pokojíčekVyrostli vám vaši školáčci a jsou z nich už studenti, kterým společnost autíček a pestrobarevných stěn není po chuti? V takových případech vás nemine přestavba a celková úprava těchto prostor. Na co byste neměli zapomenout? Jaké je dobré a jaké naopak špatné řešení prostor vhodných pro naše ratolesti a jaké bytové doplňky zvolit do pokoje vašeho dítěte?

Při volbě a vybavování dětských pokojů bychom si měli především uvědomit, že dítě je jedinec s jinými potřebami než dospělý, jeho vnímání světa je odlišné a prostředí pro něj určené by mělo vyhovovat především jemu. Svůj prostor totiž potřebují nejen ke hraní, ale i k utváření své fantazie a přirozené tvořivosti.

Pokojíček pro ty nejmenší

Pokoj pro nejmenší človíčky by měl být především bezpečný, přehledný, veselý, prosvětlený a děťátku by se v něm mělo líbit. Speciální pozornost by měla být OBIupřena na nábytek, po kterém s postupem času děti začnou lézt, opírat se o něj, žužlat ho a tak dále. Pořídit byste měli ideálně vyšší vestavěné skříně anebo takové skříně, které jsou řádně ukotvené ke stěně, abyste zamezili možnosti jejích převržení. Každopádně byste měli zvážit použití prosklených dvířek, která sice vypadají esteticky, ale mohou se proměnit ve smrtelně nebezpečný kus nábytku. Samozřejmostí by měla být přítomnost bezpečnostních prvků v celém bytě, jakými jsou například chrániče rohů, bezpečnostní podložky do vany nebo chrániče elektrických zásuvek.

Ideální podlahovou krytinou do dětského pokoje býval dříve koberec, od kterého se postupně upouští, neboť představuje vděčné útočiště alergenů. Nahrazují ho plovoucí podlahy. Upřednostňují se spíše laminátové než dřevěné, které jsou levnější variantou, u které vám nebude tolik vadit, když ji malý uličník poničí svými lumpárnami. Vhodné je doplnit plovoucí podlahy o menší koberce, předložky či hrací deky, na nichž děti mohou spokojeně skotačit. A jak vypadá pokoj vaší ratolesti?

OBITip odborníka:

„Do panelákového bytu či bytovky, je vhodné pořídit pod podlahu kvalitní kročejovou izolaci. Ta nejen zlepší termo-izolační vlastnosti bytu, ale především odhluční veškeré bouchání a dupání, za což vám budou sousedé vděční, “ radí Milena Göpfertová ředitelka karlovarského OBI marketu.

OBIV zásadě by pokoj pro školáka měl být rozdělen do tří částí. Na část pro učení, část uzpůsobenou pro hraní a poslední určenou na spaní. Díky tomuto rozdělení docílíte většího uspořádání a přehlednosti a vaše dítě se tak naučí pořádnosti. Dále je důležité zajistit dostatek denního světla, přičemž tento efekt umocníme vymalováním pokoje světlejšími barevnými tóny. Při jejich výběru a namíchání vám pomohou pracovníci hobbymarketů OBI. Dětský pokoj by měl působit útulným dojmem, takže by neměly chybět prvky, jakými jsou barevné boxy na hračky či učebnice, svítidla v různých částech pokoje nebo menší koberečky na podlaze. Nedílnou součástí pokoje pro školáka by měl být také dostatečně velký stůl, ideálně do tvaru písmene L, na nějž se pohodlně vejde veškeré učení a potřeby pro malování a jinou manuálně-kreativní činnost. Umístění stolu závisí na tom, z jaké strany dopadá na pracovní plochu denní nebo umělé světlo a na tom, je-li váš potomek pravák nebo levák.

Útočiště středoškoláka

Student se od dítěte liší nejen vyšším věkem, ale především svými potřebami, zálibami a hlavně vlastním názorem na svět. Nežije pouze školou, ale také svými kamarády a zábavou. K uspokojení těchto potřeb se v poslední době neobejde bez vlastního počítače. Jeho stůl by proto měl být uzpůsoben pro jednotlivé počítačové komponenty tak, aby studentovi nepřekážely žádné dráty. Kritériem při výběru stolu by měla být také možnost výškové nastavitelnosti, dostatečná šířka a velikost horní desky. Dále by se v místnosti měl nacházet dostatek polic pro uložení knih, učebnic nebo popřípadě cédéček. Zbytek vybavení byste měli nechat na samotném studentovi, jenž je sám už pomalu dospělým člověkem, který si chce svůj prostor utvářet dle vlastní libosti. Nebo snad mají rodiče zasahovat i do pokojů svých adolescentních potomků?

Reklama