Domácnost

Podle čeho vybírat zastiňovací techniku?

Stínicí technika obecně slouží, jak lze soudit dle názvu, k zastínění vnitřních nebo vnějších prostor, a to ať už se bavíme o rodinných domech, nebo komerční sféře. Prvotní rozhodnutí se opírá o skutečnost, zdali uvažujeme o exteriérovém, nebo interiérové zastínění – každé z nich má své přednosti a výhody.

Rozhovor

Jaké jsou tedy dílčí výhody vnitřní a vnější stínicí techniky?
Exteriérové zastínění, kam lze zařadit např. venkovní žaluzie, venkovní rolety, markýzy, screenové rolety, nabízí vysoký stupeň ochrany před slunečním zářením, snižuje hladinu venkovního hluku, nabízí účinnou ochranu soukromí a poskytuje vysoký termoregulační efekt dle zvoleného typu. Interiérové zastínění obecně představuje elegantní a funkční doplněk interiéru. Můžete si vybrat klasické interiérové žaluzie, žaluzie ovládané sluneční energií, látkové rolety, japonské stěny, plissé atp. Ideálním způsobem zastínění je kombinace venkovního zastínění s např. látkovými systémy.

V čem tkví přednosti vnitřních žaluzií, předpokládám, že ani u nich nejde jen o design?
Interiérové žaluzie jsou alternativou k ostatním typům interiérové a exteriérového zastínění. Mezi obecné vlastnosti můžeme zařadit ochranu před oslněním, regulaci intenzity osvětlení, ochranu soukromí. Pro konečného uživatele pak interiérové žaluzie nabízí omezení tepelných ztrát oknem, možnost výběr dle šířky lamel a materiálového složení, možnost elektrického ovládání a napojení na řídicí systémy. Žaluzie slouží také k pasivnímu chlazení prostřednictvím odrazu sluneční energie od lamel žaluzie v letním období a naopak představují prvek pasivního topení prostřednictvím ohřevu lamel v zimních měsících.

Venkovní i vnitřní žaluzie mají tedy velký vliv na omezení tepelných ztrát oknem. Máte k dispozici nějaký konkrétní číselný údaj, až kolik procent energie se ušetří oproti nezastíněnému domovu?
Požadované parametry zejména exteriérové stínicí techniky jsou zcela zřejmé – omezení teploty interiéru v letním období, resp. snížení úniku tepla v zimním období. Obecně se udává, že při využití stínicí techniky je úspora spotřeby energie v rozmezí 20–25 % v energetické bilanci budov (dle konkrétního objektu).

Pracujete i s termovizními snímky?
Případné úniky tepla lze vyhodnotit na základě termovizního měření, které znázorňuje rozložení povrchové teploty na základě měření hustoty infračerveného záření, jež vychází z povrchu domu před použitím a následně po instalaci exteriérové stínicí techniky. Jako příklad lze uvést porovnání termogramů s použitou stínicí technikou ISOTRA Zetta 70. Na základě výsledků měření lze zaznamenat značný pokles tepelného projevu sledovaných oken, jak je patrné na obr. 1. Termogramy prokazují výborné vlastnosti okenních ploch zastíněných stínicí technikou. Prostup tepla z vnitřní části objektu při použití stínicí techniky ISOTRA Zetta 70 se výrazně snížil. Průměrná teplota v ploše (TAVR) poklesla za daných podmínek v průměru o 4,4 °C.

rozhovor

Jaké faktory jsou rozhodující, jsme-li na vážkách, jestli si pořídit vnější, či vnitřní zastínění?
Požadované parametry zejména exteriérové stínicí techniky jsou zcela zřejmé – omezení teploty interiéru v letním období, resp. snížení úniku tepla v zimním období. Záleží také na designu celého projektu a požadavku konkrétního zákazníka. Z ekonomického hlediska je v této oblasti upřednostněna exteriérová stínicí technika.

Je komplikované exteriérové stínicí prvky namontovat, i když s nimi nebylo počítáno při stavbě domu?
To je velice složitá otázka, je třeba posoudit každou stavbu individuálně. Všeobecně se dá říct, že venkovní žaluzie/rolety se dají namontovat dodatečně všude. Je to pouze o technickém řešení a typu ovládání (např. pomocí motoru, vypínače, dálkového ovladače, centrální automatikou slunce vítr nebo mechanicky).

Někteří lidé pracují na noční směny, jsou tak nuceni spát přes den. Často se stává, že lidem svítí do oken světlo z pouličních lamp – nakolik moc dokáže stínicí technika (ať už vnitřní, či vnější) utlumit nechtěné světlo v místnosti?
Stínicí technika chrání nejen před nežádoucími pohledy, ale primárně před slunečním svitem a tepelným zářením. Světlo z pouličních lamp můžeme vnímat jako substitut slunečního svitu, jinak řečeno, stínicí technika (ať už vnitřní, či venkovní) reguluje sílu světla v místnosti bez ohledu na to, z jakého zdroje pochází.

Je potřeba si dávat i při výběru stínicí techniky pozor na materiál?
Materiálové složení se liší dle typu zastínění. V převážné míře  se používají hliníkové a plechové profily. Otázka volby materiálu se váže spíše na látkové zastínění. Markýzové látky se liší gramáží a také stupněm povrchové úpravy. Potřebujete-li např. místnost zcela zatemnit, můžete volit látky s plně zatemňujícím účinkem. Nehořlavé materiály jsou populární v kancelářských prostorách a materiály s obsahem skelného vlákna zase uvítají zejména alergici. Zdravotnická zařízení můžete vybavit snadno udržovatelnými lamelami z plastu. Krásu přírody a luxus v jednom pak nabízí dřevěné žaluzie. Vybrat si můžete také plisované látky s různým stupněm propustnosti světla, s napařovanou hliníkovou vrstvou, která eliminuje sílu tepelného záření, nebo látky s perleťovými nátěry s vysokým stupněm odrazu světla.

Isotra

V poslední době se často mluví o roletách s látkou den/noc? Co to přesně znamená?
V případě, že chcete skloubit funkčnost a design látkových rolet a mít v místnosti jen tolik světla, kolik sami považujete za vhodné, můžete zvolit právě látku den/noc. Má horizontální pásy s různou absorpcí světla – jeden pruh látky světlo nepropouští, druhý naopak propouští. Vzájemným překrýváním těchto vrstev dochází k plynulé regulaci osvětlení místnosti. Materiálové složení látek je různé, nejčastěji se používá PES, Trevira CS, PE a další.

Závisí výběr zastiňovací techniky i na směru oken – jestli jsou na sever, jih, východ či západ?
Výběr stínicí techniky není zásadně závislý na směru oken z pohledu světových stran. Toto je otázka spíše volby vhodného typu okna z hlediska mezních hodnot prostupu tepla a kombinace dvojskla nebo trojskla. Je zřejmé, že více slunečního světla bude na jižní a západní straně, tomu se samozřejmě dají přizpůsobit stínicí prvky, nicméně obecně platí, že v rámci jedné stavby se kombinují stejné typy zastínění, tedy že z venkovní strany opatříte dům exteriérovými žaluziemi, v kombinaci např. s markýzou.

Jak správně ošetřovat stínicí techniku (venkovní žaluzie, vnitřní žaluzie, rolety)?
Každý typ stínicí techniky má svá specifika – použití, zastínění, ovládání a další. Z tohoto důvodu nelze nalézt univerzální návod pro všechny typy zastínění. Doporučujeme vycházet z návodu na ovládání a údržbu, který každý výrobce poskytuje ke konkrétnímu typu stínicí techniky.

Můžete všeobecně říci, jaký typ stínicí techniky se těší největší popularitě mezi zákazníky?
Jednoduchá otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Zákazník se může rozhodovat dle účelu stínicí techniky, tedy zda bude volit exteriérové stínění s vyšším stupněm termoregulace a zabezpečení, nebo bude volit interiérové stínění pro doladění atmosféry svého bydlení. Samozřejmě není problém zkombinovat oba způsoby stínění. Pokud půjdeme více do detailu, obecně můžeme říci, že se do popředí dostává látkové stínění typu interiérových rolet, plissé a japonských stěn, které napomáhá zákazníkovi sladit interiér do „jednoho“ tónu. Z pohledu exteriéru hrají prim venkovní žaluzie a rolety, poslední dobou také screenové systémy.

Odráží se v zastínění interiérů i moderní designové trendy? Vyžadují je i sami zákazníci?
Vždy záleží na konkrétním požadavku zákazníka. V případě klasických horizontálních žaluzií si zákazník může vybrat mimo základní barevné provedení také imitaci dřeva. U látkových systémů už lze popustit uzdu fantazii a vybírat ze širokého spektra nabízených látek různých barev, materiálů, vzorů a potisků.

Nebojí se zákazníci při volbě zastínění barev? Jste zastáncem barevných provedení?
Záleží, jak odvážný zákazník je. V naší nabídce máme široké spektrum klasických látek v různých barevných kombinacích, vzorech a odstínech. Nabízíme látky s plně zatemňujícím účinkem, v kancelářských prostorách jsou populární nehořlavé materiály, materiály s obsahem skelného vlákna zase uvítají zejména alergici. Pro žaluzie, rolety a další typy stínění má zákazník k dispozici standardní barevné provedení, které je slazeno s vybranou látkou, nabízíme však i možnost nestandardních barev dle vzorníku RAL. Snažíme se zákazníkovi nabídnout řešení, které splní jeho barevné očekávání.

Isotra

Věnuje se Isotra i zastínění specifických prostor, jako je koupelna, podkroví či zimní zahrada?
Vždy je důležité jasné vymezení – vyjasnění, kde bude stínicí technika použita. V dnešní době není problém nabídnout stínicí techniku vhodnou do vlhkých prostor – záleží pouze na materiálovém provedení nabízeného řešení. Pro podkroví můžeme nabídnout střešní žaluzie nebo rolety typu R-lite, V-lite, pro zimní zahrady se pak výborně hodí plissé.

Existují nějaká základní pravidla, podle kterých bychom odlišili takříkajíc plevu od zrn, tj. kvalitní prodejce od těch nekvalitních?
Prodejců stínicí techniky naleznete celou řadu. Doporučujeme vybírat prodejce, kteří nabízí široký sortiment stínicí techniky s rozsáhlou a kvalitní nabídkou výrobců s tradicí a dostatečným servisem, včetně poradenství. U samotných prodejců pak tvoří velkou výhodu showroom, kde si lze jednotlivé prvky zastínění vyzkoušet přímo v praxi.

   
14.03.2013 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [47] KamcaPol [*]

  Podle velikosti bytu a lokality. Já preferuji venkovní rolety, protože bydlíme ve frekventované části a já nemám ráda, když nám někdo kouká do oken.

  superkarma: 0 05.07.2016, 09:44:10
 2. [46] Marika11 [*]

  žalúzie budu z tienacej techniky navždy to naj.

  superkarma: 0 31.10.2014, 19:44:29
 3. [45] karolina78 [*]

  My máme doma suprové žaluzie. Objednala jsem je z internetu a sedí na okno přesně na míru.

  superkarma: 0 24.06.2014, 09:07:30
 4. [44] Lennanov [*]

  Díky za ten tip na Garol. Ty rolety na den a noc jsou super. Pořídila jsem si ty v kazetě http://www.garol.cz/rolety-dennoc-mini-a329  na pár oken na jižní straně domu, teď na léto je to naprosto perfektní :-)

  superkarma: 0 23.06.2014, 15:28:02
 5. [43] Františka Švecová [*]

  Já vybírám podle druhu a tvaru oken, taky jestli chcete žaluzie vnitřní či venkovní, např. markýzy. Mám obojí, jsem moc šťastná.

  superkarma: 0 07.01.2014, 10:06:51
 6. [42] Valinka Farná [*]

  Já vybírám podle funkčnosti a designu. Ne všude najdeta žaluzie, které splňují oba požadavky, já je našla.

  superkarma: 0 20.11.2013, 10:36:55
 7. [41] Luca22 [*]

  Mám rolety Den a Noc a spokojenost. Naštěstí nepotřebuji okna nějak izolovat, takže jediné nároky mám opravdu na to stínění. Posílám odkaz na video s roletou. http://www.garol.cz/video-predstaveni-rolet-dennoc-a328

  superkarma: 0 26.06.2013, 11:55:58
 8. [40] sdrawa [*]

  daska59 — #34 Nejrůznější druhy stínící techniky, včetně roletek, japonských stěn, blackout závěsů, aj. V článku čtu o kvalitě materiálu, jistě odvíjí se od toho cena. Já sama preferuji rolety společně s blackout závěsy v ložnici, v obýváku už mám jen vertikální žaluzie. Záleží na požadovaném zastínění. Záleží na Vás. Správné rozhodnutí přeji.

  superkarma: 0 09.04.2013, 09:09:35
 9. [39] Karlosu [*]

  Jako Češi jsme v tomto trochu nepoučitelní. Uvažujeme jen s ohledem na peníze a potom se divíme, že se v bytě můžeme v létě upéct. Na jih od nás a nejen tam přitom používají všechno ostatní, jen ne vnitřní žaluzie. Už jsem to zmiňoval, jako nejlepší variantu stínění považuji integrované meziskelní žaluzie. bezúdržby a s výbornou tepelnou regulací.

  superkarma: 0 30.03.2013, 17:57:41
 10. [38] Trefa [*]

  Trefa:je to velmi zajimave,ale zaluzie uz mam.

  superkarma: 0 14.03.2013, 21:11:43
 11. [37] anina4 [*]

  saruz — #31 docela hezky,ale nám zatím stačí žaluzie

  superkarma: 0 14.03.2013, 20:52:50
 12. [36] V19 [*]

  máme už žaluzieSml22

  superkarma: 0 14.03.2013, 19:49:34
 13. [35] FAXÍK [*]

  zatím o tom neuvažuji

  superkarma: 0 14.03.2013, 19:29:14
 14. avatar
  [34] daska59 [*]

  Zastíňovací rolety se mi líbí, ale nemůžu najít ceník.

  1. na komentář reaguje sdrawa — #40
  superkarma: 0 14.03.2013, 19:11:49
 15. avatar
  [33] maqueta [*]

  :-)

  superkarma: 0 14.03.2013, 18:40:00
 16. [32] jithule [*]

  zajímavý

  superkarma: 0 14.03.2013, 18:30:08
 17. avatar
  [31] saruz [*]

  ty zastíňovací rolety na obrázku nevypadají špatně

  1. na komentář reaguje anina4 — #37
  superkarma: 0 14.03.2013, 18:05:41

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] LudPa [*]

  aby ladila , byla kvalitní a nezrujnovala nás,takže zatím nic

  superkarma: 0 14.03.2013, 18:05:37
 2. avatar
  [29] daska59 [*]

  Chci venkovní a vybírám podle kvality. Což se bohužel odráží v ceně. Proto je ještě nemám a asi ještě dlouho mít nebudu.

  superkarma: 0 14.03.2013, 17:35:52
 3. avatar
  [28] tajnostii [*]

  Máme žaluzieSml22

  superkarma: 0 14.03.2013, 17:19:49
 4. avatar
  [27] hubajda [*]

  ekleinovka — #23 ne ze by byla je lenosna je cistit to ne

  superkarma: 0 14.03.2013, 17:16:57
 5. avatar
  [26] hubajda [*]

  ekleinovka — #23 to jo a jak to mam doma male tak to dost bralo svetlo ted je to super zadne cisteni a svetla tez dost

  superkarma: 0 14.03.2013, 17:15:54
 6. [25] jithule [*]

  já jsem taky spokojená - máme žaluzie

  superkarma: 0 14.03.2013, 17:13:40
 7. avatar
  [24] arminka [*]

  máme žaluzie a zátím jsem spokojená Sml16

  superkarma: 0 14.03.2013, 16:39:45
 8. avatar
  [23] ekleinovka [*]

  hubajda — #22 Dají práci s čištěním, co....

