Bulvár

Pojeďte na výlet, dostanete klobásu


Letáčky ve schránce - ty mne štvou. Přestože mám napsáno, že je nechci, stejně je tam vždy najdu. A nechápu, jak někdo na jisté věci může naletět. Nejvíc mne pobaví nabídka jisté cestovní kanceláře, která pořádá výlety spojené s nabídkou nákupu zboží. Vezmou vás někam na rychloprohlídku hradu či zámku (samozřejmě takových, kde téměř nic není - na Karlštejn můžete zapomenout), pak vás vrhnou někam do restaurace a začnou vnucovat zboží. Skvělé deky, příbory, kuchyňské roboty - koupíte? Dobrá, manželovi dáme návdavkem kravatu a paní dostane
„překrásnou" brož. Obé za pár šupů.

Můj kamarád vlastní bývalý kulturní dům v jednom malém městečku, kde je shodou okolností zámeček. A tato cestovka ho zkontaktovala - prý jestli by nechtěl zapůjčit prostory kulturáku k prezentaci výrobků a posléze k volné zábavě. Každá koruna dobrá, řekl si, a byla ruka v rukávě. Netušil, jaký je o tuto atrakci zájem. A co přitom zažije za scény a co si vše vyslechne. A hlavně, co všechno jsou lidé schopní koupit, i když vědí, že se jim to vůbec nehodí.

Tři týdny, den co den, před budovou zastavovalo 6 autobusů, z nich se vyhrnuli důchodci a uháněli dovnitř. Zámek měli prohlédnutý za půl hodinky (jsou tam jen 4 reprezentační místnosti), ale to hlavní je teprve čekalo. Dostali zadarmo klobásku, kávičku se zákuskem a sledovali, co se jim bude nabízet. A obchodní zástupci byli přesvědčiví - vždy něco udali, no občas tomu bylo pomalu pod nátlakem. A tak si rodinka, která bydlí v činžáku, nemajíc zahrádku, zakoupila strunovou sekačku - třeba se někomu bude hodit. Jindy se manželský pár pohádal kvůli televizním dekám". Pán oponoval, že už mají doma dvě, ale manželka se nedala. Tak se přikreješ ještě jednou, podívej na tu cenu!" Igelitky se plnily zbožím, pod stoly se kupily krabice, obchodníci si mnuli ruce.

Třešničkou na dortu byla volná zábava. Strahovanka spustila dechovku, důchodci zajásali a vrhli se na parket. Pánové, kteří před tím nechtěli dát peníz za skvělé nerez příbory, nakupovali panáčky" a tančili jak o život. Sál se veselil a čekal na finále. Tím bylo losování tomboly. Hlavní cena? Sněhová fréza. Řezačka na papír. Kancelářský stůl. Samé potřebné věci" do domácnosti.

Vítězové byli přesto nadšení a fakt, že jim domů přivezou kancelářský stůl nebo frézu, je v tu chvíli nezajímal. Měli nakoupeno a ještě vyhráli. A poražení? Rychle se začali soukat do kabátů a zpátky do autobusů. Občas se mezi sebou tiše dohadovali, proč zrovna ta baba v zeleném svetru vyhrála a k čemu jí bude ten stůl, nám by se hodil mnohem víc... Ale byli spokojení, užili si zábavy, koukli se na zámek a že si domů táhnou tašky zbytečného zboží, za které utratili peníze ze svých malých důchodů, jim nedocházelo.

Kamarád to po těch 3 týdnech vzdal. Neměl žaludek na to dívat se, jak jsou lidé okrádáni a nuceni ke koupi nekvalitních hloupostí. I když, každý svého štěstí strůjce a každý má snad vlastní rozum.

Kamarád rozum měl, ale on se jistě nějaký kulturák najde. A zase před ním budou stavět narvané autobusy...
Soňa


Milá Soňo, tak to znám skoro důvěrně. Moje mamka má takových letáků doma mraky. Už se jí ale nechce nikam jezdit, což je možná pro ni štěstí, jinak by se nechala ukecat na kdeco. Je na to chytlavá.   
25.06.2007 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. [10] dasadasula [*]

  Podomní dealeři jsou čím dál víc agresivní. Napřed se vnutí na návšdtěvu a pak když nikdo nic nekoupí, tak se vztekají, práskají dveřmi atd. Zkušenost vícero známých

  superkarma: 0 26.06.2007, 10:28:47
 2. avatar
  [9] Dášule [*]

  Nyotaimori: Je hodně věcí, které jsou dnes lepší, ale proto ještě nemusím nekriticky jásat nad vším, co se děje. Je zajímavé, jak v některých městech /např. Brno/ dokáží dělat pro osamělé lidi maximum, aby se nestali obětí podvodníků, zatímco jinde prostě řeknou, že když jsou blbí...

  superkarma: 0 26.06.2007, 09:03:38
 3. avatar
  [7] svetluszka [*]

  a já se teším až budu v důchodu a budem s manželem na podobný zájezdy za 100,- jezdit .... ...

  superkarma: 0 25.06.2007, 15:46:27
 4. avatar
  [6] Dášule [*]

  Moje teda jezdí na v ětšinu těchto akcí a libuje si. Je v důchodu, cesta není drahá, poznává naši vlast. Když začne převáděčka, v ytáhne pletení a plete. Předváděči ječí, ale ona je přesvědčuje, že je poslouchá a že to nebylo zakázáno. Říká, že nikdy neviděla tolik míst jako v dob ě těchto výletů. Na kolika byla už sama neví, opletená je celá rodina a doma nemá jedinou z nabízených věci.
  gerda:Já se jim zase tak nedivím. Jsem tzaky důchodkyně, celý den sama doma, poku nejsem někde mimo. Zavřená a zařetízkovaná. Širokoúhlé kukátko. Ale nemohu říct, že bych se nikdy nenenchala napálit /zatím tedy nenechala /. Vyrůstali jsme v době, kdy byly tyhle věci důsledněji trestány. Způsob, jakým jsou lidé dnes podváděni je dost vynalézavý. Navíc jsme byli ochotnější. Před nějakou dobou jsme jely autem a na silnici ležel nějaký muž. Dcera jasně řekla, že jestli si myslím, že teď zastaví, ať na to zapomenu. Ujela asi kilometr, zastavila a nahlásila to policii. Manža v podobné siuaci zastavil a šel se na chlapa podívat. Považovali jsme to za samozřejmé. Rozměnit někomu drobné, to bylo taky zcela samozřejmé. Staří lidé toho už moc nedostávají a průměrný důchod je opravdu jen na uživení, zvlášť, když žije člověk sám. Takže představa, žes něco vyhrála člověka potěší a zamlží mozek. Je tady zapotřebí, aby to neslyšeli jenom z televize a radia, ale i od svých blízkých.

  superkarma: 0 25.06.2007, 15:41:48
 5. avatar
  [5] Lesana [*]

  No, tchyně náhodou na tyhle zájezdy jezdí ráda... ale je teda disciplinová - prohlédne atrakci, nají se, ale blbosti nekupuje (samotnou mě to udivuje s její mánií pro slevy a jiné levné zboží, ať potřebné nebo nepotřebnéj)

  superkarma: 0 25.06.2007, 14:51:31
 6. avatar
  [4] gerda [*]

  Komu není rady... tyhle akce jsou na trhu řadu let. Už se o nich tolik napsalo, napovídalo a natočilo reportáží, že by si člověk řekl - na to jim nikdo neskočí. A vida! Je to stejné, jako se důchodcům stále klade na srdce, aby neotevírali cizím lidem, kteří jenom potřebují rozměnit pětitisícovku nebo nabízejí deky. A zase otevírají, zas se nechají ošulit a pak brečí, že jim zmizelo 60 tisíc ze šuplete. Já už je snad ani nemůžu litovat.

  superkarma: 0 25.06.2007, 14:12:22
 7. avatar
  [3] arjev [*]

  Byla jsem jednou na takové předváděčce v hospodě. Měli ovčí rouna a tvrdili nám,že v mlze se rouna vytřepou,vyklepou a tak se vlastně čistí.Kulila jsem oči a nevěřila,jak lidi se dají obalamutit. Předváděči jsou perfektně psychologicky školeni.Fakt,tři manželské páry si rouna koupily a na trhu za 2týdny je měly za poloviční cenu . Nekup to

  superkarma: 0 25.06.2007, 14:07:57
 8. [1] Gandelion [*]

  Soňo, stačí se obrátit na distributora letáků ve Vašem městě, popř. na ČOI - je přímo zákon na to, že pokud máte na schránce uvedeno, že letáky dostávat nechcete, tak je dostávát nemáte! A distributor za to může dostat obrovské pokuty, pokud se vaším přáním neřídí!!! Držím palce!

  superkarma: 0 25.06.2007, 13:55:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme