Pokud alespoň trochu věříte na nadpřirozené síly, jistě vás někdy napadlo pokusit se svá novoroční předsevzetí a přání posílit nějakým rituálem. Jenže je to vůbec k něčemu a jaký rituál je vlastně vhodný? To jsme zjišťovali u šamana Pavla Švarce...

Dáváte si novoroční předsevzetí? Už jen to samo o sobě „smrdí“ magií, nemyslíte? Mimochodem jsou kultury, kde je Nový rok jednoznačně nejdůležitějším svátkem. Proč? Odchází staré a rodí se nové. I v pohádce O dvanácti měsíčkách je silně podtrhován princip obrození, nebo znovuzrození.

Jenže nejsou to jen báchorky a lidové hříčky? O magičnosti a nemagičnosti Silvestra a Nového roku jsem si povídal s šamanem Pavlem Švarcem...

Pavel ŠvarcJak je to s novoročními předsevzetími - mohou se vyplnit?
Určitě.

A je to tím, že jsou silvestrovská noc a Nový rok nějak magické?
Kdepak, tím to není. Jde o nasazení, když člověk dává do některých věcí sílu a moc, tak se splní. Pokud do něčeho vložím sílu záměru.

Proč tedy novoroční předsevzetí krachují?
Většinou kvůli tomu, že člověk od záměru ustoupí. Ale není to jen o novoročních předsevzetích, jak říkám, ten den není tak výjimečný, může to být kdykoli.

Přesto existuje novoroční rituály. Zrovna jsem četl o nějakém tantrickém, který využívá sexuální energii k posílení vlastního záměru... Jaký rituál je podle tebe na posílení záměru nejvhodnější?
Jakýkoli rituál, který mám, mi v záměru pomáhá. Mohu si třeba zapálit tři svíčky. Rituál mi pomáhá můj záměr nést, posiluje mě v tom, abych záměr udělal. Je to v síle odhodlání. Rituál může být i nástrojem koncentrace.

A děláš ty sám nějaký novoroční rituál?
Určitě dělám, vypiju spousty šampaňského (směje se). To je samozřejmě vtip. Síla Nového roku je v tom, že je to nový začátek, což v nás probouzí dobré věci a ponouká nás k zásadním rozhodnutím. Jenže když začínám svá rozhodnutí, že přestanu pít a kouřit, se sklenkou v ruce a cigaretou v puse, tak to asi moc dlouhé trvání mít nebude. Alkoholu by mělo být míň než víc, když se na něco podobného připravuju, a už otázka přípravy je důležitá; minimálně týden, 14 dnů přípravy to chce, aby měl rituál svou váhu. Dostanu tak do něj víc vnitřní síly, věci dělané jen tak z lehkosti moc síly nemají. To je přesně ten případ, kdy se pro něco člověk rozhodne a hned druhý den to poruší, tak si pak řekne: „Jéje, vždyť jsem chtěl tohohle nechat, no tak zase příští rok.“

Většina lidí dává nějaké to předsevzetí. Víš, jak to myslím - neexistuje nějaké magické fluidum, stejně jako je často diskutované literární fluidum...
Chytře se ptáš. Ono by to posilující charakter mělo, kdyby ti lidé o sobě věděli. Tomu se říká posun kolektivního vědomí, pak by to fungovalo. Ale pokud sám přestávám kouřit a na druhém konci republiky se pro to samé ve stejnou chvíli rozhodně Pepa Novák, tak to nic nezmění.

Takže když chci posílit své novoroční předsevzetí, měl bych si k němu udělat připravený rituál, ne ho jen tak vystřelit od boku, a také k němu někoho přizvat, aby mé novoroční předsevzetí podpořil. Chápu to správně?
Dá se říct, že ano. Když si třeba rodina dá předsevzetí, že dostaví barák, tak ho dostaví, protože je v tom právě síla záměru celé rodiny. Když se sám rozhodnu, že přestanu kouřit, tak se to splnit může, nebo nemusí, záleží na tom, kolik síly a energie do toho záměru dám, jak odhodlaně s ním budu kráčet - rituály mi ho pomohou nést. Když si budu na Nový rok přát pád vlády, nejspíš to nevyjde.

Pavla najdete v 1. šamanské poradně

Kam dál?

Reklama