  1. na komentář reaguje hubajda — #26
  2. na komentář reaguje hubajda — #27
  superkarma: 0 14.03.2013, 16:32:19
 9. avatar
  [22] hubajda [*]

  mela jsem zaluzie a ty jsem vymenila za roletu a jsem spokojena zaluzie vice nechci

  1. na komentář reaguje ekleinovka — #23
  superkarma: 0 14.03.2013, 15:51:15
 10. avatar
  [21] ladouch [*]

  Máme také žaluzie a jsme spokojeni.Sml58Sml58

  superkarma: 0 14.03.2013, 15:50:15
 11. [20] ivettaa [*]

  tenkrát zvítězily žaluzie

  superkarma: 0 14.03.2013, 13:53:22
 12. [19] DCOlga [*]

  Mívali jsme závěsy, po výměně oken jsme zvolili žaluzie a závěsy mám už jen jako dekoraci.

  superkarma: 0 14.03.2013, 12:46:46
 13. avatar
  [18] dajrin [*]

  Jindriska8 — #12 Taky mám ráda závěsy... Sml16

  superkarma: 0 14.03.2013, 12:31:10
 14. avatar
  [17] ekleinovka [*]

  Máme klasické žaluzie....

  superkarma: 0 14.03.2013, 12:06:16
 15. [16] jukl [*]

  dnes je velký výběr

  superkarma: 0 14.03.2013, 11:43:51
 16. avatar
  [15] saruz [*]

  v bytě máme vnitřní žaluzie a na chatu zvažujeme pořídit si venkovní

  superkarma: 0 14.03.2013, 10:00:48
 17. [14] murat [*]

  mělia jsem rolety, závěsy i žaluzie. žaluzie vedou

  superkarma: 0 14.03.2013, 09:51:10
 18. avatar
  [13] Žofie [*]

  Máme meziskelní žaluzie Sml22

  superkarma: 0 14.03.2013, 09:50:56
 19. avatar
  [12] Jindriska8 [*]

  Já mám ráda závěsy,žaluzie se mi nelíbí.

  1. na komentář reaguje dajrin — #18
  superkarma: 0 14.03.2013, 09:48:48
 20. avatar
  [11] Milea [*]

  Měli jsme si vybrat, zda chceme venkovní nebo vnitřní. Vybrali jsme si vnitřní. Ty venkovní jssou lákadlem pro zloděje, podle mně. Dům vypadá jak nedobytný hrad. Sml73

  superkarma: 0 14.03.2013, 09:42:28
 21. [10] doginka [*]

  Mě se ty venkovní moc líbí Sml58

  superkarma: 0 14.03.2013, 09:35:33
 22. [9] planda0 [*]

  žaluzky

  superkarma: 0 14.03.2013, 09:34:15
 23. [8] jithule [*]

  máme vnitřní žaluzie.

  superkarma: 0 14.03.2013, 09:21:20
 24. [7] magic11 [*]

  venkovní se mi líbí, ale měli jsme to udělat hned ze začátku, jenže finance ....

  superkarma: 0 14.03.2013, 09:07:47
 25. avatar
  [6] tepito [*]

  stíní nám borovičkySml16

  superkarma: 0 14.03.2013, 09:04:33
 26. avatar
  [5] Judo [*]

  Máme vnitřní bílé žaluzie.Sml15

  superkarma: 0 14.03.2013, 08:31:49
 27. avatar
  [4] šupina73 [*]

  Já mám klasické závěsy

  superkarma: 0 14.03.2013, 08:28:17
 28. avatar
  [3] marde [*]

  Také bych chtěla žaluzieSml22

  superkarma: 0 14.03.2013, 08:19:10
 29. [2] lidicka [*]

  Máme vnitřní žaluzie, ale potřebovaly by už vyměnitSml22

  superkarma: 0 14.03.2013, 08:06:47
 30. [1] honzule8 [*]

  zajímavé

  superkarma: 0 14.03.2013, 08:06:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme