Rodina

Pohádka o kočičce, která neměla ráda mlíčko

Krásný pohádkový den, milé inspirativní ženy-in, psaní je moje velká radost a ani pohádky mi neunikly..." píše čtenářka Jitulenka a posílá k dnešnímu tématu hned čtyři pohádky! Toto je třetí z nich...

Třetí pohádka čtenářky Jitulenky k dnešnímu tématu...

Pohádka o kočičce, která neměla ráda mlíčko

Byla jednou jedna kočička a ta neměla ráda mlíčko. Maminka jí vždycky říkala: „Mlíčko musí každá kočička pít, aby byla obratná, šikovná a plná síly. Když ho nebudeš pít, tak onemocníš a budeš slábnout a slábnout, až si nakonec vůbec nebudeš moct hrát s ostatními kočičkami."

Ale naše kočička si nedala říct a pořád mlíčko odmítala a říkala mamince, že je mlíčko moc studené, a když ho maminka ohřála, tak se kočička rozplakala, že je zase moc horké, a tak pořád zlobila svoji maminku a ta jí musela vařit jen taková jídla, na která měla kočička zrovna chuť. Ale to nebylo všechno! Kočička byla tak mlsná, že chodila tajně do komory, a packou vylízávala mamince povidla, med a marmeládu. Maminka se divila, kam se to všechno ztrácí, ale nenapadlo ji, že by to mohla dělat její kočička.

Až jednou... Maminka opět nabízela své kočičce mlíčko, ale ta jen ohrnula nosánek: „Fuj! Mléko!" Ale jen to dořekla, zabolel ji zoubek. A hned další a pak ještě jeden.

„Áááááu! Mňáááu! To bolí!"

„Ukaž, já se ti na to podívám", povídá maminka a skutečně už se dívala kočičce do pusy. To, co tam uviděla, ji pořádně vylekalo: tři zoubky měly veliký kaz. Ale nebyly to jen tak obyčejné kazy - jeden byl kaz Povidlový, druhý kaz Medový a ten třetí kaz Marmeládový. Co teď? Kočička plakala, ale maminka si začala honem vzpomínat na svoji babičku, která říkávala, že nejlepší na vyhnání zubních kazů je obyčejné mléko. Jenže to kočička nechtěla.

„Tak to tě ty zoubky už budou bolet pořád!" zlobila se maminka.

„Ale nebudou", mínila kočička a jen co se maminka otočila, tajně vklouzla do komory na mlsoty. Ale to neměla dělat! Všechny tři kazy se na ni náramně rozzlobily a začaly naráz schválně rýpat a šťourat kočičce do zoubků, a ta se rozkřičela na plné kolo, komora nekomora: „Pomóóóc! Maminko! Mňau! To bolí! To tolik bolí! Mňaaauuu!"

Maminka hned přiběhla a nestačila se divit, jak to, že je kočička v komoře. Ani se nemusela ptát, co tam dělá, kočička měla ještě tlapičku od povidel a taky poloprázdná sklenice byla otevřená.

„Maminko, odpusť mi to, já už nebudu chodit mlsat do komory, a nebudu si vybírat v jídle, a budu pít mlíčko... Jen ať mne ty zoubky už přestanou bolet..."

„Sliby - chyby", povídá maminka, „ukaž, jak umíš pít mléko, a pak se uvidí." A podala kočičce sklenici mléka. Kočička si jen tak trošku mlíčka lízla... a zjistila, že je vlastně docela dobré. Ona ho dřív totiž ani neochutnala. Napila se tedy víc, a pak ještě trochu a sklenice byla prázdná. Zubní kazy se začaly ošívat - oni totiž mléko vůbec nemají rádi. Jakmile uviděly, že maminka nalévá kočičce druhou sklenici mlíčka, nevydržely to a utekly. Budou chodit po světě a hledat jiné kočičky nebo děti, které nechtějí pít mléko a rády mlsají, aby je potrápily i na jejich zoubkách.

K naší kočičce se už ale nikdy nevrátily, protože ta každý den vypila nejméně dvě sklenice mléka.

Jitulenka

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Pohádková středa

o víle voněncePošlete mi svou originální pohádku!

Každá maminka jednou vymyslela svém dítěti pohádku a vyprávěla m ji před spaním, neříkejte mi, že ne. Tomu nevěřím. Nemusí to být zrovna vrchol literární tvorby, ale hoďte svou pohádku na papír (naťukejte ji do počítače) a zašlete mi ji jako příspěvek k dnešnímu (středa 27. 10. 2010) tématu! A pokud skutečně nemáte pohádku vlastní, pošlete originální pohádku, kterou vám vyprávěla mamink či babička, když jste sama byla dítětem.Pro dvě z vás, které přispějí, tu má připravenou novinku Nakladatelství XYZ, krásnou pohádkovou knížku O víle Voněnce od herečky Nely Boudové. Příspěvky posílejte do redakční pošty...

 

   
27.10.2010 - Děti - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [9] moula [*]

  deti by se sice nemely rozmazlovat a povolovat jim jen co ony chteji, jako mlsani marmelady ve spajzu, s tim souhlasim. Ale vykladat jim takove nesmysly jako, ze mleko jim spravi zubni kazy a je zdrave a je zdrave pro kocicky - za to by zaslouzila maminka par facek. A az by se probrala, tak dodat trochu vzdelani nebo rozumu. Pak se divime, jak je mozne v 21. stoleti sireni bludu a pitomosti...pohadky jsou neco jineho nez ucit deti bludy .

  superkarma: 0 28.10.2010, 17:59:26
 2. [8] Rikina [*]

  Mléko není zdravé ani pro kočky, mají po něm průjem. Sml57 Osobně si myslím totéž, co andulkasafarova, ale nemám to podloženo vědecky a publikacemi, jen pouhým selským rozumem. Savci mléko potřebují jen mateřské, svého druhu, a to dokud přiměřeně nevyrostou a nepřejdou na jinou stravu. Pak už je jeho konzumace celkem zbytečná, i když jistě možná. Jsou lidi, že jim to i chutná. Ale že by bylo nutno vymýšlet "výchovné" pohádky za účelem zvýšení rodinné spotřeby mléka, to mi připadá přehnané. Sml80 Ledaže by v tomto případě šlo spíš o zabránění "špajzového pychu" na marmeládě a medu. Sml30 

  superkarma: 0 28.10.2010, 12:48:42
 3. avatar
  [7] Altamora [*]

  andulkasafarova — #4 Na té dětské intuici něco bude.  Moje děti odmítaly banány, pomeranče, broskve, vlastně skoro všechno ovoce, všechnu zeleninu s výjimkou mrkve, rýži, knedlíky, milovaly čokoládu, zmrzlinu, uzeniny, maso. Bohužel měly neosvícenou matku, která jim předkládala víc to, co nechtěly než to, co jim tak chutnalo. Jo - a k to mu mléku. Je to s ním jak s alkoholem. Jsou národy, které alkohol nedokáží zpracovat a jsou národy, které ho bez problémů snesou hodně. Národy žijící v tropech a subtropech mají s trávením mléka potíže, severské národy jen výjimečně. Takoví Švýcaři zkonzumují velké množství mléka a sýrů a patří k nejzdravějším lidem na světě. Takže by nebylo od věci dívat se na věci ne jen z jednoho úhlu pohledu, ale komplexněji. Manžel mléko pije a hlava ho nebolí, já nepiji a trpím migrénami a jinými bolestmi hlavy. Neříkám, že všichni musejí mléko pít, ale hysterické výlevy jeho odpůrců mě iritují.

  superkarma: 0 28.10.2010, 08:48:12
 4. avatar
  [6] Jitulenka [*]

  Teda Andulko, takový elaborát o mléku jsem opravdu nečekala. Takhle do hloubky jsem se skutečně o mléku nikdy nezamýšlela a moje děti ho vždycky pily v přiměřeném množství rády.

  superkarma: 0 27.10.2010, 18:34:26
 5. [5] andulkasafarova [*]

  Pohádka je opravdu hezká a to, co píši, není kritika její autorky. Myslela to dobře. Možná můj příspěvek odsoudí a třeba se přidají i další. "Mně ale mléko dělá dobře, nic mi po něm není," budou tvrdit. To, zda je to skutečně pravda (a není to spíše tak, že si spoustu zbytečných problémů s konzumací mléka nespojují), vědí jen oni sami. Problém často číhá někde uvnitř - a vše souvisí se vším. Tělo je moudré, jen mu neumíme naslouchat - a jakmile přijde nemoc či problém, utlumíme to léky apod., místo abychom se zamysleli, zda svá těla opravdu zbytečně dnešní běžnou stravou, kam neodmyslitelně patří i kravské mléko, nezanášíme a neděláme tam paseku.

  Spousta důkazů podložených vědou je shrnuta např. v převratné knize "PRAVDA O MLÉCE (jak ji potvrzuje věda)". Nikdo vám tam nemaže med kolem úst, nikdo tam nepotřebuje nikomu zvýšit zisky. A to, co se tam píše, dává smysl. Přesvědčit se může každý sám...

  superkarma: 0 27.10.2010, 16:10:25
 6. [4] andulkasafarova [*]

  Jitko, pohádka by byla moc hezká, kdyby se v ní jednalo o mléko mateřské, v tomto případě KOČIČÍ. Ale má-li děti nabádat ke konzumaci mléka kravského, věř, že to není dobrý nápad. Já vím, všechny reklamy tvrdí, jak je mateřské mléko (určené novorozeným telátkům a nikomu jinému) superzdravé, prohlašuje to i většina doktorů a takzvaných výživových poradců. Je to však fatální omyl! Naši předci také mléko pili, ale jen sporadicky, a navíc čerstvě nadojené. Neměli jej dnes a denně na talíři prakticky ve všech potravinách (viz etikety výrobků, kdo mi nevěří). Rozhodně též své děti nekrmili přesolenými tvrdými sýry nebo naopak taveňáky, které jsou dnes plné velmi škodlivých tavicích látek a dusitanů. O přeslazených jogurtech, které toho ani s jogurtem moc společného nemají (notabene ty zdravé lactobacily nám přinese třeba i kysané zelí, a rozhodně v lepší formě než mléko), nemluvě.

  Sečteno a podtrženo, kravské mléko je pro telátka, pro děti je mléko lidské, a to jen v kojeneckém věku. Takto to vymyslela příroda. Občasný neslazený mléčný výrobek by měl být spíše dezertem, ale jinak mléko opravdu napáchá více škody nežli užitku. Věřte mi, prosím, sama jsem to vyzkoušela a nejsem zdaleka jediná. Kravské mléko přispívá k mnoha nemocem a problémům, jako je např. časté bolení hlavy, zvýšená tvorba hlenů (v plicích, průduškách, v dutinách - to jsou pak ty zdánlivě nevyléčitelné chronické nemoci, a nejen u dětí), migrény, ALERGIE všeho druhu, snížená imunita, psychická pomalost a celkově psychické problémy (není divu, uvážíme-li, jaké látky se dnes do mléka stresovaných krav z velkochovu, které jsou dojeny naprosto "nepřírodně", čili je u nich dojení udržováno léky a jinými umělými způsoby, zatímco telátko od nich odstaví hned po nástupu laktace - to vše pak přechází do těla konzumenta), ženské problémy. V krajním případě samozřejmě i neplodnost (cysty, ucpané vaječníky, zatuhlé vejcovody, anovulační cykly opět způsobené hormony z uměle ošetřovaného mléka přecházející ženám do krve atd.) a rakovina typu jin, tzn. prsu, ženských orgánů, prostaty apod. Aneb kde není mléko, tak se tyto typy rakoviny v podstatě nevyskytují.

  Z čehopak berou asi vápník býložravá zvířata? Z čeho jej berou ty samotné krávy, když ho mají ve svém mléku údajně tolik (což mají, ale člověk jej z mléčných výrobků velmi špatně vstřebává, i když se v rámci BYZNYSU tvrdí opak)? A proč vedeme spolu s USA v žebříčku chorob typu osteoporóza, když se denně mléčnými pokrmy přecpáváme, zatímco Japonci či Asiati, kteří preferují rostlinnou stravu (a např. "mléka" mandlová, rýžová, ořechová, maková, ovesná, ...) řídnutím kostí prakticky netrpějí...? Chce to opravdu se jen pořádně zamyslet a položit si otázku, zdali nám je v dnešní době skutečně někdo ochoten sdělit PRAVDU. Mléko se velmi dobře prodává - zvláště zaútočí-li reklama na maminky dětí dobře zvolenými frázemi typu "váš drobeček zaručeně potřebuje mnoho vápníku" nebo "žádné dítě se neobejde bez zdravého pribináčka" (přeslazeného a ochuceného několika éčky, ale nejde jen o to). A co je ještě horší, řada lékařů těm povídačkách vymyšleným zejména v 50. letech o nepostradatelnosti mléka opravdu upřímně věří a budou vám jej s klidným svědomím doporučovat. Sami často trpí problémy, které by je po omezení mléka třeba přešly, ale prostě nepůjdou proti davu... navíc mlíčko je tak chutné a dobré, že? Ne, nebrojím proti lékařům, jistě jsou na některých místech potřební, ale chce to také zapojit vlastní rozum a leccos si na vlastní kůži vyzkoušet. A jak říkám, oni za to snad ani někdy nemohou, že předávají dál ty stokrát omleté, byť bohužel špatné a škodlivé, informace.

  Některé děti mléko či maso odmítají - ani se nedivím. Ještě třeba nemají tak pokaženou přirozenou intuici a cítí, že to není to pravé ořechové. Ale my jsme holt zblblí všemi těmi reklamami a moderními příručkami s barevnými lákavými obrázky, a tak jim to nacpeme div ne násilím. Následně s nimi běháme celoročně po doktorech, protože mají z "nevysvětlitelného" důvodu alergie, celoroční rýmu, záněty, kožní problémy, dýchací potíže aj. Začarovaný kruh? Ale vede z něj i cesta ven. Jen chtít.

  1. na komentář reaguje Altamora — #7
  superkarma: 0 27.10.2010, 16:09:07
 7. avatar
  [3] Jitulenka [*]

  delfi.na — #2 Super - to je právě účel této pohádky Sml30 Akorát nevím, jestli v tvém věku je to ještě co platné Sml52

  superkarma: 0 27.10.2010, 12:45:52
 8. avatar
  [2] delfi.na [*]

  Sml52 .. myslím, že začnu pít mlíko

  1. na komentář reaguje Jitulenka — #3
  superkarma: 0 27.10.2010, 12:36:59
 9. [1] Nestyda [*]

  Sml16

  superkarma: 0 27.10.2010, 12:26:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme