Domácnost

Podnájemník jménem Farao

 

Pustila jsem si počítač a začala v klidu snídat. Ranní káva (bez ní bych nefungovala celý den) voněla na stolku a já pomalu ukusovala pořádný krajíc chleba... Proklikávala jsem se maily, občas se protáhla, lokla kávy, zakousla se do chleba. Zírala jsem ospalýma očima na monitor, když jsem zaznamenala tu opožděnou informaci mého, ještě spícího mozku: Ten tvůj chleba se ale divně hýbe...  Přestala jsem kousat a pohledem pomalu sjela na chléb ležící vedle mě. Fakt se hýbal ... má snídaně byla prostě v pohybu.

Oči mi málem vypadly z důlků. Co to sakra je? Ten chleba se ale vlní... Žaludek se mi zhoupl ve chvíli poznání. Mravenci, desítky mravenců dělaly mému chlebu oblohu, kterou já tak spokojeně pojídala...

Okamžitě (tedy skoro :-) ) jsem se začala pídit po nějakých informacích, ze kterých bych zjistila, jak se těchto vetřelců zbavit. Při čtení odborné literatury mi ale sklapla čelist. V plném rozsahu mi došlo, že zničit a vyhubit tyto rezaté nájezdníky nebude vůbec jednoduché.


O výsledky mého studia se s vámi ale ráda podělím. I když bych vám to samozřejmě nepřála, možná některým z vás přijdou mé poznatky vhod.

 

Faraoni jsou všežravci, potvrdí to každý, kdo měl tu čest sdílet s nimi bydlení. Pochutnají si na masu, džemu, pečivu. Bílkovinnou potravu mají však nejraději.

V opatřování potravy jsou neuvěřitelně organizovaní. Najde-li některá z dělnic potravu, kterou nemůže sama unést, vezme vzorek a spěchá zpět do hnízda. Cestu přitom označí feromonovou stopou – vodítko pro další dělnice. Pokud je i pro ně potrava zajímavá, vezmou opět její část a při cestě zpět přidají k existující pachové stopě vlastní feromonovou stopu. Takže čím více dělnic se vrací zpět s potravou, tím je stopa silnější, a tím více dělnic se po ní vydá.

Naopak zjistí-li dělnice, že zdroj potravy došel, přestává cestu značit, a pachová stopa tak pomalu vymizí.  

 

Jako své hnízdo používají různé štěrbiny, spáry, škvíry. (My jsme našli obrovské hnízdo v rohu místnosti, pod kobercem).

Mohou však být i hluboko ve zdi, v nábytku, pod různým obložením... V podstatě se dá říci, že ohledně uhnízdění nejsou nároční, využijí každý malý prostor, a pokud se přemnoží, máte je skutečně v celém bytě. Včetně vlhkých míst, jako je koupelna.

Za zmínku stojí, že svá hnízda stěhují podle zdroje potravy. Pokud jste objevili a vyhubili hnízdo, nespoléhejte na to, že už v bytě jiné nemáte.

 

Odborníci pro úspěšné hubení doporučují tzv. opožděný efekt. Dělnice nanosí do hnízda jed, který účinkuje až po nějakém čase, a stihne se tak rozšířit mezi ostatní jedince. Díky opožděnému efektu se  předejde tomu, že dělnice uhyne dříve, než-li donese ampule do hnízda.

K potlačování mravenců farao se často používá methopren, který se podává v návnadách. Zastavuje vývoj nové generace larev a snižuje plodnost samiček. Starší dělnice postupně hynou a kolonie postupně zaniká. Nevýhodou je však pomalé působení.

Dalším oblíbeným jedem je sulfonamid, který zastavuje buněčné dýchání zejména u svalových buněk. Zde je opět důležitý opožděný efekt.

Nejúčinnější je návnady zabalit do kousku potravy, která se rozmístí po celém bytě.

 

Jako jakési „nouzové“ řešení, než k vám zavítá deratizér, se doporučuje kypřící prášek, který je nutno rozsypat v malém množství po celém bytě, včetně všech cestiček mravenců.

 

POZOR! Faraoni mohou mechanickou cestou přenášet až neuvěřitelných šedesát druhů mikrobů a pochopitelně mohou být přenašeči závažných infekčních onemocnění!

 

Neotálejte proto v případě výskytu mravenců s objednáním deratizéra. Pokud máte malé děti, vězte, že pro ně je riziko nákazy obzvláště vysoké a nebezpečné!

 

My jsme zatím náš boj ještě nevyhráli. Leč - nevzdáváme se. Čelíme těmto obtížným nájemníkům vytrvale a s vervou a věříme, že to nakonec budeme my, kdo vyvěsí vítěznou vlajku.

 

Zdroj: National Geographic

   
06.09.2004 - Dům a byt - autor: Sabina

Komentáře:

 1. [24] sdrawa [*]

  Faraonů jsem se zbavila jednduše, stačí požerové nástrahy a faraoni se vyhubí sami

  superkarma: 0 17.12.2012, 11:32:56
 2. avatar
  [23] Vivian [*]

  superkarma: 0 17.04.2005, 16:35:57
 3. avatar
  [22] kytička [*]

  me lezli balkonem a usidlili se v kvetinaci, v korenech, nastesti uz jsou pryc..a snad se nevrati...

  superkarma: 0 06.09.2004, 20:56:58
 4. avatar
  [20] Dux [*]

  Jednou a to bylo tak kruty, ze jsem podnajemnik byl spis ja. Pak dostali dobrutku a je klid.

  superkarma: 0 06.09.2004, 16:16:54
 5. avatar
  [19] Jeremi [*]

  Jak funguje ten prdopeč? Posypu tím byt a oni to sežerou?

  superkarma: 0 06.09.2004, 16:03:01
 6. avatar
  [18] Margarita [*]

  Taky jsme měli tu čest. Byla jsem sice ještě prtě, ale pamatuju si to moc dobře. Stačil drobeček na stole a do pár minut to byla velká rezavá koule. Musel se nechat celý panelák hromadně vystříkat, opakovaně a všechny byty a společné prostory. Pak byl pokoj. A po čase přišli Rusi - to byl ještě větší hnůj. Vzhled švába mi je fakt o dost protivnější než mravenec. Tak se třeba člověk sprchoval a po sprše mu pochodoval rusák. Hnus. Museli najít hnízdo a to zničit. Jinak by nic nepomohlo. Hnízdo bylo v zapečetěném bytě emigrantů Nikomu to nepřeju

  superkarma: 0 06.09.2004, 14:41:31
 7. avatar
  [17] *daisy* [*]

  Světluše: pokud jsi v panelaku a nebude se s tim neco delat v celym dome, fakt je to jen kratkodobi, nalezou odjinud, i kdyz je u sebe vyhubis... Moooc dobry cesticky maji totiz v tech umakartovych jadrech a trubkach, z patra do patra jenom to lupne

  superkarma: 0 06.09.2004, 14:04:59
 8. avatar
  [16] Luciš [*]

  Taky sem je v podnájmu zažila. Když s tím nikdo v okolí ale nechce nic dělat, tak je z bytu nevypudíte, budou lízt z okolí.

  Malý, rezavý... svině

  superkarma: 0 06.09.2004, 13:12:28
 9. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Jeremi: Jo, přitom většinou nikdo nedělá jenom hlodavce nebo jenom hmyz, správně je to odborník na 3D

  superkarma: 0 06.09.2004, 11:09:57
 10. avatar
  [10] Wiki [*]

  V byte, kde jsem mela podnajem se taky objevili brablenecci - teda ve vice patrech, pry lezli hlavne z bytu nade mnou - kdyz jsem je objevila, poradila jsem si sprejem, co jsem mela pro sve potkanky proti parazitum....usinkovalo to sqele...o 14 dni pozdeji domovnik zaridil pro vsechny vystrikani insekticidem, ktere se pak po case opakovalo a mravenci se od te doby neobjevili :))

  superkarma: 0 06.09.2004, 08:45:21
 11. avatar
  [9] Suzanne [*]

  Tak to je běs, tohle jsem ani netušila. Na vsi se nám ženili mravenci vždycky v létě, stovky okřídlených mravenců lezly dřevěnou podlahou do baráku, to bylo běžné. Stačil biolit a bylo po svadbě. Ale takhle ve velkém

  superkarma: 0 06.09.2004, 08:43:19
 12. avatar
  [4] Aja [*]

  Jeremi: Uznej, že něco jako desinsektor zní jako sprostý slovo...

  superkarma: 0 06.09.2004, 08:27:42
 13. avatar
  [3] Aja [*]

  Je na ně účinný prdopeč...osobně vyzkoušeno

  superkarma: 0 06.09.2004, 08:26:21
 14. avatar
  [2] zeva [*]

  Kdo se s mravenčím terorem nesetkal, těžko uvěří. I my jsme se před léty natěhovali do paneláku, kterým mravenci hýbali. Vlezli úplně všude. Do prádla, jídla, všude.
  Aby malý mohl klidně spát, dávali jsme pod nohy postýlky nádobky s vodou, aby se k němu nedostali. Běda, když zůstalo nějaké jídlo na lince. I v igelitu. Dostali se všude a byly jich stovky. Museli jsme se na čas vystěhovat k rodičům a pomohlo až opakované plynování celého domu. Nikomu bych tyhle nájemníky nepřála.

  superkarma: 0 06.09.2004, 06:59:16
 15. avatar
  [1] Jeremi [*]

  "Než k vám zavítá deratizér". Deratizace = hubení obtížných HLODAVCŮ. To jsou asi mravenci velký jak krysy.

  superkarma: 0 06.09.2004, 06:49:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme