Domácnost

Podzimní balkon, který vás nabije optimismem

balkonovky

Zima nás letos překvapila dřív, takže už si na balkoně nebo na terase asi neposedíme. Ale může být na ně alespoň pěkný pohled. Prázdné truhlíky a květináče působí smutně. Co do nich dát místo květin, aby na ně byla radost pohledět a zima nám tak lépe ubíhala?

Mrazíky už nás definitivně donutily k „úklidu“ balkonových květin, ale to neznamená, že by místo po nich mělo zůstat prázdné. Každé období má své klady. I listopad. Většina z nás ho moc v lásce nemá. Často prší, je šedo, ponuro a všechno se zdá horší, než ve skutečnosti je.

Je to zvláštní období mezi barevným podzimem, který nás inspiroval ke zdobení a adventem, kdy začínáme vánočně krášlit. Na tenhle krásný čas si musíme ještě chvilku počkat, ale základ můžeme mít už teď. Pak bude stačit jen vánočně „doladit“ a ušetříme si nejen práci, ale i peníze.

Takhle to mám vymyšlené já. Zatímco loni touto dobou byl balkon (díky stěhování) skladištěm, letos už můžu aranžovat. Chtěla jsem to zkusit bez obligátního chvojí a mít něco živého, tak jsem si v zahradnictví koupila pár odolných druhů rostlin, které jsou nejen krásné, ale při minimální péči přežijí i zimu.

Jsou to osvědčené brusinky, které nám místo květů nabídnou růžové a červené plody. Šťavnatě zelené bochánky hebe, s nimiž zaplníte prázdná místa a osvěžíte každé aranžmá. Křehké vřesy v něžných barvách. Sytě zelený břečťan jako vyšší dominanta a (můj oblíbenec) stříbřitě šedý drátovec, v němž vidím zvláštní nostalgii severských lišejníků. Zbyla mi ještě nějaká dýně, tak proč si ji nevystavit? Barevně kontrastuje a působí vesele.

Tyto rostliny můžete zasadit do společné nádoby a vytvořit si zajímavou kompozici. V této najdete všechny výše jmenované rostliny včetně máty, která v krásném zeleném převisu stále odolává zimním mrazíkům.

spolecna nadoba

Zasadit do zajímavých květináčků a rozmístit samostatně. Hezky vypadají proutěné košíčky, ale i pozinkované „kbelíčky“ za pár korun. Bílý vřes ve společnosti ozdobných brusinek a oblázků

kvetinacky

Nebo tradičně do truhlíků, po muškátech, lobelkách, afrikánech, surfiniích a jiných oblíbených květinách.

truhlík

Místo plastového truhlíku můžete vyzkoušet třeba plechovou „misku“, jakou vidíte na obrázku. Do ní jen vložíte květináčky s vřesem a keříčky hebe a máte jednoduché, ale něžné podzimní aranžmá.

Všechno může vypadat hezky a záleží jen na vašich možnostech a vkusu.

To podzimní, nebo vlastně zimní osazování truhlíků a zdobení balkonu mě strašně baví a hlavně nabíjí optimismem. Zvláště, když svítí slunce a nad hlavou mi štěbetají sýkorky.

Krmítko v podobě barevného domečku nesmí samozřejmě chybět. A taky svíčka v malé lucerničce, která navodí útulnou atmosféru, když se zešeří.

A zima může klidně přijít.

   
15.11.2016 - Zahrada a květiny - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [19] slávenka [*]

  Dana Haklová — #17ale kdepakSml23Sml79

  superkarma: 0 15.11.2016, 16:09:35
 2. [14] slávenka [*]

  Dana Haklová — #12neníSml23, i když se nám to zdá, strašně to letí.Sml16 1. adventní je 27.11., 2. je 4.12., 3. je 11.12 a 4. je 18.12.2016 a jsou tu Vánoce.Sml55

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #17
  superkarma: 2 15.11.2016, 12:32:30
 3. [11] slávenka [*]

  Krásné zátiší.Sml16Vřesy jsem včera zasadila na zahradu. A pomalu se chystám na zimní truhlíky, vždyť příští týden zapálíme 1. adventní svíčku.Sml16

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #12
  superkarma: 2 15.11.2016, 11:39:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme