Zdraví

Podivné klima. Taky je vám mizerně?

N

 „Hele, já snad mám nějakou nemoc, nebo co. Pořád je mi teď blbě, špatně se mi dýchá, z ničeho nic se mi začne dělat zle od žaludku, nebo se rozklepu a je mi na omdlení. Už jsem z toho nervózní, vůbec netuším, co to je,“ stěžovala si mi včera kamarádka do telefonu…

 „No tak to nejsi sama. Mám úplně to samý. A mám to klidně několikrát za den,“ musela jsem se s ní ztotožnit.

Upřímně se přiznám, že mě její popis toho, jak se cítí, i dost uklidnil, protože jsem už také měla dojem, že mi něco je. Vlastně jsme se uklidnily navzájem. Později jsem se takhle uklidnila spolu s dalšími lidmi.

 „Míšo, nezlob se, ale já nepřijedu. Není mi nějak dobře a nevím, co to je. Jela jsem jen do Berouna a myslela jsem vážně, že snad ani nedojedu. Několikrát jsem musela zastavit a fakt jsem se snad poprvé v životě bála. Normálně jsem si říkala, že snad umřu… já se necítím jet sto kiláků, když mám problém ujet necelých padesát,“ omlouvala se včera jiná kamarádka, kterou jsem čekala. Následovalo obvyklé uklidnění, že špatně je každému. „Fuj, tak to jsem ráda, že nejsem nemocná, ale sorry, raději nepojedu,“ řekla.

Chápu to. Také mi není nejlépe.

Prakticky mi během minulého týdne došlo, že snad neznám člověka, který by se poslední dobou cítil bez problémů. Na chlup stejné obtíže líčí každý, s kým jsem o tom mluvila, a také každého jaksi uklidní, že v tom není sám.

Co se děje?

Únava, dušnost při sebemenší námaze, slabost, podivný pocit u žaludku, motání hlavy nebo pocit nejistoty v prostoru a podobné problémy trápí poslední dobou mnoho lidí, bez ohledu na pohlaví. Jak to? Co se stalo?

Pochopitelně že jsem pátrala, co by to mohlo způsobovat.

Vlhkost vzduchu jako ve Vietnamu

NEPrvní, co člověka v této souvislosti napadne, je obrovská vlhkost vzduchu, která zde poslední dobou panuje a na kterou patrně nejsou naše těla zvyklá. Mluvila jsem se známým, který je lékař, a ten pravil, že je u nás teď srovnatelně jako ve Vietnamu nebo na kraji deštného pralesa.

Může to být problém, protože takový Vietnamec měl čas si na své prostředí a vlhkost vzduchu zvykat stovky let. My ne. Logicky se nám hůř dýchá a jsme unavení. Může to ale způsobit i celkovou slabost, návaly nevolnosti až k mdlobám, onen tlak u žaludku i popisovanou únavu?

 „Ano, jestliže se takto prudce změní klimatické podmínky, vyvolá to samozřejmě spoustu nepříjemných pocitů, které namnoze souvisí se zvýšenou námahou, které je lidské tělo v ten moment vystaveno. Logicky se to musí odrazit i na psychice, která tady hraje rovněž roli,“ říká MUDr. Zdena Sirotková.

Jestli je to jen to vlhko…

Pokud je důvodem JEN zmíněná změna vlhkosti, pak to snad vydržíme bez úhony. Zase vysvitne slunce, země trochu vyschne a bude dobře.

Člověku jako já se ale samozřejmě vynořují i různé jiné možnosti, které mohou být do jisté míry příčinou. Je to mnohem širší úhel pohledu, ale třeba se pletu.

Co když jde o něco mnohem většího?

Vůbec nemám v úmyslu plašit a hrotit. Jen přemýšlím a dávám věci do souvislosti v širším měřítku. A ony do sebe zapadají.

Už dávno mě to neděsí. Už jsem si skoro i zvykla. Jen čekám a zasunuji další pomyslné puzzle.

Pokud by totiž důvodem toho všeho, co se posledních několik let ve stále kratších intervalech a jaksi i viditelněji silnějším měřítku děje, mělo souvislost jedno s druhým, pak na konci toho všeho by mohla být absolutní globální změna.

S tou myšlenkou nejsem na světě sama.

Zkuste se se mnou jakoby podívat z výšky

 • Mění se chování oceánů
 • Mění se struktura Země
 • Mění se aktivita Slunce
 • Mění se teplota Země
 • Mění se zaběhnutý systém migrace mnoha živočichů
 • Mnozí přestali migrovat úplně
 • Objevují se nová onemocnění
 • Měníme se i my, naše priority, úhel pohledu – rozšiřuje se lidské vnímání
 • Mění se aktivita celé planety a logicky i naše

PO

Prakticky není oblast, kde bychom posledních několik let nemohli pozorovat výrazné odchylky od „normálu“.

A právě ze všeho nejlépe nyní můžeme, a ještě budeme moci pozorovat změny právě kolem sebe a na sobě.

Opravdu si nedělám iluze o tom, že by čím dál ničivější povodně, intenzivní bouře, výkyvy teplot a neočekávaná síla těchto jevů byly všechno jen náhody.  

Fakt, že to všechno má vliv na lidské pocity, že na to všechno reagujeme i tělesně, se dal očekávat. Přece tadyZEžijeme, dýcháme, cítíme.

Naše těla jsou něčemu přivyklá a teď se musí vyrovnávat se změnami, což nemůže naše tělesné nastavení přejít bez povšimnutí.

Jsem toho názoru, že jsme svědky změny geomagnetického pole země v souvislosti se zemskými póly, což sice nemůžeme (zatím) vidět, ale rozhodně to evidentně cítíme.

Ovšem nemyslím, že by se jednalo o něco, co by pro tuhle planetu bylo zcela nové. Už to tu zřejmě bylo. A dokonce několikrát. Cyklicky se to opakuje. Vždyť starobylé záznamy starobylých civilizací jsou toho dokladem. A je jich mnoho.

Co když je právě tohle celá záhada mayského kalendáře?

Patrně to přežijeme

Již v šedesátých letech minulého století zjistili geologové, že naše planeta prošla periodicky přepólováním. Na základě vzorků odebraných z různých druhů fosílií a ledu se zjistilo, že ve zmapované historii prošla naše planeta již celkem 14x změnou elektromagnetického pole.

MO

Co nikdo neví, je, jaký dopad to vedle nás, případně bude mít například na technickou stránku a příčku vyspělosti, na kterou jme vystoupali.  

Jestliže se totiž změní elektromagnetické pole země, změní se všechno, co s ním souvisí. A to je opravu kotel.

Naše vlastní myšlení nevyjímaje – vždyť na jakém principu funguje lidský mozek, paměť, imunitní systém, koordinace, naučený model vnímání času i prostoru a vůbec všechno? A nejen u nás - lidí.

Do čeho jdeme, nevíme, ale snad je to vývoj k lepšímu.

Vůbec to neberte jako nějaké dogma. Jen jsem se vám svěřila se svými myšlenkami a názorem. Mohu být klidně úplně vedle.

Co myslíte vy?

   
07.07.2009 - Alternativně - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. [27] Izzy [*]

  Mně je tak nějak divně pořád :( Přemýšlím, že si na léto pořídím klimatizace. Ještě zvážím přesně typ, ale určitě to bude od Remka.

  superkarma: 0 24.03.2015, 08:55:20
 2. avatar
  [26] čiperka [*]

  Já se cítím skvěle, ale v noci dobře spím, na rozdíl od jindy..Asi se mi ta únava přesouvá na noc a to není špatný Sml39

  superkarma: 0 27.07.2009, 16:22:23
 3. avatar
  [25] vendy1987 [*]

  jo hrozné počasí

  superkarma: 0 25.07.2009, 10:27:51
 4. [24] haninecka [*]

  JSEM TAKY NĚJAKÁ UNAVENÁ V LONI JSEM BYLA NA TOM LÍP JE TO LETOS HROZNÉ POČASÍSml22

  superkarma: 0 20.07.2009, 12:27:21
 5. [23] Zdenča [*]

  Cítím se dost unavená a ospalá

  superkarma: 0 19.07.2009, 18:07:47
 6. avatar
  [22] Veronka22 [*]

  Sml16

  superkarma: 0 19.07.2009, 13:41:46
 7. [21] madam [*]

  Nesnáším vedro. Ale to je s přibývajícím věkem normální. Dříve jsem se dokázala dlouhé hodiny "grilovat" na slunci a bylo mně příjemně. Teď se přímému slunci raději vyhýbám.Už se těším na ochlazení!Sml23

  superkarma: 0 18.07.2009, 14:08:45
 8. [20] paja2876 [*]

  Není mi úplně špatně, ale už jsem se v létě a v teplech cítila mnohem lépe, to je faktSml22

  superkarma: 0 17.07.2009, 18:13:46
 9. [19] orangutan [*]

  tak nejsem hypochondrSml52

  superkarma: 0 16.07.2009, 23:42:05
 10. [18] Bubuhlubla [*]

  myslím,že máte pravdu.Nejspíš to začalo už po tsunami,to zemětřesení bylo hodně silné,mohlo vychýlit zemskou osu,třebas jen o kousíček.I ty letadla padaj nějak častěji.A záplavy a lijáky jsou také nějak horší.Nic není jako zamlada.Ach jo.

  superkarma: 0 16.07.2009, 22:38:52
 11. avatar
  [17] Mi-Angel [*]

  Konečně mám pocit, že jsem nezbláznilaSml59. Bylo mi taky jednu noc zle, vzbudila jsem, nevolnio od žaludku, celá jsem se klepala, divný pocit, úplně mě to vyděsilo a začala pracovat moje fantazie. pak přijel manžel, uvařil mi čajík a ráno pohoda. Je pravda, že se to stalo i mojí mamině a kamarádka těhotná byla druhý den též vyřízená. Jinak co píše Michaela o globálních změnách - když poslední dobou koukám na zprávy, co se děje - ať už jde o zblázněné ryby nebo teplotní výkyvy, napadly mě již ty samé myšlenky. No uvidíme.........

  superkarma: 0 10.07.2009, 13:50:58
 12. avatar
  [16] Věrulinka [*]

  Anai — #13 ono u moře je to pohodvý, ale tady u nás 95% vlhkost, to jsme nikdy neznali, chybí nám moře Sml30

  superkarma: 0 07.07.2009, 16:25:59
 13. avatar
  [15] femme [*]

  jsem astmatik, takže když je venku tzv. prádelna, tak lapám po dechu, jak ryba na suchu Sml68Sml80

  superkarma: 0 07.07.2009, 14:31:36
 14. avatar
  [14] gira [*]

  A ja si jeste do tohohle klimatu naplanovala stehovani do tretiho patra bez vytahu (a bez stehovaku, jen vlastnima rukama a v pripade vetsich kousku s pomoci kamaradu)... myslela jsem v poslednich dnech nekolikrat, ze to uz nevydrzim, ze se z toho slozim. ale vydrzela... zato mi to hodne hyblo s psychikou, vcera jsem mela takovou silenou depku, jako uz dlouho ne, uplna beznadej... dneska se ale uz i tady u berlina vzduch trochu procistil, uz to neni takova pradelna, tak snad bude lip... i kdyz okolnosti slozite zustavaji :(.

  Ale ta myslenka s tim prepolovanim je, Miso, desne zajimava! Jeste jsem o tom neslysela, musim si k tomu neco najit a az bude chvilka klidu (snad nekdy jeste jo), neco si k tomu precist... No zmena je holt zivot, jak ve velkem, tak i v tom mikromeritku kazdeho z nas...

  Preju vsem pekny den :).

  superkarma: 0 07.07.2009, 13:01:53
 15. [13] Anai [*]

  Ale je zvláštní, že když do krajů s vys. vlhostí vycestujeme, třeba na dovolenou, tyhle projevy nepociťujeme. Že by to byla psychika? Že jako jsme na dovolené, tak jsme happy? Sml16 Já tuhle vlhkost právě snáším v únoru v exotických krajích, ale tady při běžném provozu svých tří zaměstnání a aktivit nějak blbě.... Sml15

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #16
  superkarma: 0 07.07.2009, 12:56:13
 16. avatar
  [12] cicinka [*]

  Taky mi nebylo v minulých dnech hej.A světe div se i syn 13 let si stěžoval,že mu není dobře a raději zůstával doma a spal.

  V práci mě polévaly takové vlny horka, že jsem si dělala srandu, že jsem snad v přechodu. docela brzo 37 let Sml30

  superkarma: 0 07.07.2009, 12:13:38
 17. avatar
  [11] Zázvorka [*]

  U nás už prší, no spíše začíná krápat, ale je znát, že se čistí vzduch - konečně!

  superkarma: 0 07.07.2009, 12:05:53
 18. [10] karym [*]

  Já už se aklimatizovala na to středomoří. Denně po obídku si na chvilku dáchnuSml24.

  superkarma: 0 07.07.2009, 09:32:46
 19. [9] nancy0 [*]

  Štve mě tohle počasí, ale nic na sobě zatím nepociťuji, jsem v pohodě...

  superkarma: 0 07.07.2009, 09:16:58
 20. avatar
  [8] *modrá [*]

  v kanceláři se dusím, spala bych

  superkarma: 0 07.07.2009, 09:14:27
 21. avatar
  [7] wich [*]

  Takhle, jak je dneska, by mohlo být celé léto, klidně i celý rok Sml36 Dá se koupat, opalovat, je příjemně teplo, ale zároveň není dusno a vedro, dobře se dýchá a ve stínu je chládek, takže se dá úplně v klidu pracovat i pohybovat venku, aniž by byl člověk po 5 minutách schvácený Sml67

  superkarma: 0 07.07.2009, 09:09:01
 22. avatar
  [6] Michaela Kudláčková [*]

  Věrulinka — #5 Tak to jsem hrozně ráda. Přeji i Tobě hodně štěstí a radosti. Ať se vám tam líbí a jste spkojení.

  superkarma: 0 07.07.2009, 09:08:53
 23. avatar
  [5] Věrulinka [*]

  Michaela Kudláčková — #4 Sml22 já doufám, protože to jsou chvílema stavy hrozný, dokonce jsem měla pocit, jako na mrtvičku a ten strach Sml15

  Musíme si zvyknout, to máš pravdu Sml22

  Jinak ti touto cestou musím poděkovat za Tvůj výklad karet, opravdu umíš a vše jsi přesně vyložila.

  Právě balím a 22.7. se stěhujeme do domečku, hurááááááá, díky za výklad a hodně štěstíčka Tobě a celé Tvé rodině přeji Sml72

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #6
  superkarma: 0 07.07.2009, 08:56:30
 24. avatar
  [4] Michaela Kudláčková [*]

  Věrulinka — #1 ..kdepak věkem, tohle popisují i dvacetiletí lidé...snad to potom, až se s tím vyrováme, přejde samo...

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #5
  superkarma: 0 07.07.2009, 08:26:55
 25. avatar
  [3] vladka006 [*]

  Taky se na tu věc dívám i z jiného pohledu. Změna magnetického pole mě teda nenapadla. Ale při listování kronikami jsem se dočetla, že takové letní lijáky, pak zase roky sucha a vedra se střídaly, stejně jako období tuhých a dlouhých zim a naopak zim mírných a krátkých.

  superkarma: 0 07.07.2009, 08:12:42
 26. avatar
  [2] blesksoft [*]

  Změna klimatu je doopravdy na člověku hodně znát. Jen když přijedu na hory tak si nejdřív musím zvyknout a pak teprve se rozjedu. Natož takovehlé velké změny a všude.

  superkarma: 0 07.07.2009, 07:11:14
 27. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Tak přesně se cítím poslední dny denně, je to veliká změna klimatu Sml15Sml22, jsem si namlouvala, že to je mým věkem, ale ne, prý si máme zvykat na toto klima Sml15

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #4
  superkarma: 0 07.07.2009, 07:03:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme