Zdraví

Pohled psychologa: Psoriáza - partnerství ve třech?

Lidová moudrost praví, že když vstupujete do svazku manželského, berete si nejen svou vyvolenou nebo svého vyvoleného, ale i celou její nebo jeho rodinu. Je asi jen málo těch, kteří by si troufli tuto lety ověřenou pravdu zpochybňovat.

A vzhledem k tomu, že co se týká vztahů, nejsme až tak úzkoprsí, můžeme klidně říct, že tohle upozornění se nevztahuje jen na manželství, ale na partnerské vztahy obecně. Zkrátka rodině neutečete. A jestliže neutečete rodičům, pak samozřejmě neutečete ani sami před sebou, tedy před ničím, co k vám patří.

Dlouhotrvající závažná nemoc, jakou psoriáza (lupénka) je, se stává nepřehlédnutelnou součástí každodenního života nemocného. Jde o nemoc, která o sobě umí dát velmi dobře vědět nejen nemocnému, ale je nepřehlédnutelná i pro jeho okolí, a to často nejen pro to nejbližší.

skin

Empirická šetření ukazují, že v negativním dopadu na psychiku člověka předčí psoriázu pouze deprese. Psoriáza za sebou nechává i nádorová onemocnění, srdeční infarkt, vysoký krevní tlak, cukrovku či nemoci srdce a cév. Bližší pohled na život s psoriázou může osvětlit, proč je pořadí nemocí takové, jaké je. Symptomatika psoriázy přináší výraznou fyzickou nepohodu, která se samozřejmě může ve větší či menší míře odrážet i na psychické pohodě. Pocity pálení, svědění, spojené i s bolestivostí, únavou, podrážděností a nespokojeností s vlastním tělem mají výrazný vliv na celkovou náladu a psychické vyladění. Jsou i dny, kdy je pro nemocného velmi těžké vydržet sám se sebou a „nevyskočit z kůže“.

Psoriáza je nemoc kůže. A kůže je tím nejpřirozenějším hávem, se kterým člověk vstupuje na tento svět a který nikdy nesundá, byť by si to přál sebevíc. Patří k němu, být bez ní nelze a učinit ji neviditelnou, schovat ji před zraky svými i druhých lze jen na nějaký čas. Dříve či později ji i před někým, kdo nepatří do úzkého rodinného kruhu, odhalí.

Hledání partnera s pocitem pochybností o svém vlastním těle je těžké, nejisté a mnohdy tak plné strachu z nepřijetí druhým, že se o to nemocný člověk ani nepokouší. Obavy a strachy, které tíží nemocné a které jsou spojené s tím, jak je druzí přijmou a jak blízko se odváží k nim jít, nejsou tím jediným, co jim komplikuje partnerské vztahy. Psoriáza není nemoc, která izoluje jen na základě vizuálního dojmu, ale často i odjímá možnost přirozeného lidského dotyku. Kůže není jen to, co člověka halí, ale je i tím, přes co proniká hmatatelný lidský kontakt, vyjadřující blízkost, náklonnost, pocit sounáležitosti, podpory, útěchy, zkrátka všeho, co se někdy nazývá lidským teplem v celé jeho pozitivní šíři. Možnost kontaktu s druhými v podobě obyčejného lidského dotyku tahle nemoc výrazně omezuje a komplikuje. Dotykem si lidé sdělovali mnohé, obzvláště to příjemné, daleko dříve než se naučili používat hezká a milá slova. Vždyť nechat na sebe sáhnout bylo a stále ještě je vyjádřením důvěry v druhého navazující na pocit vzájemného bezpečí. Dotyk patřil a dosud i v naší přetechnizované moderní době stále patří i k těm nejstarším konejšivým a léčebným metodám.

V partnerském vztahu, v rodině, zkrátka ve všech našich důležitých vztazích mají dotyky své nezanedbatelné místo. Dávají možnost vyjádřit emoce, vyvolávat pozitivní tělesné pocity i konejšit. Pokud je prostor pro dotýkání z nějakého důvodu omezen, je třeba to nevzdávat a obrátit se jinam. Většina mých klientů, kteří se léčí s lupénkou, vsadila na slova, která mohou také vyjadřovat emoce, dokážou mít pozitivní vliv na tělesné pocity a ukonejšit umí také. Psoriáza je zkrátka naučila, jak velkou moc mají v partnerských vztazích slova a jak jí využívat, aby mohli spokojeně žít ve dvou a ne ve třech. Našli způsob, jak do svého vztahu nepustit tu třetí - psoriázu.

PhDr. Marta Boučková

Čtěte také:

   
30.10.2014 - Nemoci - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [12] Klára Křížová [*]

  Byla jsem na semináři o lupence a psycholožka mluvila o tom, jaký mají tito lidé problém se seznámit, svléknout se před někým, kdo se jim líbí, asi určitě mají i strach z toho, že je díky lupence nikdo nebude chtít. Pokud je toto onemocnění dědičné, pak určitě prijde i strach z toho, že nemoc zdědí dítě, což může být pro partnery limitující...

  Lupénka je geneticky podmíněné onemocnění a s pozitivní rodinnou anamnézou se zvyšuje riziko vzniku lupénky u potomků. Neznamená to ale, že ji vaše děti musí mít – genetika "nestačí".

  superkarma: 0 30.10.2014, 14:53:57
 2. avatar
  [11] 38riki [*]

  cilani — #10to né. mladí takovéhle věci vůbec neřeší. Kdyby řešili, děti by nebyly..Sml16

  superkarma: 1 30.10.2014, 14:42:35
 3. [10] cilani [*]

  38riki — #9 aha, jsem tě blbě pochopila ale stejně si myslím, že je to spíš takový výkřik do tmy.. Myslím takové to konstatování, že mladí se o nic nezajímají, jsou zaslepení, nic neřeší a nevyřeší.. Prostě mají jen jiný pohled na věc a to doufání, že jim by se to vyhlo, dělá taky své.. To by pak nikdo nemohl mít děti bez genetických testů..

  1. na komentář reaguje 38riki — #11
  superkarma: 0 30.10.2014, 14:38:55
 4. avatar
  [9] 38riki [*]

  cilani — #8ne, ne..právě že vůbec. Mladým je v případě zaslepenosti láskou úplně jedno nějaká skrytá nemoc v rodině, zná to většina z nás, jak to chodí. Vezmou se, mají děti, nic je nezajímá. V případě, až se "něco" stane, přijdou na řadu takovéhle výčitky a hledání viníků...tak to myslim. Takže se dadmě nedivim, že napsala takový příspěvek...

  1. na komentář reaguje cilani — #10
  superkarma: 0 30.10.2014, 14:23:14
 5. [8] cilani [*]

  38riki — #6 ale já se ptala na něco jiného.. Fakt si myslíš, že by se holka s tím týpkem rozešla jen proto, že jeho matka má lupénku (kór když o tom asi nevěděla a tedy se to nijak viditelně neprojevovalo..). Hledat viníky.. co když by se dala lupénka vystopovat i ve vašem rodě pár generací zpět, jen o tom teď nevíte, zakázali byste dceři mít dítě?

  1. na komentář reaguje 38riki — #9
  superkarma: 1 30.10.2014, 14:16:56
 6. avatar
  [7] 38riki [*]

  38riki — #6zdravý člověk si málokdy umí uvědomit, co jistá nemoc, mluvíme-li o lupénce, dokáže způsobit za obrovské problémy, ať už psychické, fyzické, kosmetické....začne se trápit a ptát, proč se to stalo právě mně nebo mému bližnímu, začne hledat viníky...Sml80

  superkarma: 0 30.10.2014, 14:09:35
 7. avatar
  [6] 38riki [*]

  marbot — #3 gerda — #4 cilani — #5no to, že se vás tento případ netýká a dítě lupénkou postižené naštěstí asi nemáte. Kdyby se vás to týkalo, a měly, nedej bože, nějakým způsobem postžené vlastní díte, či vnuka, uvažovaly byste asi stejně, řekla bych..

  1. na komentář reaguje 38riki — #7
  2. na komentář reaguje cilani — #8
  superkarma: 0 30.10.2014, 13:59:12
 8. [5] cilani [*]

  dadma — #2 jako, že by si ho nevzala, kvůli lupénky v rodině? Trochu mimo, ne?

  1. na komentář reaguje 38riki — #6
  superkarma: 2 30.10.2014, 11:38:17
 9. avatar
  [4] gerda [*]

  dadma — #2když se dva rozhodnou pro společný život, určitě nemyslí na nějaké pátrání v chorobopisech, to je prostě takSml80 On vám taky žádný doktor neřekne "nemějte děti", jen to nanejvýš diplomaticky okecá - a mladí si do toho stejně mluvit nedajíSml30.

  1. na komentář reaguje 38riki — #6
  superkarma: 0 30.10.2014, 11:30:47
 10. [3] murat [*]

  dadma — #2 Sml28 to myslíš vážně? kdyby každej propátrával co která rodina má za nemoci asi by nikdy nikdo dítě nemohl mít

  1. na komentář reaguje 38riki — #6
  superkarma: 0 30.10.2014, 11:15:20
 11. [2] dadma [*]

  Hlavně by se měli mladí lidé zajímat o zdravotní stav rodiny.Mému vnukovi se projevila lupénka asi ve třetí třídě ZŠ. U nás v rodině nikdo touto nemocí netrpí a otec vnuka, také lupénku neměl,ale měla ji jeho matka a dceři to nikdo neřekl.Je pravda, že byla mladá a tehdy byla zamilovaná a zdravotní stav rodiny ,budoucího otce jejího dítěte tehdy asi neřešila.My jsme byli postaveni před hotovou věc.Manželství stejně nevydrželo.

  1. na komentář reaguje marbot — #3
  2. na komentář reaguje gerda — #4
  3. na komentář reaguje cilani — #5
  superkarma: 0 30.10.2014, 11:07:13
 12. avatar
  [1] gerda [*]

  Lupénka je ošklivá. V dnešní době, kdy jsou lidi bombardování fotkami dokonalých androidů, je dvojnásob zatěžující.Sml15

  superkarma: 0 30.10.2014, 06:22:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme