Nikdo nemůže vyrůst, aniž by nepoznal kouzlo pohádek. Pohádky jsou s námi vlastně pořád, provázejí nás po celý život, nejdřív v dětství, a pak společně s našimi dětmi a vnuky i v dospělosti. A stejně jako my se v čase mění.

A možná se ani tak nemění samotné pohádky jako spíš jejich zpracování. Dnešní doba je jiná, než když jsme vyrůstali my, tím spíš naši rodiče nebo prarodiče. Ale pohádky se vyprávěly i tehdy. Jde jen o to, jakou formou.

kniha

Přečtěte si také:

V dávnějších dobách se vše povídalo ústně, knížky měl málokdo, pak přibývaly, ještě později následovalo rádio, televize, kino, 2D, 3D a teď nejnověji i 4D. Je tedy jasné, že pohádky musí dnes vypadat jinak než dřív.

Jsou ale horší?

Myslím, že ne.

Ale záleží na úhlu pohledu. Někteří lidé nadávají, že je dnes všechno přeplácané, moc barevné, moc drsné, moc akční... Jako tahle doba. To neznamená, že jsou pohádky horší. Příběhy v nich se totiž pořád opakují: vysvobození (kohokoliv), boj dobra se zlem, cesta za pokladem, nalezení lásky. Těch motivů zase tolik není.

A že jsou dneska pohádky moc drastické, strašidelné a kruté? Ano, některé jsou, ale takové byly i dřív! Jen si vezměte třeba balady K. J. Erbena nebo Andersenovy příběhy, vždyť to byly doslova kruťárny. A co třeba Červená Karkulka? Není drsné, že ji sežral vlk? Babu Jagu zase Jeníček s Mařenkou upekli v peci, drakovi se sekaly hlavy... Nebo mrtvá a živá voda, vždyť je to drastické taky.

Lidé jsou stejní jako dřív, a tak vymýšlejí i podobné pohádky. Liší se jen zpracováním, které samozřejmě nemusí být vždycky dobré. I dnes ale existují laskavé a vtipné pohádkové příběhy. Důležité je, že naše děti mají pohádky rády.

Myslím, že dnešní pohádky vůbec nejsou horší a krutější než dřív. Co myslíte vy?

Téma dnešního dne: Pohádky včera a dnes

  • Máte rády pohádky? A vaše děti?
  • Znají vaše děti klasické pohádky? (Perníkovou chaloupku, Smolíčka...)
  • Čtete dětem pohádky před spaním?
  • Jakou pohádku jste měla v dětství ráda?
  • Co myslíte, jsou dnešní pohádky horší než dřív?

Napište mi, budu se těšit na vaše příspěvky. Výherkyně dnes získá knížku Sexy vrásky a velké lásky, kterou napsala India Knightová (nakl. JOTA). Na vaše příspěvky se těším do dnešních 14.30 hodin na adrese redakce@zena-in.cz, heslo je POHÁDKY. Předem děkuju a přeju hezký den!

obal

Reklama