Bulvár

Pohřběte mě na internetu!

Už jste přemýšlely o tom, co bude s vašimi pozůstatky, až zemřete? Já vím, je to pochmurné téma, ale pokud má člověk nějaká specifická přání, měl by je svým blízkým raději sdělit včas. Ono nikdy nevíte, kdy na vás dojde řada (a jestli máte pocit, že mám po ránu nějakou morbidní náladu, tak máte pravdu – včera jsem se šeredně vysekala s koněm a dnes se nemůžu skoro vůbec pohnout)...

Hrobka?
Zemřelý – prostřednictvím pozůstalých – má řadu možností, jak se svými pozůstatky naložit. Můžete zvolit klasický pohřeb do rodinné či soukromé hrobky, pak ovšem potřebujete někoho, kdo se vám bude o hrob starat. Jinak skončíte jako další z řady zapomenutých, omšelých náhrobků. Což je samo o sobě romantické, ovšem místa je málo a lidí čím dál tím víc, takže vás po čase přesunou do jakéhosi hromadného odkladiště nechtěných mrtvých a vaše místečko prodají jinému zájemci. Pokud samozřejmě není váš náhrobek archeologickou památkou...

Taková malá urna
Mnohem méně prostorově i finančně náročný je pohřeb žehem. „Klasika“ bez přehnaného luxusu vás vyjde do deseti tisíc. S urnou lze naložit různě – dá se také umístit do rodinné hrobky, ovšem se všemi nevýhodami rodinných hrobek, může mít své „okýnko“ na hřbitově mezi ostatními urnami, což ale není, co se nutnosti jisté péče ze strany pozůstalých týče, o moc lepší než hrob – je to jen méně náročné, nebo si ji pozůstalí mohou odnést.

Já chci do vesmíru!
Zatímco celou urnu nesmíte mimo hřbitov uložit jinde než na svém pozemku, můžete popel rozprášit prakticky kdekoliv. Pokud tedy nechcete stát svým potomkům ve vitrínce nebo se tísnit s dalšími zemřelými na oficiální rozptylové loučce, nechte se rozsypat jinde. Dnes si lze, samozřejmě za patřičný peníz, objednat i rozptýlení z letadla nad mořem nebo ve vesmíru. Z vašeho popela lze také za poplatek vyrobit umělý diamant, kterým si pak příbuzenstvo může ozdobit nějaký ten šperk.

Internetový hrobeček
Novinkou pro milovníky moderních technologií je pohřeb na internetu. Ten sice zatím neřeší, co s ostatky – ty musí pozůstalí někde vysypat nebo skladovat – zato můžete mít svůj internetový hrobeček, kam mohou vaši blízcí chodit truchlit a setkávat se s dalšími truchlícími.

Stránky s internetovými hřbitovy vznikla nejprve pro majitele domácích mazlíčků, kteří potřebovali v kolektivu stejně smýšlejících oplakat svou ztrátu, pak ale psychologové přišli na to, že lidé jsou na internetu otevřenější a lépe ventilují své city a tak založila zdravotní sestra Maggie Bandyová první internetový hřbitov pro lidi (zde). Mladí prý takové hřbitovy navštěvují raději než ty skutečné a ochotněji vzpomínají... Snáze se tak vypořádají se smutkem a vyrovnají se ztrátou blízkého člověka.

Jak a kde byste chtěla být pohřbena Vy? Líbilo by se Vám mít internetový hrob? Nebo chcete velkou hrobku? Láká Vás mít diamant z příbuzných?

   
10.09.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Eva Randová [*]

  Já chci kremaci,ale děti aby mně společně vysypaly do Loučné.Dcery bydlí v Mostě a já v Litomyšli.

  superkarma: 0 10.09.2007, 23:54:15
 2. avatar
  [11] Vivian [*]

  Spálit a vyhodit, co s tím jinýho... Rozhodně bych nerada, aby mí pozůstalí utráceli tisíce za nějaký trapný pohřeb, jaképak orace s hnijícím masem, to radši ať zaplatěj nějakou ekologickou likvidaci toho odpadu nebo ať to naporcujou, opečou a nakrměj hladová cikáňata

  superkarma: 0 10.09.2007, 21:41:57
 3. avatar
  [9] arjev [*]

  femme: a co tvoje duše? Tu necháš se jen tak trápit,aby se dívala na pohozené tělo?

  superkarma: 0 10.09.2007, 14:04:20
 4. avatar
  [8] ivana.kuglerova [*]

  dkd:

  superkarma: 0 10.09.2007, 13:01:10
 5. avatar
  [7] Mylady [*]

  dkd:

  superkarma: 0 10.09.2007, 10:53:05
 6. avatar
  [6] femme [*]

  mně je opravdu, ale opravdu fuk, kde a jak budu pohřbená, budu přece mrtvá, ne

  superkarma: 0 10.09.2007, 10:20:56
 7. [5] Lindaa [*]

  dkd:

  superkarma: 0 10.09.2007, 10:03:05
 8. [4] dkd [*]

  Zrovna nedávno jsem dostala s touto tematikou hezký vtip:

  Manželský pár z Minneapolis se rozhodl odletět na Floridu, aby se vyhnul obzvlášť studené zimě doma. Manželka potřebovala v zaměstnání dokončit ještě nějaký úkol, a tak se rozhodli, že manžel poletí ve středu a jeho žena jej bude následovat až příští den. Manžel po příletu do Miami v hotelu zjistil, že má ve svém apartmá k dispozici i počítač s internetovým připojením. Rozhodl se tedy poslat manželce e-mail. Při psaní adresy ale vynechal jedno písmenko, chybu nepostřehl a e-mail tak odeslal na špatnou adresu.

  Mezitím, kdesi v Houstonu, se vracela jedna žena z pohřbu zesnulého manžela.
  Její choť byl po mnoho let významný činitel a tudíž přišlo velké množství kondolencí včetně e-mailů. Vdova se rozhodla poštu přečíst a už po přečtení prvního e-mailu hlasitě vykřikla a v mdlobách se sesunula k zemi. Výkřik zaslechl její syn, vběhl do místnosti, uviděl matku ležící na zemi a na stole běžící počítač. Na monitoru pak četl následující:

  Komu: Mé milované ženušce
  Předmět: Jsem na místě
  Datum: 16. ledna 2004
  Vím, že budeš mým e-mailem překvapena. Tady totiž jsou počítače taky a já ti tedy můžu o sobě poslat zprávu. Právě jsem dorazil a jak vidím, vše je tu připravené i pro tvůj zítřejší příchod. Moc se těším, až tě zase uvidím!

  Doufám, že tvá cesta sem bude stejně bezproblémová jako byla ta moje.
  Tvůj milující manžel
  P.S.: Tady dole je opravdu horko.

  superkarma: 0 10.09.2007, 09:35:53
 9. avatar
  [3] arjev [*]

  Dlouho jsem chtěla být zpopelněna a vhozena do řeky Ghangy. V současné době by byly náklady nehorázné,tak je mi to jedno jestli se mnou pohnojí pole nebo mě šoupnou do rokle,kde si na mne pošmáknou vlci

  superkarma: 0 10.09.2007, 09:11:16
 10. [2] dkd [*]

  nechci mít žádný hrob

  superkarma: 0 10.09.2007, 09:07:12
 11. [1] Lindaa [*]

  At uz internetový hrob, rod.hrobka nebo rozprásení - tak jako tak uz budu za vodou, at si to príbuzní vyresí jak chtejí a me do toho netahají .
  Diamant z príbuzného mi prijde krapet morbidní, ale pokud spolu lidé zili celý zivot, treba by jim to pomohlo prekonat ztrátu toho druhého. Rozhodne je to lepsí, nez mít urnu vystavenou v pokoji a chodit si s ní povídat (to chtela babicka kdyz deda po 60-tiletém manzelství zemrel).

  superkarma: 0 10.09.2007, 09:06:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme