Zdraví

Pohlédni ke slunci!

Nejprve si rozmyslete, při jaké činnosti budete sluneční brýle používat. Jiné jsou vhodné pro sport (kvalitnější materiály, specifické tvary, výměnné zorníky), jiné do města (světlejší odstíny, módní barvy), zcela jiné k moři či do hor (silně tmavé zabarvení, krycí tvar, polarizace).

 

Z čeho?

Měli byste se předem rozhodnout, zda chcete skleněnou, nebo plastovou brýlovou čočku. Sklo je odolnější, plast mnohem bezpečnější.

Mají-li být brýle odolné proti rozbití, zvolte polykarbonátovou čočku. Na druhou stranu je fakt, že plast a polykarbonát se snadněji poškrábou.

 

„Polarizované sluneční brýle používali jachtaři a rybáři, aby eliminovali nepříjemné odlesky vodní hladiny. V posledních několika letech objevili jejich výhody i fanoušci dalších outdoorových sportů jako lyžování, golf nebo cyklistika. Nabídly jasnější vidění a potlačení odlesků. Popularita i dostupnost polarizovaných slunečních brýlí se tak radikálně zvýšila,“ říká prodavač slunečních brýlí z pražského Václavského náměstí Jan Macháček.

 

Trojí záření

Zkoušejte si brýle na sluníčku. Až pak poznáte, zda vám vyhovuje barva i tvar.

Abyste dosáhli maximální ochrany očí, dívejte se po brýlích, které pohlcují záření UVA a UVB. Záření UVC je pohlcováno automaticky vyššími vrstvami atmosféry. Nebezpečné je zejména UVB záření. Způsobuje spálenou pokožku a může způsobit zrakové komplikace (např. šedý zákal).

 

Rozdělení protislunečních filtrů:

Označení stupně ochrany se nachází na stranicích vedle označení CE např. CE 5-2. Číslice 5 platí pro propustnost infračerveného záření, číslice 2 určuje stupeň protisluneční ochrany.

Kategorie 1 - bezbarvý nebo velmi světlý filtr (propustnost 80-100 %)

Kategorie 2 - světlý filtr (propustnost 43-80 %)

Kategorie 3 - středně tmavý filtr (propustnost 18-43 %)

Kategorie 4 - tmavý filtr (propustnost 8-18 %)

Kategorie 5 - velmi tmavý filtr (propustnost 3-8 %)

 

POZOR: Kategorie 3 a 4 nejsou vhodné pro řízení motorových vozidel!

 

Riziko levných brýlí

Sluneční brýle za třicet, šedesát, sto korun? Není problém. Na stánku či v hypermarketu najdete v této cenové relaci bohatý výběr. Bohužel, mají jednu podstatnou vadu -­ ne všechny se mohou, pochlubit dostatečným UV filtrem. Některé ale ano. Jak to tedy je?

Vzorky, zakoupené v hypermarketech či drogeriích, nemívají s UV filtrem potíže. Hůř je na tom zboží z  malých kamenných obchodů a od „ťinťongů“. Tam celá čtvrtina slibovaný UV filtr nemá. Pokud to zjistíte, máte právo dostat od prodávajícího zpět své peníze. (Sluneční filtr si můžete nechat změřit v každé optice).

 

„Nekvalitní zpracování dělá z těchto výrobků navíc zboží na jedno použití. Měkký materiál, náchylný k prasknutí, jednorázové, špatně usazené šroubky, ostré hrany či světlé tóny brýlových čoček, které není možné při prudkém slunci použít. K tomu jsou neopravitelné. Pokud se tedy rozbijou, což se stává velmi brzy, nezbývá vám než je prostě hodit do koše,“ varuje Jan Macháček.

 

Jaký máte čumáček?

Máte-li obdélníkový obličej, můžete si dovolit i široké rámečky, které mírně přesahují obličej. Vhodné jsou čtvercové obroučky s hranatými nebo zakulacenými rohy.

Pro srdíčkový typ obličeje jsou vhodné úzké obdélníkové obroučky se zakulacenými rohy nebo rámy, které se ve spodní části rozšiřují.

Máte-li to štěstí a vlastníte oválný obličej, můžete si dovolit jakýkoli tvar rámů i extravagantní výstřelky.

Je-li tvar vašeho obličeje hruškovitý, vyvarujte se obrouček s těžkými nebo širokými dolními hranami, volte skla zasazená pouze do silného rovného horního rámečku.

 

Čím dříve, tím lépe

Děti mají mít brýle ihned, jakmile jsou ochotny je na očích tolerovat. Brýle mohou nosit i kojenci. Pokud nelze sehnat vyhovující dětské provedení, kupte v oční optice běžné obroučky a nechte je osadit tmavými nedioptrickými plastovými brýlovými čočkami.

 

 

Tip Ženy-in: Nosíte-li dioptrické brýle, pořiďte si ty se speciálními tmavými skly, které korigují zrakovou vadu a zároveň chrání oči. Jinou možností jsou “klapky” s filtrem, které se připevní na rám, či nalepovací fólie.

   
   
09.08.2004 - Zdraví - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [11] Lotka [*]

  Nejlepší jsou na celém článku ťinťongové

  superkarma: 0 09.08.2004, 20:49:12
 2. avatar
  [10] Vivian [*]

  Na korekci nosím čočky, jsou univerzální a praktičtější (vzhledem k tomu, že odborníci hrozně rádi doporučují na každý typ aktivity jiné brýle, a moje brýle stály asi šest tisíc, musela bych si na to asi vzít úvěr ).

  A na slunečních brýlých mám napsáno: "FASHION EYEWEAR UV-400" a "EYE PROTECTION AGAINST ULTRAVIOLET RAYS CATEGORY 2 CE" - co to znamená? Kategorie 2, to je jasný, ale co to číslo 400?

  superkarma: 0 09.08.2004, 15:55:59
 3. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Já mám vždycky brýle tak za stovku, na to občasné nošení stačí.
  Takhle rada co s ksichtem, na kterém žádné sluneční brýle nevypadají hezky, by nebyla?

  superkarma: 0 09.08.2004, 14:46:02
 4. avatar
  [8] Kacule [*]

  Aja: Protože tady se může všechno . Já jsem si teda taky koupila brýle jen za stovečku - stejně nosím dioptrické.Ale k vodě a někdy přes léto nosím čočky a to si ty sluneční pěkně dám na nosík

  superkarma: 0 09.08.2004, 14:29:11
 5. avatar
  [7] Aja [*]

  A proč se povoluje prodávat nekvalitní brýle...?

  superkarma: 0 09.08.2004, 13:11:27
 6. avatar
  [6] marcellina* [*]

  ja cekala nejaky fotecky nejnovejsich vystřelků

  superkarma: 0 09.08.2004, 11:39:16
 7. avatar
  [5] Žábina [*]

  skolacka: já právě normálně brýle moc nenosím, spíš jen tak při lítání po městě když to opravdu hodně praží nebo když jedu v autobuse ráno do práce a svítí sluníčko proti mě...
  takže pro mě je škoda nějakých drahých brejlí....

  superkarma: 0 09.08.2004, 11:36:47
 8. avatar
  [4] Žábina [*]

  risina: a platí se za to něco? aby mi to nevyšlo dráž než nový brejle ....

  superkarma: 0 09.08.2004, 11:35:46
 9. avatar
  [3] skolacka [*]

  Jo a taky je důležitý lom světla - záleží na kvalitě brýlí - jednou jsem si nechala brýle od ťongů přezkoušet v optice a řekli mi, že UV filtr sice mají, ale mají špatný lom světla, který může způsobit bolest hlavy, takže nenosit při řízení auta.... a jinak že je to důvod k reklamaci brýlí. Od tě doby kupuji brýle už jen v optice a nebo ve sportu

  superkarma: 0 09.08.2004, 11:13:30
 10. avatar
  [2] risina [*]

  Žábina: V některých optikách měří UV filtr, můžeš si je nechat překontrolovat.

  superkarma: 0 09.08.2004, 11:01:47
 11. avatar
  [1] Žábina [*]

  takže neznamená, když mám brýle za 60Kč z hypermarketu - šíleně se mi líbily a tak jsem neodolala, že jsou úplně na nic?

  superkarma: 0 09.08.2004, 09:00:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme