Rodina

Pojištěním proti mnohočetným porodům po umělém oplodnění

neplodnost

V současnosti je fertilizace in vitro rozšířenou metodou asistované reprodukce, která pomáhá mnoha párům založit vlastní rodinu. Při ní se do dělohy ženy přenáší jedno, maximálně dvě embrya, aby se zabránilo vícečetným těhotenstvím. Ne všude to ale funguje tak ideálně.

V Americe provedli zajímavý výzkum, který srovnával země, kde je IVF hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění, a kde nikoliv. Porovnání statistik jednotlivých pracovišť ukázalo, že v zemích, kde je IVF hrazena státem, je nižší počet mnohočetných porodů.

IVF – metoda drahá a nedostupná?

IVF zůstává stále poměrně nákladnou léčbou a řada neplodných párů si ji z finančních důvodů nemůže dovolit. V Americe se cena léčby pohybuje okolo 9 500 dolarů, a tato částka dokonce nezahrnuje ani potřebné léky.

Do studie, kterou provedli lékaři z americké Yale University, se zapojily ženy mladší 35 let, které podstoupily IVF. Porovnávány byly výsledky z center, kde je léčba hrazená z veřejného pojištění, proti pracovištím, kde náklady zaplatí přímo neplodné páry.

Lékaři pod tlakem platících párů

V zemích, kde si IVF hradí sami pacienti, bylo vyšší procento mnohočetných porodů a celkový počet narozených dětí z IVF byl vyšší. Důvodem je přenos více embryí do dělohy ženy. Lékaři jsou mnohdy pod tlakem rodičů, kteří chtějí co nejdříve otěhotnět. Proto se snaží zajistit úspěch IVF, bohužel za cenu mnohočetného těhotenství. To s sebou však nese rizika nejen pro ženu, ale také pro plody.

Lékaři ale připomínají další finanční aspekt. Nadpočetná těhotenství jsou bohužel finančně nákladnější. Péče o matku a její možné zdravotní komplikace stojí stát další výdaje, a celkově se tedy hrazení IVF z vlastní kapsy jeví jako málo racionální.

Studie ukazuje, jak důležitý je i finanční pohled na léčbu neplodnosti. Hrazení IVF z veřejného zdravotního pojištění je z dlouhodobého ekonomického hlediska mnohem výhodnější. Navíc chrání zdraví ženy i jejích dětí.

Zdroj: www.zenska-neplodnost.cz

   
24.11.2009 - Těhotenství a porod - autor: (red)

Komentáře:

 1. [3] doginka [*]

  To, že hrazení IVF z veřejného pojištění je celkově výhodnější je mnoha lidem jasné už dávno. Cľánek se mi líbí, ale dává falešnou naději na hrazení IVF, což v naší zemi je opravdu spíš utopie

  superkarma: 0 07.12.2009, 16:59:25
 2. avatar
  [2] fialinka [*]

  Bébina: možná bys to tak úplně nechtěla, kdybys zauvažovala víc a znala rizika dvojčat :-)...ale ono asi v tomhle článku až tak nejde o dvojčata, ale spíš to vícerčata, protože tam jsou fakt padlí na hlavu...magoři...když dají ženské třeba sedm vajíček, tak jiné slova nenacházím. U nás se na to přišlo docela brzo, že optimální jsou ty dvě embrya, že vyšší počet je spojený s neúměrnými riziky a pro pojišťovnu dražší.

  superkarma: 0 24.11.2009, 13:52:28
 3. [1] Bébina [*]

  Neplodnost neni nemoc, ktera by cloveka ohrozovala na zivote. Takze IVF zaplatime, ale lidi treba s celiakii si budou muset dal hradit drahou dietu? Podstoupit IVF, taky bych chtela vicecetne tehotenstvi. Ne pro usporu penez, ale proto, ze hormonalni stimulace pred a po je dost zahul pro organismus a nekdy ho i nenavratne poskodi, takze kdyz uz, tak kompletni vrh deti (max.2), abych to nemusela podstupovat znova.

  superkarma: 0 24.11.2009, 12:39:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme