Domácnost

Pohoda se jmenuje spa


Voda teplá 38 stupňů, uklidňující bublinky, členitý prostor pro komplexní masáž celého těla, k tomu ještě příjemná vůně, něco dobrého na chuť a sklenka výborného pití... i takto může vypadat předvánoční čas v obývacím pokoji. Má to však jednu podmínku - nejprve si sem musíte pořídit spa. Slovo spa znamená v překladu lázně - nikoli však veřejné, ale domácí. Zpravidla jde o akrylátový bazének pro několik osob, který je uvnitř tvarovaný a vybavený systémem vodních a vzduchových masážních trysek. Zvenku ho kryje dřevěný kabinet.


Na rozdíl od hydromasážní vany, která slouží zároveň k očistě těla, jsou spa určena pouze k relaxaci. Oproti vaně mají ještě další výhodu - voda je tady permanentně vyhřívaná, a proto se o teplotu nemusíte starat a můžete je použít okamžitě, když se vám zachce. Spa také po každém použití nevypouštíte, čímž ušetříte nemalou částku. Měnit vodu byste měli zhruba po třech až čtyřech měsících, podle velikosti a hlavně četnosti jejího používání. Nemusíte se ale bát, že byste po nějaké době relaxovali ve vodě, která by připomínala rybníček brčálníček. Bazénky jsou samozřejmě vybaveny zařízením na její čištění a filtraci.
Spa se však od vany liší také v umístění - nepatří pouze do koupelny. Nejčastěji si je lidé staví do obývacích pokojů, zimních zahrad nebo jen tak na zpevněnou plochu na zahradu.  I tady je lze využívat celoročně. Jak jste ponořeni až po uši v horké vodě, vůbec vám nevadí, že kolem poletují sněhové vločky. Naopak. Jak potvrzují majitelé, právě v zimě si požitek z horké vody užijete mnohem lépe, než když v létě dosahuje okolní vzduch také třiceti stupňů. Dokonce s tím počítají i výrobci a spa jsou přizpůsobena tomu, aby uvnitř voda nechladla ani tehdy, když je kolem mráz. Akrylátová skořepina je odizolována polyuretanem a hladinu zakrývá speciální kryt, který zabraňuje úniku tepla.Podíváte-li se dovnitř vypuštěných spa, zjistíte, že jsou tady vytvarovaná různá sedátka a lehátka. Přitom platí, že čím více, tím lépe. Můžete si tak dopřát komplexnější masáž. O masáže se starají dva typy trysek: vodní a vzduchové. Vodními tryskami prochází proud vody, který je směšován se vzduchem. Mají různou velikost. Nejvíce používané střední trysky najdete na stěnách a jsou to právě ony, které provádějí hloubkovou masáž zádových svalů. Velké trysky vytváří uvnitř spa silný proud.
Vzduchové trysky bývají osazeny především na dně sedátek a každá mívá několik výstupů. Tyto trysky jemně masírují kůži a člověka nadnášejí, což napomáhá k lepšímu uvolnění a příjemně to působí například na klouby.Už se rozplýváte a cítíte to příjemné uvolnění po celém těle? Tak si stopněte dvacet minut a rychle ven! Podle odborníků by - aspoň zpočátku - neměl člověk v lázni pobývat déle, než je tato doba. Jinak se kladný účinek této relaxace bude zmenšovat. A že těch pozitiv je! Pravidelné polehávání a posedávání ve spa totiž napomáhá uvolnit klouby a svaly, často zažene i bolest a může pozitivně ovlivnit snižování hmotnosti, pomoci při boji s celulitidou a při formování těla. Podle posledních výzkumů dokáže zmírnit cukrovku, neboť zvýšením krevního tlaku se prý snižuje hladina cukru v krvi. Podobně dokáže krátká lázeň večer zklidnit tělo, odbourat stres a má dobrý vliv na psychiku člověka, proto se vám lépe usíná. Hydroterapie stimuluje tvorbu endorfinů, což jsou tělem přirozeně produkované látky, které tlumí bolest a navozují psychický klid. Proto pobyt ve spa může navodit až pocit euforie.

Zdá se vám, že ve výčtu ještě něco chybí? Ano, je to jedna jediná nevýhoda, která může za to, že spa zatím objevíte spíš ve fitcentrech a posilovnách než v obývacích pokojích a zahradách. Cena těch nejmenších pro tři lidi začíná na částce 200 000 Kč. 

ilustrační foto: USSPA

   
08.12.2005 - Dům a byt - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [19] Ťapina [*]

  já sirael: No jo, ale dovedeš si představit z toho pak do tý kosy vylézt? To by mě vezli V termálech si taky můžeš vyplavat na venkovní bazének, což je v podstatě tohle, jenomže se pak zpátky dovnitř vracíš teplou vodou

  superkarma: 0 11.12.2005, 18:32:49
 2. avatar
  [14] Vivian [*]

  Ťapina: když chci veget v teplé vodě, naložím se do vany. Když chci perličkovou lázeň, uvařím si fazole

  superkarma: 0 08.12.2005, 22:06:34
 3. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Vivian: Ještě do obýváku Když chci veget v teplé vodě, tak jedu sem: http://www.therme-laa.at/

  superkarma: 0 08.12.2005, 15:40:09
 4. avatar
  [12] Vivian [*]

  Já čekala reklamu na nějaké prímovní lázně nebo masážní salón... ale vanu za čtvrt milionu si fakt pořizovat nebudu

  superkarma: 0 08.12.2005, 15:36:33
 5. avatar
  [11] breberka [*]

  Koupili jsme sivelkou vanu s vířivkou za 50000,- a využijí ji tak jednou do měsíce .

  superkarma: 0 08.12.2005, 15:11:46
 6. avatar
  [8] narciska [*]

  Mmhh...to musi byt krasa...

  superkarma: 0 08.12.2005, 10:01:51
 7. [7] bonito [*]

  jo, prima dárek, každý na to má finance a hromadu místa a konečně budu vědět co s těma 3 volnýma hodinama po příchodu z práce než úplně zvadnu.A jak bude rodina fungovat když si všichni v spa vyříkají problémy "Mami propadám z matiky" "Nevadí přidej trochu na bublinkách krásně to uvolňuje,táto tvá milenka vážně čeká miminko?Tak ji řekni ať taky příjde, je tady ještě jednou vytvarované sedátko" CHCI JE DVAKRÁT!!!

  superkarma: 0 08.12.2005, 09:35:12
 8. avatar
  [6] Aja [*]

  A kolik vody je potřeba na jedno rochnění?

  superkarma: 0 08.12.2005, 09:27:07
 9. [3] gobi [*]

  Ježkovy oči, mně by se to líbilo!!!!!

  superkarma: 0 08.12.2005, 06:03:30
 10. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  No tak to se nepovedlo - $4000 -$6000.

  superkarma: 0 08.12.2005, 00:47:48
 11. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  To ma opravdu nekdo v OBYVAKU?????????
  Tady je nevyhoda techto masaznich bazenku, ze jednak je okolo vedro, druhak je silene prehrivaji. Nedela mi to vubec dobre na tlak. Vylezu ven a jsem jak spareny prase. Navic do toho cpou tuny chloru, takze v novych plavkach .

  Meli jsme i svoje, jedna byla soucasti bazenu, druha zvlast. Ale uplne nejlepsi byla v jedne ctvrti, kde jsme kdysi bydleli. Si tam nekdy zajedu...

  Jinak nechapu, co na tom v Cesku stoji zase 200 000.
  Jen pro zajimavost ceny tady - http://www.homedepot.com/prel80/HDUS/EN_US/diy_main/pg_diy.jsp?CNTTYPE=PROD_META&CNTKEY=misc%2fsearchResults.jsp&BV_SessionID=@@@@1880988482.1133999113@@@@&BV_EngineID=ccecaddggmhmkiicgelceffdfgidgmm.0&MID=9876

  superkarma: 0 08.12.2005, 00:46:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme