Zdraví

Pohybem ke zdravému srdci

pohyb

Základem zdravého životního stylu by měla být, společně s pestrým a vyváženým jídelníčkem, psychickou pohodou a nekouřením, také pravidelná pohybová aktivita. Pohyb je dobrým pomocníkem v prevenci srdečně-cévních onemocnění, snižuje např. riziko nadváhy (obezity), cukrovky, osteoporózy a také dokáže zvýšit  odolnost organizmu či vyvolat příjemné pocity díky vyplaveným endorfinům. V neposlední řadě pomůže odbourat stres a zvyšuje hladinu „hodného“ HDL cholesterolu, který pomáhá udržovat hladinu celkového cholesterolu v krvi v odborníky doporučovaných hodnotách.

Jak začít

Pokud patříte k těm, u nichž pravidelný pohyb ještě nenašel v každodenním rozvrhu alespoň na půl hodiny své místo, snažte se tento prohřešek proti zásadám zdravého životního stylu co nejdříve napravit. Nemusí se přitom jednat přímo o zvedání činek nebo pocení se při aerobiku. Pokud na pohyb nejste zvyklí, začněte postupně a zátěž přidávejte. Zařadit pohyb do života je opravdu velmi jednoduché. Zde je pár tipů a rad do začátku:

 • V průběhu dne vyjděte schody, namísto použití eskalátorů nebo výtahu.
 • Vystupte o zastávku dříve a zbytek cesty proměňte v procházku, která se stane Vaším každodenním rituálem.
 • Během reklamního bloku v televizi zkuste, kolik dřepů zvládnete.
 • Zkoušejte různé druhy pohybových aktivit, avšak berte v úvahu také svůj aktuální zdravotní stav. To, že Vám hned první aktivita nepadne do oka, je naprosto normální, proto neztrácejte naději a hledejte dál.
 • Před cvičením nezapomeňte tělo zahřát, a tím rozhýbat svaly. Bez toho by mohlo dojít k nepříjemným a bolavým následkům. Nezapomeňte také na závěrečné protažení.
 • Důležité je hlídat nejen frekvenci a délku pohybu (30 minut denně), ale také jeho intenzitu (optimální intenzitu pro zdraví spočítáte dle jednoduchého vzorečku: 0,6 x (220 – věk) + klidová tepová frekvence za 1 minutu).
 • Nezapomínejte, že ve dvou se to lépe táhne a cvičte nebo sportujte s přítelem či přítelkyní. Vzájemně se podržíte a povzbudíte.

Co Vám pomůže udržet příjem a výdej energie v normě?

Vyzkoušet můžete např. internetový nástroj E-kalkulačka (www.ekalkulacka.cz.), který spočítá množství energie, živin a cholesterolu ve Vámi zadaném jídelníčku. Můžete využít i rozšířenou formu programu „Hoďte se do formy“. V něm si vyberete, zda chcete formovat postavu, hubnout, nebo naopak zvýšit svalový objem, a program Vám po zadání Vašich údajů, třídenního jídelníčku a běžné pohybové aktivity doporučí, jaký příjem energie a živin je pro Vás ideální. Dále Vám navrhne ukázkový jídelníček, pohybový plán a doporučenou tepovou frekvenci při cvičení. Průběžně si pak můžete kontrolovat, zda se držíte doporučeného plánu. Dáváte přednost osobní konzultaci? Tak využijte poradenství na bezplatné Informační lince zdravého životního stylu 800 175 324.

Autor: Michala Tomešová DiS., Informační linka 800 175 324

   
23.09.2009 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Léthé [*]

  Podle mě je nejzdravější  a hlavně nejpřirozenější pohyb buď útěk před divokou zvěří,  nebo sex. Já si vybírám to druhéSml30

  superkarma: 0 25.09.2009, 22:46:03
 2. [3] bles [*]

  jjojo, bez pohybu nezhubnu vůbec nic. prostě to nejde. chodím cvičit tak 2x týdně posilovací aerobic a doma se snažím přes oběd, když mi děti spí si dát tak 20 min pilátesu. tělo se opravdu posílí a je to super. no, a kvůli cholesterolu jsem do jídelníčku přiřadila ještě floru pro.active.

  superkarma: 0 23.09.2009, 12:59:26
 3. [2] vopičková [*]

  a ještě k tomu srdci,měla jsem na jaře vysoký tlak a aritmii,ted mám výsledky OK.stojí za to tím zadkem hýbatSml59Sml79

  superkarma: 0 23.09.2009, 08:43:13
 4. [1] vopičková [*]

  jasně začala jsem se pohybovat v 54 letech do tý doby fakt nic!!!! začala jsem jezdit na kole,pomaloučku,polehoučku a ted jezdím 30 km denně za necelý 2 hodiny.Jedu tak 4-5x týdně,hlavně se nechce vymlouvat dneska bude pršet,dneska je horko a podobně,musím si ten čas chtít udělat a je my užasně,cítím se suprově,hodně jsem zhubla přes zadek a nohy,musím ještě zapracovat na pneumatikách,ale ty jsem měla 4 a mám 2.Asi na tom opravdu něco bude,dejte se holky do toho,někomu vyhovuje chůze,někomu plavání,někomu běh,myslím že si každy může vybratSml30

  superkarma: 0 23.09.2009, 07:45:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme