Uchvátily vás interiéry pohádky Sedmero krkavců či třeba Jak se budí princezny. Najdete je na hradě Pernštejně. Jde o jeden z nejpohádkovějších hradů u nás a vy zde můžete strávit několik hodin i celý den...

Pernštejn, překrásný hrad na skalním masivu, se hrdě tyčí do kraje. Najdete ho jen pár kilometrů severně od Brna.

Pernštejn

Stručný popis cesty

Když pojedete autem z Brna, vydejte se na Tišnov. Cestou na hrad se můžete stavit v Předklášteří shlédnout klášter a muzeum Porta Coeli, navštívit kostel svatého Kříže v Doubravníku, který nechali zbudovat páni z Pernštejna jako místo pro rodinné ostatky (když budete mít štěstí a potkáte někoho z místních ochotných farníků, podíváte se i na barokní faru, která je právě v rekonstrukci). Další zajímavosti jsou v obci Černvír: Zde se nachází původní dřevěný most a také velice krásný a zajímavě řešený kostel Nanebevzetí panny Marie, vystavěný z románské rotundy. V další obci (Nedvědice) už budete zahýbat vlevo na hrad. Auto můžete nechat na dolním parkovišti a kopec si po lesní cestě vyšlápnout, anebo obětovat 50 korun a dojet až takřka k hradu.

Další variantou cesty je nasednout v Tišnově na vlak a dorazit do Nedvědic takto - osobákem z Tišnova to trvá asi 25 minut.

Pernštejn

Proč vyrazit na Pernštejn?

PernštejnJak jsem již zmínil, Pernštejn je jedním z nejpohádkovějších hradů, které u nás najdete. Je častým místem natáčení nejen pohádek. Interiéry hradu jsou rozdělené do několika okruhů, takže tu můžete strávit jen dopoledne, ale i celý den. V okolí hradu se nachází park, který se teprve chytá k úpravě, takže procházka jím je spíše adrenalinový zážitek, který správa hradu nikomu nedoporučuje. Přesto si park můžete prohlédnout na zajímavé výstavce. K hradu jsou přidružené tradiční hradní kratochvíle, zde je to střelba z luku a kinotéka, nechybí hradní restaurace.

Nechybí zde legenda se zrcadlem, ale tentokrát, když do něj pohlédnete, přijdete do roka o svou krásu, protože právě do tohoto zrcadla hleděla marnivá služebná, když byla prokleta knězem. Další legendou je místní tis, jehož život je spojen s hradem až na dřeň. Tis prý vzrostl ze zaražené hole poutníka již při výstavbě hradu a jakákoli katastrofa postihne tento strom, bude záhy následovat i katastrofa pro hrad. Tak například (z historie zcela nedávné), když do stromu uhodil blesk a sežehl mu jednu z hlavních větví, následoval požár v hradní sýpce. Tis najdete cestou k hradu ve svahu, když půjdete od spodního parkoviště.

Douška z historie místa

PernštejnS historií hradu se dopodrobna seznámíte přímo při prohlídce. Průvodce (alespoň ten, kterého jsme měli my) je skutečně skvělý! Jen ve stručnosti...

Stavba hradu byla započata ve 13. století a Pernštejn si dodnes zachoval svojí pozdně gotickou až renesanční tvář, přesně takovou, jakou měl v 16. století, kdy byl dostavěn. Hrad vlastnili Pernštejnové a legenda vypráví o paliči uhlí jménem Věňava, který hrdinně přemohl zubra, za což si od krále vysloužil šlechtický titul a erb právě s tímto zvířetem. Pernštejnové drželi hrad dlouho, ale osudným se jim staly půjčky císařům. Nakonec museli svůj majetek rozprodat. Největší slávy se dočkal hrad na přelomu 15. a 16. století, kdy se rod Pernštejnů rozrůstal a bylo třeba hrad zvětšit.

Drobná kosmetická újma přišla při dobývání Švédy, kterým se podařilo sestřelit dvě horní patra hranolové věže. Přesto nebyl hrad nikdy dobyt.

Informace o vstupném a jednotlivých prohlídkových trasách najdete zde...

Téma dne (které jste chtěly) 16. srpna 2011: Hrady a zámky, kde to frčí!

Posílejte mi své tipy na hrady a zámky, kam byste chtěla pozvat ostatní čtenářky na výlet, nebo třeba na nějakou konkrétní akci.

Pozvánka musí obsahovat...

  • Jméno hradu či zámku
  • Stručný popis cesty
  • Důvod, proč tam čtenářky zvete
  • Doušku z historie místa

Otištěn bude vždy pouze jeden tip na jedno konkrétní místo. Zasílat příspěvky na toto téma můžete dnes (16. 8. 2011) do 15.00 hodin.

Vaše pozvánky očekávám na e-mailové adrese redakce (viz níže). Jednu z přispěvatelek ocením krásným dárkem: krásné publikace Na cestě po České republice 1. a 2. díl (nakladatelství JOTA).

na cestěna cestě

Reklama