Domácnost

Podle čeho vybrat nadzemní bazén?

bazénNa výstavbu bazénu zapuštěného do země je sice už trochu pozdě, ale existují kvalitní a praktické bazény, které si poskládáte během chvíle. A kdo by se v letních parných dnech nechtěl osvěžit ve své vlastní, udržované vodě? Veřejná koupaliště jsou sice také řešením, ale vlastní bazén nám přináší soukromí a komfort. Zvlášť o prázdninách jsou plovárny plné k prasknutí, voda je přechlorovaná a bavící se teenageři vám co chvíli málem skočí na hlavu. Jste možná trošku stydlivá nebo zkrátka jen toužíte po lázni chladivé vody, která je okamžitě na dosah?

Ke stavbě nadzemních bazénů není potřeba stavební povolení a ve většině případů se obejdete i bez jakýchkoliv terénních či stavebních úprav. Zkrátka k pořádnému osvěžení nemusíte mít zrovna zahradu obřích rozměrů s plovárnou, postačí vám lehce manipulovatelný a také citelně levnější nadzemní bazén. Jejich cena ale rozhodně není na úkor kvality! Jejich údržba je jednoduchá, prodávají se v mnoha velikostech i hloubkách a smontujete je v mžiku oka.

I nadzemní bazén může stát celoročně venku

bazénNěkteré druhy nadzemních bazénů můžete nechat v provozu celoročně, ale je potřeba si dopředu ujasnit, zda vám nebude vadit práce s jejich zazimováním. To obnáší vyčištění veškerého příslušenství, vody, odpojení filtračních systémů a zajištění proti mrazu. Pro přečkání zimy jsou zvlášť uzpůsobené například oblíbené bazény se stabilní kovovou stěnou, u kterých nedojde k poškození ani při úplném zamrznutí vody v nádrži. Naopak samonosné bazény z PVC jsou určeny pouze pro sezónní vodní radovánky.

A koupe se celá rodina

Je vám asi jasné, že nadzemní bazény nevyužijete ke kondičnímu plavání, ale i mezi nimi se dají najít poměrně velcí zástupci, ve kterých si můžete zadovádět s celou rodinou. A pokud jsou vaše prostorové možnosti naopak omezené, svůj ideální bazén si zajisté najdete i na opačné velikostní škále - v rozmanitosti je krása nadzemních bazénů. Například v sortimentu marketů OBI můžete vybírat z průměrů od 2,5 až po 5,4 metru!
Co se týče správné hloubky, zde je potřeba brát ohled především na děti. Koneckonců právě ony jsou většinou nejčastějšími návštěvníky bazénu. Tedy uvažte sami, jak sebejisté jsou vaše děti ve vodě. Výška bazénů začíná na 70 centimetrech, ale může vyrůst i přes metr. Křidýlka nebo kruh se ale hodí vždy...

Bazén, co se postaví sám?

bazénKaždý je zná, připomínají nám trochu dětské nafukovací bazénky, jen ve větším provedení. Samonosné bazény z trojvrstvého PVC v sobě ale skrývají mnohem více! Mají pevné vinylové dno, které zabraňuje nechtěnému poškození bazénu ostrými předměty, a jeho montáž je zcela jednoduchá. Stačí nafouknout horní lem po obvodu a poté už jen začnete s napouštěním vody - bazén se doslova sám postaví spolu se stoupající hladinou. Ve stěnách samozřejmě nechybí otvory k zavedení filtrace. Tento typ bazénů se vyznačuje především svým měkkým povrchem, o který se rozhodně vy ani vaše děti neporaníte, naopak se o horní lem můžete pohodlně opřít. Nejde ale o žádnou hračku, některé z nich pojmou až 11 600 l vody! Oblíbenost těchto bazénů spočívá kromě snadné instalace a údržby také v tom, že je po sezóně můžete bez potíží uskladnit a nemusíte řešit problém složitého zazimování.

Druhým typem jsou pak bazény s pevnou a stabilní konstrukcí. Nejčastěji jsou vyrobeny z velmi kvalitního plechu, který je ošetřen proti korozi.

Tip odborníka:

bazén„Povrch bazénů s plechovou konstrukcí je chráněn vrstvou měkkého PVC, které chrání konstrukci proti mrazu - bazén tak není nutno přes zimu uskladnit, ale pouze zazimovat. Díky kvalitním materiálům se tyto bazény vyznačují dlouhou životností, a přestože by se mohlo zdát, že je jejich montáž náročnější, postavené je máte opět během chvíle,“ vysvětluje Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

Samozřejmě, že tím nejzákladnějším typem je bazének nafukovací. Ale ani ten už není pouze jednorázovou záležitostí. Také se vyrábí z trojvrstvého PVC a propíchnout ho nelze vůbec lehce! Hodí se především jako brouzdaliště a herna pro malé děti, ale k rychlému osvěžení postačí i dospělému.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

   
27.06.2011 - Zahrada a květiny - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [8] Osmnactka18 [*]

  Díky za článek, nadzemní bazén jsme používali několik let, ale vždycky se nám nějak porouchal a museli jsme kupovat nový, takže jsme se nakonec rozhodli zainvestovat do bazénu zapuštěného. Pokud byste se do toho taky dali, doporučuji firmu Albixon, pomohli a poradili se vším, s čím bylo potřeba a odvědli skvělou a kvalitní práci :)

  superkarma: 0 29.07.2017, 15:12:46
 2. [7] Sluníčko sedmitečné [*]

  Já vybírala bazén asi dvě hodiny. Nakonec jsem ho vybrala na stránkách se sportovní tématikou. Tam si myslím, že je nabídka a další sportovní potřeby skutečně kvalitní.

  superkarma: 0 06.08.2015, 11:39:05
 3. [6] karolina78 [*]

  Já osobně jsem vybírala podle kvality, nechtěla jsem bazén, který za rok odejde, proto jsem si raději zvolila keramický bazén a rovnou i novou vířivku, abych si to koupání užila co nejlépe

  superkarma: 0 31.08.2014, 12:36:51
 4. [5] karolina78 [*]

  Já ho vybírám podle náročnosti na údržbu, protože bazénová chemie také něco stojí

  superkarma: 0 14.03.2014, 08:36:27
 5. [4] sdrawa [*]

  Já se o svůj bazén starám tak, že tam dávám pravidelně sůl do bazénů, to snad doufám stačí

  superkarma: 0 16.07.2013, 17:51:32
 6. [3] redial [*]

  Také bych brala bazén, ale v bytě to asi nepůjde.Sml23

  superkarma: 0 12.07.2011, 17:56:42
 7. avatar
  [2] átéčko [*]

  Já nechápu, k čemu tyhle bazény jsou....

  superkarma: 0 27.06.2011, 08:50:19
 8. avatar
  [1] mamina30 [*]

  Letos jsme si "konečně" pořídili bazén.Původně jsme chtěli pořídit bazén typu viz uvedených výše,ale nakonec jsme se rozhodli pro bazén od Mauntfieldu.Je kruhový a zapustili jsme ho do země.Už měsíc je v provozu a jelikož jsou v rodině tři děti,je to neocenitelné.A navíc,pořizovací cena se vám za chvíli vrátí,protože když byste chodili s dětmi na koupaliště i každý druhý den,sami víte,kolik peněz to všechno stojí.My jsme spokojeni.

  superkarma: 0 27.06.2011, 07:43:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme