Bulvár

Pohovor? Nepodceňujte přípravu!

 

A je to tady… Již nějakou dobu reagujete na inzerované nabídky práce a teď se vám konečně vysněná firma ozvala a pozvala vás na pohovor. Možná si myslíte, že právě vy jste tím ideálním kandidátem na obsazovanou pozici. Stejný pocit ale má i řada dalších, kteří prošli prvním kolem výběrového řízení a byli pozváni k osobnímu pohovoru. Vy musíte personalistu přesvědčit, že tím ideálem jste právě vy. Jak na to?

Proces výběrového řízení je v každé společnosti jiný. Pokud se ucházíte o místo asistentky nebo pracovníka středního managementu, můžete očekávat testy z cizího jazyka – ať formou písemného nebo ústního testu, či přezkoušení z počítačové gramotnosti.

Jak se připravit na pohovor s personalistou, případně potenciálním přímým nadřízeným? Určitě nepodceňujte přípravu. Zjistěte si o společnosti, u níž se ucházíte o místo, maximum informací. V dnešní době již máme řadu informačních kanálů, které jsou vám k dispozici – internet, televize, tisk – ať denní či odborný, reference známých, bývalých zaměstnanců apod. Projít si můžete i internetové portály nabízející práci (např. www.prace.cz) – zjistíte, kolik pozic daná společnost právě obsazuje, jaké klade požadavky na kandidáty apod. Předem si také připravte otázky, na které byste se chtěli při pohovoru zeptat. Pokud je připravené mít nebudete, můžete se snadno dostat do situace, kdy vás prostě nenapadne nic, co by vás mohlo v souvislosti s novou prací zajímat, a personalista si bude myslet, že o místo a konkrétní firmu ani nestojíte. Vaše otázky na pohovoru by se měly týkat jak společnosti, tak i pozice, o kterou se ucházíte – např.:

·         Je-li pozice obsazována znovu, z jakého důvodu se uvolnila?

·         Jaká jsou klíčová kritéria úspěšné práce na této pozici?

·         Jaké jsou pro tuto pozici pravomoci a zodpovědnosti?

·         Jaké jsou možnosti postupu a vzdělávání?

·         Jak pro tuto pozici probíhá hodnocení?

·         Kdy je předpokládaný nástup?

·         Kdo bude vaším nadřízeným?

 

Na závěr interview můžete položit i otázky týkající se dalšího průběhu výběrového řízení. Na co byste v této fázi výběrového řízení určitě měli zapomenout jsou otázky týkající se platu. Ve chvíli, kdy se dostanete do nejužšího výběru, budete na ně sami tázáni a můžete vyvinout iniciativu. (Jaký je ve vaší firmě systém odměňování, jaké poskytujete benefity apod.)

Jaké otázky můžete čekat naopak vy od personalisty?

·         Proč se ucházíte právě o danou pozici a právě u nás? 

·         Co očekáváte od změny místa? 

·         Proč odcházíte (byl/a jste propuštěn/a)? 

·         Jaká byla vaše pracovní náplň a zodpovědnosti v posledním zaměstnání? 

·         Jak vypadal váš typický pracovní den? 

·         Co vidíte jako svůj největší přínos pro naši společnost? 

·         Proč byste právě vy měl/a být vybrán/a na tuto pozici? 

·         Uveďte tři své vlastnosti, které považujete za kladné, a tři, které byste
rád/a změnil/a 

·         Jaké máte profesní cíle v horizontu 1 roku a 5, popř. 10 let? 

·         Kdy byste eventuálně mohl/a nastoupit?

 

Na každou z těchto otázek si zkuste doma v klidu odpovědět, ať při rozhovoru s personalistou nepůsobíte nejistě. Mluvte pravdu, pořekadlo o lži, která má krátké nohy, platí v pracovním procesu na sto procent.

 

Na pohovoru nepůsobíte jen slovy

Máte pocit, že jste udělali maximum pro přípravu na pohovor? Neusněte na vavřínech. Na personalistu totiž nepůsobí pouze vyřčená slova, ale i to, jak jste oblečeni, upraveni, jak se tváříte, gestikulujete... zkrátka i posunky na sebe můžete kolikrát prozradit více než slovy. Oblečení je specifická část, budeme se jí podrobněji věnovat v příštím článku, nicméně základní pravidla jsou dvě: přizpůsobit své oblečení stylu firmy a nepřehánět to s barvami, výstřihy, délkou sukně, apod. Co se ostatního týče, zde je pár tipů, jak se na pohovoru chovat či nechovat:

 

Přijďte včas
Dochvilnost je výsadou králů. Přijdete-li pozdě, získáváte trestné body ještě před tím, než otevřete ústa, a to je škoda. Nechte si dostatečnou časovou rezervu na cestu.

NEvykejte osobě, kterou znáte a běžně si s ní jinak tykáte
Pokud někoho z účastníků pohovoru na straně firmy znáte osobně, je na této osobě, aby s touto skutečností seznámila ostatní. Snaha to zatajit není namístě.

NEnechte zapnutý mobilní telefon
Vyřizování „neodkladných“ pracovních záležitostí během pohovoru bude personalista vnímat jako nezdvořilost.

NEžvýkejte

NEbuďte žoviální
Pokud personalista zahájí pohovor spíše společenskou konverzací, krátce odpovězte, ale nerozvádějte svou odpověď do zbytečných detailů. Takový úvod vám má pomoci se uvolnit, konzultant není zvědavý na vaše osobní zážitky a problémy.

NEzasahujte do vedení pohovoru
Vést pohovor má konzultant. Vy buďte aktivní ve chvíli, kdy vám to konzultant nabídne. Nepřebírejte iniciativu ani z rozpaků. Ukončit pohovor z vaší strany větou: „Tak si myslím, že už jste mi řekl(a) všechno, a můžu jít,” je krajně nevhodné.

NEdávejte najevo svou nadřazenost
Konzultant je ten, kdo je v této společenské situaci výše postavenou osobou. I když máte ve společnosti osobní kontakty, jste starší než konzultant nebo profesně zkušenější, není důvod chovat se vůči němu dominantně – nehledě na to, že vám to může značně uškodit.

NEmějte pocit, že musíte vyplnit mlčení slovy.
Pokud jste odpověděli relevantně na dotaz a druhá strana mlčí, nesnažte se vyplnit tuto mezeru. Zbytečně sklouznete k jinému tématu a odpoutáte pozornost od podstatného.

NEpodléhejte nervozitě
Strach a nervozita mají za následek ztrátu soustředění a zmatkování. Trik: soustřeďte se na pravidelné a hluboké nádechy, před pohovorem (např. na toaletě) si můžete udělat několik dřepů, zazpívat si, zadupat, abyste ze sebe napětí setřásli.

Chovejte se přirozeně
Přirozeností si personalistu nejvíc nakloníte a hlavně i vy budete psychicky více v pohodě.

 

Chcete se dozvědět více o přípravě na pohovory a jejich samotném průběhu? Podívejte se na www.prace.cz do sekce Poradna.

   
15.02.2007 - Společnost - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [22] Sluníčko sedmitečné [*]

  Příprava by se neměla podceňovat, to je pravda. Já si našla dvě brigády a i na ně jsem se raději připravovala, bylo dost zájemců.

  superkarma: 0 27.07.2015, 13:34:28
 2. [21] Jana 01 [*]

  tomáš: no tak já jsem se taky kdysi zúčastnila V.Ř. na místě pro obecní úřady. (Ve dvou městech. Je to pakárna, dělají s tím vědu. V našem, menším městě, bylo tříkolové řízení - testy, domů, za hodinku přijít na výsledky. polovinu lidí vyšoupli, počítače, na hodinku domů (nebo mrznout venku, kdo není místní), pak na výsledky, polovinu lidí vyšoupli. Pak zas cosi atd... Na konec byly osobní pohovory, to už nás bylo jen asi 8. Od rána 8 hod. jsem to měla za sebou až v 17.00 a to jsem byla asi třetí od konce, ještě 2 byli za mnou. A jak to dopadlo? Neskutečné divadlo, opět vzali známou, nakonec ani na to místo asi nespěchali, když na ni čekali 2 měsíce, až jí skončí výpovědní lhůta. Tu známou u výběrového řízení přitom nikdo neviděl! A tak je to na obou mých vyzkoušených úřadech snad vždycky. Už nikdy více m,ne tam nikdo neuvidí. Pak jsem děklala konkurz na VZP a byla jsem velmi překvapená. Očekávala jsem opět podvod, ale byla tam nezávislá komise, hlavní asi osoba z kraje a oni mne vzali. Nikdo mi nevěřil, že to není ze známosti!

  superkarma: 0 25.02.2007, 12:28:23
 3. avatar
  [20] Vivian [*]

  tomáš: tywole!
  A o menstruačním cyklu nechtěli vědět nic?
  Magoři...

  superkarma: 0 17.02.2007, 14:16:07
 4. avatar
  [19] Meander [*]

  tomáš: To bych poslala štandopede do Štrasburku!

  superkarma: 0 16.02.2007, 11:14:25
 5. avatar
  [18] Rybulka [*]

  tomáš: Tak to je hustý! A on člověk nesmí bejt cholerik? To se divný, to bych si neškrtala. A ani nikdo z mejch šéfů

  superkarma: 0 16.02.2007, 09:17:44
 6. avatar
  [16] Suzanne [*]

  tomáš: nejsem si jistá, jestli zaměstnavatel má nárok vědět všechny ty věci Ale člověk obvykle musí přijmout podmínky, protože on je žadatel a oni vybírají

  superkarma: 0 15.02.2007, 20:32:41
 7. avatar
  [15] tomáš [*]

  cca 3 hodiny trval PÍSEMNÝ konkurs na místo kancelářské myši na obecním úřadě. Byla to neuvěřitelná soustava testů, první bylo cca 80 obrázkových doplňovaček (IQ?), dále "baum-test" - kreslit strom, pak jsme kreslili lidskou postavu (žena a muž), další testy na zjištění zda nejsme cholerici, asi 100 načatých větiček,které jsme doplňovali, ručně psaný životopis od narození, přes vztahy v rodině, ve škole, na pracovišti...atd.atp., no něco neskutečného. Na závěr ještě domů obálku s asi 10 stránkami dotazů - na co se díváte v TV,co posloucháte v rádiu, kolik titulů novin a časopisů znáte,kouříte,kafujete, a dále elaborát jak si vedete na pracovišti, co jste tam zavedli za novinky, jak vycházíte s kolektivem, se šéfem...no neskutečný. Naštěstí mě nevzali.

  superkarma: 0 15.02.2007, 19:58:25
 8. avatar
  [12] Rybulka [*]

  Vivian: Já umim číst, ale já tvrdím, že když se o penězích bavíš právě v této fázi, ušetříš sobě i kandidátovi čas.

  superkarma: 0 15.02.2007, 16:49:51
 9. avatar
  [11] Vivian [*]

  Rybulka: však tam nepíšou nebavit se o penězích vůbec, ale "v této fázi výběrového řízení"...

  superkarma: 0 15.02.2007, 15:44:04
 10. avatar
  [10] fructia [*]

  Sháněla jsem včera brigádu ve větším městě, obešla jsem deset obchodů. Všude mají buď stálé brigádníky anebo tam mají nastrčenou důchodkyni Nic tak urážejícího jsem v životě ještě nepoznala . Nevím, asi jsem divná, ale prosit se o práci fakt neumím.

  superkarma: 0 15.02.2007, 15:13:13
 11. avatar
  [9] aiša [*]

  Monina: jo přesně tak školení pro personalní by bylo nejlepší,kolikrát mají chování

  superkarma: 0 15.02.2007, 13:28:33
 12. avatar
  [6] Rybulka [*]

  Připadá mi jako kravina nebavit se na pohovoru o penězích. Každýmu je jasný, že tu práci nechcete z lásky. Vyjasněním finanční stránky se ušetří čas jak uchazeče, tak firmy.
  Na pohovorech, kterých se účastním, finanční stránku probíráme a většinou o ní začneme hovořit my jako firma, uchazeč se nemusí ptát.

  superkarma: 0 15.02.2007, 10:49:05
 13. avatar
  [5] Meander [*]

  Upřímně doufám, že nic tak ponižujícího, trapného a urážlivého, jako je přijímací pohovor, už nikdy v životě nebudu muset absolvovat.

  superkarma: 0 15.02.2007, 10:32:20
 14. avatar
  [4] Kelly [*]

  Personalisté proškoleni jsou. Samozřejmě, jak kde.
  Po mém posledním pohovoru, kde mne "mučili" více než hodinu, jsem odešla s tím, že pokud mne nevemou, už tohle více nepodstoupím, neb mi to za ty nervy nestojí. Byla jsem psychicky úplně vyždímaná.
  Nakonec mne vzali, ale nevím nevím, jestli na slova ... "za zkoušku nic nedáte" ... ještě někdy dám.

  superkarma: 0 15.02.2007, 10:24:56
 15. avatar
  [3] Jeremi [*]

  Monina: Ale personalisté právě to školení mají!

  superkarma: 0 15.02.2007, 09:31:26
 16. avatar
  [1] Henri [*]

  hluboké nádechy na toaletě nedělat. buďto to tam smrdí jako na toaletě nebo je ten zápach přetlučen nějakou desinfekcí.

  superkarma: 0 15.02.2007, 06:52:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme