Ekzém neboli chronický kožní zánět je v dnešní době častým problémem. Může být způsoben alergií, ale není to pravidlo. Ekzematici trpí svěděním kůže, mohou na ní mít i červené skvrny nebo puchýřky. Vždy to tak ale být nemusí!

Špatným obdobím pro ekzematicky je především podzim a zima, kdy lidé trpí daleko víc v suchých místnostech a v teplejším oblečení.

skin

Podzimní období je pro mnohé ekzematiky časem, kdy se zhorší stav jejich pokožky, proč tomu tak je?
V podzimním a zimním období se změnami teplot okolí do nižších hodnot, klesá produkce látek, které v kůži váží vodu. Jedná se o termosenzitivní snížení produkce ceramidů, klíčových látek v pokožce, které utěsňují pokožku, aby nedocházelo ke ztrátám vody. V podzimním a zimním období jsou ztráty vody kůží větší, kůže se stává suchou, svědivou a mechanickým rozškrábáním pak vznikají projevy atopického ekzému.

Ti z vás, kteří trpí atopickým ekzémem, ví, že péče o zasaženou pokožku je specifická, že musíte dodržovat mnou zásad, aby se stav vaší pokožky nezhoršoval. Co radí odborníci, jak správně pečovat o pokožku, když se koupete a po koupeli? Na co si dát pozor? V jakých přípravcích prát prádlo?

Jak správně pečovat o pokožku s ekzémem při mytí?
Je vhodné používat syntetický detergent (syndet), který není na bázi mýdla. Tento velmi dobře kůži omyje, ale nepodráždí. V případě, že se rozhodneme pro mýdlo, mělo by být s neutrálním nebo kyselým pH.
V posledních letech jsou v kurzu i tzv. olejové koupele, které pokožku očistí a zároveň ji pokryjí olejovým filmem. Tady platí, že po koupání je potřeba nechat kůži oschnout a neotírat ji ručníkem.

Jak postupovat po umytí - nanášíme promazávala hned po umytí nebo máme počkat, až pokožka oschne?
Mytí zbaví kůži nečistot, ale zároveň ji odmastí. Proto je nutné po každé koupeli nebo sprchování ošetřit celý povrch těla promazávadlem. Platí pravidlo „tří minut“ - tj. aplikovat promazávalo do tří minut po umytí. V tomto čase kůže pojme nejvíc krému, protože je velmi dobře hydratovaná. Promašťovaci krémy a masti jsou nenahraditelnou součástí péče o atopickou kůži. Jsou základním kamenem v opravě narušené kožní bariéry. Nelze je z běžné péče vynechat!

V čem prát prádlo? I špatně zvolený prací přípravek může mít za následek zhoršení ekzému

PersilPoužívejte vždy takové prací prostředky, které minimalizují podráždění pokožky. Tedy ty, které neobsahují agresivní parfémy, barviva a z prádla se dokonale vyperou. Dermatologické testy navíc potvrzují to, že výrobek byl řádně otestovaný na kožní alergie a podráždění.

S ohledem na citlivou pokožku vyvinuli experti ze společnosti Henkel řadu dermatologicky testovaných pracích prostředků Persil Sensitive Expert, na vzniku kterých podílela také Německá asociace alergiků a astmatiků. Výsledkem spolupráce je prací prostředek účinný proti odolným skvrnám, ale citlivý k pokožce dětí i dospělých.

Naším doporučením je Persil Sensitive Expert, který je doporučován dermatology.

Reklama