Nejen váš organismus si zaslouží před zimou detox. Věnujte stejnou pozornost i svému šatníku, zbavte ho starého ošacení a dopřejte mu ozdravnou péči. Pohled na uklizenou skříň vás nejen potěší, ale budete se v ní lépe orientovat a prodloužíte životnost vašeho oblečení.

Pryč s přebytečnými sezónními kousky

S nadcházejícím ochlazením je na čase zazimovat letní oblečení. Než to uděláte, každý kus oděvu prohlédněte. Našla jste letní košili, která má řídkou texturu látky, nebo oblečení se skvrnami opalovacího krému, který nejde vyprat? Teď je pravý čas se jich zbavit, stejně je příští sezonu kvůli tomu nebudete nosit. Vyprané a vyžehlené oblečení pak uložte do zadní části skříně, nebo do čistých krabic či pytlů do komory. Zkuste odolat použití vakuovacích pytlů na oblečení, ušetří sice spoustu místa, ale stlačením značně poškodíte citlivá vlákna materiálu. Může se stát, že pak ani po opětovném vyprání a vyžehlení se zmuchlaný materiál nepodaří vyrovnat. Uklizením a vytříděním sezónních oděvů získáte místo na šaty pro nadcházející sezonu a případně pořízení nových a samozřejmě nezbytných módních kousků.

šatník

Foto: Shutterstock

Mějte přehled

Ranní spěch. Rychle přemýšlíte co hodit na sebe, jenže se přes haldy a nepořádek v šatníku nedokážete rozhodnout? Je čas na změnu, existuje několik rad, jak si poskládat oděv, urovnat doplňky a neztrácet čas přehrabováním v zadní části skříně.“Kousky oblečení by se měly ukládat do stejné výšky, v jaké je nosíme. Klobouky ukládáme do horní části skříně a vyčištěné boty uložené v krabicích naopak dolů. Oděv na štendru i v policích může mít další uspořádání nejen podle druhu, ale třeba i barvy, nebo příležitosti,“ říká Petra Koutná, z rodinné české oděvní firmy Koutný. Neztrácejte čas hledáním stejných ponožek, zkuste je motat do klubíček při ukládání do šuplíku. Vymezte v šatníku prostor pro sebe a pro partnera, dětskou část oblečení oddělte úplně. Nejen, že se vám oblečení nebude mísit, ale každý člen rodiny si bude zodpovědný za svoji část šatníku.

Prospěšní pomocníci

Opomíjeným, ale zásadním komponentem v šatníku jsou ramínka. „Dlouhodobé zavěšení sak a košil na příliš tenkých ramínkách způsobí otlaky a nevzhledné výdutě. Osvědčeným favoritem jsou ramínka dřevěná s gumovými zoubky na horní hraně, mají dostatečnou šířku a žádné oblečení z nich nesklouzává. Pánské obleky věšte tak, aby mezi nimi byla alespoň čtyřcentimetrová mezera. Zabráníte jejich krabacení a pomačkání. Používáním pouzder na obleky jim zajistíte ochranu před prachem. Do skříní upřednostněte plátěné, v těch igelitových se drží plísně,“ upozorňuje Petra Koutná z firmy Koutný, která se specializuje na šití obleků na míru. Úložné textilní boxy mají všestranné využití, jejich vnitřní přihrádky jsou stvořené pro jemné prádlo, pásky i kravaty. Kravaty je před uložením nejlepší přeložit v polovině a od neužšího konce srolovat, zabráníte jejich deformaci. Plastový multifunkční věšák s oky vám pak pomůže přehledně pověsit šály a šátky, aniž byste si je zmuchlali. 

Aby oděv zůstal fit

Šatní skříň je zapotřebí čas od času vytřít prachovkou a vyluxovat. Také neuškodí zavěsit do skříně na ramínko sáček s levandulí. Touto kombinací udržíte moly v patřičné vzdálenosti od šatníku. Nošené a zpocené oblečení nevracejte do skříně, hrozí přejímání pachů. „Svetry a mikiny raději skládejte, ramínka totiž vytlačují do pleteniny a úpletů důlky. Gumové zoubky dobře poslouží těm nejjemnější materiálům. Na sebe do komínků skládejte trika, svetry či mikiny jen do počtu sedmi kusů. Navršená pyramida se vám nezhroutí a pohodlně vyndáte i spodní kus. Na údržbu obleku si vystačíte s kartáčem na oděvy a s párou. Pokud ho už musíte čistit, svěřte ho profesionálům do čistírny. Důkladné, ale nešetrné čištění způsobuje nenávratné změny látky, výrazně se tak zkracuje jeho životnost,“ uzavírá Petra Koutná. Nezapomínejte ani na spodní prádlo, především podprsenky by měly být volně rozložené v komodě, aby udržely tvar a nehrozila deformace a znehodnocení materiálu.

Reklama