.

Pojďte se mnou na hřbitov

Cestování

Pojďte se mnou na hřbitov

Ve včerejší editaci jsme probíraly posun letního času na zimní, který se uskuteční tuto neděli. Ještě něčím je ale poslední říjnový víkend výjimečný. Jedná se o poslední víkend před Dušičkami.

Tentokrát vás v cestovatelské rubrice nepozvu na žádný výlet do zahraničí, ani nenabídnu tip na víkend, ani se nesetkáme v nějakém krásném městě naší republiky. Pozvu vás na hřbitov. Konkrétně na pár vybraných pražských hřbitovů, a ty jsou taky krásné. Zejména teď – před Dušičkami.

Procházky po pražských hřbitovech mám ráda v každém ročním období. Častokrát se jedná o místa zajímavější než samotný pražský Hrad.

Olšanské hřbitovy - Praha 3

Patří k mým nejoblíbenějším.
Olšanské hřbitovy jsou největším pražským pohřebištěm o rozloze 50,17 ha. Po dobou jejich více než třistaleté existence zde bylo pohřbeno více než 2 000 000 mrtvých! Olšany vznikly v roce 1680, v době, kdy vypukla morová epodemie a už nebylo kam pohřbívat mrtvé.
K nejznámějším osobnostem, které jsou pochovány na Olšanech, patří např.: Karel Havlíček Borovský, Karolína Světlá, Jan Palach, Saša Rašilov, Miroslav Tyrš a nebo Jan Werich s Jiřím Voskovcem.

olsany

Olšanské hřbitovy dnes tvoří dvanáct jednotlivých hřbitovů

Postupem let se Olšanské hřbitovy rozšířily až přes ulici Jana Želivského, kde se nachází i Vojenský olšanský hřbitov, věnovaný padlým českým legionářům z 1. světové války, mrtvým z Pražského květnového povstání roku 1945, či padlým spojeneckým vojákům z 2. světové války. Jedná se o jedno z nejpůsobivějších míst mezi pražskými hřbitovy.

vojensky

Vojenský olšanský hřbitov, velmi působivé místo

Vinohradský hřbitov - Praha 2, Vinohrady

Vinohradský hřbitov byl založen roku 1885 a měl jen 12 oddělení. Poprvé se zde pohřbívalo v roce 1885. Hřbitov byl za svoji existenci třikrát rozšířen. Uprostřed stojí novogotický kostel sv. Václava s arkádami z roku 1897.
Na Vinohradském hřbitově odpočívají význační umělci a osobnosti. Mimo jiné: Jiří Grossmann, Jiří Šlitr, Stanislav Neumann, Jan a Theodor Pištěkovi, Jan Pivec. Rodinnou hrobku tu mají také Havlovi. Je zde pohřbena Olga Havlová.

vinohrady

novogotický kostel, z levé strany je zde pohřbena Olga Havlová

Vyšehradský hřbitov - Praha 2

Traduje se, že na Vyšehradském hřbitově působí na člověka velmi silná energie. Bodejť by ne, vezmeme-li v úvahu, kolik význačných osobností české národní kultury tam spočívá.
První pohřbívání v místě hřbitova dokládají archeologické nálezy již z 11. a 12. století. Současný hřbitov pak vznikl roku 1660 jako farní hřbitov u chrámu sv. Petra a Pavla.
Jsou zde pohřbeni nejvýznamnější čeští spisovatelé např. Karel Čapek, Božena Němcová, Jan Neruda…, ale také význační sochaři, malíři, hudební skladatelé, vědci. Jsou zde také ostatky krále komiků Vlasty Buriana či zpěváka Waldemara Matušky

burian

hrob Vlasty Buriana

Součástí hřbitova je i tzv. Slavín. Jde o společnou hrobku osobností českého národa. Do dnešního dne je na Slavíně pohřbeno přes 50 významných osobností.

slavin

Slavín

Malostranský hřbitov Na Bertramce - Praha 5

Několik let jsem kolem něj jezdila do práce. To byl ještě přístupný veřejnosti. Bohužel dnes už není. Nacházející se nad hektickým místem pražského Smíchova, se bohužel čím dál častěji stává útočištěm bezdomovců a feťáků. Sama bych se na něj už bála.

Malostranskému hřbitovu vévodí monumentální litinová socha biskupa Thun-Hohensteina, modlícího se z knihy. Určitě i za ty, kdo zemřeli na mor a kvůli kterým byl hřbitov malostranskými měšťany založen.

bertramka

socha biskupa Thun-Hohensteina

Malostranský hřbitov si získal proslulost i díky dětskému hrobu, zvanému „Svatá holčička.“ Děvčátko, které je zde pohřbeno, mělo prý zázračné schopnosti. Lidé se dlouho vydávali k jejímu hrobečku s prosbou o pomoc, kterou u živých lidí nenašli.

holcicka

Svatá holčička

Hřbitov Malvazinky - Praha 5

V roce 1628 zde zřídil měšťan Tomáš Malvazy hospodářskou usedlost. O několik let později byly pozemky o rozloze 3,2 ha prodány smíchovské obci, která zde roku zřídila 1876 nový hřbitov náhradou za hřbitov malostranský, který dosud smíchovští používali a kde se přestalo pohřbívat. Nachází se zde mnoho náhrobků od významných sochařů.

malvazinky

náhrobky od významných sochařů

Břevnovský hřbitov - Praha 6

Břevnovský hřbitov má určitě nejkrásnější polohu ze všech pražských hřbitovů. Nachází se na svahu nad Břevnovským klášterem. Je na pomyslné přímce, která spojuje chrám svatého Víta, pavilon nad pramenem potokem Vojtěška v klášterním areálu a letohrádek Hvězda. Výjimečná sochařská ztvárnění náhrobků jsou tu vzácná. Na tomto hřbitově platí: čím skromněji a prostěji, tím lépe.

brevnov

 čím skromněji, tím lépe

 

Ať už přijedete do Prahy před Dušičkami, na Dušičky, nebo po Dušičkách… na jaře, v létě, na podzim, nebo v zimě…  Zavolejte, na hřbitov s vámi půjdu ráda. :)

zdroj a foto: A Stušková a wikipedia

   
27.10.2011 - Doma - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [29] opickajura [*]

  je to atmosféra, kdy si člověk uvědomí, že není kam spěchat

  superkarma: 0 01.11.2013, 17:26:27
 2. avatar
  [28] Hanula [*]

  Jala — #27 já stihla i ten hřbitov -je tam pohřbený Karel Kryl

  superkarma: 0 12.07.2012, 15:21:02
 3. [27] Jala [*]

  Moc hezký článek, čtu s křížkem po funuse. V době, kdy vyšel, býváme tradičně několik dní na "Dušičkách".

  Ano - hřbitovy mají zvláštní atmosféru. V Paříži jsme navštívili tři hřbitovy a v Praze známe jen ten nejslavnější - Vyšehrad se Slavínem.

  O tom Malostranském na Smíchově jsem četla v knize Ivany Mudrové Prahou s otevřeným očima (jsou již 4 díly). Hodně nás inspiruje v Praze navštívit nepříliš profláknutá místa. Škoda, že se nedá hřbitov navštívit.

  A v Břevnovském klášteře jsme byli právě před měsícem. Měli jsme super průvodce, strávili jsme v areálu skoro tři hodiny, dověděli jsme se hodně zajímavých informací, ale bohužel hřbitov jsme nenavštívili. Ani nás to nějak nenapadlo.

  Pokud se mi povede, přidám foto z pařížského Montparnassu, kde je také spousta slavných lidí - Charles Baudelaire, J. P. Sartre, S. Beauvoir či autor slavné Je t´aime - Serge Gainsbourg.

  1. na komentář reaguje Hanula — #28
  superkarma: 0 12.07.2012, 14:17:05
 4. avatar
  [26] hubajda [*]

  Avima — #19 krasne napsanoSml67

  superkarma: 0 28.11.2011, 21:54:05
 5. avatar
  [25] wtipna [*]

  Jako malá jsem bydlela vedle hřbitova. S kamarádkoujsme si tam i hrály. Sml52 Nejkrásnější byly vánoce, spousta různých světýlek, krása...

  superkarma: 0 31.10.2011, 13:04:09
 6. avatar
  [24] Linde [*]

  kobližka — #20 s maminkou to mám hodně podobné, jezdím jí na hřbitov svoje holky ukazovat, jak rostou a občas i popovídat, co nového se děje. Případně se vždy chodím loučit před delší cestou

  superkarma: 0 30.10.2011, 18:57:57
 7. [23] Rikina [*]

  SNÍŽEK — #21 Sml22 moji rodiče dosud žijí, a asi si nikdy nemysleli, že přežijí svého vnuka, mého syna. Ani já si to nemyslela. Sml80 Ale stalo se, a od té doby pro mne kterýkoli hřbitov je připomínkou... Sml13

  superkarma: 0 28.10.2011, 20:56:12
 8. avatar
  [22] OlgaMarie [*]

  kobližka — #20 Když jsem se vrátila z poutní cesty do Santiaga, jela jsem to říct také na hřbitov babičce, přestože zemřela před spoustou let. Manželovi rodiče si přáli rozptyl, vyhověli jsme, ale na malém hřbitůvku v Jizerkách jsme jim nechali udělat pomníček "In memoriam" a jejich přátelé a známí jim tam cestou na výlet také zapalují svíčku.  

  superkarma: 0 28.10.2011, 20:54:30
 9. avatar
  [21] SNÍŽEK [*]

  Rikina — #17 taky mi stačí hřbitov kde mám syna,už nemám ani potřebu chodit často na hřbitov kde mám rodiče Sml49

  1. na komentář reaguje Rikina — #23
  superkarma: 0 28.10.2011, 20:38:55
 10. avatar
  [20] kobližka [*]

  Rikina — #17 To je celkem pochopitelné.Když nám tam leží někdo milovaný,máme k hřbitovům úplně jiný vztah.Mě zemřela maminka 3 týdny před tím,než se mi narodila dcera a já hned při první procházce jsem vzala kočárek a jela jsem jí "ukázat".Možná pro někoho nevhodné,ale já jsem to tak cítila.....

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #22
  2. na komentář reaguje linde — #24
  superkarma: 0 28.10.2011, 18:30:51
 11. [19] Avima [*]

  Na Vyšehradském hřbitově na mně zapůsobil hrob Karla Čapka a jeho ženy Olgy Scheinflugové, protože jsem v té době právě přečetla Český román.

  Líbí se mi hřbitovy, které jsou do kopce v době dušiček je při příchodu na hřbitov krásný pohled na rozsvícené hroby.Sml67

  1. na komentář reaguje hubajda — #26
  superkarma: 0 28.10.2011, 12:28:36
 12. avatar
  [18] cicinka [*]

  Rikina — #17 Rozumím Ti.Sml79

  Ovšem já chodím na hřbitov už také za svými milými. Za babi a dědou. Měla jsem je hrozně moc ráda a neuměla jsem si představit, že tu nebudou. Vždy květiny a věnečky udělám sama a u toho si představuju, jestli by se jim to líbilo. U hrobu vzpomenu a v duchu se jich ptám, jak jim tam nahoře je. Nahlas to nejde, ruší mě u toho puberťáci. Včera jsme tam zrovna byli, dostanu se tam max. dvakrát do roka. Obešla jsem všechny známé a rozsvítila jim svíčky. A když jsme pak jeli domů, ještě v autě jsem vzpomínala.

  superkarma: 0 28.10.2011, 10:57:39
 13. [17] Rikina [*]

  Ano, hřbitovy bezesporu mají atmosféru, najdou se tam zajímavé stavby, náhrobky, umělecká díla, a kolikrát je z nich nádherný výhled do kraje. A je to tak romantické, chodit po hřbitovech. Sml80 Ovšem jen do té doby, než se na hřbitově ocitne někdo, komu patřilo vaše srdce, a za koho byste rády daly život svůj, kdyby to šlo. Ten už neocení ani atmosféru, ani výhled, ani architekturu, a člověku, co mu nosí kytky na hrob, se náhle jeví tahle hřbitovní turistika v poněkud jiném úhlu. Moje kamarádka má taky tyhle spády, pokud jsme spolu někde na výletě, a je poblíž hřbitov, ráda se tam zajde podívat, ale rozumně netrvá na tom, že ji musím doprovázet... někdy jdu, ale častěji radši na ni počkám někde pod staletou lípou. Ten jeden hřbitov, co navštěvuju často a pravidelně, mi tak nějak stačí... Sml15

  1. na komentář reaguje cicinka — #18
  2. na komentář reaguje kobližka — #20
  3. na komentář reaguje SNÍŽEK — #21
  superkarma: 1 27.10.2011, 22:21:47
 14. [16] dadma [*]

  Díky za ukázku slovem i fotografiemi po pražských hřbitovech.Opravdu mě to zaujalo.Člověk by měl občas  zvolnit, pozastavit se a zavzpomínat.Každý rok vzpomínáme na své nejbližší vyzdobíme hrob a zapálíme svíčku.Svým článkem jste mě připoměla,že bychom neměli zapomínat ani na osobnosti českého národa a vojáky, kteří ve válkách položili svoje životy.Děkuji.

  superkarma: 1 27.10.2011, 21:07:51
 15. avatar
  [15] OlgaMarie [*]

  átéčko — #9 Břevnovský jsem procourávala s nejstarší vnučkou. Mimo K. Kryla tam odpočívá i Prof. Patočka, Páter Opasek a další.

  superkarma: 0 27.10.2011, 20:19:17
 16. avatar
  [14] kobližka [*]

  Asi budu za podivína,ale mě se váš článek moc líbil.A jako mimopražská oceňuju,že jsem alespoň na fotografii mohla nahlédnout do míst,kam se jinak nedostanu.Já mám hřbitovy také ráda,jako malá jsem tam mnohokrát chodila s babičkou.Než si ona obstarala hrob,já se mezitím procházela po těch ostatních a toulala se v jejich úzkých uličkách.........

  superkarma: 0 27.10.2011, 17:29:05
 17. avatar
  [13] ToraToraTora [*]

  OlgaMarie — #4 to je hezké, jakoby kniha zemřelých ve které se dá listovat

  superkarma: 0 27.10.2011, 15:45:09
 18. avatar
  [12] femme [*]

  hezký hřbitov je i ten u Matěje a ve starých Ďáblicích Sml58

  superkarma: 0 27.10.2011, 13:51:43
 19. avatar
  [11] femme [*]

  Alexandra Stušková — #10  taky jsem si neužila dědečků, jeden žil v NSR a druhý mi byl odepřen Sml80  

  superkarma: 0 27.10.2011, 13:50:23
 20. [10] Alexandra Stušková [*]

  OlgaMarie — #8 To jste měla krásné dětství Sml22 To bych chtěla. Mého prvního děděčka zabili Němci ve válce a druhého Rusové po válce Sml15

  Neměla jsem žádného dědečka Sml23

  Držím palce, ať tu sbírku dáte do konce !!! To bude něco Sml67

  átéčko — #9 Ano, ano -  za Krylem určitě! A po cestě si spolu zazpíváme jeho nesmrtelné písničky Sml67

  1. na komentář reaguje femme — #11
  superkarma: 0 27.10.2011, 13:41:24
 21. avatar
  [9] átéčko [*]

  Zajdeme za K.Krylem na BřevnovSml22

  1. na komentář reaguje Alexandra Stušková — #10
  2. na komentář reaguje OlgaMarie — #15
  superkarma: 0 27.10.2011, 13:09:38
 22. avatar
  [8] OlgaMarie [*]

  Alexandra Stušková — #6 Prostě tam, kam přijedu, jdu na hřbitov. Mezi pomníky a sochami jsem vyrostla. Jen stále nemám čas sbírku uspořádat, dokonce jsme si zakoupili Combo scanner, abychom kinofilmy + ostatní převedli do PC. Dědeček firmu Kamenosochařství založil roku 1907 a po restituci v ní pracuje 4. generace! (Humorné je, že po znárodnění v ní vždy šéfoval někdo z rodiny.Sml52)

  1. na komentář reaguje Alexandra Stušková — #10
  superkarma: 0 27.10.2011, 10:46:59
 23. avatar
  [7] OlgaMarie [*]

  Ukázka z mé sbírky do třetice. Odkrytí vojenského hřbitova z roku 1757, kdy v Liberci mezi raněnými vojáky vypukla epidemie skvrnitého tyfu. Hřbitov pod dlažbou Nerudova náměstí byl odkryt v minulých týdnech při renovování inženýrských sítí.

  superkarma: 0 27.10.2011, 10:37:32
 24. [6] Alexandra Stušková [*]

  OlgaMarie — #5 Fascinující!

  Vy sbíráte historii zpracování křížů? To je ojedinělý koníček. To by byl úžasný článek, nechcete se o něj podělit?

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #8
  superkarma: 0 27.10.2011, 10:35:51
 25. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  Sbírám i historii zpracovávání křížů a tento mě velmi oslovil:

  1. na komentář reaguje Alexandra Stušková — #6
  superkarma: 0 27.10.2011, 10:31:07
 26. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Malá ukázka z mé sbírky fotografií ze hřbitovů. Ve Francii jména zemřelých dávají na hroby takto:

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #13
  superkarma: 0 27.10.2011, 10:20:52
 27. [3] Alexandra Stušková [*]

  ToraToraTora — #2 Nádherná fotografie Sml22Sml22

  superkarma: 0 27.10.2011, 09:36:01
 28. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  1. na komentář reaguje Alexandra Stušková — #3
  superkarma: 0 27.10.2011, 07:56:36
 29. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Hřbitovy jsou to nádherné. Na některých jsem i byla a potvrzuji, ta atmosféra je jedinečná. I když v době dušiček je krásný každý hřbitov, který ožije záplavou světýlek a barevných květů.

  Miluji, když se příroda smiluje a rozjitřenou náladu dušičkových výletníků zchladí a přikryje sněhovou peřinou. Pak získávají náhrobky i sochy andělů klid a mír, který se neodvažuji rušit. Je to krásné

  superkarma: 0 27.10.2011, 07:46:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme