě vhodného ovzduší patří zásada nekouřit, dostatečně větrat místnosti a používat vhodnou čističku vzduchu. Při výběru čističky vzduchu dbejte na tato kritéria:

-          schopnost čističky lapat prach, plíseň a další škodliviny

-          hlučnost a spotřeba energie (např. hlučná čistička Vám neumožní klidný spánek)

-          objem filtrace vzduchu – tj. kolik čistička dokáže přefiltrovat vzduchu za dané časové období, a zda je vhodná pro Vaši velikost místnosti (např. ionizační čističky vzduch necirkulují, ale pouze lapají)

 

Při úklidu můžete používat masku, která ochrání před vzdušnými alergeny. Maska musí mít vhodný anatomický tvar (kvůli pohodlí a dobré těsnosti). Předpokladem jsou i dobré filtrační vlastnosti pro částice i aerosoly a neméně důležitá je i dostatečná prodyšnost pro vzduch (abychom mohli dýchat).

 

www.pokojproalergika.cz

Reklama