V pravěku byl člověk lovec a kořist zároveň. Aby přežil, musel být rychlý, silný, vytrvalý, obratný, pružný, otužilý a takénajedený. Ještě generace našich prarodičů měla výdej fyzickou prací.

 huf

V současnosti dochází k tzv. Hypokinezi neboli k absolutnímu nedostatku pohybu. Společnost je spíše výkonově orientovaná – lidé nemají čas na aktivní relaxaci a obnovu sil. Dochází tak k začarovanému kruhu. Důsledkem je stres a civilizační choroby napříč nejen věkem, ale také společenským postavením. Nejčastější choroby, které jsou spojeny se špatným životním stylem, jsou obezita, diabetes, onemocnění pohybového aparátu, psychická onemocnění nebo neplodnost.

Pro úspěšnou změnu životního stylu, je dobré poradit se s odborníkem a podstoupit tyto kroky:

1)      Stanovení celkové anamnézy(zjištění aktuálního zdravotního stavu, přehled o chorobách v rodině a přihlédnutí k aktuálnímu životnímu stylu)

2)      Zjištění motivace ke změně životního stylu

3)      Diagnostika aktuálního stavu složení těla a hodnot metabolismu

4)      Návrh individuálního stravovacího a pohybového programu

5)      Celkový „Life coaching“ a dohled

Faktory nejvíce ovlivňující kvalitu našeho zdraví jsou především genetika, výchova a vzdělání, stravovací a pohybové návyky (vyvážení příjmu a výdeje energie, správné držení těla), životní prostředí, osobní motivace k aktivnímu životnímu stylu a přístup k informacím.

Důvodů k pohybu, který má blahodárný účinek na naše fyzické, ale také psychické zdraví, je několik. Jednak se jedná o kompenzaci nedostatku pohybu, čímž předcházíme civilizačním chorobám a zároveň je nutný, jako výdej energie. Navíc aktivní relaxace vede k přirozené obnově fyzických a psychických sil člověka.

Jaký pohyb, jak často a jaký je princip?

Funkční trénink

Funkční trénink je zaměřený na funkci pohybového aparátu ve 3 rovinách pohybu. Je ideální pro redukci hmotnosti, tvarování postavy a komplexního posílení svalového korzetu. Naučí člověka používat a využívat svalovou sílu těla a ve 3D pohybu (pohyb ve třech rovinách). Výrazná je orientace na posílení hlubokého svalového stabilizačního systému, což je zdraví velmi prospěšné jako prevence proti zraněním a bolestem zad. Jedná se o rozšířenou metodu používanou nejen ve fitness, ale také ve vrcholovém sportu a rehabilitaci.

Doporučená frekvence je 2 x týdne po dobu 30 až 45 minut. Forma může být individuální nebo jako skupinové cvičení. Novinkami ve funkčním tréninku jsou například TRX (závěsný systém), FLOWIN (frikční trénink), BOSU (balanční trénink). Mezi tradiční patří Body pump, Pilates, Fitball, Overball nebo Bodystick.

Aerobní trénink

Aerobní trénink je ideální pro redukci hmotnosti, zvýšení kondice, a má také výrazný podíl na zlepšení kvality metabolismu a imunity. Vhodnou intenzitu si může vypočítat každý podle vzorce: 220 – věk x 0,65 – 0,70. Výsledek je TF (tepová frekvence) pro spotřebu energie z tukové tkáně a to po dobu nepřetržitě vykonávané aktivity 30 – 60 minut.

Doporučená frekvence je 3 až 4 krát týdně 30 60 minut. Aerobní trénink je možné rozdělit na dvě kategorie. Indoor, který můžeme ještě rozdělit na cardio trenažéry (běžecký pás, rotoped, veslovací trenažér, eliptický trenažér atd.) a skupinový aerobní trénink (kruhový trénink, který je možno kombinovat také s funkčním tréninkem, Kickbox, Aerobic, Tanec, Zumba a Spinning). Do druhé kategorie patří Outdoor, kam spadá Nordic Walking, běh, Boot Camp (skupinový atleticko-posilovací trénink v tzv. Army stylu), Inline, cyklistika nebo plavání.

autor: David Huf – kondiční a pohybový specialista

Reklama