Odhadem 500 bilionů až 1 trilion amerických dolarů. Takové astronomické částky podle Mezinárodního měnového fondu nezákonně převedou finanční podvodníci každý rok. A právě před Vánocemi má většina zlodějů žně. Nejsou to jen ti, kteří řádí v obchodních centrech. Nejzákeřnější podvodníci jsou ti „virtuální“, kteří vás oberou v teple vašeho obýváku. Jaké jsou nejčastější triky, na které si musíte dávat nejen před Vánoci pozor?

Výhodná nabídka. Neodolatelné ceny. Pomoc africkým dětem. Koho z nás nechávají tyto slogany nebo dojemné příběhy před Vánoci klidné? Za lákavou cenou se však může skrývat i podvod, na který už doplatily stovky Čechů. O tisíce korun však nemusíte přijít, pokud triky takových podvodníků znáte a umíte je včas rozpoznat.

Desatero, jak předejít podvodům

  • DŮVĚŘUJ, ALE PROVĚŘUJ. Posílejte peníze jen prostřednictvím těch poskytovatelů, které jste si ověřili. Vždycky si vyžádejte informace také o produktu, službě, investici či charitě a hlavně o dané organizaci nebo instituci. Informace chtějte vždy písemně, ne jen emailem. Peníze pak posílejte jen těm lidem a organizacím, které znáte nebo s nimi máte smluvní vztah.
  • NENÍ VŠECHNO ZLATO, CO SE TŘPYTÍ.  Dejte si pozor na nabídky, jejichž cena je příliš dobrá, než aby to byla pravda. Většinou totiž není. Jde jen o taktiku podvodníků, jak nalákat další oběti.
  • SPĚCH MÁ KRÁTKÉ NOHY. Podvodníci spěchají. Nenechte se tlačit do uspěchaného rozhodnutí. Nejméně 99 procent všeho, co je teď dobrým řešením, bude stále dobrým řešením i o týden později. Jestli vás někdo požádá o provedení nebankovního převodu kvůli tomu, že je to rychlejší než přes bankovní účet (možná opravdu nemá bankovní účet), nezapomeňte, že převod přes platební systémy poskytuje anonymitu a podvodníci si nepřejí po sobě zanechávat papírové nebo elektronické stopy, které by k nim vedly.
  • KDO LŽE, TEN KRADE. Nikdy se nespoléhejte jen na reference, informace a kontakty společnosti. Skutečnost, že informace nebyla přesná a důvěryhodná, je přesně to, s čím podvodníci počítají. Spoléhají na to, že se většina lidí nebude s ověřením obtěžovat.
  • SLIBEM NEZARMOUTÍŠ. Dávejte pozor na nejrůznější sliby a svědectví, a to hlavně na ta, která vypadají nacvičeně nebo která nejde ověřit. Nejedná o nic jiného než kriminální sféru nebo jen prostě někdo dostal zaplaceno, aby šířil o společnosti, prodejci či službě jen to dobré.
  • DVAKRÁT MĚŘ, JEDNOU ŘEŽ. Pokud jde o velké investice nebo nákupy, požadujte zaslání informací i vašemu účetnímu, finančnímu poradci, bankéři nebo advokátovi a zeptejte si jich na názor. Neochota prodejců nebo jejich vyhýbavost pro vás může být důvodem, proč nepřistoupit na jejich nabídku.
  • NÁŠ ZÁKAZNÍK, NÁŠ PÁN. Zeptejte se, kam se máte obrátit, pokud nebudete spokojeni se zbožím nebo službou. Záruky a nabídky vrácení peněz je vždy lepší mít v písemné formě, abyste si byli jisti, že se v případě problému máte na koho obrátit. Pamatujte si, že vám podvodníci řeknou všechno, co od nich budete chtít slyšet, jen abyste jim předali vaše peníze, ale nebudou odpovídat za žádné sliby nebo záruky, které vám předtím nabízeli.
  • MLČETI ZLATO… Neuvádějte osobní finanční informace po telefonu, pokud si nejste absolutně jistí, že volající tuto informaci opravdu potřebuje a nezneužije ji. To platí zejména pro čísla kreditních karet a bankovních účtů. Podobné informace můžete někomu sdělit, jen pokud jste se rozhodli něco koupit a chcete k tomu využít svoji kreditní kartu.
  • ŽÁDNÝ UČENÝ Z NEBE NESPADL. Neprovádějte žádné investice nebo nákupy, pokud jim plně nerozumíte. Nabídka nejrozmanitějších investičních nástrojů a zajímavých služeb zahrnuje stejně špatného jako toho dobrého. Pokud jste plně neporozuměli tomu, co kupujete nebo do čeho investujete, můžete se zle napálit. Podvodníci se často snaží přesvědčit své oběti, že dělají informované rozhodnutí.
  • RYBA SMRDÍ OD HLAVY. Pozor si dávejte také na „phishing“. Pokud obdržíte email od někoho, kdo prohlašuje, že zastupuje třeba vaši banku nebo společnost zastupující platební systém a máte jakékoli pochybnosti, že to tak není, neklikejte na žádné odkazy v emailu. Může se jednat o počítačový útok na vaši osobu známý jako „phishing“, jehož cílem je získání vašich citlivých informací.

Zdroj: MoneyPolo

Reklama