Bulvár

Podivné figurky

K urban legends patří odjakživa i nejrůznější podivní hrdinové. Postavičky jako z hororů nebo z černých komedií, zvláštní poutníci, které někdy skutečně potkáme a jindy o nich slyšíme jenom vyprávět. Výskyt některých z nich je skutečně zdokumentován, jiné viděli jenom kamarádi našich kamarádů.

 

 

 

 

 

 

Rybář
Ke zdokumentovaným podivínům patří Rybář – žebrák, který sedává v Praze na Staroměstském náměstí u kanálu s rybářským prutem v ruce. Jeho zvláštní vybavení k němu přitahuje především pozornost cizinců, a tak málokdy odchází s prázdnou. Naneštěstí pro něj je ovšem nápadný i pro policisty a rybářský lístek s povolením na lov movitých turistů nevlastní.

Muž s havranem
Pražskými tramvajemi a po ulicích také cestuje muž z havranem. Podle dostupných svědectví má černé sako a neupravený plnovous. Na rameni nebo na předloktí mu sedává havran, kterého má přivázaného řetízkem. Podle jiných svědků má ještě na druhém rameni straku a s oběma ptáky často komunikuje „jejich řečí“.

Pan Mňoukal
V Karlíně, kousek za viaduktem naproti kasárnám, zase bydlí jeden milý blázen, který rád napodobuje zvířátka. Říká se mu pan Mňoukal. Až do pozdního podzimu chodí v ustřižených teplácích, v zimě je nosí dlouhé. Na Karlínském náměstí venčívá malého psíka neurčité rasy a nosívá s sebou izolepou spravované radio. Nejčastěji napodobuje kočku nebo různé ptáky.

Mikuláš a prodejce
Po Karlíně a jeho okolí také chodíval kdysi muž, který se celý rok oblékal jako Mikuláš. Dlouho ho však už nikdo neviděl. Na Palmovce se zase pohybuje prodejce Nového prostoru, který používá nestandardní obchodní strategie – například míří na lidi banánem a vyhrožuje jim, že pokud si nekoupí nové číslo, tak banán odjistí.

Takových příběhů existují stovky. Postavičky zvláštní, a přece ne nevýznamné. Nacházíme je v literárních dílech odnepaměti, stejně tak se vyskytují i v lidové slovesnosti. Jsou to anonymní „vesničtí blázni“ 21. století. Někdy se jedná o skutečné osoby, jindy se řada jednotlivých rysů různých lidí přičte jedné osobě.

S využitím prací Martina Buchtíka.

Znáte nějaké takové podivné figurky? Potkala jste některého z výše zmiňovaných mužů? Nebo nějakého jiného? Slyšela jste o takových postavičkách vyprávět?

   
23.07.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Luciš [*]

  V Olmiku máme smradlavej, ožralejch a uřvanejch chlapů mraky, už je ani nevnímám. Z bab stojí za to jen dvě. Jedna prodává inzertní časopis profit na náměstí z ulice od Prioru. Nosí divné modní kreace, je jí dost přes šedesát a ten hlas si nepřejte slyšet. Druhou, naftalínovou baletku zahlídnete v parném létě v kožuchu, zmalovanou, věkem také značně za zenitem.

  superkarma: 0 25.07.2007, 13:46:51
 2. [5] matilda [*]

  Osobně jsem jela busem s pánem se strakou na rameni. Měl neupravený plnovou, opravdu s ptákem rozmlouval ptačí řečí. Bylo to v době tropických veder, takže měl jen košili, která byla neuvěřitelně posraná na ramenou od ptáků. Přiznávám, že v tom vedru jsem měla co dělat, abych potupně nevrhla . Ale nebyla jsem sama...

  superkarma: 0 25.07.2007, 08:03:03
 3. avatar
  [4] Kassy [*]

  U nás v Ústí zas jednu dobu chodila taková stará paní, která rozmlouvala s Bohem. S tváří obrácenou k nebi, pěkně hlasitě a někdy používala dost nevybíravý slovník. Ale už jsem ji dlouho nepotkala.

  superkarma: 0 24.07.2007, 11:51:45
 4. [3] Alušík [*]

  Po brně zase chodí chlap převlečenej za vodníká - zelený sako, kalhoty, klobouk, namalovanej obličej... párkát se se mnou pokoužel bavit (asi měl zájem o dušičku do hrníčku )

  superkarma: 0 24.07.2007, 10:35:27
 5. avatar
  [2] fructia [*]

  Manx: Panebože
  V Jihlavě jsem z auta viděla nějakýho blázna, co šel po chodníku směrem k léčebně a nezapomněl pohladit ani jeden sloup

  superkarma: 0 23.07.2007, 11:18:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme