Máte rádi ostrovy, které jsou opředeny legendami a bájemi? Pak vyrazte na Kypr, který je bájným domovem nejkrásnější z bohyní.

Kypr Afroditina pláž

Kypr a Afrodita

Kypr, známý řecký ostrov, je označován jako domov bohyně lásky, Afrodity. Po této krásné bohyni jsou zde pojmenována nádherná místa, která ji byla zasvěcena nebo s ní mají něco společného. Najdete tady Afroditinu skálu, pláž Afrodita, odkud se zrodila – vystoupila z vln, také Afroditiny lázně, Afroditinu stezku... Prostě tato nádherná bohyně, symbol krásy již od dávných dob, je velmi těsně spjata s ostrovem Kypr, který si řada z nás oblíbila jako místo pro svou dovolenou.

Řecká Afrodita neboli římská Venuše je bohyní lásky, krásy a sexuální lásky. Její jméno je odvozeno od řeckého slova „afros“, které se překládá jako pěna. Údajně se bohyně zrodila z bílé pěny, vytvořené utrženým mužstvím boha nebes Úrana, když je hodil jeho syn, bůh Kronos, do vody. Přestože byla Afrodita bohyně, díky své kráse a smyslnosti se zaplétala do erotických vztahů s krásnými pozemšťany, a dělala to právě na Kypru. Městy, které jsou dodnes centry uctívání tohoto kultu, jsou Pafos a Amathous. K jejím symbolům navíc patří holubice, labuť, granátové jablko a myrtha. Bohyně je formou soch znázorňována skoro nahá, nejslavnější sochu vytvořil starořecký sochař Praxiteles – zobrazuje se na spoustě suvenýrů, její kopie různých velikostí koupíte v každém krámku s upomínkovými předměty.


Kypr Afroditina pláž

Afroditiny stezky

Jsou dvě, začínají i končí u Afroditiných lázní. První má délku asi 7,5 km, vede krajinou s nádhernými výhledy. Směruje ale do vnitrozemí a zčásti do kopce. Asi v půlce narazíte na rozvaliny starobylého kláštera, dále vede na vrchol kopce Soritas (370 m). Odtud se stezka stáčí k pobřeží.
Naše rada: vydejte se sem buď brzy ráno nebo v podvečer, kdy není takové teplo.  Druhá, také nazývána jako Adonisova stezka (byl jejím milencem), je cestou, na které se údajně spolu scházeli, po které za ní Adonis kráčel do lázní.  Je cca stejně dlouhá jako první stezka, jen jde od hradu jiným směrem dolu do údolí.

Kypr Afroditina pláž

Afroditiny lázně

Bohyně přišla podle legendy na toto odlehlé místo, kryté jeskyní, aby se vykoupala a odpočinula si po hrátkách s milenci. Tak vznikl místní kult – Afroditiny lázně. Jezdí sem spousty návštěvníků, ale jejich očekávání předčí realitu. Jeskyně je obklopena fíkovníky, v jeskyni zní relaxační zvuky tekoucí vody, ale nějaký přepych, který umožňoval bohyni relax a odpočinek, tady nenajdete. Dnes se v lázních nesmí plavat.

Kypr Afroditina pláž

Afroditina skála a pláž

Je to nejkrásnější pláž ostrova. Dominantou pláže jsou dvě bílé skály, ta větší je Afroditina. Je vidět už zdálky, když se blížíte po silnici směrem k pláži s názvem Petra tou Romiou – tak se oficiálně toto místo jmenuje. Pláž vypadá romanticky, je to nádherné místo pro koupání nebo jen tak pro piknik. Je to ideální místo pro pozorování západu slunce, kdy se halí do večerních mraků a mizí za obzorem. Podle legendy je tato pláž místem, kde se bohyně vynořila z vln a mořské pěny. Stojí si to sem udělat výlet. Raději vyrazte brzy, aby pláž nebyla ještě zalidněná. Tvoří ji větší kulaté oblázky všech barev, vezměte si nějaké na vzpomínku domů.

Reklama