Dlouhé podzimní (a později i zimní) večery si můžeme zpestřit čímkoliv. A jídlo je vždycky dobrý nápad. Pokud si navíc chceme u jídla popovídat s rodinou nebo s přáteli, můžeme zkusit fondue. Je to skvělá relaxace!

Fondue vzniklo v 18. století ve Švýcarsku (někde se uvádí také v Savojsku), kde si lidé začali namáčet chléb do roztaveného sýra. Nejspíš fondue všichni znáte, nebo jste ten název už určitě slyšeli. Stručně řečeno je to miska, v níž se jedna potravina roztaví a druhá se do této roztavené hmoty namáčí. Miska se dává doprostřed stolu, aby si všichni kolem mohli dopřát jídlo podle chuti.

Přečtěte si také:

A to je podle mě na fondue to nejlepší - všichni mohou sedět u stolu, dávat si, na co mají chuť, a ještě si při tom povídat. My jsme ho doma už několikrát vyzkoušeli a musím říct, že hlavně děti byly nadšené. Chutnaly jim sýrové i čokoládové fondue, brzy chceme vyzkoušet ještě masové.

fondueFondue je u nás oblíbené. A teď před Vánoci to může být i dobrý tip na dárek!

Jak fondue připravit?

Fondue se dají udělat na mnoho způsobů. Pokud v nich chcete opékat i maso, je lepší koupit si výkonnější ohřívač, do kterého se dává speciální gel, s obyčejnou čajovou svíčkou to jde hodně pomalu. Naopak třeba na sýrové nebo čokoládové fondue svíčka úplně stačí.

  • Masové fondue

Připravíme si druhy masa podle chuti a k tomu si uděláme omáčky, opět záleží na tom, co vám chutná. Maso nakrájíme na malé kostičky a rozdělíme do mističek. Do velké misky na fondue dáme olej, a až bude žhavý, namáčíme do něj kousky masa, napíchnuté na vidličku. Kousky masa jsou hotové asi za dvě minuty.

  • Sýrové fondue

V misce roztavíme nastrouhaný sýr, prodává se i speciální sýr na fondue, ale my jsme rozpékali i jiné druhy. Do sýru namáčíme chléb, nakrájený na kostičky, osvědčily se nám i kousky zeleniny (rajčata, paprika, okurka, cibule...). Dobré jsou také olivy.

  • Čokoládové fondue

Tentokrát v misce rozpustíme čokoládu, do které se přidává zahuštěné mléko (salko), stačí ale i normální mléko. Do čokolády pak namáčíme ovoce, ořechy, rozinky, sušenky... Prostě cokoliv vás napadne.

Dobrou chuť!

Fondue: Můžete si vybrat nejrůznější druhy, design i barvy. Inspiraci najdete v naší FOTOGALERII (galerie se zobrazí kliknutím na obrázek).

Zdroj fotek: www.butlers.com (první čtyři fotky v galerii) a www.fler.cz (další čtyři fotky)

Další články v magazínu:

Reklama