Bulvár

Podpoříte petici STOP KOUŘENÍ?


Milé ženy-in,
k problematice kouření se na stánkách našeho magazínu vracíme pravidelně. I vy se k tomuto tématu vyjadřujete a jsme rádi, že většina z vás je proti kouření.

Na internetu se objevila jedna z největších petičních akcí v historii České republiky. Petice STOP KOUŘENÍ požaduje zákaz kouření ve veřejných prostorách včetně restaurací.
I vy se můžete aktivně zapojit a dát svůj hlas ve prospěch čistého vzduchu.


„V demokratických systémech platí, že by menšina měla respektovat zájem většiny. Chceme dosáhnout toho, aby zmizely zakouřené prostory, kde menšina předepisuje většině, jaký vzduch bude dýchat, jaký pach pohltí její oblečení atd.“ uvádí se mj. v petici.

 

Iniciátoři petici považují za jediný možný nástroj k přesvědčení našich politiků, aby se zpřísněním protikuřáckého zákona seriózně zabývali. Zatímco průzkumy veřejného mínění jasně ukazují převahu lidí souhlasící se zpřísněním zákona, poslanci to cítí jinak. Zhruba polovina souhlasí a druhá polovina je proti a argumentuje údajnou svobodou kuřáků kouřit, kde chtějí. „Chceme, aby poslanci zaregistrovali názory svých voličů, proto volíme tuto demonstrativní formu“, uvádí jeden z organizátorů Lukáš Nádvorník. A pokračuje: „Pokud svůj názor vyjádří řekněme sto tisíc lidí, poslanci si toho nebudou moci nevšimnout.“ Parlament se tzv. protikuřáckým zákonem bude zabývat ve druhé polovině dubna.

 

„Pokud někdo kouří, je to jeho výsostné právo. Ale pouze do chvíle, než svým počínáním začne ohrožovat své okolí.  A v tomto případě se o ohrožování zcela prokazatelně jedná, pasivní kouření podle lékařů způsobuje závažná onemocnění a ročně na něj v České republice umírá přes 1000 lidí“, uvádí další autorka petice MUDr. Eva Králíková.

 

Za prvních 14 dní existence petice STOP KOUŘENÍ VE VEŘEJNÝCH PROSTORÁCH ji prostřednictvím internetu podpořilo už přes 50 tisíc lidí z celé České republiky a petice se šíří lavinovitě dál. Mezi podepsanými figuruje i například vysoce uznávaný lékař prof. Pavel Pafko, který mj. léčil na rakovinu plic bývalého prezidenta Václava Havla. Petici také podpořila síť lokálních a regionálních rádií MMS, která bezplatně vysílá rozhlasové spoty. Připojila se také síť rádií KISS a rádia Beat a Country. Bezplatně otiskl inzerát na petici například Respekt. Marketingové služby zdarma poskytuje agentura Media Park, grafické práce Studio Kroll.

„Chceme se připojit k dnes již mnoha vyspělým zemím, kde svoboda dýchat čistý vzduch na veřejných místech zvítězila. Proto požadujeme po vzoru Británie, Francie, Itálie, Belgie, Irska, Švédska, Norska, Malty, Litvy, části Švýcarska a nejnověji i Německa, zákaz kouření ve všech veřejných prostorách včetně restaurací.

 

Jsme přesvědčeni, že takovýto zákon nevyprázdní restaurace, jak straší někteří zastánci cigaretového kouře. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že v žádné zemi k tomu nedošlo. I například Italové byli schopni obětovat cigaretu u svého oblíbeného espressa a zdejší kavárny a restaurace jsou nadále plné, jen s čistým vzduchem uvnitř, uvádí další organizátorka petice MUDr. Renée Schickerová.

 

Jak se organizátoři vypořádali s tím, že podle zákona nemůže být petice elektronická? „Petice jako taková existuje v papírové formě s vlastnoručními podpisy členů petičního výboru. Ostatní lidé ji na internetových stránkách vyjadřují svou podporu. Tím se význam této akce ale nikterak nezmenšuje. Nejde o to, kolik podepsaných papírů odevzdáme v podatelně, ale o reálnou podporu konkrétních lidí. Tato akce má demonstrativní charakter.“ uvádí Lukáš Nádvorník.


Kontakt:

www.stopkoureni.cz


Co si o petici myslíte, milé ženy-in?
Je vůči kuřákům moc tvrdá?
Myslíte, že nějak ovlivní jejich chování?

Podpořily byste ji nebo je taková akce zbytečná? 

   
05.04.2007 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [72] Yanina [*]

  Já petici podpořím. Velice mi vadí, když např. obědvám nebo večeřím v restauraci a najednou se mi do pusy i s jídlem dostane hnusný kouř! Je to opravdu odporné! Kuřáci prakticky zabijí lidi a je jim to úplně jedno.
  Také bych zakázala kouřit v těhotenství a před dětmi. Moje teta kouřila i během těhotenstvím a teď má už dvě děti, které když k nám přijdou, smrdí jako výrobna na cigára, opravdu hrůza, ten "parfém" opravdu není příjemný a její zřejmě úplně jedno, že těm dětem dost ubližuje. Neustále mají kašel a není jí to vůbec divný!!!!

  superkarma: 0 06.04.2007, 08:39:09
 2. avatar
  [71] barkl2 [*]

  Bébina: to máš sice pravdu,že i hospoda je pracoviště,ale pokud si vyberu, že budu pracovat jako servírka tak s tím, že budu celý den v kouři bohužel musím počítat, nebo mám zas právo volby a snažím se dostat do nekuřácké. To je stejný, jako kdyby člověk co má problémy se zádama,šel vykládat vagóny na nádraží a pak skučel, že mu to dělá zle.

  superkarma: 0 06.04.2007, 08:22:53
 3. avatar
  [70] Bobša [*]

  Byla jsem kuřačka a nad tím, kde kouřím jsem moc nepřemýšlela. Kde jsem si myslela, že mám mít ohled, měla jsem ho, protože jsem si byla vědoma škodlivosti kouření Naučil mě tomu zejména syn, který měl první astmatický záchvat v půl roce života. Myslím si, že kuřáci by měli být ohleduplní k ostatním nekouřícím, kterým poškozují zdraví. Zažila jsem chvíle, kdy jsem měla problém počkat na zaplacení útraty i v létě na zahrádce, když si vedle u stolu zapálili. Jsem astmatik, který je na cigaretový kouř extrémě citlivý Do hospody - restaurace prostě jít nemůžu i když se tam zrovna nekouří. Dusí mě už ta načuchlost prostor. Proto petici podpořím chci se taky vyjádřit ke svým právům najíst se ve veřejných prostorách a normálně dýchat bez Ventolinu.

  superkarma: 0 06.04.2007, 05:56:36
 4. avatar
  [69] malenina [*]

  _zelvicka_: č. 25 - petice je vždy petice, ať se jedná o jakoukoliv věc. Zastávám názor, že tím se nic nevyřeší. Přestala jsem kouřit 4.1. 2007. Dítě mám, ale doma jsem kouřila jen vyjímečně, chodila jsem na balkón a do hospody své dítě netahám. Když jdu na pivo, počítám s tím, že tam většina kouří. Není to sice argument, ale vždycky to tak bylo a já si nemyslím, že by se to mělo měnit. Samozřejmě je to můj osobní názor

  superkarma: 0 05.04.2007, 22:09:44
 5. avatar
  [68] Vivian [*]

  tyrkys: no poznala jsem i čestné výjimky, to uznávám, že jsem to zobecnila

  superkarma: 0 05.04.2007, 22:08:33
 6. avatar
  [67] tyrkys [*]

  Vivian: to ale nikoho neopravňuje, vyrvat jí cígo z ruky . A mmch psala jsi :"I když tahle věc je kuřákům zjevně cizí", což nepopisovalo mě, ale kuřáky obecně


  superkarma: 0 05.04.2007, 22:05:49
 7. avatar
  [66] Vivian [*]

  tyrkys: no ale tahle slečna evidentně nepočkala, takže ASI nepatří do stejného pytle jako ty, ne?

  superkarma: 0 05.04.2007, 21:59:52

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [65] Agentka.007 [*]

  danca79: dobře Už jsem dávno podpořila, jen do nich!!

  superkarma: 0 05.04.2007, 21:58:18
 2. avatar
  [64] tyrkys [*]

  femme: viď! Lepší by bylo je rovnou střílet

  superkarma: 0 05.04.2007, 21:52:58
 3. avatar
  [63] femme [*]

  proti kuřákům není žádná petice dost tvrdá

  superkarma: 0 05.04.2007, 21:49:00
 4. avatar
  [62] tyrkys [*]

  Vivian: Že jí sebrala cigaretu a típla jí, to je dle mého dost hysterické . Kouřím (ráda a hodně ), ale když jdu na oběd, vyhledávám kuřácké restaurace a pokud někdo v mé blízkosti právě jí, tak počkám. Házet kuřáky šmahem do jednoho pytle je dost omezené

  superkarma: 0 05.04.2007, 21:48:03
 5. avatar
  [61] Vivian [*]

  tyrkys: ona ji slušně požádala. Tomu se neříká hysterie. Od slečny se jen na chvilku vyžadovalo trochu ohleduplnosti... I když tahle věc je kuřákům zjevně cizí

  superkarma: 0 05.04.2007, 21:37:05
 6. avatar
  [60] tyrkys [*]

  danca79: číšník se tak akorát chechtá té hysterce Já bych si tedy tohle tvoje chování líbit nenechala. Také nechodím do nekuřáckých částí restaurace a nezapaluji si tam

  superkarma: 0 05.04.2007, 21:34:09
 7. avatar
  [59] danca79 [*]

  sanvean: ja jednou malem dostala do nosu, protoze jsem v pizzerii velmi slusne pozadala slecnu cadici mi pod nos a do jidla jestli muze pockat az dojim - nemohla....a tehdy me to tak namichlo, ze jsem ji to cvanho sebrala z pusy a tipla to sama...chvili vypadala ze mi jednu ubali, nacez jsem se slusne omluvila ze holt chci v klidu dojist a svete div se, nadhera pockala az vsichni u naseho stolu dojime...myslim ze cisnik se tomu chechta dodneska........

  takze...jdu podporit petici, i kdyz v CR se hezkych par mesicu neobjevim tady co jsem je nekuracky zakon v platnosti od zacatku roku a supeeeeeeeeeeeer - a hospody maj narvano snad jeste vic nez predtim

  superkarma: 0 05.04.2007, 20:46:02
 8. avatar
  [58] sanvean [*]

  Bóbika: Tak to máš holt štěstí V jedné pizzerii nám, i přes slušnou prosbu, hulili pod nos, i když u stolu bylo malé dítě :-/

  superkarma: 0 05.04.2007, 20:10:20
 9. avatar
  [56] Suzanne [*]

  Už jsem podpořila

  superkarma: 0 05.04.2007, 19:38:47
 10. avatar
  [55] Canadian [*]

  fuj, zapomneli

  superkarma: 0 05.04.2007, 18:52:46
 11. avatar
  [54] Canadian [*]

  Vivian, Meander: tak bude muset vstoupit v platnost jiny zakon (na ktery je CR taky mala, ale jinde je), diky nemuz je na nekterych hospodach napis child-free
  Nikdo nebeha mezi stoly, nekrici...

  Tady zakaz koureni ve verejnych prostorach a statnich budovach plati. Nicmene taky plati, ze ta nejmensi provincie je vetsi nez cela CR, na coz imho zakonodarci zapomeli.

  superkarma: 0 05.04.2007, 18:52:34
 12. avatar
  [53] Amálie [*]

  * Nooo, pokud má menšina respektovat většinu, proč cikáni nerespektují bílé, jejich majetky a daně, které by mohly jít na bohulibější záležitosti?
  * To soudit nehodlám. Osobně je mi jedno, zda se někde kouřit bude nebo nebude.
  * Ano, budou (alespoň z počátku) agresivnější. Tedy u mého kamaráda ne, má hospodu vedenou jako soukromý klub a jejda, tam bude narváno. A kolik dalších se takhle možná inspiruje!
  * Nevidím důvod. Když vedle člověka zahulí Liazka, bus nebo přetížený kamion, které na silnicích nemají díky emisím co dělat, taky nidko neřve. Prostě si odkašle a jde dál. Pokud by dopravcům někdo nařídil novější stroje, budou lidi ječet, jak se zdražil odvoz uhlí, atd. Ale proti kuřákům se brojit bude, je to tak jednoduché, že?

  superkarma: 0 05.04.2007, 18:36:58
 13. avatar
  [52] Meander [*]

  Vivian: Toho jsem se bála. A sakra.

  superkarma: 0 05.04.2007, 17:56:31
 14. avatar
  [51] Vivian [*]

  Meander: no že až půjdeme někam na romantickou večeři, tak mezi stolama budou pobíhat parchanti

  superkarma: 0 05.04.2007, 17:50:00
 15. avatar
  [50] Meander [*]

  Vivian: Prosím?

  superkarma: 0 05.04.2007, 17:48:41
 16. avatar
  [49] renike [*]

  podporim,a moc rada konecne bych mohla do restauraci i s detem

  superkarma: 0 05.04.2007, 17:47:47
 17. avatar
  [48] Vivian [*]

  Meander: a děti nekuřáků začnou chodit s rodičema do hospod
  Kurňa, to jsem neuvážila...

  superkarma: 0 05.04.2007, 17:45:53
 18. avatar
  [47] Meander [*]

  Vivian: Protože to nebylo v Česku. Ale co, když se to zakáže, mně to bude jedno, nekouřím. Vychutnají si to hlavně děti (bacha, to slovo!) těch, co si toho pivsona dají holt doma z flašky a tu svojí dvácu u toho taky vytáhnout.

  superkarma: 0 05.04.2007, 17:35:12
 19. avatar
  [46] Vivian [*]

  Meander: já znám teda jen jeden a ten je pořád narvanej, přestože je to jedna ze 3 hospod na vesnici s 800 obyvateli. A jediná nekuřácká.
  A jak jsem četla, tak tyhle obavy z prázdných nekuřáckých podniků se nikde nenaplnily...

  superkarma: 0 05.04.2007, 17:32:45
 20. avatar
  [45] Meander [*]

  Vivian: Čím to, že nekuřácké podniky, co znám, zejí prázdnotou? Že by měli úplně všude tak špatné kuchaře?

  superkarma: 0 05.04.2007, 17:18:47
 21. avatar
  [44] Vivian [*]

  Meander: no je fakt, že nekuřáci se můžou najíst doma
  Takže pokud zákaz kouření vstoupí v platnost, podniky na tom zjevně jedině vydělají, když do nich začne chodit i ta nekouřící většina.

  superkarma: 0 05.04.2007, 17:10:36
 22. avatar
  [43] gwen [*]

  Nepodpořím. Kuřáci mě nijak neomezují. Do hospod nechodím tak často, aby se zakouřené prostředí nějak negativně promítlo na mém zdraví.

  superkarma: 0 05.04.2007, 16:49:54
 23. avatar
  [42] Meander [*]

  Já úplně vidím ty zástupy kuřáků, jak drží nebohé nekuřáky v šachu kalašnikovy a nutí je dýchat kouř. Nebo jak stojí před svými zakouřenými hospodami a chytají za vlasy nebohé nekuřáky a hází je dovnitř na haldu v jediné touze - poškodit jim zdraví.

  superkarma: 0 05.04.2007, 16:47:27
 24. [41] YZZYNKA [*]

  cigaretovej kouř úplně maximálně nesnáším, přítel je kuřák i jeho rodiče ale petici rozhodně podpořím, proč by měli nekuřákům ničit zdraví?AŤsi ničí sobě když chtějí ale nám nee

  superkarma: 0 05.04.2007, 16:40:02
 25. avatar
  [40] Vivian [*]

  Andrejka82: hygiena přece není buzerace.

  superkarma: 0 05.04.2007, 16:03:29
 26. avatar
  [39] Pentlička [*]

  Určitě podpořím, kuřákům zmar!

  superkarma: 0 05.04.2007, 16:00:06
 27. avatar
  [38] Heisy [*]

  nepodpořím

  superkarma: 0 05.04.2007, 15:52:18
 28. [37] Andrejka82 [*]

  rozhodně nepodpořím , a to jsem odnaučený kuřák taky radši zajdu do nekuřácké restaurace, každý má přeci na výběr, kam půjde na jídlo, nevidím tedy důvod, proč majitele restaurací a další buzerovat!

  superkarma: 0 05.04.2007, 15:45:43
 29. avatar
  [36] Lilinka [*]

  Podpořím.

  superkarma: 0 05.04.2007, 15:42:22
 30. avatar
  [35] Vivian [*]

  Petici jsem samozřejmě podpořila.

  superkarma: 0 05.04.2007, 15:35:33

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme